Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kuşlardan ilham alarak uçan araçlar tasarlamıştır

  1 ziyaretçi

  kuşlardan ilham alarak uçan araçlar tasarlamıştır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Geçmişten geleceğe bir uçuş veya yolculuk

  Kuşlardan İlham Alınarak Tasarlanan Uçak

  Kuşlardan İlham Alınarak Tasarlanan Uçak

  Airbus, yaptığı işlerle havacılık sektöründe ses getirmeye devam ediyor. Gelecek nesil havacılık mühendislerini motive etmek ve şirkette araştırmalarına devam edilen hibrit gücü ile itme çalışmalarının altını çizmek için kuşa benzeyen uçak tasarımı hazırlandı.

  "Yırtıcı Kuş" konsepti, İngiltere'nin havacılık endüstrisinde liderliğini vurgulamak ve Airbus’ın uçak üretim sektöründeki 50. yıl dönümünü kutlamak adına İngiltere’deki Royal International Air Tattoo etkinliğinde tanıtıldı.

  Bu konsept tasarım, bölgesel hava taşımacılığı için kullanılan hibrit, turbo pervaneli bir uçak. Bir kuşun hareketlerinden ilham alınarak tasarlanan uçak, bir yırtıcı kuşunkine benzeyen kanat ve kuyruk yapılarına sahip. Uçağın isminin anlamı da buradan geliyor.

  Tasarımla ilgili konuşan Airbus yöneticilerinden Martin Aston, ”Amacımız, havacılığı nasıl daha sürdürülebilir hâle getirebileceğimiz. Havacılığı hiç olmadığı kadar temiz, yeşil ve sessiz hâle getirmek için çalışıyoruz. Doğanın, biyotaklit yoluyla tasarım hakkında öğrenebileceğimiz en iyi derslere sahip olduğunu A350WXB yolcu jetlerimizdeki çalışmalardan biliyoruz” dedi. Martin Aston sözlerine, “Yırtıcı Kuş, gençlere ilham verecek, kritik öneme sahip havacılık sektöründe heyecan verici bir kariyer yapmalarına yardımcı olacak” şeklinde devam etti.

  Gerçek bir uçağı temsil etmeyi amaçlamamasına rağmen Airbus’ın Yırtıcı Kuş adını verdiği tasarımı, gelecekte tasarlanacak bir uçağın neye benzediği konusunda bir fikir veriyor. Uçakta, bir kartal ya da şahinin zarif ve aerodinamik gövdesinden esinlenilerek yapılan esnek kanatlar ve gövde yapısı bulunuyor. Airbus’a göre bu özellikleriyle tasarım, doğadan ilham almanın önemini ve potansiyelini gözler önüne seriyor.

  Yazı kaynağı : www.webtekno.com

  Uçak Nasıl İcat Edildi Ne Zaman

  Uçak ne zaman icat edildi? uçak nasıl nasıl icat edildi?

  İnsanların hayatını en fazla değiştiren teknolojik araçlardan biri uçaktır. Peki, günümüz insanı için uzakları yakın eden bu araç kimler tarafından ve nasıl icat edilmiştir?

  Kuşlar gibi uçabilmek, insanoğlunun tarih boyunca en büyük özlemlerinden biri olmuştur. İlk motorlu uçak 1903 yılında icat edilmiş olsa da uçma gayretlerinin başlangıcı daha eskilere gider. Örneğin Leonardo Da Vinci (Leonardo Da Vinsi 1452-1519) kuşlardan ilham alarak uçan araçlar tasarlamıştır.

  17. yüzyılda İstanbul’da yaşayan Hezarfen Ahmet Çelebi, kollarına kanat takarak uçma denemesinde bulunmuştur. Lagari Hasan Çelebi ise sırtına bağladığı roketle göğe yükseldikten sonra paraşütle denize inmiştir.

  Uçma çalışmaları yıllar geçtikçe yoğunlaşmıştır. Fransa’da yaşayan Joseph ve Etienne Montgolfier Kardeşler (Jozef Etyen Mongolfiye) 1783’te ilk defa balonla uçmayı başardılar.
  1852 yılında Fransız mühendis Henri Giffard (Henri Cifard) 160 kg ağırlığındaki bir buhar makinesini hidrojenle dolu bir torbanın altına takarak Paris’ten 30 km uzaklıktaki Trappes’e uçmayı başardı. Bu hava aracı Alman mucit Ferdinand von Zeppelin (Ferdinand von Zeplin) tarafından daha da geliştirildi ve onun adıyla tanındı.

  1883 yılında Amerikalı John Montgomery (Con Montgomeri) kontrol edilebilir ilk planörü yaptı.

  İnsanoğlunun uçma serüveninin dönüm noktası Amerikalı Wright Kardeşlerin 1903 yılındaki uçuş denemesi oldu. Orville (Orvil) ve Wilbur Wright (Vilbır Rayt) kendilerinden önceki motorsuz araçlarla yapılan uçma denemelerinden aldıkları ilhamla ilk motorlu uçağı yaptılar.

  Elli dokuz saniye süren ilk uçuşta Orville Wright havada 280 metre yol aldı. Wright Kardeşler bu başarılı denemenin ardından çalışmalarına devam ettiler. Uçağın kalkış ve inişini kolaylaştırıp onu yönlendirmek için hareketli kanat sistemini geliştirdiler. 1909 yılında da bir uçak fabrikası kurdular.

  Birinci Dünya Savaşı sırasında uçaklar savaş aracı olarak kullanıldı. 1919 yılında Atlantik Okyanusu ilk kez uçakla geçildi. 1929 yılında jet motoru icat edildi. Başlangıçta savaş uçaklarında kullanılan jet motorları 1952’den sonra yük ve yolcu uçaklarında da kullanıldı.

  Yazı kaynağı : www.derszamani.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap