Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kpss sınavında hangi dersler var

  1 ziyaretçi

  kpss sınavında hangi dersler var bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kpss 2019 Ders Dağılımları

  Kpss 2019 Ders Dağılımları

  Bu yazımızda KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavına yönelik bilgi vereceğiz.

  Liseden mezun olan her öğrenci KPSS sınavını duymuştur. Peki gerçek anlamda KPSS Nedir? Bu sınava kimler girebilir? Sınavda kaç soru var? Bu sınavlara hazırlanırken nelere dikkat etmeliyiz?

  KPSS Nedir?

  Kamu alanlarında çalışmak isteyen adayların girdikleri sınavdır. Temel anlamda 3 tane KPSS sınavı vardır. Bunlar: KPSS Lisans, KPSS Önlisans ve KPSS ortaöğretim. Bunları kısaca açıklayacak olursak:

  KPSS Lisans: 4 yıllık ve üstü lisans programlarından mezun olan adayların girebildiği sınavdır.
  KPSS Önslisans: 2 yıllık önlisans programlarından mezun olan adayların girebildiği sınavdır.
  KPSS Ortaöğretim: Liseden mezun olan adayların girebildiği sınavdır.
  KPSS Lisans sınavına girmek isteyen adaylar diğer iki KPSS sınavına giremezler. Bu sınavların zorluk derecesi de giderek artmaktadır. KPSS Önlisans ile KPSS Ortaöğretim iki yılda bir yapılmaktadır. Bu yıllar genellikle çift yıllardır.

  KPSS’de Hangi Derslerden Sorular Çıkmaktadır?

  KPSS Çıkmış Sorular incelendiğinde 3 KPSS sınavında da ortak dersler sorulduğu görülmektedir. Bu dersler: Türkçe, matematik, geometri, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler. 3 sınavda da 120 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 130 dakika süre verilmektedir. 3 KPSS sınavda da 4 yanlış 1 doğruyu götürdüğü için dikkatli olmak gerekir. KPSS sınavlarında sorulan 120 soru 60 genel yetenek 60 genel kültür olmak üzere 2 bölüme ayrılır. Bilgenç bunun için 120 sorunun derslere göre dağılımını sizler için incelemiş:

  KPSS’de Hangi Konular Çıkmaktadır?

  Üst paragraflarda KPSS sınavlarında hangi derslerden soru sorulduğunu belirtmiştik. Peki bu derslerin hangi konularından soru sorulmaktadır? Konu dağılımlarına geçmeden önce şunu belirtmek istiyoruz: KPSS sınavlarının zorluk dereceleri aynı değildir. Zorluk derecesine göre sıralayacak olursa, KPSS Lisans, KPSS Önlisanstan, bu da KPSS Ortaöğretimden daha zordur. Sınav içeriklerinde aynı konular yer almasına rağmen soruların zorluk derecesi arasında belirgin bir fark vardır. KPSS Lisans sınavında yer alan konuları için KPSS Lisans Konuları sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

  Kaynak:

  https://www.bilgenc.com/2019-kpss-lisans-konulari-ve-soru-dagilimi/

  Yazı kaynağı : www.kpsskonu.com

  KPSS Konuları 2022: KPSS Lisans, Ortaöğretim Ve Ön Lisans Konu Ve Soru Dağılımı

  KPSS Konuları 2022: KPSS Lisans, Ortaöğretim Ve Ön Lisans Konu Ve Soru Dağılımı

  KPSS kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bunlar, KPSS A, KPSS B, KPSS Eğitim Bilimleri, KPSS Öğretmen Alan Bilgisi Sınavı (ÖABT) ve KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi'dir (DHBT). Bunlar arasında KPSS B Grubu, adayların en çok girdiği sınavlardır. Çünkü genel olarak pek çok mesleği kapsar. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunlarının girmesi gereken KPSS türüdür.

  KPSS Konuları Nelerdir?

  KPSS'nin Lisans oturumunda adaylara, Genel Kültür ve Genel Yetenek adı altında birden fazla alanla ilgili sorular sorulur. 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür sorusu olmak üzere toplam 120 sorudur. Aynı zamanda, KPSS Ön Lisans ve Ortaöğretim testleri de bu şekildedir. Sınav süresi 130 dakikadır.

  Başarılı olanlar, atanmak istedikleri kadrolar için başvuru yapmaya hak kazanırlar. Bu aşamadan sonra mülakat süreci başlar. Ancak, her bölüm için bu durum geçerli değildir. Mülakat yapılmayan alanlar da vardır. Bu sınavdan yüksek puan almanın tek yolu sıkı çalışmaktır. Bundan dolayı, sürekli soru çözmek, alıştırma ve konu tekrarı yapmak büyük oranda faydalı olur.

  Lisans KPSS Konuları, Ön Lisans KPSS Konuları ve Ortaöğretim KPSS Konuları Nelerdir?

  KPSS 2022 Genel Yetenek sınavında Matematik ve Türkçe, Genel Kültür'de ise Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel Bilgiler vardır. . Buna göre genel konu dağılımı aşağıda verilmiştir.

  Türkçe Konuları

  Genel Kültür Genel Yetenek Konu Dağılımı

  2022 yılında gerçekleştirilecek olan KPSS B grubu sınavlarındaki konu dağılımı şunlardır:

  Genel Yetenek

  Genel Kültür

  GY-GK Soru Dağılımı

  Her sene olduğu gibi, bu sene de KPSS Genel Yetenek sınavında 60, Genel Kültür sınavında da 60 soru çıkacaktır. KPSS' de hangi derslerin ne kadar ağırlıklı olduğunu bilmek önemlidir.

  Hangi konulardan sorumlu olunacağı, hangi konulardan soru geleceğini bilmek sonucu değiştirir. Neye, ne zaman çalışılması gerektiğini önceden planlamak için güncel konu durumu takip edilmelidir. Sınavlarda bariz bir farklılık olmasa bile, genellikle ufak tefek değişiklikler yapılır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  KPSS Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

  KPSS Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

  Kamu Personeli Seçme Sınavı, ÖSYM tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına personel ataması yapmak için uygulanan bir sınavdır. Son mezun olunan eğitim seviyesine göre ortaöğretim, ön lisans veya lisans mezunları KPSS sınavına girebilmektedir. Lisans KPSS her yıl yapılırken, ön lisans ve ortaöğretim KPSS ise çift yıllarda olmak üzere 2 yılda bir (2020,2022,2024..) yapılmaktadır. Ayrıca bu sınavlara istediğin kadar başvuru yapabilirsin ve sınava başvurman için mezuniyet olma şartı da aranmaz. Önemli olan mezun olduğunda sınav sonucu geçerlilik tarihinin geçmiş olmamasıdır. Aynı zamanda öğretmenlik atamalarının geçerlilik süresi 1 yılken diğer tüm bölümlerin KPSS puanları iki yıl geçerlidir! Sonuç olarak KPSS’de iyi bir puan alman başvurularında daha avantajlı olmanı sağlayacaktır.

  Şimdi hep birlikte KPSS hakkındaki detaylara bakalım.

  KPSS İçeriği Nasıl Olur?

  KPSS, yoğun çalışma sistemi gerektiren bir sınavdır. Aynı zamanda ezber konuların yanı sıra mantıksal düşünce gerektiren bir sınavdır. Genel yetenek ve genel kültür olmak üzere ikiye ayrılan sınavda sayısal mantık ve sözel mantık soruları çok fazla zamanını alabilir. Ancak endişelenme! Diğer sorular bilgi gerektirdiği için düzenli çalıştığın sürece zamanın yetecektir. 

  KPSS’de Hangi Dersten Kaç Soru Var?

  olmak üzere genel yetenek bölümünde 60 soru, genel kültür bölümünde 60 soru, toplam 120 soru bulunmaktadır. Ayrıca sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

  KPSS Konuları

  Matematik

  Geometri

  Türkçe

  Tarih

  Coğrafya

  Vatandaşlık 

  KPSS Sınav Türleri

  KPSS A Grubu: KPSS A Grubu kadrolar, kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, kaymakam gibi kariyer odaklı meslekler için açılan kadrolardır. Bu kadrolar için yapılan sınav türüne de KPSS A denilir. Ayrıca bu sınav için yaş şartı ‘’30 yaşından gün almamış olmak’’ iken devlet memuru olmak için ise ön şart ‘’18 yaşını doldurmuş olmak’’tır.

  KPSS B Grubu: Bu kadro ise mühendislikten teknikerliğe, memurluktan avuktalığa kadar atama yapılacak tüm kadroları içermektedir. Bu kadrolar için yapılan sınav türüne de KPSS B grubu denilir.

  KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı: Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında sözleşmeli ya da kadrolu olarak çalışmak isteyen kişileri kapsamaktadır. Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesinden mezun olanlar Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavına ek olarak bu sınava girmek zorundadır.

  KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı: Eğitim Fakültesinden mezun olanların yanı sıra diğer lisans bölümlerinden mezun olup da pedagojik formasyon alanların gireceği sınavdır. Ayrıca pedagojik formasyon hakkında daha detaylı bilgi almak istersen Pedagojik Formasyon Hakkında Her Şey 2020yazımıza göz atabilirsin.

  KPSS Puan Türleri

  Gireceğin sınava göre çeşitli puanlar elde edeceksin. İlk olarak KPSS’de toplam 121 puan çeşidi bulunmaktadır. Bu puanların hangi alanlarda kullanıldığına aşağıdaki tablodan bakabilirsin:

  Ayrıca ÖSYM tarafından daha önce hazırlananKPSS Puan Türleri ve Test Ağırlıkları adlı tabloyu incelemeni tavsiye ederiz. Böylelikle daha detaylı bilgiler elde etmiş olursun!

  KPSS’de Süre Ne Kadar?

  Genel Kültür ve Genel Yetenek Sınavındaki 120 soru için toplam 130 dakika verilmektedir. Fakat Eğitim Bilimleri oturumunda 80 soru için 100 dakika süre vardır.

  KPSS Ne Zaman? (2021)

  Adaylar Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumlarına 31 Temmuz 2022 tarihinde girecek. KPSS Alan Bilgisi sınavlarını oturumları ise 6 Ağustos 2022 tarihinde yapılacak. Alan Bilgisi 3. oturumu ise 7 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

  Bu oturumların yanı sıra ÖABT 14 Ağustos’ta, DHBT ise 27 Kasım’da yapılacak.

  KPSS’ ye Nasıl Başvuru Yapılır?

  ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde geçerli fotoğrafın (son 50 ayda çekilmiş olmalı) varsa başvuru tarihleri içinde gerekli bilgilerini girerek başvurunu yapabilirsin. Başvuru yaptıktan sonra bankaya belirlenen miktarda para yatırman gerekli! Paranı yatırdıktan sonra başvurun tamamlanmış olacaktır. 2022 yılı için yatırman gereken ücret şu şekildedir:

  KPSS’ ye Hazırlık 

  KPSS’ ye çalışman gerekiyor ve nasıl başlayacağını, ne yapman gerektiğini tam olarak bilmiyor musun? Hadi birlikte ne yapman gerektiğine göz atalım:

  Öncelikle bu sürecin sizler için büyük bir özveri, düzenli ve programlı bir çalışma gerektirdiğinin farkına varmalısın. Bunları düşünerek özellikle psikolojik olarak bu sürece kendini hazırlamalısın. 

  Evet hazırsan hemen başlıyoruz! İlk olarak kendi çalışma metodunu (yazarak, okuyarak, kavram ağı yöntemi, video takip, soru çözümü) keşfet. Ancak bu sürecin de çok uzun zamanını almamasına dikkat et. 

  Şimdi sıra program oluşturma zamanı! İlk olarak programını günlük, haftalık ve aylık olarak yapabilirsin ve programı oluştururken esneklik payı bırakmanda da fayda var. Yani kendi çalışabileceğin düzeyde programlar oluştur. ‘’Bunu da yazayım, zorlarsam bunu da hallederim ya’’ gibi düşüncelerle kendini kandırma. Çünkü o konulara çalışamadığın durumlarda büyük bir motivasyon kaybı yaşayabilirsin, hatta çalışmayı bile bırakabilirsin. Bu noktada kendini tanıyor olman önemli!  

  Her gün bir öncekinden daha fazla çalışmaya çalış. Özellikle minik minik yapacağın bu artışlar senin için de büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır.  

  Bol konu tekrarı ve bol soru çözümleri yapmalısın. Bu yüzden tekrarlarını günlük, haftalık ve aylık şeklinde düzenleyebilirsin. Aynı zamanda soru çözerken konu eksiklerini belirleyip tekrar o konuya çalışmalısın. 

  Belirli aralıklarla denemeler çözüp bir yandan ise kendini zaman yönetimi konusunda test etmelisin. 

  Her gece uyumadan önce ‘’Bugün ne öğrendim?’’ diye kendini test et. Bu soruya vereceğin cevaplar ışığında çalışma yöntemini devam ettirebilir veya yeni bir yöntem geliştirebilirsin. Son olarak kendine güven, erteleme, düzenli çalış!!

  Yazımızın sonuna doğru gelirken umarız senin için faydalı bir yazı olmuştur. Sen de bu süreçte yaşadığın tecrübelerini ve önerilerini bizlerle paylaşabilirsin. Eğitim hayatında pırıl pırıl parlayacağın başarılar elde etmen dileğiyle..

  Sınava çalışma süresince senin için faydalı olacak diğer yazılarımızı da paylaşmak isteriz: Haftanın 8. Gününü Yaşamak: Uyku Düzeni, Ajanda Kullanma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Senin için faydalı diğer yazılarımızı okumak için E Bursum Blog’ u takipte kal! Kendine iyi bak.

  Yazı kaynağı : blog.microfon.co

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap