Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban kesecek kişinin yapması gereken ibadetler

  1 ziyaretçi

  kurban kesecek kişinin yapması gereken ibadetler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurban kesecek kişinin yapması gerekenler nelerdir? Diyanet bilgileri

  Kurban kesen kişinin yapması gerekenler nelerdir? Kurban kestikten sonra kılınan namaz kaç rekat?

  Kurban kesen kişinin yapması gerekenler nelerdir? Kurban kestikten sonra kılınan namaz kaç rekat?

  Bu namaz iki rekat olup,1.rekatte- fatihadan sonra "inna A'tayna" (kevser suresi.

  2.rekatte-Fatihadan sonra" kul hüvellahü ehad"(ihlas suresi)
  okunur.
  Namazdan sonra:

  "Allahümme hazel-kebşü, (ev haze'lbakaru,ev hazel-ma'zü)minke ve leke ve ileyke.Fetekabbel min İbrahime Halilike ve ismaile zebnihıke ve Muhammedin habibike bifazlike ve cu'dikeve keremike ya ekramel-ekramin" duasını okuyup dünyevi ve uhrevi hacetler dileyebilir.

  Yazı kaynağı : www.ahaber.com.tr

  Kurban kesecek kişinin yapması gerekenler nelerdir? Diyanet'in dikkat çektiği hususlar...

  Kurban kesecek kişinin yapması gerekenler nelerdir? Diyanet'in dikkat çektiği hususlar...

  Kurban Kesecek kişinin dikkat etmesi gereken hususlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ele alındı. Kurban kesilirken hayvana zulmedilmemesi, İslam dinine uygun bir kurban kesimi için kesim gerçekleştikten sonra namaz kılınması gibi hususlar oldukça önemlidir. Kurban kesilirken yapılacaklar ve Diyanet'in dikkat çektiği hususlar haberimizde.

  Kurban keserken besmele çekip tekbir getirmek en başta gelen konulardandır. Öte yandan Hz. Muhammed (sas), kurban kesiminde acele edilmesini buyurmuştur. "Sizden biri hayvan kestiğinde çabuk kessin" buyurdu. (İbn-i Mace).

  Ebû Musa'dan (ra):
  "O (Peygamber Efendimiz), kızlarına kurbanlarını bizzat kendi el¬leri ile kesmelerini, ayaklarını kurbanın böğrüne koymalarını ve besmele çekip tekbir getirmelerini emretti." (Rezîn)
  Enes (ra) anlatmıştır:
  Resulullah (asm) aklı karalı alaca ve boynuzlu iki koç kurban etti. Hazret-i Peygamber'i (asm) onları kendi eliyle kurban ederken gördüm. Ayağını yanlarına basıp;
  "Bismillahi Allahü Ekber."(Allah'ın adıyla. Allah en büyüktür) dediğini de gördüm.(Sünen-i Ebu Davud).

  Kurban kesilmeden önce hayvana nazik, merhametli ve yumuşak davranılması gerekir. Bayram namazından önce kurban kesilmez.

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından şu şekilde açıklanmıştır;

  a) Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

  b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

  c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

  d) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  .f) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

  İster kurban niyetiyle olsun ister başka bir amaçla olsun hayvan kesilirken besmele çekilmesi gerekir. Hayvanın kesimi esnasında besmele kasten terk edilirse, o hayvanın eti Hanefîlere göre yenmez. Ancak kasıtsız ve unutularak besmele çekilmezse, bu hayvanın eti yenilir (Kâsânî, Bedâî', V, 46; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 190-191). Şâfiîlere göre besmele kasten çekilmese bile kesilen hayvanın eti yenir (Mâverdî, el-Hâvî, XV, 95; Şîrâzî, el-Mühezzeb, II, 885).

  KURBAN KESİLİRKEN HANGİ DUALAR OKUNUR?

  Kurban ibadetini yerine getirecek olan müslümanlar, kurban kesilirken ypılması gerekenler ve kesim esnasında okunacak duları araştırmaya başladı.

  Kurban kesilirken “Bismillahi Allahü ekber” denilir ve şu âyetler okunabilir:

  “De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana sadece bu emredildi ve ben Allah’a teslim olanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163)

  “Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79)

  Yazı kaynağı : www.superhaber.tv

  Kurban kesecek kişinin sakınması gereken hususlar

  Kurban kesecek kişinin sakınması gereken hususlar

  Allah’a hamd olsun.

  Şeyh bin Baz Rahimehullah şöyle dedi:

  “Bir kişi kurban kesmek ister ve zilhicce ayına girerse saçından veya tırnağından bir şey alması haramdır. Bu yasak kurbanı kesinceye kadar devam eder. Nitekim Ummu Seleme Radiyallahu anha’dan rivayet edildiğine göre Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle demiştir: “Zilhicce hilalını gördüğünüzde” başka bir rivayette: “Zilhicce ayının on gününe girdiğinizde ve biriniz kurban kesmek isterse saçını ve tırnaklarını kesmesin” (İmam Ahmed, Muslim.)

  Şayet “on gün”e girdikten sonra kurban kesmeye niyet ederse niyet ettiği günden itibaren saçını ve tırnağını kesmeyi bırakır, niyetten önce kestiği şeylerden dolayı günah yoktur.

  Bu uygulamanın hikmeti şudur:  nasıl ki kurban kesen, hacının kurban kesmek gibi bir takım ibadetlerde benzerlik ve ortaklık ediyorsa aynı şekilde hacının ihram yasaklarından olan saç ve tırnağı kesmek gibi yasaklarda benzerlik yapmaktadır. 

  Bu hüküm, kurban kesene özeldir. Ancak onun yerine kesilecek kişi için geçerli değildir. Çünkü Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem şöyle dedi: “Biriniz kurban kesmek isterse” ayrıca Rasulullah Sallallahu aleyhi vesellem ailesinin yerine kurban kestiğinde onlara saçlarından veya tırnaklarından kesmelerini yasaklamamıştır. Bunun üzerine kurban kesen kişinin ailesi saç ve tırnaklarını kesebilirler.

  Şayet kurban kesecek kişi saçından veya tırnağından bir şey alırsa tövbe etmesi ve tekrar bunu yapmaması gerekir ona keffaret gerekmez. Bazı kişilerin zannettiği gibi bu onun kurban kesmesine engel olmaz. Şayet kurban kesecek kişi unutarak veya bilmeyerek saç veya tırnağını keserse veya kastı olmadan saçı dökülürse günah bunda yoktur. Ayrıca bunu kesmeye ihtiyacı varsa kesebilir. Aynı şekilde tırnağı kırılırsa eziyet görmemesi için tamamen kesebilir. Veya saç gözüne giriyorsa onu kesebilir. Ayrıca bir yara tedavisi için vb. durumlar saçını veya tırnağını için kesebilir.

  Yazı kaynağı : islamqa.info

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap