Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kum demir tozu karışımını ayırmada kullanılan yöntem nedir

  1 ziyaretçi

  kum demir tozu karışımını ayırmada kullanılan yöntem nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Demir tozu ile kum karışımını ayırmak için en uygun yöntem aşağıdakilerden hangisidir?

  Kum Demir Tozu Karışımını Ayırmada Kullanılan Yöntem

  DEVOLUCIONES GRATUITAS

  ENVÍOS GRATUITOS: +50€

  100% SOSTENIBLE

  Yazı kaynağı : ibizarepublic.com

  Yazı kaynağı : ogmmateryal.eba.gov.tr

  Kum ve çakıl taşı nasıl ayrılır, demir tozu ve tuz nasıl ayrılır, karışımlar nasıl ayrılır?

  Kum ve çakıl taşı nasıl ayrılır, demir tozu ve tuz nasıl ayrılır, karışımlar nasıl ayrılır?

  Kum ve çakıl taşı nasıl ayrılır, demir tozu ve tuz nasıl ayrılır, karışımlar nasıl ayrılır, 4. Sınıf ev ödevleri arasında yer alan konulardan biri de "karışımların ayrılması konusu" oldu. Bunlardan sorulan sorulardan biri de, "Kum ve çakıl taşı nasıl ayrılır, demir tozu ve tuz nasıl ayrılır, karışımlar nasıl ayrılır?" oluyor. İşte cevabı:

  Birden fazla maddenin bir araya gelmesi ile beraber karışım oluşur. Bu konuda farklı maddeler bir araya gelebilir ve karışım oluşturabilir. O yüzden bu karışımları ayırmak için değişik yöntemler ele alınır. Şimdi bu yöntemlere bakacağız ve karışımlar nasıl ayrıştırılır bunları öğreneceğiz. 

  Karışımları ayırmak için değişik yöntemler ele alınır. Her yöntem birbirine karışmış olan değişik maddeleri yeniden eski haline getirmek için değerlendirilir. Yani kullanılan ayrıştırma yöntemleri karışımları ayırır ve saf madde haline getirir. Şimdi bu konuda farklı ayrıştırma yöntemlerine bakalım.

  KARIŞIMLARIN AYRIŞTIRILMASI

  Maddeler değişik yöntemler üzerinden ele alınarak birbirinden ayrılır. Şimdi karışım olarak nitelendirdiğimiz ve birden fazla maddenin bir araya geldiği durumlarda, hangi ayrıştırma yöntemlerinin kullanıldığını inceleyelim.

  KEPEK VE UN NASIL AYRILIR?

  Kepek ve un nasıl ayrılır, çakıl ve kum nasıl ayrılır, kömür ile kömür tozu nasıl ayrıştırılır? 

  Eleme yöntemi: Değişik iriliğe sahip olan katı maddeleri birbirinden ayırabilmek için eleme yöntemi kullanılır.

  - Çakıl ve Kum

  - Kepek ve un

  - Kömür ve kömür tozu

  Süzme yöntemi: Kalın tanecikleri ile karışmış olan sıvı maddeleri birbirinden ayırmak için Süzme yöntemi kullanılır. Özellikle evlerimize de çok sık kullandığımız yöntemlerden biridir.

  Örnek: Mesela makarnayı süzgeçten geçirmek suretiyle sıvı ile katı maddeyi birbirinden ayırırız. Aynı zamanda yaprak tanecikleri olan çayı ayrıştırmak için de yine bu yöntem kullanılır. Yıkanmış olan pirinci ayıklamak yani ayrıştırma konusunda süzme yöntemi ele alınmaktadır.

  SAMAN İLE BUĞDAY NASIL AYRIŞTIRILIR?

  Saman ile buğday nasıl ayrıştırılır ya da sap ile mercimek veya toprak ile ıspanak nasıl birbirinden ayrılır?

  Yüzdürme yöntemi: Birbirine karışmış olan tanecikleri ayrıştırmak için yüzdürme yöntemi kullanılır.

  - Saman ile karışmış olan buğday

  - Sap ile karışmış olan mercimek

  - Toprak ile karışmış olan ıspanak

  Yukarıdaki bu unsurları birbirinden ayırabilmek için yüzdürme yöntemi ele alınır ve özellikle tarım açısından yoğun olarak değerlendirilen yöntemlerden biridir.

  Damıtma yöntemi: Birbirine karışmış olan sıvıları ayrıştırmak için damıtma yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde daha çok birbirine karışmış olan maddelerin farklı kaynama noktaları değerlendirilir. Bu konuda kaynama noktası daha düşük olan sıvı madde diğer sıvı maddeye göre hızlı şekilde buharlaşır ve başka bir kapta birikir. Bu sayede iki sıvı birbirinden ayrılmış olur.

  Örnek: Özellikle rafinerilerde petrol damıtmak amaçlı ele alınır ve petrol, gaz yağı, benzin, motorin ve makine yağı ile beraber asfalt elde edilir.

  Mıknatısla ayrıştırma yöntemi: Mıknatısın çektiği demir gibi maddeler ile karışmış başka maddeleri birbirinden ayırmak için bu yöntem kullanılır.

  Örnek: Mesela çöpler içerisinden mıknatıs yardımıyla karışmış olan demir ayrıştırılır. Aynı zamanda demir tozu ile karışmış olan şeker bu yöntem aracılığı ile birbirinden ayrılır.

  SIVILARDA AYRIŞTIRMA NASIL YAPILIR?

  Mesela suyun içindeki tuz nasıl ayrıştırılır?

  Buharlaşma: Herhangi bir sıvı madde ile karışmış olan maddeyi ayrıştırmak için kullanılır. Aynı zamanda karışımı daha yoğun hale getirmek için de değerlendirilmektedir.

  Örnek: Süt tozu ile beraber sütte bulunan suyun; deniz tuzu ve özel havuzları alınmış olan deniz tuzunu ayrıştırılması konusunda kullanılmaktadır. Buharlaştırma yöntemi ile beraber Maddeler birbirinden ayrılır. Aynı zamanda reçel, salça, pekmez ve benzeri yiyecekler yapılırken de buharlaşma yöntemi kullanılır.

  SUDAKİ TAŞ VE TOPRAK NASIL ARINDIRILIR?

  Dinlendirme yöntemi: Bir sıvı içerisinde birbirinden dağılmış olan katı taneciklerin dibe çökmesi için kullanılan bir yöntemdir.

  Örnek: Bir su bardak içerisine su koyarak karıştırdığımız zaman bulanık bir görüntü oluşabilir. Daha sonra bir süre bekletildikten sonra suyun içerisindeki toprağın dibe çöktü görülür. İşte bu noktada göllerden ve akarsulardan elde edilen suyun saf hale gelebilmesi için bu yöntem çok fazla değerlendirilir. Taş ve toprak ile karışmış olan su dinlendirme havuzlarına alınır. Böylece su içerisindeki taş ve toprağın dibe çökmesi için dinlendirmeye bırakılır.

  Yazı kaynağı : www.sonhaberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap