Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kulak ağrısına iyi gelen ağrı kesiciler

  1 ziyaretçi

  kulak ağrısına iyi gelen ağrı kesiciler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Enfeksiyona Bağlı Kulak Ağrısı Nasıl Geçer, Kaç Günde İyileşir?

  Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Enfeksiyona Bağlı Kulak Ağrısı Nasıl Geçer, Kaç Günde İyileşir?

  Kulak ağrısı ile beraber kaşıntı, akıntı, çınlama gibi belirtiler kendini gösterir. Ağrıların sebebi enfeksiyon, iltihaplanma, bakteri, travmalar, yabancı cisimler gibi nedenler olabileceği için tam teşhis koymak kolay olmayabilir. Bu nedenle rahatsızlığın tedavisi için önce hastalığın neden kaynaklandığı bulunması gerekir. Enfeksiyona bağlı nedenlerde antibiyotik tedavisi, travmalara bağlı durumlarda kulak damlaları ve ağrı kesiciler önerilmektedir. Ayrıca kulak ağrısı için evde çözüm önerilerini uygulayarak hafif ağrıların önüne geçebilirsiniz.

  KULAK AĞRISINI NE GEÇİRİR?

  Kulak ağrılarında tedavi yöntemleri ağrıya sebep olan etkene göre yapılır. En belirgin kulak ağrısı nedeni orta kulak iltihabıdır. Oluşma nedeni orta kulakta medyana gelen enfeksiyonlardır. Yaş grubu olarak en fazla 6 ay – 36 ay yaş grubu çocuklarda görülür. Tedavileri için antibiyotik, dekonjestan ilaç tünleri, aşı ve kulak tüpü uygulanır.

  Dış kulak yolu enfeksiyonu kulak ağrılarına neden olan ikinci en belirgin sebeptir. Kulaktaki derinin ince olması, kulak çöpü kullanılması, nemli ortamların etkisi gibi nedenler bu hastalığa neden olabiliyor. Böyle durumlarda tedavi olarak kulak damlaları, kulak tamponu, antibiyotik kullanımı önerilmektedir.

  Kulak ağrılarının diğer belirgin etkeni sinüzittir. Sinüzit hastalığında meydana gelen tıkanmalar kulak ağrılarına neden olabiliyor. Ayrıca iltihaplanmalar enfeksiyona kadar etki edebilir. Enfeksiyona bağlı durumlarda antibiyotik, alerjiye bağlı durumlarda alerjik ilaçlar kullanılmaktadır.

  Kulak ağrısına çözüm olarak evde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemlerde vardır. Kulak işitme organı olduğu için verebileceğimiz hasarların geri dönüşü olmayabilir. Evde çözüm önerilerinden önce KKB uzmanı olan doktora başvurmanızda fayda vardır.

  KULAK AĞRISI İÇİN EVDE NE YAPILABİLİR?

  Kulak ağrısı için evde tedavi uygulamak mümkündür. Doktora gidemeyeceğimiz durumlarda, aniden başlayan ve yerinden kalkamayacak durumlarda, gece uyurken birden bastıran kulak ağrısı için bitkisel çözüm yöntemleri mevcuttur. Evinizde bulunan malzemeler dâhilinde şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  KULAK AĞRISINA HANGİ BİTKİ İYİ GELİR?

  Kulak sancısına ne iyi gelir? Diyorsanız işte öneriler:

  Sarımsak ve susam yağı

  Kulak ağrısını veya enfeksiyona bağlı şikâyetlerde sarımsak doğal ağrı kesici ve antibiyotik görevi görmektedir. İki diş sarımsağı soyun ve ezin. Susam yağını sarımsağın üstüne döküp karıştırın. Daha sonra ocağın üzerine koyarak kaynatıp soğumasını bekleyin. Son olarak en fazla 2-3 damla olmak üzere kulağınıza damlatın.

  Soğan

  Soğan birçok rahatsızlıklarda anti bakteriyel özelliği ile ilaç niteliğindedir. Kulak ağrılarında da soğanın etkisi görülmüştür. Bir soğanı soyun, ortadan ikiye bölün. Soğanın içini ayırt ederek suyunu çıkartın. Soğan gözyaşı yapacağı için bulunduğunuz ortamı havalandırın. En son olarak soğan suyundan en fazla 2 damla olmak üzere kulağınıza damlatın.

  Zencefil Tozu

  Zencefilin faydaları saymakla bitmez. Kulak ağrısı tedavilerinde de zencefil etkili çözüm olarak bilinir. Zencefili yarım bardak ılık su ile karıştırın. Su ile özdeşleştikten sonra kulağınıza 3 damlayı geçmeyecek şekilde damlatın. Ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

  Meyan Kökü

  Evet, yanlış duymadınız. Meyan kökü kulak ağrısı tedavilerinde de kullanılmaktadır. Bir yemek kaşığı tereyağı ile meyan kökünü karıştırın. Ocağın üstüne koyup ısıtarak koyu bir kıvama getirin. Kulağınızın içine değil dışına sürerek uygulayın.

  Turp ve hardal yağı

  Kulak ağrısı için turp tedavisi biraz garip gelebilir. Bir adet turpu ince şekilde doğrayın. Hardal yağı ile karıştırın. Bu karışımı ısıtarak uygun bir alanda soğumaya bırakın. Daha sonra yağı süzün. 2 damla kulağınıza damlatın. Ağrı kesici olarak ağrılara iyi gelecektir.

  Nane

  Nane birçok hastalık için rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Anestetik formülü sayesinde insan vücudunda rahatlama sağlar. Kulak ağrısı tedavilerinde de önerilmektedir. Taze nane yaprakları alın. Suda kaynatarak iyice suyunu çıkartın. Soğumuş nane suyunu kulağınıza damlatın. Unutmayın en fazla 2 damla olmalı.

  ZEYTİNYAĞI KULAK AĞRISINA İYİ GELİR Mİ?

  Halk arasında en bilinen yöntemlerden biri zeytinyağıdır. Yumuşatıcı özelliği ile rahatsızlıkların çoğunda etkili bir bitkisel üründür. Kulak ağrısı için 3 damla zeytinyağını kulağınıza damlatın. Çınlama, zonklama ve uğultu gibi şikâyetlerin azaldığını göreceksiniz.

  ÇOCUKLARDA KULAK AĞRISINA NE İYİ GELİR?

  Çocuklarda kulak ağrısına iyi gelen şeyler özellikle anne adayları tarafından çok araştırılmakta. Geleneksek halk arasında evde uygulanan bazı yöntemler var. Fakat anneler çocuklarını bu yöntemleri uygulama konusunda kararsız kalırlar. Uzmanlar bu konuda en yakın sağlık kuruluşuna giderek kulak ağrısına neden olan sebebi öğrenmeleri gerektiğini söylüyorlar. Çünkü çocuklara uygulanan yanlış bir tedavi işitme kaybına kadar yol açabilir. 0-3 yaş grubu çocuklar için muhakkak doktor kontrolü önerilir. Doktorların önereceği ağrı kesiciler, antibiyotikler ve kulak damlaları kulak ağrılarına iyi gelecektir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kulak Ağrıları ve Öneriler

  Kulak Ağrıları ve Öneriler

  MUAYENEHANE

  Çamtepe mh. Koldaş sk. No. 1, Koldaş Plaza, D.4 Narlıdere İZMİR

  0232- 608 26 00

  [email protected]

  Yazı kaynağı : www.drarifsanli.com

  Kulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısına ne iyi gelir?

  Kulak ağrısı nasıl geçer? Kulak ağrısına ne iyi gelir?

  Kulak ağrısı, kişiyi oldukça fazla rahatsız eden ve günlük hayatına devam etmesini engelleyen ağrılardandır. Çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de gözlenebilen bu şikâyette, zonklama, yanma, batma gibi farklı ağrı çeşitleri ortaya çıkabilir. Kulağın ağrıdığı bölge ve diğer gözlenen semptomlara bağlı olarak farklı sağlık problemleri sonucunda oluşabilir.

  Kulak; dış, orta ve iç kulak olmak üzere üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu nedenle ağrının kaynağını bulmak için, öncelikle kulağın hangi bölümünün ağrıdığını saptamak gereklidir.

  Kulak ağrısı sebepleri

  Kulak ağrılarının başlıca sebebi enfeksiyonlardır. Kulağın farklı bölümlerinde oluşan enfeksiyonlara, farklı bulgular eşlik edebilir. Örneğin; iç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısının yanında mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma gözlenirken, dış kulak enfeksiyonlarında kulak kepçesinde ya da yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gözlenebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında ise zaman zaman ateş ya da kulakta doluluk hissi vardır.

  Kulak ağrısı neden olur?

  Özellikle çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının en sık gözlenen nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Soğuk algınlığından sonra, çocukların aile hekimlerine getirilmesinin en yaygın ikinci nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak enfeksiyonları tıp dilinde otitis media olarak adlandırılır. Yapılan bir çalışmaya göre 3 yaşından küçük çocukların %30’u her yıl otitis media nedeniyle doktora götürülür. Hatta, 3 yaşına gelinceye kadar çocukların %80 ile %90’ı akut otitis media geçirmiştir. Orta kulak enfeksiyonu, 6-15 ay arasında sıklıkla gözlenirken, 5 yaş sonrasında görülme sıklığında ciddi bir düşüş olur. Yuva ve kreşlere giden çocuklar daha fazla risk altındadır. Orta kulak enfeksiyonu çocuklar kadar olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilir.

  Kulak ağrısının sebepleri

  Kulak kiri birikmesi: Kulak kiri normal olarak, kulakta salgılanan fizyolojik bir salgıdır. Bu salgı aşırı salgılandığında ya da yanlış temizlendiğinde, birikme yapıp sertleşerek kulak yolunu tıkar. Bu durum kulak ağrısına neden olabilmektedir. Gliserin damlatılarak kulak yolu temizlenebilir. Kulak temizlenmesi için kesinlikle kulak çubuğu ya da sivri, delici maddeler kullanılmaması gerekmektedir.

  Basınç değişimi: Özellikle uçakların yüksek irtifalara ulaştığı süreçte yaşanan basınç değişiminden dolayı kulakta bir ağrı hissedilir. Bu ağrı barotravma olarak adlandırılır. Kısa süreli de olsa, yetişkin ve çocuklar için acı verici olabilir. Orta kulakta, östaki borusu denen bir kanal orta kulak ile dış basıncın dengelenmesini sağlar. Bu boru tıkandığında basınç dengelenemez ve zarda bir gerilim hissedilir. Yutkunma, sakız çiğneme veya burun deliklerini kapatıp genze doğru üflenme hareketlerinin yapılması östaki borusunu açabileceğinden, bu tür durumlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Aynı şekilde bebeklerin emmesi sağlanarak ağrı hafifletilmeye çalışılmalıdır.

  Kulak ağrısının sınıfları

  Kulak ağrılarının bir diğer sınıflandırılması ise ağrının primer ya da sekonder olmasına göre yapılmaktadır. Kulak kepçesi, dış kulak yolu, kulak zarı, orta kulak ve iç kulak hastalıklarında ortaya çıkan ağrıya, primer (birincil), diğer organların hastalıklarında ortaya çıkan ağrıya ise sekonder (ikincil) ya da yansıyan kulak ağrısı denilmektedir.

  Primer kulak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Sekonder –yansıyan kulak ağrısı nedenleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  Sekonder kulak ağrılarında altta yatan bazı hastalıklar hayati önem taşıdığından, geçmeyen kulak ağrılarında ve kulak ağrısı dışında başka semptomlar da olduğunda muhakkak uzmana başvurulmalıdır.

  Kulak ağrısına ne iyi gelir?

  Kulak ağrısının tedavisi, altında yatan sağlık problemine göre değişmektedir. Sekonder kulak ağrılarında altta yatan sağlık problemi çözüldüğünde kulak ağrısı da biter. Primer ağrılarda da ağrının sebebine göre farklı tedavi veya uygulamalar yapılabilir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz gibi çoğu uçak seyahatinde karşılaşılan ağrı geçici bir durumken, enfeksiyon nedeniyle kulak ağrısı yanında ateşi de getirebilir.

  Kulak ağrıları enfeksiyon nedeniyle oluşuyorsa kulak burun boğaz hekimleri gerekli gördüğü takdirde uygun antibiyotikleri reçete ederler. Antibiyotiğin belirtilen sürede ve zamanında alınması tedavinin başarısı ve hastalığın tekrarlamaması açısından çok önemlidir. Her enfeksiyon bakteriyel olmadığı için bazı durumlarda antibiyotikler işe yaramaz. Bu nedenle doktorunuz virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik reçetelemeyebilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik tedavisi için ısrarcı olunmamalıdır.  Kulak ağrısı dışında burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi alerji semptomları yaşıyorsanız, doktorunuz size antihistaminik ya da dekonjestan tarzı ilaçlar reçeteleyebilir.

  Doktorunuz kulak ağrısında sadece hap değil kulak damlası da önerebilir. Bunun haricinde doğrudan eczaneden alabileceğiniz ya da evde hazırladığınız ilaçlar kulak ağrısını hafifletebilir.

  Kulak ağrısı nasıl geçer?

  Orta kulak enfeksiyonlarına bağlı kulak ağrısı yaklaşık 2-3 gün içerisinde geçmektedir. Kulak ağrısı çok kuvvetli değilse kişi doktora gitmeden önce evde kendi kendisine birtakım uygulamalar yaparak kulak ağrısını geçirmeye çalışabilir. Fakat ağrı çocuklarda gözleniyorsa, ya da kişide giderek artıyorsa, yanında akıntı, çınlama işitme kaybı gibi başka belirtiler varsa vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekmektedir.

  Kulak ağrısına çözümler

  Öncelikle eczanelerden alınan ağrı kesici ilaçlar kulak ağrılarına iyi gelir. Bunlara örnek olarak parasetemol ve ibuprofen içeren ilaçlar verilebilir. Aspirin de diğer bir ağrı kesicidir fakat çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir.

  Kulak ağrılarına çözüm bulmak için aşağıdaki ilaçsız yöntemler de uygulanabilir:

  Isı: Bazı kulak ağrılarında kişinin ağrıyan kulağına sıcak uygulama yapmasının ağrıyı hafiflettiği gözlemlenmiştir. Ağrıyan kulağa 20 dakika ısı ve masaj ağrıyı dindirecektir. Isının çok yüksek derecede olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

  Sarımsak: kulak enfeksiyonlarında analjezik ve antibiyotik özelliğinden dolayı sarımsak önerilmektedir. Sarımsak susam yağında pişirildikten sonra bu yağ soğuyunca kulağa damlatılabilir.

  Soğan: Soğan da sarımsağa benzer özellikleriyle kulak enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Isı uygulanarak suyu çıkartılmış soğan yine damlalıkla kulak yoluna uygulanabilir.

  Kulak ağrılarından korunma yöntemleri 

  Kulak enfeksiyonuna ve kir birikmesine bağlı ağrılarından korunmak için kulaklar düzenli bir şekilde içerisine sivri, delici ya da tıkayıcı bir cisim sokmadan, tercihen gliserin ile temizlenmelidir. Uçak seyahatlerinde esneyerek, sakız çiğneyerek östaki borusunu aktive ederek ağrıdan korunabilir. Sigara içmek kulak enfeksiyonu olma riskini artırdığından bireyler hem sigara içmemeli hem de pasif içicilikten korunmalıdır. Özellikle anne babaları sigara içen çocuklarda orta kulak enfeksiyonu riski artmaktadır. Boğaz enfeksiyonuna bağlı sekonder kulak ağrılarından korunmak için üst solunum yolu hastalığı olan insanlarla yakın temastan kaçınmalı, özellikle salgın zamanları eller sık sık yıkanmalıdır.

  Ağrısız, sağlıklı günler dileklerimizle…

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap