Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban bayramında teşrik tekbirleri kaç defa getirilir

  1 ziyaretçi

  kurban bayramında teşrik tekbirleri kaç defa getirilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Teşrik tekbirleri ne zaman başlar? Kurban Bayramı'nda teşrik tekbiri nasıl getirilir?

  Teşrik tekbirleri ne zaman başlar? Kurban Bayramı'nda teşrik tekbiri nasıl getirilir?

  Teşrik, doğuya doğru gitmek, parlamak anlamlarına geliyor. Teşrik tekbiri ise, arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, 23 farz namazının arkasından birer defa "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" diye tekbir getirilmesine deniyor.

  Teşrik tekbiri nasıl başladı?

  Bu tekbirlerin başlangıcı, Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban etme olayına dayanır. Hz. İbrahim gördüğü rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir, hazırlıklar sırasındaysa gökten bedel olarak bir koç getirilir.

  Cebrail; "Allahu ekber, Allahu ekber" diyerek tekbir getirince, Hz. İbrahim bu sesi duyar ve başını gökyüzüne çevirir. Onun bir koçla geldiğini görünce de "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. Bu kelimeleri işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail de "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der.

  Teşrik tekbirleri ne zaman başlıyor?

  Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).

  Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir.

  Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir.

  Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82).

  Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Teşrik tekbiri nedir, kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri hangi zamanlarda ve ne zaman söylenir?

  Teşrik tekbiri nedir, kaç defa getirilir? Teşrik tekbiri hangi zamanlarda ve ne zaman söylenir?

  TEŞRİK TEKBİRİ HANGİ ZAMANLARDA SÖYLENİR?

  "Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd" şeklinde söylenen teşrik tekbirleri Kurban Bayramı'nın Arife günü sabah namazında başlar, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam eder. Yani 9 Zilhicce sabah namazından 13 Zilhicce ikindi namazına kadar getirilir.

  NAMAZ KILMADAN TEŞRİK TEKBİRİ GETİRİLİR Mİ?

  Namaz kılmadan teşrik tekbiri getirilmez çünkü teşrik tekbiri farz namazının ardından okunmaktadır. Ancak namaz kılmadan tekbir getirilmesinde bir sakınca yoktur.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Teşrik tekbirleri ne zaman başlar, kaç defa getirilir? İşte teşrik tekbirinin faziletleri

  Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter? Kurban Bayramı'nda Teşrik Tekbiri Kaç Kez Söylenir?

  Teşrik Tekbiri Nedir, Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter? Kurban Bayramı'nda Teşrik Tekbiri Kaç Kez Söylenir?

  Kelime anlamı yüksek sesle tekbir almak, bayram namazını kılmak için musallaya çıkmak olan teşrik tekbiri Hanefi, Hanbeli, Zahiri ve Zeydi mezheplerine göre farklılık gösterir. Kurban Bayramı'nda namazlardan sonra zikredilmesi sevaptır.

  Teşrik' Arapçada 'etleri doğrayıp kurutmak' demektir. Vaktiyle bayramın birinci günü Mina'da kesilen kurbanların etleri, bayramın ikinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde güneşte kurumaya bırakılırdı. Bu nedenle bu üç güne et kurutma günleri anlamında 'eyyam-ı teşrik / teşrik günleri' denildi. 'Tekbir' ise Allah'ı ululamak, yüceltmek demektir.

  Kurban Bayramı'nın arife günü (Zilhicce ayının dokuzunu günü) sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü gününe ikindi namazına kadar (Zilhicce ayının on üçüncü günü) ikindi namazı dahil farz namazlardan sonra "Allahü ekber Allahü ekber la ilahe illallahü vallahü ekber Allahü ekber ve lillâhi'l-hamd" cümlesini söylemeye 'teşrik tekbiri' denir.

  Teşrik tekbiri getirmek için illa kurban kesmek gerekmiyor. Kurban kesmeyenler de tekbir getirmekle yükümlüdür.

  Yazı kaynağı : onedio.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap