Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kulakta basınç hissi nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  kulakta basınç hissi nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kulakta basınç hissi neden olur, evde tedavi ile nasıl geçer? Kafada ve kulakta basınç hissi nasıl gider?

  Kulakta basınç hissi neden olur, evde tedavi ile nasıl geçer? Kafada ve kulakta basınç hissi nasıl gider?

  Östaki borusu, orta kulağı burnun arkasına bağlar. Bu tüp kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncını dengeler. Bu boru, kişilerin çiğnemesi, yutması ya da esnemesi ile açılır. Böylelikle kulak içindeki hava basıncı önlenmiş olur. Kulaklar iç, dış ve orta kısımlar olmak üzere 3'e ayrılır. Kulaktan yutağa bağlanan östaki borusu disfonsiyonu kulak içinde meydana gelen ses ve basınçları kontrol eder. Bazı durumlar östaki borusunun hasar görmesine neden olur. Bu durumda kulak basıncı, ağrı ve işitme gibi bazı semptomlar görülür.

  KULAKTA BASINÇ NEDEN OLUR?

  Orta kulak ve yutağı birbirine bağlayan östaki borusunda tıkanıklık var ise bu, kulakta basınç artışına sebebiyet verir. Sonuç olarak da kulakta dolgunluk, tıkanıklık hissi hatta duyma kayıplarına neden olur. Kulakta rahatsız edici basınç hissine neden olan etkenler ise şu şekildedir;

  KULAKTA BASINÇ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Kulakta basınç hissi hemen hemen herkesin hayatında bir kere de olsa yaşadığı bir durumdur. Belirtileri nettir ve basınç hissini anlamak hiç zor değildir. Kulaklarınızda basınç hissettiğiniz de aşağıdaki rahatsız edici semptomları fark edebilirsiniz:

  KULAKTAKİ BASINÇ NASIL GİDER?

  Kulaklarınızda meydana gelen basınç hissini ortadan kaldırmak için oldukça basit çözüm yöntemleri vardır, ancak kulağınızdaki basınç hissi tüm bu uygulamalara rağmen geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. İşte kulak tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna ilişkin detaylar şunlardır:

  KULAK BASINCI TESTİ

  Kulak basıncı testi timpanometri yöntemi ile gerçekleştirilir. Bu testin yapılması için kulak zarının delik olmaması gerekmektedir. Kişiler bu esnada ağrı ve acı hissetmezler. Dış kulak yoluna bir prob yardımı ile sokulur ve kulaktaki basıncın ölçümü yapılır. Her iki kulak içinde ayrı ayrı ölçüm yapılmaktadır. Basınç değeri 50 ila +50 arasında ise bu değer idealdir. Test esnasında kulağa ses gönderilerek dış kulak basıncı yolunun değiştirilmesi sağlanır. Böylelikle zar hareketliliği kontrol edilerek basıncın şiddeti tespit edilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kulak Tıkanıklığı Nedir ve Nasıl Geçer? - Medicana

  Kulak Tıkanıklığı Nedir ve Nasıl Geçer? - Medicana

  Dış kulak iltihabı: Dış kulak iltihabı; mantar ve bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu bir rahatsızlıktır. Hastalık, işitme azlığı, kızarıklık, akıntı ve kulak ağrısı gibi belirtilerle seyreder. Dış kulak iltihabının tedavi edilmesiyle kulak tıkanıklığı da ortadan kalkar.

  Akut otitis media: Ani gelişen orta kulak iltihabı, kulak tıkanıklığının yaygın nedenlerinden biridir. Akut otitis media, kulak zarının arkasında bulunan orta kulağın iltihaplanması sonucu görülen bir rahatsızlıktır. Enfeksiyon, orta kulakta iltihaplı sıvı birikmesine neden olabilir. Bu durum ise işitme kalitesini düşürür ve kulakta dolgunluk hissi yaratır.

  Seröz otitis media: Hiçbir iltihabi bulgu olmaksızın kulağın kendi salgısının orta kulakta birikmesi sonucu kulak tıkanıklığı yaşanabilir. Seröz otitis media olarak tanımlanan bu durum, östaki borusunun tıkanmasına yol açar. Normalde genze akması gereken salgı, östaki borusundaki tıkanma nedeniyle orta kulakta birikmeye başlar. Bunun sonucunda ise kulak tıkanıklığı oluşur ve işitme kalitesi düşer.

  Buşon: Kulak kiri olarak bilinen buşon, kulak tıkanıklığının en temel nedenlerinden biridir. Dış kulak yolunda oluşan buşon, vücudun savunma mekanizmasının bir parçası olarak düşünülebilir. Vücut; bu salgıyı, kulağın toz ve diğer yabancı partiküllerden korunması için üretir. Koyu sarı renge sahip olan buşon, kulağı çeşitli enfeksiyonlara karşı korur.  Ancak, buşon normalden fazla salgılanırsa, dış kulak yolunda tıkanıklığa yol açar. Sanılanın aksine, kulak salgısını kulak çubuğuyla temizlemeye çalışmak işitme kalitesini daha da düşürebilir.

  Östaki fonksiyon bozukluğu: Östaki borusu; burun, boğaz ve orta kulak arasında geçiş sağlayan bir kanaldır. Bu kanal, orta kulak basıncı ile hava basıncı arasındaki dengeyi sağlamakla görevlidir. Saman nezlesi gibi alerjik reaksiyonlar ya da hava basıncının aniden değiştiği durumlarda östaki borusu tıkanır. Östaki borusu tıkandığından, orta kulak, basınç değişimine uyum sağlayamaz. Bu fonksiyon bozukluğu işitme kalitesini düşürerek rahatsız edici bir hisse yol açar. 

  Nazofarenkste tümör oluşumu: Üst yutak olarak da bilinen nazofarenks, solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Boğazın burun ile birleştiği bu bölgede, tükürük bezi ve lenfoid dokular bulunur. Lenfoid dokulardaki hücrelerin kontrol edilemeyen bir şekilde hasara uğraması, nazofarenks kanserine yol açar. Burun tıkanıklığı, kulakta uğultu ve işitme kaybı gibi belirtiler gösteren nazofarenks kanseri, nadir olmakla birlikte kulak tıkanıklığının nedenlerinden biri olabilir.  

  Kulak zarı hasarı: Kulak zarının delinmesi ya da esnekliğini kaybetmesi de kulak tıkanıklığına neden olabilir.

  Yazı kaynağı : www.medicana.com.tr

  Kulakta basınç neden olur ve nasıl geçer?

  Kulakta basınç neden olur ve nasıl geçer?

  Genel olarak soğuk algınlığından kaynaklanan östaki borusu disfonksiyonu kulaklarda basınç hissine sebebiyet verir. Uzun süren kulank basıncı durumunda mutlaka hekime danışarak kontrol olmak gerekir.

  Kulak tıkanıklığı nasıl geçer sorusu enfeksiyonel hastalıkların çoğalmasıyla beraber çok sık karşılaşılan sorunlar arasında yer almaya başladı. Kulak tıkanıklığı genelde ciddi bir durum olmasa da, tıkalı kulaklar kendi başlarına bir sıkıntı olabilir

  Tıkalı kulağı bilinçsizce açmaya çalışmak iyi bir şey yapmaya çalışırken olumsuz sonuçlar ortaya çıkartabilir. Peki, tıkalı kulak nasıl açılır? Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir, kulak tıkanıklığı neden olur, kulak tıkanıklığı bitkisel yöntemlerle nasıl açılır, kulak temizliği nasıl yapılır soruları herkesin cevabını bilmek istediği sorular olarak karşımıza çıkıyor.

  Her insanın yaşadığı tıkalı kulak sorununu sizler için ele aldık. Tıkalı kulak nasıl açılır dediğinizde size birçok çözüm sunacağız. Ancak tıkalı kulak nasıl açılırdan önce, kulak tıkanıklığı neden olur bilmek daha önemlidir. Çünkü kulak tıkanıklığı basit bir sebepten olabileceği gibi ciddi hastalıkların da habercisi olarak karşınıza çıkabilir.

  Özellikle kulak temizliği konusunda bilinçsizce hareket etmek, tıkalı kulağı açmak yerine daha çok tıkanmasına ve hatta bu yanlış hareket yüzünden tıkanan kulağın ciddi hastalıklarla sonuçlanmasına neden olur. Bu sebepten kulak temizliği nasıl yapılır konusuna da dikkat etmek gerekir.

  Tıkalı kulak nasıl açılır, kulak tıkanıklığı neden olur, kulak temizliği nasıl yapılır siz de bilmek isterseniz haberimizin devamında detayları bulabilirsiniz.

  Kulak neden tıkanır?

  Kulaklar aşağıdakiler dâhil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı tıkanabilir
  1- Yükseklikte, uçak kalkışında, kanyon veya tepelik arazide veya dalış sırasında şiddetli basınç kulak tıkanmasına neden olabilir.
  2- Dış kulakta kulak kiri birikmesi kulak tıkanmasına neden olur.
  kulakta meydana gelen enfeksiyon
  3- Banyo veya yüzme sırasında kulak kanalına giren su.
  4- Her yaştan insan tıkanmış kulak sorunu ile karşı karşıya kalabilir.ancak çocuklar daha fazla soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarlakarşı karşıya kulak tıkanıklığı sorunuyla karşı karşıya kalabilirler.
  5- Sık sık seyahete çıkanlar ve yüzücüler de kulak tıkanıklığı problemiyle karşı karşıya kalabilirler.

  Tıkanmış Kulaklar nasıl belirti verir?

  Kulak tıkanıklığında görünen semptomlar, kulak tıkanıklığının nedenlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Kulak tıkanıklığının belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:
  - Kulakta dolgunluk hissi
  - İşitme engelli
  - Kulakta haşhaş, çınlama ve ıslık sesleri.
  - Bir enfeksiyon nedeniyle ağrı
  - Denge kaybı.
  - Kulak ağrısı.

  Tıkalı kulak nasıl açılır?

  Tıkalı kulak nasıl açılır diye kara kara düşünmenize gerek yok çünkü kulak tıkanıklığı genelde geçici bir problemdir ve bazen birkaç saatte bazen de birkaç günde kendi kendine geçer. Kulak tıkanıklığı geçmediği ve ağrı hissetmenize sebep olduğu takdirde Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmeniz doğru olacaktır.

  Tıkalı kulağın nasıl açılacağı aslında kulak tıkanıklığının nedenine bağlı olarak değişim gösterir. Tıkalı kulağın açılması için ilk yapılması gereken; östaki borusunun açılmasını sağlayıp basıncı hafifletmektir. Bu şekilde kulak rahatlayacaktır. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Sakız çiğneyebilirsiniz, esneyebilirsiniz ya da nefes alıp burun deliklerinizi ve ağzınızı kapatarak nefesinizi vermeye çalışır gibi yapabilirsiniz.

  Kulak tıkanıklığı için evde bitkisel çözümler nelerdir?

  Kulak tıkanıklığı bitkisel yöntemlerle de tedavi edilebilir. Ancak kulak tıkanıklığının nedeninin ilk olarak bilinmesi için uzmana danışılması gerekmektedir. Kulak tıkanıklığı nasıl geçer, kulak tıkanıklığına evde bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir diyorsanız işte cevapları…

  Sıcak su torbası
  Kulağınıza sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Tıkalı kulağı açmak için uygulayacağınız sıcak kompres östaki borusunun genişleyip rahatlamasını sağlayacaktır. Sıcak kompresi kulağınıza sıcak su torbası tutarak uygulayabilirsiniz. Sıcak su torbanız elinizde mevcut değil ise havlu ısıtıp kulağınıza tutabilirsiniz.

  Zeytinyağı
  Bir çay kaşığı zeytinyağını cezvede ılıtın. Ancak sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Ilık zeytinyağını kulağınıza 3-4 damla damlatın ve diğer kulağınızın üzerine uzanın ve 10 dakika boyunca tıkalı olan kulağınız havada kalacak şekilde bekleyin. 10 dakika dolduktan sonra zeytinyağı damlattığınız kulağınızı yan yatırın, aşağıya bakacak duruma getirin ve zeytinyağının iyice akmasını bekleyin.

  Valsalva manevrası
  Antonia Maria Valsalva tarafından geliştirilen Valsalva manevrası, çeşitli kulak tıkanıklıklarından kurtulmanın en etkili yollarından biridir. Bu tekniği kullanarak orta kulağınızdaki basıncı kolayca eşitleyebilirsiniz.
  • Derin bir nefes al ve ağzını kapat.
  • Parmağını parmağınızla parmaklarınız arasında sıkıştırın ve başınızı hafifçe geriye doğru eğin.
  • Kulaklarınızı eşitlemek için burnunuza doğru nefes alın. Bir 'çıt' sesi duymalısınız.
  Valsalva manevrası tipik olarak anlık sonuçlar verir. Fakat kulaklarınız hala tıkanmış hissediyorsa, tekrar denemeden önce birkaç dakika bekleyin.

  Esneme
  Kulak tıkanıklığını açan bir diğer yöntemde esneme yöntemidir. Esneme ayrıca, yutmaya oldukça benzer bir şekilde kulaklardaki hava basıncını dengelemeye yardımcı olur. Aslında esneme, eşzamanlı hava girişi ve kulak zarının gerilmesi olarak tarif edilir. Eğer kulaklarınız tıkanmışsa, yapabileceğiniz en kolay yöntem budur.

  • Ağzını olabildiğince geniş açın ve esneyin. İşlemi daha fazla desteklemek için, etkilenen kulağın kulak memesini çekin.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap