Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kucuk sineklerden nasil kurtulunur

  1 ziyaretçi

  kucuk sineklerden nasil kurtulunur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Meyve Sineklerinden Hızlıca Kurtulmanın 10 Etkili Yolu

  Meyve Sineklerinden Hızlıca Kurtulmanın 10 Etkili Yolu

  Dergide bu ay neler var?

  Bu ayın dergi içeriğine göz atmak için tıklayın!

  Abone olmak için detaylı bilgiler burada!

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Evdeki Küçük Sineklerden Kurtulma Yolları

  Evdeki Küçük Sineklerden Kurtulma Yolları

  Öncelikle birbirlerinden ayırt etmek pek mümkün olmasada bu küçük sinekler aslında 3 farklı tür. 

  1.Meyve sineği

  Küçük ve kahverengidirler. Genlellikle mutfakta toplanan sinekler meyve sineğidir. Lavraları meyve sebzelerin içinde yaşarlar. Mayalaşmış yiyeceklerden beslenirler. Yazın daha fazla sayıda olurlar.

  2.Lağım sineği

  Bu sinek evinizde varsa tesisatla ilgili bir sorun olup olmadığının kontrol edilmesinde yarar var. Çünkü bu sinekler mutfak ve banyoda tesisat sorunları olduğunda artarlar. Lağım sineğine benzerler fakat zikzak şeklinde yürürler. Geceleri aktiftirler.

  3.Mantar sineği

  Küçük gübre sineği olarak da bilinmektedirler. Küçük siyah sineklerdir. Evde bitki etrafında ve pencere kenarında sıklıkla görülürler. Bitkilere fazla su verilemesi, nemli toprak görülmesi sayılarını arttırır. 

  Evde bulunan sineklerden kurtulmak için evde yapabilecekleriniz ise şunlar;

  Limon yağı 

  Bir litre suyun içine 40-50 damla limon suyu damlatın. Oda spreyi kabıyla evinizin her yerine bu karışından sıkın. Hem oda spreyi hem de sineklerin kaçacağı doğal bir çözüm olacaktır.

  Kavanoz 

  Ufak bir kavanoza bir parça tatlı meyvekoyun ve streç filmle kapatın. Bir kürdan yardımıyla ufak bir delik açın. Sineklerin çok olduğu yere kavanozu bırakın. Sinekler açtığınız delikten içeri girecek ve çıkamayacaklardır.

  Sirkeli Su

  Bir çay bardağını 2-3 parmak boşluk kalacak şeklide suyla doldurun geri kalan yere sirke koyun. Sineklerin olduğu bölgeye bardağı bırakın sinekler ölerek suya düşecektir.

  Limon Karanfil

  Bütün limonda veya dilim limonda delikler açın. Deliklere karanfil yerleştirin. Mümkün olduğunca sık karanfil yerleştirin. Limonları sinek gördüğünüz bitkinizin, lavabonuzun vs etrafına yerleştirin.

  Yazı kaynağı : www.eskisehir.net

  Küçük Sineklerden Kurtulmanın Yolları | TemizSözlük | TemizSözlük

  Küçük sineklerden kurtulma yolları nelerdir?

  Küçük sineklerden kurtulma yolları nelerdir?

  Küçük Sinekler Neden Olur?

  Çoğunlukla mutfakta bulunan ama diğer odalarda da görülen küçük sinekler halk arasında ivez denmektedir. Oda ya da mutfak içerisinde görünmesi bile ciddi sinir bozucu bir durum olması nedeniyle bu sineklerin oluşmasını engellemek için öncelikle nerede ve nasıl oluştuğunu bilmek gerekmektedir. Küçük sineklerin olma nedenleri arasında şunlar bulunur:

  Açıkta yiyecek bırakılması;
  Çöplerin uzun süre tutulması;
  Havanın nemli ve sıcak olması;
  Düzenli temizlik yapılmaması.
  Fakat bazen bu sinekler evin temizliği çok iyi yapılmış olsa bile ivezler kendiliğinden gelecektir. Böylesi bir durumda ise sineklerin daha önceden evinizde bulunması nedeniyle yumurtalarını bıraktıkları için gelmiş olacaktır. Sadece bunlar sizin evinizde bulunmayıp, dışardan bile olsa gelebilirler.

  Komşunuzda olması sonucunda da geleceği gibi satın aldığınız meyve ya da sebzelerde yumurtaları varsa gelebilir.
  Küçük Sineklerin Önlenmesi
  Ortalıkta gezinerek sizlerin rahatsız olmanıza neden olan sineklerden ilk olarak kurtulmak için her gün düzenli olarak temizlik yapmanız gerekmektedir. Elektrik süpürgesi ile birlikte ortalığı temizlemeniz sonucunda oldukça iyi sonuçlar çıkacaktır. Sineklerin oluşmasını önlemek için sizlerde evin ve mutfak ya da tuvalet gibi yerlerin temizliği konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir.

  Çöplerinizi her gün atınız;
  Ortalıkta açık yiyecek bırakmayın;
  Meyve ve sebzeleri yıkamadan dolaba koymamalısınız;
  Odanızı sık sık havalandırın.
  Günün herhangi bir saatinde sizi rahatsız edecek olması sebebiyle, kesinlikle yapacak olduğunuz evinizi temizlemek ve çöplerinizi çıkarmak olacaktır. Yumurtalarını bırakması ile birlikte daha fazla sayıda ortaya çıkacak olması nedeniyle yapacağınız ilk öncelikle sizlerin çöplerinizi her gece çıkarmak olacaktır. Böylelikle çöp kokusuna gelmeyecek ve sineklerin çoğalmasını da önlemiş olacaksınız.

  Şekerli Su

  3 yemek kaşığı toz şeker;
  1 su bardağı sıcak su.
  Sinekler bilindiği üzere şekeri çok sevmektedir. Hem kokusu hem de tadını sevmesi sebebiyle son derece çekici gelmektedir. Bundan dolayı da evinde sinir bozucu olan küçük sinekler görüldüğü zaman sıcak su kaynatılmalıdır. Ardından ise 3 yemek kaşığı miktarında şeker içerisine konularak karıştırılır. Suyun soğuması beklenir ve ortalık bir yere konulmalıdır. Şekerli suyun soğuması ile birlikte kısa zaman içerisinde sinekler şekerli suyun içerisine düşecek olması sebebiyle kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca şekerli suyun sadece küçük sinekleri çekmeyecek ve bunun dışında da birçok sinek ve böceğin de tuzağa düşmesini sağlayacak olması nedeniyle kurtulmuş olacaksınız.

  Sarı Bant kullanımı

  Bant;
  Şekerli su;
  Sarı kağıt.
  Sarı renk küçük sineklerin dikkatini çekecektir. Birçok kişi tarafından kullanılan bir yöntem olması sayesinde sizlerde evinizde kullanabilir ve rahatsız edici sineklerden kurtulmayı sağlayabilirsiniz. İlk öncelikle yapacağınız kağıt üzerine çok az miktarda şekerli su dökmek olur. Şekerin hem kokusu hem de tadının çok cazip gelmesi nedeniyle etkili olur.

  Aynı şekilde bant etrafına koku yayacak olması nedeniyle sineklerin de ilgisini çekerek, bant üzerine yapışmasını sağlayacaktır. Böylesi bir çözüm sizlerin küçük sineklerden kurtulmanızda etkili olacaktır. Çift taraflı yapışkanlı bant kullanmanız durumunda her zaman için daha etkili olacaktır. Yapışkanlı bant üzerine yapışarak kurtulmuş olduğunuz sinekleri yakalamak için hazırladığınız kağıdı atmalısınız.
  1 tane kola şişesi;
  Yarım litre kola.

  Boş bir kola şişesi gerekmektedir. Kola şişesinin üst kısmı kesilmesi gerekmektedir. Ters bir şekilde şişenin içerisine geçirmeniz gerekiyor. Kolanın tadının şekerli olması nedeniyle ve asitli olduğundan küçük sinekler tarafından tadı da aynı zamanda ilgi çekici olduğundan kısa süre içerisinde sineklerin hepsinden kurtulmuş olacaksınız. Resimlerde de göründüğü gibi hazırladığınız düzeneğin içerisine bir miktar kola eklemelisiniz. Ardından ise bu işlemin başarılı olabilmesi için dökülmeyecek bir yere koymalısınız. Sinekler kısa bir süre içerisinde kendiliğinden gelecek olması nedeniyle ortalıkta uçuşarak sizleri rahatsız edecek olan sineklerden de kurtulmuş olacaksınız.

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap