Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kroki çizerken nelere dikkat edilir

  1 ziyaretçi

  kroki çizerken nelere dikkat edilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bir Yerin Krokisini Çizerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Bir Yerin Krokisini Çizerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  Bir Yerin Krokisini Çizerken Nelere Dikkat Etmeliyiz kısaca ve madde madde nedir? Kroki çizmek istediğimiz bölgeyi belli oranlarda ölçeklendirerek (tahmini olarak) yani küçülterek kağıt üzerine çizmeye koroki denir. Krokide ölçek olmaz göz kararı çizilir.

  Krokide ölçek olmaz. Göz kararı önemli yerleri kağıt üzerine şematik olarak çizilir. Kuş bakışı görünüş en doğru şekilde kağıt üzerine çizilir.

  Kroki kağıdının bir köşesine ne tarafın güney ne tarafın kuzey olduğunu belirtmek için işaret konulur.

  Kroki üzerine önemli yerleri çizmeliyiz. Mahallemiz, sokağımız okulumuz evimiz kroki üzerine çizilebilir.

  Daha sonra kroki yardımı ile istediğimiz adresi bulabiliriz.

  Soru: kroki çizerken nelere dikkat etmeliyiz

  Cevap: Önemli yerleri göstermeye, yönleri anlayabileceğimiz işaretler koymaya, orantılı çizmeye dikkat etmeliyiz.

  Yazı kaynağı : www.habersari.com

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Evimizin Krokisi konu anlatımı

  3. Sınıf Hayat Bilgisi Evimizin Krokisi konu anlatımı

  Kroki bir kuşbakışı görüntüsüdür. İçerisinde evimizin etrafındaki bazı yerler vardır ve bu yerlere bakarak kolayca herhangi bir noktayı tarif edebiliriz. Böylece evimiz ve okulumuz ile beraber daha birçok farklı noktayı kolay bir şekilde bulmamız mümkün hale gelir. Şimdi kroki içerisinde neler bulunmaktadır ve nasıl yapılır bunlara bakacağız.

   Evimizin Krokisi

   Öncelikle kroki ne demek buna bakalım ve öğrenelim.

   Kroki: Herhangi bir yerin kuşbakışı görüntüsünün kağıt üzerine, ölçüsüz biçimde ve kabataslak şekilde çizilmiş hali ne kroki denir. Hem okulumuzun hem de sınıfımızın krokisini çizebiliriz. Ancak biz şimdi evimizin krokisini ele alacağız ve bunu nasıl çizeceğimize bakacağız.

   Evimizin krokisini çizerken evimizin etrafında bulunan bazı yapıları ve mekanlar ile beraber yolları ele alırız.

   - Caddeler

   - Sokaklar

   - Okullar

   - Park alanları

   - Camiler

   - Pastaneler

   - Hastane

   Aynı zamanda çizim yaparken bazı farklı geometrik şekiller kullanabiliriz. Bunlar içerisinde kare, dikdörtgen, çember ya da üçgen biçimleri yer almaktadır. Gerekli noktalarda kuşbakışı olarak bu geometrik şekillerde yararlanırız ve evimizin etrafı için kroki çizeriz.

   Özellikle kroki çizerken bazı araç ve gereçlerden faydalanmamız iyi olur. Mesela bunlar içerisinde cetveller, gönye ve pergel ile beraber renkli kalemler olabilir. Böylece kuşbakışı evimizin etrafında bir kroki çizerek çok kolay şekilde adresimizi bulabilir ya da tanıdığımız bir insana tarif edebiliriz.

   Not: Evimizin krokisini çizerken mutlaka evimizin etrafında bulunan mekanları ve yolları doğru şekilde yerleştirmeliyiz. Tam ölçülü şekilde olmasına gerek yoktur. Burada önemli olan kabataslak şekilde ancak yerleri doğru biçimde yapılmalıdır.

   Mesela muhtarlığa gittiğimiz zaman muhtarlık binasının yanında genelde mahallemizin krokisi olur. İşte bu kroki gibi biz de evimizin etrafındaki yolları ve mekanlar ile beraber farklı yerlere ele alarak çizim yapabiliriz. Eğer bunu tek başımıza gerçekleştiremez isek, o zaman büyüklerimizden yardım alabilir ve beraber çizebiliriz.

   Evimizin krokisini çizerken cadde ya da sokak isimlerini kullanmaya dikkat etmeliyiz. Eğer doğru cadde ve sokak isimleri kullanırsak adresimizi daha kolay bulabiliriz. Evimizin etrafında bulunan market, cami ya da oyun parkı gibi yerlerin isimlerini de yazmamız önemlidir. Böylece çok daha kolay bir şekilde evimizin adresini bulmamız mümkün hale gelir.

   Dikkatli bir şekilde evimizin krokisini çizdiğimiz zaman, kroki üzerindeki farklı mekanları ve yolları değişik renklerle boyayabiliriz. Böylece çok daha kolay bir şekilde herhangi bir yeri bulabiliriz. Mesela krokiye bakarak evimizin üzerinden okulumuza nasıl gideceğimizi bulabiliriz. Aynı zamanda markete gitmek istediğimiz zaman yine krokiye bakabiliriz.

   Eğer okulumuz ile evimiz yakın ise, kroki içerisinde mutlaka okulumuzu da almalıyız. Bu sayede okulumuzdan eve gelirken krokiye bakarak evimizi çok daha kolay bir şekilde bulabiliriz. Ancak mutlaka evimiz ve Okulumuz etrafında bulunan camiler, marketler, park alanları ya da birçok mağazanın isimlerini yazmalıyız. Böylece kroki üzerinde ki bu yerleri takip ederek kolayca adres bulabiliriz.

   Not: Kroki üzerinden adresimizi kesinlikle yabancı insanlara söylememeliyiz. Bunu sadece tanıdığımız insanlara söylemeliyiz ve onları adresimizi vermeliyiz. Tanımadığımız kişiler bizi adresimizi sorar ise o zaman onu söylemeli ve hemen oradan uzaklaşmalıyız. Ayrıca böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka ailemize haber vermeliyiz.

   Eğer arkadaşlarımız kroki çizmeyi bilmiyor ise onlara yardımcı olabiliriz. Onlarla beraber evlerinin krokisini kolay bir şekilde kuşbakışı olarak çizebiliriz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Kroki Nedir, Nasıl Çizilir? Krokinin Özellikleri Nelerdir?

  Kroki Nedir, Nasıl Çizilir? Krokinin Özellikleri Nelerdir?

  Kroki çizimi, bir yerin tarif edilmesinde ve o yerin insanın gözünde canlandırılmasını sağlamak amacıyla sıklıkla başvurulan yöntemlerden bir tanesidir. Kroki ile, bir yerin çizimi kuş bakışı olarak, kabataslak bir şekilde çizilmektedir. Bu çizime bakarak da insanlar aradıkları yeri daha rahat bulabilmektedir.

  KROKİ NEDİR?

  Kroki; bir yerin kuş bakışı olarak, kabataslak bir şekilde yani ölçüsüz olarak bir kağıt parçası üzerine çizilmesidir. Kroki, bir yeri tarif etmede ve o yerin kolayca bulunmasında insanlara yardımcıdır. Örneğin kişinin evini tarif etmesinde, kroki bir araçtır. Kroki ölçüsüz bir çizimdir, kişi kuş bakışı olarak tarif etmek istediği yeri kafasında canlandırır ve oranın görünüşünü bir kağıda çizer.

  NOT: Krokiden haritadan ayıran nokta haritanın planlı, ölçümlü ve hesaplanarak çizilmesidir.

  KROKİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Krokinin doğru bir şekilde çizilmesi için birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Krokiyi doğru çizmek için bu özelliklerin olması elzemdir. Peki kroki nasıl çizilir ve krokinin özellikleri nelerdir? Krokinin özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

  KROKİ HANGİ AMAÇLARLA KULLANILIR?

  Krokinin birçok kullanım amacı bulunmaktadır. Peki kroki nerelerde kullanılır? Krokinin başlıca kullanım alanı yer ve yön tarif etmektir. Bir yerin tarifini yapmak için sık sık kroki çizimine başvurulmaktadır. Bu nedenle genellikle muhtarlıkların girişinde bir kroki bulunmaktadır. Bunun haricinde ise yaşanılan yahut çalışılan yerin tarifini yapmak için de kroki çizilmektedir. Zira bazı kartvizitlerde kroki bu amaçla sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca bir yer ile ilgili alan planlaması yapılmasında da kroki kullanımına başvurulabilmektedir.

  KROKİ ÇİZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  Kroki çizerken uyulması gereken kuralları aslında yukarıda vermiştik. Lakin özellikle kroki çizerken dikkat edilmesi gereken unsurları tekrardan sıralamakta fayda vardır: Kroki çizerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı şunlardır:

  KROKİLERDE SEMBOLLERE YER VERİLMESİNİN NEDENİ NEDİR?

  Krokilerde sembollere yer verilmesinin nedeni, yapılan kroki çiziminin anlaşılmasının daha kolay olmasını sağlamaktır. Bu sembollerin nereyi temsil ettiği de sembol anahtarı denen bir bölümde yer almalıdır. Zira kroki çiziminde gereksiz kalabalıklardan kaçınılmalıdır. Bunun içinde semboller kullanılmaktadır. Örneğin eczane yerine artı işareti (+) kullanılır ve bu sembolün anlamı sembol anahtarına açıkça yazılır, 'Sevil Eczanesi' gibi…

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap