Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kıtalararası dağılımda en az nüfuslu kıta hangisidir

  1 ziyaretçi

  kıtalararası dağılımda en az nüfuslu kıta hangisidir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Dünya nüfusunun 2055'te 10 milyarı bulması bekleniyor

  Dünya nüfusunun 2055'te 10 milyarı bulması bekleniyor

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) 1989'da BM Genel Kuruluna sunduğu önerinin kabul edilmesiyle her yıl 11 Temmuz, "Dünya Nüfus Günü" olarak kutlanıyor. Kutlanmasının amacı ise dünyadaki nüfus kaynaklı problemlere dikkat çekmek.

  11 Temmuz Dünya Nüfus Günü'nün bu yılki teması "ICPD'nin 25'inci yılı: Taahhütlerin Hızlandırılması" olarak belirlendi.

  Dünya nüfusu 7,71 milyar

  BM Nüfus Fonunun (UNFPA) dünya nüfusunun güncel durumu ve bölgesel artış ve azalış eğilimlerine göre, 2 bin yıl önce 300 milyon olan dünya nüfusu, bugün yaklaşık 7,71 milyara ulaştı.

  Dünya nüfusu 1600'da 600 milyon iken, 1804'te 1 milyarı, 1927'de 2 milyarı, 1961'de 3 milyarı, 1971'de 4 milyarı buldu. Nüfustaki hızlı artış 1987'de 5 milyarı bularak devam etti ve dünya nüfusu 1999'da 6 milyar, 2011'de 7 milyar oldu.

  Özellikle 1950'den sonra gözlemlenen hızlı artışın etkisiyle dünya nüfusu son dönemde yaklaşık 12 yılda bir 1 milyar artıyor. Halihazırda dünyada bir kilometrekareye 52 kişi düşerken, dünya nüfusunun ortanca yaşı 30 olarak kayıtlara geçti.

  Afrika ülkelerinde doğumlar yüksek

  Dünyada nüfus artışı hep düzenli seyrederken, bu artış doğurganlık hızı nedeniyle Asya'da, göç nedeniyle Kuzey Amerika'da daha belirgin oldu.

  UNFPA'dan edinilen bilgiye göre, dünya nüfusunun artışı önemli demografik olaylarla ilişkili. Gelişmekte olan ülkelerdeki aileler, gelişmiş ülkelerdekilerden belirgin şekilde daha fazla çocuğa sahip ve yüksek doğum hızları nedeniyle bu ülkelerin nüfusu ortalamada çok genç.

  Az gelişmiş Afrika ülkelerinde doğumlar genel olarak yüksek olsa da özellikle çocuk yaşta ölümlerin fazlalığı nedeniyle, nüfusun önemli bir kısmı 60 yaşına girmeden yaşamını yitiriyor. Oysa gelişmiş ülkelerde 85 veya 90 yaş üzeri nüfus dahi toplam nüfus içinde önemli bir orana sahip.

  UNFPA, BM tarafından hazırlanan bir araştırma sonucuna göre, dünyada nüfusu en bir belirgin şekilde azalan on ülkenin Doğu Avrupa'da olduğuna, bu ülkeler arasında Bulgaristan, Letonya ve Moldova'nın başı çektiğine işaret ediyor.

  Dünyada en kalabalık nüfus Asya'da

  En fazla insana ev sahipliği yapan kıta Asya. Dünya nüfusunun bugün yaklaşık yüzde 60'ı Asya'da, yüzde 15'i Afrika'da, yüzde 10'u Avrupa'da, yüzde 8'i Latin Amerika ve Karayipler'de ve geriye kalanı ise Kuzey Amerika ve Okyanusya'da yaşıyor.

  Çin 1,42 milyarlık, Hindistan da 1,37 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık iki ülkesi durumunda.

  Çin, dünya nüfusunun yüzde 19'unu, Hindistan ise yüzde 18'ini oluşturuyor. Ancak dört yıl sonra Hindistan'ın, dünyanın en kalabalık ülkesi olması öngörülüyor.

  Dünyanın en kalabalık şehri Tokyo

  İnsan yoğunluğunun en düşük olduğu ülke ise, 1 milyon 564 bin 116 kilometrekarelik alanda yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığı Moğolistan.

  Dünyada en az nüfusa sahip bölge, Avustralya ve Okyanusya kıtası. Bu bölge dünya nüfusunun yüzde 0,55'ini barındırıyor. Bu oranın yüzde 1 kadar olduğu Türkiye dünyanın 17'nci büyük nüfusa sahip ülkesi konumunda.

  Dünyanın en kalabalık şehri ise 38 milyon nüfusuyla Japonya'nın başkenti Tokyo.

  Türkiye'nin nüfusunun 2023'te 87 milyona ulaşması bekleniyor

  Dünya nüfusunun 2055 yılında 10 milyar olacağı hesaplanıyor. Tahminlere göre, bu sayı yüzyılın sonunda yaklaşık 11,2 milyara ulaşacak ve ortanca yaş 30'dan 41,6'ya yükselecek.

  Demografik göstergelerdeki mevcut eğilimler devam ettiği takdirde, Türkiye nüfusunun da 2023 yılında yaklaşık 87 milyon kişiye, 2040 yılında ise 100 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

  Tahminler, Türkiye'nin nüfusunun 2069 yılına kadar artarak 107,6 milyon kişiyle en yüksek değerine ulaşacağı yönünde.

  Kaynak: AA

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Nüfuslarına göre kıtalar listesi

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Hangi kıtanın nüfusu diğerlerinden daha azdır? Kıtaların nüfusları kaçtır?

  Hangi kıtanın nüfusu diğerlerinden daha azdır? Kıtaların nüfusları kaçtır?

  Hangi kıtanın nüfusu diğerlerinden daha azdır? Kıtaların nüfusları kaçtır?

  Cevap: Güney Amerika

  Nüfusun Kıtalara Göre Dağılışı
  Asya - 4,1 milyar - 64%
  Afrika - 1 milyar - 14%
  Avrupa - 730 milyon - 11%
  Orta ve Güney Amerika - 580 milyon - 9%
  Kuzey Amerika - 350 milyon - 5%
  Okyanusya - 35 milyon - 0,5%

  Kıtalar ve Nüfus Dağılımı

  Dünya üzerinde bulunan kıtalar ve en yakın tarihe göre nüfusları şöyledir.

  Avrupa kıtası:

  Asya kıtası, Atlas okyanusu ve Kuzey buz denizi ile çevrili bir kıtadır.
  Ova ve platolarla kaplı olan Avrupa Kıtasının nüfusu 630 milyon kişidir.

  Asya kıtası:

  yüz ölçümü bakımından en büyük kıta Asya kıtasıdır.
  Kıta içerisinde çok büyük gölleri ve akarsuları barındırmaktadır.
  Asya kıtasının nüfusu ise 3.3,5 milyar kişidir.

  Afrika kıtası:

  Kıtanın üzerinde bulunan Atlas dağları en önemli dağlarındandır.
  Fakat kıta düz alana daha çok sahiptir.
  Bu kıtanın nüfusu ise 4 milyar kişidir.

  Amerika kıtası: 

  batısında büyük okyanusun bulunduğu doğusunda ise atlas okyanusunun yer aldığı Amerika Kıtası ova ve platolarla kaplıdır.Amerika kıtasının nüfusu ise kuzey ve güney Amerika olmak üzere tahmini 900 milyon kişidir.

  Antartika kıtası:

  Antartika kıtasında yerleşik hayat bulunmamaktadır. 
  Ekonomi faaliyet yoktur bunun için bu kıtanın nüfusu ise 1.000 milyondur.

  Avustralya kıtası:

  Avustralya kıtasının nüfusu ise 20 milyon kişidir.

  Kıtaların nüfusu kaçtır?

  Asya; 3.5 milyar, 
  Avrupa 694 milyon, 
  Afrika 222 milyon, 
  Kuzey amerika 454 milyon, 
  Güney amerika 335 milyon, 
  Antartika 1000 kişi,
  Okyanusya 23 milyon dur.

  Yazı kaynağı : www.haber46.com.tr

  Hangi Kıtada Kaç Kişi Yaşıyor?

  Dünyadaki en büyük kıtanın Asya olduğunu hepimiz biliyoruz. Asya’nın hem yüzölçümü hem de nüfusu diğer kıtalardan fazladır. Peki nüfus bakımından kıtaların sıralamanız istense nasıl sıralardınız? World Atlas.com’dan alınan bilgilerle kıtaların nüfus bakımından sıralaması şöyledir:

  1. Asya

  Asya, dünyanın en büyük ve en kalabalık kıtasıdır. Asya’nın yüzölçümü dünyadaki karasal alanların yüzölçümünün %30’unu oluşturur ve dünya nüfusunun %60’ı burada yaşar.

  Bununla birlikte dünyanın en alçak ve en yüksek noktaları da Asya’da bulunur: En yüksek nokta 8.850 m ile Everest, en alçak nokta ise deniz seviyesinin 426 m altındakiLut Gölü (Ölü Deniz)‘dir.

  2. Afrika

  Hem yüz ölçümü hem de nüfusu bakımından ikinci sırada gelen kıta Afrika’dır. Üzerinden Ekvator geçen kıtanın; üçte biri güney, üçte ikisi ise kuzey yarım kürededir. Dünyanın en genç kıtası olan Afrika (ortalama yaş 19,5) aynı zamanda en fazla dilin konuşulduğu kıtadır.

  3. Avrupa

  Nüfus bakımından Dünya’nın üçüncü kalabalık kıtası olması yanı sıra yüzölçümünün büyüklüğü bakımından altıncı sırada gelmektedir. Dünya nüfusunun %10’una ev sahipliği yaptığı halde yüz ölçümünün küçük olması nedeni ile nüfus yoğunluğu sıralamasında Asya’dan sonra gelir.

  Aslında Avrupa, Asya kıtası ile fiziksel olarak bir bütün olmasına rağmen kültürel ve tarihsel nedenlerle iki ayrı kıta olarak kabul edilmiştir. Genellikle Avrupa’nın doğu sınırı, Ural ve Kafkas Dağları olarak kabul edilmektedir. Bu fiziksel yapı nedeniyle ülkemizin de arasında olduğu 4 ülkenin (Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve Türkiye) hem Asya hem de Avrupa kıtasında toprakları vardır.

  4. Kuzey Amerika

  Dünyanın yüz ölçümü bakımından üçüncü en büyük kıtasıdır. Nüfus bakımından ise dördüncü sırada gelmektedir. Dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü, Kuzey Amerika’dadır. Kuzey Amerika’daki en büyük ülke ABD’dir onu Meksika takip eder.

  5. Güney Amerika

  Dünyanın en büyük dördüncü kıtası olup, nüfus sıralamasında beşincidir. En kalabalık ülkesi Brezilya’dır. Brezilya’yı, Kolombiya ve Arjantin takip eder. Dünya’nın en uzun sıradağlarına sahiptir. And Dağları, Venezüella’nın güneyinde başlar Şili’ye kadar uzanır.

  6. Avustralya/Okyanusya

  Antarktika’yı saymazsak dünyanın en küçük kıtası olduğu olan Avustralya, dünyanın altıncı büyük ülkesine ev sahipliği yapmaktadır. Avustralya kıtasında, Avustralya ülkesi yanı sıra Papua Yeni Gine ve Endonezya’nın da toprakları yer alır. Çok ilginç bir şekilde Yeni Zelanda, Avustralya’nın bir parçası olarak kabul edilmez. Yeni Zelanda batmış bir kıtanın sular üzerinde kalan küçük bir parçası olarak görülür.

  7. Antarktika

  Güney Kutbu’nda bulunan kıtanın daimi bir nüfusu yoktur. Bilimsel bir üs olarak kullanılmaktadır. Yaz aylarında nüfus 4.000 kişiye çıksa da kış aylarında nüfus 1.000 kişi civarındadır.

  Kaynaklar:

  Yazı kaynağı : www.olaganustukanitlar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap