Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kulak kristallerinin oynaması belirtileri

  1 ziyaretçi

  kulak kristallerinin oynaması belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Baş Dönmenizin Nedeni İç Kulak Kristalleri Olabilir

  Başınızı hareket ettirdiğinizde, yatakta diğer bir yöne dönerken, ayakkabılarınızı bağlamak için eğildiğinizde ya da bir rafa uzanırken aniden bulunduğunuz ortamın dönmeye başladığını hissediyorsanız bu durum iç kulak kristali kaynaklı baş dönmesine işaret edebilir. Memorial Ankara Hastanesi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Ozan Gökdoğan, baş dönmesi ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  KRİSTAL OYNAMASI BAŞ DÖNDÜRÜYOR

  Kulak Kristallerinin Oynaması Nedir? Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

  Kulak Kristallerinin Oynaması Nedir? Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

   Bu hastalık çoğunlukla baş kısmına bir darbe sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Ancak bazen ortada bir sebep yokken de bu hastalık ortaya çıkabilir. Vertigo hastalığına insanlar çoğunlukla kristal oynaması ismini vermektedir.

   Kulak Kristallerinin Oynaması Nedir?

   Kulak kristallerinin oynaması durumu çoğunlukla travma oluşması sonrasında görülmektedir. Bir kaza yaşanması durumunda kulakta dengeden sorumlu olan kristaller yerinden oynayabilir. Ancak bazen stres ve yorgunluk gibi durumlar da hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

   Vertigo hastalığı iç kulakta bulunan kristallerin yerinden oynaması sebebi ile oluşmaktadır. Bu hastalığın oluşması durumunda kişilerin ciddi derecede baş dönmesi durumları meydana gelmektedir.

   Hastaların baş dönmesi çok şiddetli seyreder. Hatta bazen hastalar deprem olduğu yanılgısına kapılabilirler. Bu hastalık insanların hayatlarına ve normal aktivitelerine yapmalarına engel olur. bu sebeple yaşam kalitelerini ciddi bir şekilde düşürmektedir. Aşırı seyreden baş dönmeleri durumunda mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

   Vertigo Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir?

  Vertigo rahatsızlığı daha çok yaşlı kesimde görülse de, genç nüfusta görülme olasılığı da bulunmaktadır.

  Hastalık herhangi bir sebep olmadan da ortaya çıkabilmektedir.

  Grip, çeşitli enfeksiyonlar, kafaya alınan darbe gibi problemler sebebi ile vertigo hastalığı oluşma olasılığı bulunmaktadır.

  Bunların dışında stresli yaşam biçimi, uykusuz kalmak ya da aşırı yorgunluk da hastalığı tetikleyen faktörlerdir.

  Vertigo Belirtileri Nelerdir?

   Vertigo hastalığı iç kulakta bulunan çeşitli kristallerin yerinden oynaması ile ortaya çıkmaktadır. Hastalık esnasında kişilerin çok şiddetli bir baş dönmesi olmaktadır. Bu durumda kişiler aşırı derecede huzursuz olurlar ve normalde yapabildikleri çoğu aktiviteyi gerçekleştiremezler. Baş dönmeleri çoğunlukla sabah uyanıp yataktan kalktıktan sonra görülmektedir. Vertigonun diğer belirtileri ise şu şekildedir;

  Kişilerde aşırı terleme görülmesi

  Kulakta çok fazla basınç meydana gelmesi

  Kişilerde kalp çarpıntısı oluşması

  Bazen duyma problemlerinin meydana gelmesi

  Kulakta akıntı meydana gelmesi

  Baş dönmesi yanında mide bulantısı görülmesi

  Kulakta uzun süre devam eden çınlama

  Bazen kusma belirtileri görülmektedir.

  Kulak Kristali Oynaması Tedavisi

   Vertigo hastalığında baş dönmeleri çok şiddetli olduğu için kişilerde ölüm korkusu oluşabilir. Daha önceleri teşhisi zor olan hastalıkta yanlış tedavi yöntemleri uygulanmaktaydı.

   Hastalığın tedavisi günümüzde basit bir şekilde yapılmaktadır. Hatta bazen ilaç tedavisine bile gerek kalmaz. Kristallerin yerine tekrar oturması için doktorun önerdiği hareketlerin yapılması tedavide oldukça önemlidir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kristal oynaması tedavisi - Prof. Dr. Ali Özdek

  BENIGN PAROKSİSMAL POZİSYONEL VERTİGO ( BPPV )

  Bu hastalık adından da anlaşılacağı üzere başın hareketleri ile birlikte ani ortaya çıkan şiddetli baş dönmesi ile karakterizedir. Hastalar genellikle eğilip kalktıklarında, ya da yatakta sağdan sola, soldan sağa döndüklerinde birden başlayan ve yaklaşık 30-40 saniye kadar süren çok şiddetli baş dönmesinden yakınırlar. İlk ortaya çıktığında hasta için çok korkutucudur. Hastalar kalp krizi geçirdiklerini ve öleceklerini düşünürler.

  BPPV NEDEN OLUR
  Hastalığın altında yatan sebep iç kulaktaki denge organının sakkül kısmında yer alan otokonilerin (halk arasında denge kristalleri olarak bilinmektedir) yerlerinden koparak yarım daire kanalları içerisine düşmeleridir. Kristaller hangi yarım daire kanalı içerisine düşmüşse başın o eksendeki hareketlerinde şiddetli baş dönmesi ortaya çıkar. En sık etkilenen kanal arka yarım daire kanalıdır.


  BPPV KİMLERDE GÖRÜLÜR
  BPPV her yaş gurubunda görülebilmekle birlikte yaşlı kişilerde daha sık görülür. 65 yaşın üstündeki kişilerde en sık baş dönmesi nedenidir.

  BPPV de TANI
  BPPV de Tanı hastalara spesifik pozisyonların verildiği pozisyonel testler uygulanarak konulur. Bunlardan en sık uygulananı Dix Hall-Pike testidir. Bu testte hasta önce bir sedyeye oturtulur. Başı sağa çevirilir. Sonra baş bu pozisyonu koruyacak şekilde hızla yatırılarak baş bir miktar sedyeden sarkıtılır. Bu arada doktor hastanın göz hareketlerini Frenzel Gözlüğü ya da videonistagmografi ile takip ederek nistagmus adı verilen spesifik göz hareketlerinin ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol eder. Sonra hasta tekrar oturur pozisyona getirilir ve baş karşı tarafa çevirilerek test tekrar edilir. Hasta olan kulak tarafında pozisyonla birlikte nistagmus (sıçrayıcı nitelikte hızlı göz hareketleri) ortaya çıkar.

  Dix HallPike Testi:


  BPPV DE TEDAVİ

  Hastalık çoğu zaman kendiliğinden kısa sürede geçer. Ancak bazı hastalarda kendiliğinden iyileşme olmaz. Bu hastaların doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. BPPV de en sık uygulanan tedavi repozisyon manevraları yani kristallerin tekrar orjinal yerine gönderildiği manevralardır. Epley Manevrası posterior (arka ) yarım daire kanalı BPPV sinde en sık kullanılan manevradır. Lateral (yan) yarım daire kanalı BPPV sinde ise sıklıkla Barbekü Manevrası kullanılır. Bu manevralar bir seferde %80-90 oranında hastalığın düzelmesini sağlar. Bazen ikinci ya da üçüncü manevrayı yapmak gerekir ve bu sayede hastaların % 90 nında düzelme sağlanır. Başarısız olunan hastalarda habituasyon egzersizleri uygulanarak sorun büyük oranda çözümlenir. Oldukça nadiren tüm tedavilere rağmen hastalarda düzelme olmayabilir. Bu durumda cerrahi tedaviler gündeme gelir. Cerrahi olarak hastalıklı yarım daire kanalı kapatılabilinir ya da hastalıklı taraftaki denge siniri kesilebilir.
  Epley Manevrası (Sağ Kulak):


  BPPV TEKRARLAR MI

  Yazı kaynağı : www.aliozdek.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap