Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban bayramında cinsel ilişkiye girilir mi

  1 ziyaretçi

  kurban bayramında cinsel ilişkiye girilir mi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bayramda cinsel ili�ki; bayramda ili�kiye girmek g�nah m�d�r?

  Dini bayramlarda eşler arasında cinsel ilişki yasak mıdır? | Fetva

  SORU:

  Dini bayramlarda eşler arasında cinsel ilişki yasak mıdır?

  Yazı kaynağı : www.fetva.net

  “Kurban bayramı gecesinde yapılan cima neticesinde şekillenen nütfeden meydana gelecek çocuk altı parmaklı olacaktır” şeklinde olan rivayet ne kadar doğru ve güvenilirdir? - Cevaplar Arşivi - İslami alanla alakalı soruları yanıtlamak için bir kaynak konumuna gelmektir

  Peygamber Efendimiz (cinsel ilişkiye girme bağlamında müstehap ve mekruh konuları içeren uzun bir rivayette) İmam Ali’ye (a.s) şöyle buyurdu: “kurban bayramı gecesinde kendi hanımıyla cinsel ilişkide bulunma. Zira eğer bu gecede yapılan cima neticesinde çocuğun nütfesi şekillenirse ondan dünyaya gelecek çocuk ya dört parmaklı veya altı parmaklı olacaktır[1] Bu rivayet “Hilyetu’l-muttakin” adlı kitabının yanı sıra Tacuddin Eş-Şaiyri’nin kaleme aldığı “Camiu’l-Ahbar” ve Reziyud-din hasan bin fazl-ı Tebersi’nin kaleme aldığı “Mekarimu’l – Ahlak” adlı kitabında da nakledilmiştir. Ama senet olarak mürseledir[2].

  Rivayetin içeriği hakkında şunları söyleyebiliriz: Kurban bayramı gecesinde yapılan cinsel ilişki o nütfeden doğan çocuğun dört veya altıparmaklı olabilmesi bağlamında cüz’ül ille yani illetin bir parçası konumundadır illeti tamme ki onunla malulun gerçekleşmesi zorunlu olur konumunda değildir. Dolayısıyla böyleli bir gecede nütfesi şekillenmiş her çocuk ille de dört veya altıparmaklı olacak bir kaide yoktur. Yani bu gecede nütfesi şekillenen her çocuk dört veya altı parmaklı olacağı kesin bir durum söz konusu değildir. Aynı şekilde dört veya altıparmaklı olan her çocuğun bu gecede nütfesinin şekillendiğini söylemekte imkânsızdır. Buna binaen her ne kadar bu rivayet senet bakımından mürsel olsa bile bir ihtar içermektedir. Dolayısıyla kurban bayramı gecesinde eşi ile cinsel ilişkiye girmenin çocuğun dört veya altıparmaklı olacağının illeti, illeti tamme olarak kabul etmesek bile, aklen muhtemel olan bu tehlike ve zarardan kaçınmak gerekmektedir.       

  Yazı kaynağı : www.islamquest.net

  Just a moment...

  Checking your browser before accessing the website.

  This process is automatic. Your browser will redirect to your requested content shortly.

  Please wait a few seconds.

  Yazı kaynağı : sex-plxl.ambrosiapiter.ru

  Bayram gecesi veya bayram gününde cinsel ilişkiye girmek

  Bayram gecesi veya bayram gününde cinsel ilişkiye girmek

  Allah’a hamd olsun.

  Şüphesiz bayram gecesi veya gündüzüne cinsel ilişkiye girmek, mubahtır. Sadece Ramazan gündüzünde, hacc ile umre ihramı süresince, kadınlar adet veya lohusalık döneminde iken cinsel ilişkiye girmek, haramdır. Bunun dışında kişi eşiyle cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca yoktur.     

  En iyisini Allah bilir.

  Yazı kaynağı : islamqa.info

  Bayramda cinsel ilişkiye girilir mi?

  Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi? Mübarek günlerde karı-koca ilişkisi caiz mi günah mı?

  Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi? Mübarek günlerde karı-koca ilişkisi caiz mi günah mı?

  Milyonlarca Müslüman kandil gecelerinden dualar ve ibadet ederek günahlarının af olması için Allah'a dua eder. Ancak mübarek günlerle ilgili vatandaşların kafasında bazı soru işaretleri ve yanlış anlamlar da söz konusu. Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi? Mübarek günlerde karı-koca ilişkisi caiz mi günah mı? Halk arasında mübarek günlerde karı koca yakınlaşmasının günah olduğu söylenir. Diyanet'e göre kandil gecelerinde karı-koca ilişkisi yasak mıdır? Kandil ve mübarek günlerde eşlerin birlikte olmasında sakınca var mı? 

  İslam ve aile hayatı konusunda insanların kafalarında bazı yanlış anlaşılmalar mümkün. Vatandaşlar mübaretk günlerde helal birlikteliğin sakıncalı olduğu görüşünde. Peki dinimiz bu konuda ne diyor? Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi? Mübarek günlerde karı-koca ilişkisi caiz mi? Kandil ve mübarek günlerde eşlerin birlikte olmasında sakınca var mı?

  Kandilde cinsel ilişkiye girilir mi?

  Geçtiğimiz günlerde buna benzer bir soru tlevizyon ekranlarında ünlü ilahiyatçı Nihat Hatipoğlu'na sorulmutu. İşte Hatipoğlu'nun Kandilde eşlerin cinsel ilişkiye girmesi caiz midir? sorusuna verdiği yanıt; "Kandillerde evlenmenin, gerdeğe girmenin, eşlerin birbirleriyle yakınlaşmasının dini açıdan bir mahsuru yok. Günah değil. Bana çok soruyorlar umrede karı-koca yakınlaşabilir mi? Yakınlaşabilir tabii... Edebe aykırı değildir. Sadece ihramlıyken birleşmek ve kadın adetliyken birliktelik caiz değildir" dedi.

  Diyanet'e göre mübarek günlerde karı-koca ilişkisi caiz mi?

  Mübarek günlerde karı kocanın cinsel ilişkiye girmesi Diyanet'e göre caiz midir? Diyanet bu konuda yaptığı açıklamada "kandil geceleri için eşler arasında cinsel ilişki yasağı söz konusu değildir." dedi.

  Dini bayramlarda eşler arasında cinsel ilişki yasak mıdır?

  Müslümanların dini bayramlarında eşlerin cinsel münasebette bulunması yasak mıdır? Milyonlarca Müslüman Ramazan ve Kurban bayramını kutlar. Eşlerin bu bayramlarda birbirleri ile münasebette bulunması yasaklanmamıştır. Yani mübarek gecelerde eşler arasında cinsel ilişki günah ve haram değildi. Karı koca ilişkisi sadece bayanların adetli veya lohusa olduğu günler, hac ve umre için ihramlı bulunulan günler ve itikâfta bulunulan günlerde yasaktır. 

  Kadının kocasına karşı vazifeleri nelerdir?

  Müslüman aile yapısında erkeğin ve kadının birbirlerine karşı sorumlulukları vardır. Peki Kadının kocasına karşı vazifeleri nelerdir? İşte kadının kocasına karşı sorumlulukları ve vazifeleri;

  1. Kanaat. Çünkü kanaatkar olmak kalp rahatlığının sebebidir. Bir kadın arsızlık ve açgözlülük ederek efendisini, kendisinden ve evinden soğutmaktan sakınmalıdır. Kanaat; kafi gelecek miktar ile yetinmek tamahkarlık etmemek demektir.

  2. Kocaya itaat. Peygamberimiz (a.s.m) buyurmuşlardır:

  "Bir kadın kocası kendisinden memnun olarak ölürse cennete girer."

  3. Temiz olma. Kocanın göreceği yerlere itina ile dikkat etmek ve temizlemek. Bilinmelidir ki, güzellik ve temizliği getiren şeylerin en güzeli sudur. daima güzel kokular sürünmeli.

  4. İhtiyaçların karşılanması. Kocanın yemek yiyeceği vakte dikkat etmek; uyku saatini geçirmeme. Kocanın adeti nasılsa o zamanlarda yemek ve yatağını hazırlamak.

  5. Malın korunması. Kocanın mal ve eşyasını korumak, çünkü mal ve eşyayı korumak iş bilmekten geçer.

  6. Akrabaya saygı. Kocanın akrabasına ve yakınlarına hürmet etmek. Çünkü kadının kocanın akrabasına ve yakınlarına hürmet etmesi, güzel idare ve tedbirden ileri gelmektedir.

  7. Sır saklanması. Kadın kocasından edindiği sırrını hiç kimseye duyurmaması. Eğer duyuracak olursa, kocasının itimadını kaybeder. Kadın da ondan emin olamaz.

  8. Saygı ve hürmet. Kocanın emrini yerine getirmek. Ona karşı çıkmama ve asi olmamak. Eğer ona karşı gelecek olunursa, onu kendine kinlendirip düşman yapma ihtimali yüksektir.

  Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap