Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban eti yedikten kaç saat sonra alkol alınır

  1 ziyaretçi

  kurban eti yedikten kaç saat sonra alkol alınır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurban eti yedikten sonra alkol alınır mı? 2019 diyanet

  Kurban eti yedikten sonra alkol alınır mı? 2019 diyanet

  Her Kurban Bayramı'nda insanların aklına bir çok soru işareti geliyor. Bu soru işaretlerinden bir tanesi ise "kurban eti yedikten sonra alkol alınır mı?" oldu. Konuyla ilgili Diyanet'e bağlı olan Bolu Müftüsü Yaşar Yaprak bir açıklama yaparak kafalardaki soru işaretlerini kaldırdı. Müftü Yaprak, kurban etiyle içki içmenin günah olduğunu söyledi.

  Bolu Müftüsü Yaşar Yaprak tam açıklaması şöyle:

  “Kurban ibadet olduğuna göre, bu işin de buna uygun olarak yapılması gerekir. Hayvanın kesilme yerinin temiz olması, kesilecek yere götürülürken gözlerinin kapalı olması, kesim aletinin kendisine gösterilmemesi gerekir. Kesilecek hayvanın, kesilen hayvanı görmesi halinde ızdırap duyacaktır. O hayvanın da canı, ruhu, kendine ait bir hayatı vardır. O hayvanın en güzel şekilde en kısa süre içerisinde ve hijyenik şartlara uygun şekilde kesilmesi gerekir.” Müftü Yaprak, kesilecek kurbana eziyet eden kasapların büyük günah işlediğini, bu konuda yeterli bilgi birikimi olmayanların bu işi yapmalarının son derece yanlış ve günah olduğunu anlattı. Kurbanların ‘Ehil olmayan' kişilere kestirilmemesi gerektiğini kaydeden Bolu Müftüsü, şöyle devam etti: “Kesilecek hayvana şefkatle ve merhametle bakılması gerekir. Canı çabuk çıksın diye kurbanın 4 ayağından 3’ü bağlanır, 1'i boşta bırakılır. Kanı toprağa akıtılmalıdır. Hayvanın yenilmeyecek kısımları kedi ve köpeğin ağızlarında sokaklar da gezecek şekilde etrafa dağıtılmaz. Bu ibadete manidir. Kesilecek hayvanın da bir hakkı var. O hakkına riayet edilmesi gerekir. Kurban eti yerken içki içmek çok yanlış bir harekettir. Kurban eti ile içki içmek, camide ibadet ederken içki içmeye benzer. İçki haramdır. Kurban bir ibadettir. Kurban edilecek hayvanın eti, kemiği ve kanı mübarektir. Böyle bir ibadet için kesilen hayvanın etiyle haram bir işin yapılması son derece yanlıştır ve büyük günahtır.”

  Yazı kaynağı : www.a24.com.tr

  Kurban eti yedikten 3 4 saat sonra bira ictim. gunah midir sizce yaa?

  Bolu Müftüsü: Kurban eti ile içki içmek günahtır

  Bolu Müftüsü: Kurban eti ile içki içmek günahtır

  BOLU Müftüsü Yaşar Yaprak, kurban etiyle içki içmenin günah olduğunu söyledi.

  Müftü Yaprak, kurban bayramında kurban kesmenin bir ibadet olduğunu, bu ibadette Allah'a yaklaşmak amacıyla belirli şartları taşıyan hayvanların kesildiğini hatırlattı. Kurbanın mutlaka şartlarına uygun olarak alınması gerektiğini anlatan Müftü Yaşar Yaprak, şöyle dedi: “Kurban ibadet olduğuna göre, bu işin de buna uygun olarak yapılması gerekir. Hayvanın kesilme yerinin temiz olması, kesilecek yere götürülürken gözlerinin kapalı olması, kesim aletinin kendisine gösterilmemesi gerekir. Kesilecek hayvanın, kesilen hayvanı görmesi halinde ızdırap duyacaktır. O hayvanın da canı, ruhu, kendine ait bir hayatı vardır. O hayvanın en güzel şekilde en kısa süre içerisinde ve hijyenik şartlara uygun şekilde kesilmesi gerekir.” Müftü Yaprak, kesilecek kurbana eziyet eden kasapların büyük günah işlediğini, bu konuda yeterli bilgi birikimi olmayanların bu işi yapmalarının son derece yanlış ve günah olduğunu anlattı. Kurbanların ‘Ehil olmayan' kişilere kestirilmemesi gerektiğini kaydeden Bolu Müftüsü, şöyle devam etti: “Kesilecek hayvana şefkatle ve merhametle bakılması gerekir. Canı çabuk çıksın diye kurbanın 4 ayağından 3’ü bağlanır, 1'i boşta bırakılır. Kanı toprağa akıtılmalıdır. Hayvanın yenilmeyecek kısımları kedi ve köpeğin ağızlarında sokaklar da gezecek şekilde etrafa dağıtılmaz. Bu ibadete manidir. Kesilecek hayvanın da bir hakkı var. O hakkına riayet edilmesi gerekir. Kurban eti yerken içki içmek çok yanlış bir harekettir. Kurban eti ile içki içmek, camide ibadet ederken içki içmeye benzer. İçki haramdır. Kurban bir ibadettir. Kurban edilecek hayvanın eti, kemiği ve kanı mübarektir. Böyle bir ibadet için kesilen hayvanın etiyle haram bir işin yapılması son derece yanlıştır ve büyük günahtır.”

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kurban etiyle içki içilir mi ? - Dailymotion Video

  kurban etiyle içki içmek

  Kurban etiyle alkol içmeyin uyarısı

  "Alkolle kurban eti bir arada olmasın" - Aydın Denge Gazetesi

  Aydın İl Vaizi Kadir Küçük, tvDEN'de yayınlanan Emin Aydın'la Baş Başa programının konuğu oldu. Küçük, "Alkolle kurban eti bir arada olmasın" dedi.

  Kurban Bayramı ile ilgili bilgiler veren Vaiz Kadir Küçük, "Kurban bizim için önemli. Bu bayram kan festivaline dönüşmemeli. Kurbanı iyi okumak gerekiyor, kurbanın felsefesini ortaya koymamız lazım. İstenmeyen görüntülerle karşılaşıyoruz. Kurban, insanlık tarihi kadar eskidir. Eski medeniyetlerde tanrının kan görmekten zevk aldığını düşünen bir insanlık var. Cinlerden arınmak için kan sunulduğunu düşünen bir insanlık var. Tanrıdan rol kapmaya çalışan bir insanlık var. Hayvanın canını kim alır, tanrı alır. Ben de alıyorum diyerek tanrılaşmak isteyen bir insanlık var. Olay yamyamlığa kadar gitmiş. Bazı medeniyetlerde köyün en güzel kızları boğulmak, yakılmak ve kesilmek suretiyle Allah'a sunulmuş. İslam burada diyor ki; 'Dur kardeşim bu olmaz'. İslam dini, kurbanı çeki düzen hale getiriyor. Bizim Kurban Bayramı'nda kestiğimiz kurbanın Arapçası Udhiye Bayramı'dır. Duha Vakti'nde güneş doğduktan sonra kesilen. Udhiye oradan geliyor. Hacıların kestiği kurban var, ona da hediye kurbanı deniyor, adaklık kurban ve akika kurbanı var" dedi.

  KURBANI KİMLER KESEBİLİR?

  Aydın İl Vaizi Kadir Küçük şunları söyledi:

  "Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir. Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir. Kurban keserken besmele çekmek gerekiyor.

  HANGİ HAYVAN KURBAN OLUR?

  Kurban olacak hayvan kör olmayacak. Zayıf ve aksan olmayacak. Kulak, kuyruk ve tenasül organının 3'de 1'i kesik olmayacak. 3'de 1'den fazlası kesikse kurban olmaz. Koyun ve keçide 1, sığırda 2 memesi kurumuş olmayacak. Burnu ve dili kesik olmayacak. Hayvanın fiyatını düşürüyorsa o kurban olmaz. Boynuz kökünden sonradan kırıldıysa olmuyor, yarısından fazlası duruyorsa o kurban olur. Doğuştan boynuzu yoksa o kusur değil. Doğuştan tenasül organı yoksa o da kusur değil. Küçükbaşı 1 kişi kesebiliyor. Büyükbaş 7 kişiye kadar ortak olabiliyor.

  KURBAN ETİ NASIL PAYLAŞILMALI?

  Kurban etini peygamberimiz 3'e ayırıyor. Kendisine, ihtiyacı olana ve olmayana. Zengin bir tanıdığı varsa ona da verebilir. Muhtaç bir tanıdığı varsa ona da verebilir. Müslüman olmayan bir komşuya bile verilebilir. Kurban bir ibadettir. Sevap bekliyoruz. Haram olan şeyle karıştırmayalım. İçkiyle kurban eti bir arada olmasın.

  "VEKALETİ ALAN KİŞİ SORUMLU"

  Kurban bağışlarında vekaleti alan kişi sorumlu. Ben birine parayı verip, vekaleti vermişim. Kesmemek onun günahı. Bu olaylar artık teknoloji gelişti telefonla canlı bağlantı ile de yapılabilir. Vekaleti veren kişi görebilir. Bu olaylar böyle çözülebilir. Kurbanı kesen kişi sizin adınıza söyleyecek. İbadetler peygamberimizden görüldüğü gibi yapılır. Kurbanda biraz bonkör olacağız. Şimdilerde et hesabıyla pazarlık yapılıyor. Bunu yasaklayan bir şey yok. Bu yöntem caizdir. Ama müstehak olan peygamber efendimizden gördüğümüz gibi olandır."

  "DERİLER ZAMANINDA TUZLANMALI"

  Kurban derilerinin zamanında tuzlanması gerektiğini söyleyen Küçük, "Kurban derisini özellikle keserken dikkatli olmak gerekir. Deri sektöründe kullanıyor. Deriyi toplayan kurumlara da zamanında teslim edilmesi gerekiyor suistimallerin önüne geçmek için" dedi. (DUYGU DİLEK) 

  Yazı kaynağı : www.aydindenge.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap