Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kurban bayramı namazından sonra yapılacak dua

  1 ziyaretçi

  kurban bayramı namazından sonra yapılacak dua bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

  Kurban Duası Nasıl Yapılır? Ayeti, Türkçesi

  Kurbanı Bereketlendiren Dualar ve Ayetler

  İbadetlerin en hayırlılarından biri olan kurban kesmek, pek çok kişinin yüzünü güldürmektedir. İhtiyaç sahiplerini sevindirmek amacıyla kesilen kurbanlar, hem kesen kişinin evini hem de kurban etinin dağıtıldığı evleri bereketlendirir. Birlik ve beraberliğin vücut bulduğu Kurban Bayramı, bayram namazı ile başlar. Bayram namazında dilden dökülen dualar ve güzel niyetler tüm insanlığa huzur verir.

  Bu bereketli anı dolu dolu yaşamak ve manevi doyuma ulaşmak için Kurban Bayramı duası okunur. Kurban duası diyanet tarafından da İslam alemi için duyurulmuştur. Kurban kesmeden, keserken ve kestikten sonra dile gelen huzurlu kelimeler; sevap defterine eklenir. Kişi bu sevaplar sayesinde kazasız belasız bir yaşam sürer.

  İslam aleminin hasretle beklediği Kurban Bayramı yaklaşırken kurban kesme ibadetini yerine getirecek olan kişiler, dinin bu gereğini en doğru şekilde yerine getirmek istiyor. Hal böyle olunca kurban duası, kurban kesin duası nasıl edilir, kurban duası Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı nedir bu gibi araştırmalar sıkça yapılıyor. Sizler için hazırladığımız kurban duası ve anlamı içeren yazımız aradığınız zaman bu sayfada olacak. Kurban kesimi duası ile geçecek huzurlu nice bayramlar diliyoruz.

  Kurban Kesimi Duası ve Türkçesi

  Kurban keserken dua okunması gerekir. Edilen dualar sayesinde kesilen kurban daha da bereketlenir. Sevabı da çoktur. Kurbanı kesecek olan kişilerin hep beraber dua etmesi önerilir. Dua ve tekbirle dua faslı sona erdiğinde, bilirkişi kurbanı kesmek için işe koyulabilir.

  Kurban kesimi için öncelikle niyet edilir ve şu dua dillerden dökülür:

  “Allâhümme innî vechetü vechiye lillezîfatara’s-semâvâti ve’l-erda hanîfen ve mâ ene mine’l-müşrikîn.”

  Kurban duası Türkçe meali şöyledir:

  “Ben tüm kalbimle gökleri ve yeri yaratan Allah’a yöneldim. Ve müşriklerden olmadım.”

  Ardından tekbir getirilir. Tekbir ise şu şekilde getirilmelidir:

  “Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allahü ekber Allahü ekber ve lillâhi’l hamd” Bu tekbirin Türkçe karşılığı “Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah’tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah’a mahsustur.” olarak ifade edilir. Daha sonra kurban kesilir ve kurban kesen kişi şükür amaçlı 2 rekat namaz kılmalıdır.

  Kurban Kesimi Sonrası Okunacak Dua

  Bilindiği üzere kurban kesen kişinin Allah’a şükür amaçlı 2 rekat namaz kılması büyük sevaptır. Namazdan sonra bir dua okunmalıdır.

  Kurban duası Arapça olarak şu şekilde söylenir:

  “Allahümme inne salati ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbi’l-âlemîne lâ şerike leh” Türkçe anlamı ise; “Şüphesiz namazım, ibâdetlerim, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. Onun hiçbir ortağı yoktur.” olacaktır. Kurban kesimi bu dualar ile daha da fazilet kazanır.

  Kurban Bayramı Gelince Herkesin Mutlaka Yaşadığı 12 Durum

  Kurban Ayetleri ve Hadisleri

  Ailenize huzur, evinize bereket, cebinize bolluk getiren kurban ayetleri ve hadisleri şöyle izah edilecektir:

  Kurban Bayramı Nedir? Neden Kurban Kesilir? Fazileti ve Önemi

  Kurban Bayramı Duası: Kurban Bayramında Hangi Dualar Okunmalı?

  Okunacak dualar:

  “Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı kuşatan Rahman ve Rahim olan Allah’ım. Şu mübarek Bayram sabahında huzuruna geldik. Lâyıkı veçhile kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin bilinci içindeyiz. Bizi huzuruna kabul buyur, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım!”

  “Ya Rabbi! Kıldığımız namazları, “Kurban Bayramı günlerinde senin katında en sevimli amelimiz olan kurbanlarımızı, okuduğumuz Kur’anları, indirdiğimiz hatm-i şerifleri, yaptığımız zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazları, va’z-u nasihatleri, hasılı bütün ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, şu bayram günü hürmetine en güzel şekliyle kabul eyle Allah’ım!”

  Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Bağış Kabul Eden Kurumlar ve Fiyatları

  Kurban Kesmek Farz Mı, Vacip Mi? Kime Düşer?

  20 Soruda Kurban Hakkında Merak Edilen Her Şey

  Kurban Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

  Kurban Bayramı Mesajları, En Güzel Hayırlı Dilekler

  Kurban Bayramı’nı Kilo Almadan Nasıl Geçirebiliriz?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Kurban bayramında yapılacak ibadetler! Kurban bayramında okunacak dualar ve sureler neler?

  Kurban bayramında yapılacak ibadetler! Kurban bayramında okunacak dualar ve sureler neler?

  İslam alemi için son derece önemli olan Kurban Bayramı’nda kurban kesiminin yanı sıra ibadeti yerine getirmek için etleri ihtiyaç sahiplerine dağıtmak gerekiyor. Bunun haricinde Kurban Bayramı’nda okunması gereken dualar ve sureler de bulunuyor. Sizler için Kurban Bayramı boyunca yapılması gereken ibadetleri bir araya getirdik.

  KURBAN BAYRAMINDA YAPILACAK İBADETLER

  Kurban Bayramı’nda yapılacak ibadetlere arefe gününden başlanmalıdır. Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir. Çokça dua ve istiğfar edilmesi gereken bu özel günde ihlas suresi okunmalı hatta vaktinizin çoğunu Kuran'ı Kerim okuyarak geçirmelisiniz.

  AREFE GÜNÜ DUASI NASIL YAPILIR?

  Peygamber Efendimiz, "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır" (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) diye buyurmuştur.

  Bazı kaynaklarda, "Arefe günü besmele ile bin İhlas okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur" şeklinde buyurduğu da yazılır. "Kim İhlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir." Buyurduğu da rivayet edilir. Bu hadislerden hareketle, bu mübarek günde İhlas Suresi'ni bin defa okumak yapılacak en faydalı işlerden biridir. Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

  1000 İHLAS OKUMANIN FAZİLETİ NEDİR?

  İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın fâziletlerine dair hadisler olduğu (1) gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle ilgili rivayetler de vardır:

  "Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur." (Ebu-ş şeyh)

  Bir hadis-i şerifte:

  "Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir." buyrulmaktadır.

  Hadis-i şeriflere göre; "İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir." (Ebu-ş şeyh)

  KURBAN BAYRAMINDA OKUNACAK DUALAR

  Ey rahmeti ile bütün varlığı, bütün kâinatı kuşatan Rahman ve Rahim olan Allah'ım

  Şu mübarek Bayram sabahında huzuruna geldik. Lâyıkı veçhile kul olamayışımızın mahcubiyeti içinde divanına durduk. Şükrümüzü hakkıyla eda edemeyişimizin bilinci içindeyiz. Bizi huzuruna kabul buyur, dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah'ım!
  Ya Rabbi!

  Kıldığımız namazları, “Kurban Bayramı günlerinde senin katında en sevimli amelimiz olan kurbanlarımızı”, okuduğumuz Kur'anları, indirdiğimiz hatm-i şerifleri, yaptığımız zikirleri, tesbihatı, dua ve niyazları, va'z-u nasihatleri, hasılı bütün ibadet ve taatlerimizi, hayır ve hasenatımızı, şu Bayram günü hürmetine en güzel şekliyle kabul eyle Allah'ım!

  Bu mübarek bayram sabahında, yürekten itiraflarımız ve samimi tövbelerimizle sonsuz rahmet ve mağfiretine iltica ediyoruz. Bizi gönüllere şifa, dertlere deva, huzur ve barış kaynağı olan Kur'an'la buluştur Allah'ım!

  Bize bahşeylediğin en büyük sermaye olan ömrümüzü rızana uygun geçirmeyi nasip eyle Allah'ım! Bizleri Sana layık bir kul, Habibine layık bir ümmet eyle.

  Onları cennetinle ve cemalinle müşerref eyle! Ailelerine sabır ve metanet ihsan eyle! Dinimizin, devletimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici belalardan, sıkıntılardan, musibetlerden, kederlerden ve terörden bizleri muhafaza eyle!

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Kurban Bayramı namazından sonra kılınacak namaz ve tarifi nedir? Kurban Bayramı günü ibadetleri, namazları ve duaları!

  Kurban Bayramı namazından sonra kılınacak namaz ve tarifi nedir? Kurban Bayramı günü ibadetleri, namazları ve duaları!

  Kurban Bayramı gününü ibadetle geçirmek isteyenler bu gün hangi namaz kılınır, kaç rekat kılınır, hangi sureler okunur merak ediyor. Kurban Bayramı günü bayram namazından sonra yani 20 Temmuz Salı günü, nafile namaz kılmak, ibadet etmek oldukça sevaptır. Peki, Kurban Bayramı namazından sonra kılınacak namaz ve tarifi nedir? Kurban Bayramı günü ibadetleri, namazları ve duaları!

  KURBAN BAYRAMI GÜNÜ NE ZAMAN?

  Kurban Bayramı günü 20 Temmuz Salı 2021 tarihine denk geliyor. Kurban Bayramı günü 20 Temmuz sabah namazından 20 Temmuz akşam namazına kadar olan süredir.

  BAYRAM NAMAZINDAN SONRA KILINACAK ÇOK FAZİLETLİ NAMAZLAR VE TARİFLERİ

  Kurban Bayramı namazından sonra kılınacak bazı nafile namazlar, namazda okunacak sureler, dualar şu şekilde:

  1-) Rivayet olunduğu vechile (bayram namazından ve hutbesinden sonra) bir selamla 4 rekat namaz kılıp, birinci rekatta E'la (Sebbihismi Rabbike) suresi, ikinci rekatta Şems suresi, üçüncü rekatta Duha suresi, dördüncü rekatta ise İhlas suresi okuyanın Allah-u Te'ala elli senelik günahını mahveder.

  2-) Rivayet edildiği üzere her kim bayram namazından sonra evine girince iki rekat namaz kılar, her rekatta Fatiha'dan sonra üç kere Kevser suresi okur, böyle yapan fakir bir kimse ise kurban kesmiş sevabı kazanır.

  3-) Süfyan-ı Sevri (Radıyallahu Anh) : "Ramazan Bayramı namazından sonra 12 rekat namaz kılmak, Kurban Bayramı namazından sonra ise 6 rekat namaz kılmak müstehap sayılmıştır ki bu sünnettendir." demiştir.

  (Kaynak : el-Ğazali, İhyau ulumi'd-din - Ebu Abdillah el-Hubeyşi, el-Berake)

  4-) İmam-ı Hubeyşi (Rahimehullah) 'ın naklettiğine göre kurban kesen kişinin kesim işleminin akabinde 2 rekat namaz kılması sünnettendir ve bu 2 rekatta ve sonrasında yapılan duanın kesinlikle kabul olunacağına dair eser varid olmuştur.

  (Kaynak : Ebu Abdillah el-Hubeyşi, el-Berake fi fazlis-sa'yi ve'l-harake)

  5-) İmam-ı Yusuf el-Kaduri (Rahimehullah) 'ın nakline göre Ali Hazzaf el-Ğaznevi (Rahimehullah) "Ravzatü'l-arifin" adlı eserinde şöyle demiştir:

  "Her kim Kurban Bayramı gününde 4 rekat kılıp her rekatında 1 Fatiha Suresi ile 15 defa İnnâ e'taynâke'l-Kevser Suresi'ni okursa, Allah-u Te'ala o kişiye 60 tane deve kurbanı kesmiş kadar sevap verir."

  (Kaynak : Yusuf el-Kaduri, Cami'ul-muzmerat ve'l-müşkilat fi Şerhi Muhtasari'l-İmami'l-Kuduri)

  (Teşekkür : Bu namaz tariflerini, hadisleri, zikirlerin ve ibadetlerin yapılışını Arapça'dan Türkçe'ye çeviren, günümüze ulaştıran ve bizlerin faydalanmasını sağlayan sayın Cübbeli Ahmet Hoca' ya teşekkür ediyoruz. Kendisinden Allah razı olsun, bol bereketli vakitler versin.)

  BU NAMAZLAR NE ZAMAN KILINIR?

  Yukarıda tarifini paylaştığımız namazlar 20 Temmuz Salı günü Kurban Bayramı namazından sonra eda edilebilir.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap