Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  konya mavi tren durakları

  1 ziyaretçi

  konya mavi tren durakları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Konya Mavi Treni

  Konya Mavi Treni

  Konya Mavi Treni Özellikleri
  Konya Mavi Treni Konya ve İzmir (Basmane) arasında hizmet vermektedir. Konya- İzmir arasında her gün sefer yapmakta olan trenin yataklı, yemekli ve pulman vagonları bulunmaktadır. Konya Mavi Treni yataklı vagonlarının her kabininde iki yatak, lavabo, buzdolabı, elektrik prizi ve klimaya sahiptir. Yataklı vagonda bir odada iki kişi kalınabilmektedir. Odanın tek kişilik veya çift kişilik olma durumuna göre fiyat eklemesi yapılmaktadır.

  Pulman vagon ile seyahat etmek isteyen yolcular ise 60 koltuğun yer aldığı 2+1 koltuk düzeninde olan koltukları tercih edebilirler. Yolcuların konforunun ve güvenliğinin düşünüldüğü bu koltuklar geriye yatırılabilen, ergonomik tasarımlı ve aralıkları geniş koltuklardır. Koltukların arkalarında katlanabilir masalar yer alıyor. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebiliyorlar. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi yer almaktadır. Vagonun iki tarafında da tuvalet bulunmaktadır.

  Konya Mavi Treni aynı zamanda yemek vagonuna sahip ana hat trenlerinden biridir. Yemekli vagonlar 4’er kişilik masalardan oluşmakta ve yemekli vagonun içerisinde atıştırmalık bisküvi, sandviç, çay, meşrubat, su vb yer almaktadır. Restoran 06.00 ile 23.59 saatleri arasında hizmet vermektedir.

  Konya Mavi Treni Güzergâh

  Konya Mavi Treni her gün  Konya-İzmir Konya arasında seyahat etme imkânı sunmaktadır. Konya Mavi Treni Konya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir güzergahını takip etmekte, bu seferini ortalama 12 saatte tamamlamaktadır.

  Yazı kaynağı : www.tcddtasimacilik.gov.tr

  Rail Turkey Tr

  Konya Mavi Treni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Konya Mavi Treni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  16 Ağustos 2012 tarihinden bugüne aktif bir şekilde Konya – İzmir (Alsancak); 2017’den itibaren de Konya – İzmir (Basmane) arasında sefer düzenlemekle birlikte TCDD’nin de ana tren hatlarından biri olma özelliğin taşıyor.

  Sefer süresi toplamda 12 saat olmakla birlikte biletinizi TCDD’nin online kanallarından temin edebilirsiniz.

  İşte Konya Mavi Tren hakkında tüm detaylar:

  Konya Mavi Tren Hakkında

  Konya İzmir treni olarak da adlandırılan Konya Mavi Tren hakkında temel bilgilerden bazıları:

  Konya Mavi Tren Güzergahı

  Haftanın 7 günü aynı saatte sefer düzenleyen Konya Mavi Tren güzergahı 2021 yılı itibariyle şu şekildedir:

  Çiğli – Menemen – Ayvacık

  Muradiye

  Turgutlu – Ahmetli – Salihli – Kavaklıdere – Alaşehir – Konaklar

  Eşme

  Banaz – Oturak

  Dumlupınar

  Yıldırım Kemal

  Büyükçobanlar – Çay – Sultandağı

  Akşehir – Argıthan – Çavuşgöl – Ilgın – Kadınhanı – Sarayönü – Meydan – Pınarbaşı – Horozluhan

  Konya Mavi Tren Sefer Saatleri

  Gidiş (İzmir – Konya Güzergahı)

  Her gün İzmir Basmane Gar’ndan saat 20.10’da kalkan ve ortalama 12 saat sonra Konya Garı’na varış yapan Konya Mavi Tren’in diğer duraklarda olduğu saatler:

  İzmir: 20.10 (Kalkış)

  Manisa: 21.33

  Uşak: 01.47

  Afyon: 04.19

  Konya: 08.46 (Varış)

  Dönüş (Konya – İzmir Güzergahı)

  Konya Garı’ndan her gün saat 19.00’da hareket eden ve 12 saat sonra İzmir Basmane Garı’na varış yapan Konya Mavi Tren’in durduğu diğer noktalara varış saatleri:

  Konya: 19.00 (Kalkış)

  Afyon: 23.27

  Uşak: 01.48

  Manisa: 05.47

  İzmir: 07.07 (Varış)

  Konya Mavi Tren Bilet Fiyatları

  Maksimum 30 gün öncesinden satışa sunulan Konya Mavi Tren bilet fiyatları pulman veya yataklı vagonlara göre farklılık gösteriyor.

  İzmir – Konya arası tren bileti pulman vagonda 53 TL; yataklı vagonda ise iki kişi için 115,5 TL iken tek kişi içinse 177,5 TL’dir.

  TCDD’nin uyguladığı bazı indirimli bilet kategorileri bulunur:

  Aşağıda belirtilen yolcular ise ücretsiz taşınıyor:

  Konya Mavi Tren Bileti Nereden Alınır?

  EYBİS sisteminden faydalanarak TCDD internet sitesi üzerinden Konya Mavi Tren biletinizi kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

  İnternetten satın almak istemiyorsanız eğer TCDD ile anlaşmalı acenteler, PTT ofisleri veya TCDD tren istasyonlarına giderek de satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Konya Mavi Treni bileti almak için EYBİS sistemini açtığınızda karşınıza 2 + 1 pulman vagon ve 2 yataklı vagon alternatifleri çıkacaktır.

  TCDD resmi web sitesindenKonya Mavi Tren bileti satın alabileceğiniz gibi; TCDD tren istasyonları, TCDD bilet satışı yapılan PTT ofisleri ve TCDD ile anlaşmalı acentelerden de tren bileti temin edebilirsiniz.

  2 + 1 Pulman Vagon: Konya Mavi Treni’nde en çok bulunan vagon tipi 2+1 pulmanlardır. Koltuk diz mesafesi ve koltukların oldukça geniş olduğunu söylemek mümkün. Pulman vagonların bir başka özelliği de koltukların geriye doğru yatabilmesidir.

  2 Yataklı Vagon: Uzun süren yolculuklarda konforunuzu en üst düzeye çıkaracak olan yataklı vagonlarda her kompartımanda 2 adet yatak bulunur.

  Konya Mavi Tren ile Gezilecek Yerler

  Konya’da Gezilecek Yerler

  Mevlana Müzesi Konya

  Konya’nın Karatay ilçesine bağlı ve dünyaca ünlü Mevlana Müzesi’ni en ayrıcalıklı kılan şey, şüphesiz Mevlana Hazretleri’nin kabrine ev sahipliği yapması.

  Mistik atmosferi ile sizi hemen içine çekecek olan bu müze eskiden Selçuklu Sarayı’nın gül bahçesi ve Mevlana Dergah-ı yeri idi.

  Konya’nın en kalabalık ilçelerinden biri olma unvanına sahip Akşehir sınırları içerisinde yer alan Batı Cephesi Karargahı Müzesi’nin özellikle alt katında yer alan Büyük Taarruz hazırlıklarının canlandırıldığı pano, Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa’nın Çalışma Odası, Cephesi Erkan-ı Harbiye Reisi Asım Paşa’nın Çalışma Odası ve Mustafa Kemal Paşa’nın taarruz emrini verdiği odayı kesinlikle görmenizi öneriyoruz.

  Taş ve Ahşap Eserler Müzesi (İnce Minareli Medrese) Konya

  Konya’nın en turistik ilçeleri arasında yerini alan Selçuklu’daki İnce Minare Taş ve Ahşap Eserleri Müzesi’nin inşa tarihi 1264 yılına dayanıyor.

  Cumhuriyet döneminde restore edildikten sonra bugünkü görünümüne kavuşan müzedeki eski zamanlara ait mermer ve taşlar, kabartmalar, sandukalar, ahşap ürünler ile kitabeleri görmeden şehirden ayrılmamalısınız.

  Türkiye’de TÜBİTAK’ın desteklediği ilk bilim merkezi olma özelliğini taşıyan Konya Bilim Merkezi, tam tamına 26 bin 250 metrekarelik alanı kaplıyor.

  Ayrıca 11 bin metrekarelik yürüyüş yolları ve 47 bin metrekarelik yeşil alanıyla da Konyalıların en çok tercih ettiği sosyalleşme alanlarından da biri…

  Selçuklu ilçesinde konumlanan ve tıpkı adı gibi sizi zamanda yolculuğa çıkaracak olan müze bulunduğu kategori itibariyle de Türkiye’de bir ilk aslında.

  Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait birbirinden değerli eşyalar ve Türk Hava Kurumu’nun temin ettiği araç gereçler başta olmak üzere oldukça zengin bir koleksiyona sahip olduğunu söyleyebiliriz.

  İzmir’de Gezilecek Yerler

  İzmir Saat Kulesi

  1901 yılında II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak amacıyla inşa edilen Saat Kulesi, İzmir’in en sembolik yapısı.

  Bulunduğu merkezi konumu sayesinde de İzmir’e gelen tüm yerli ve yabancı turistlerin de muhakkak önünden bir kereliğine de olsa geçtiği bir yer.

  İzmir, Kordon

  İzmir der demez akla ilk gelen yerlerden biri olan Alsancak Kordon, kuşkusuz yerlilerin de meşhur buluşma noktalarından biri.

  Çevresinde çeşitli eğlence ve yeme içme mekanlarının da olduğu Kordon’da hava da güzelse denize nazır yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

  Ruhu, enerjisi, dokusu itibariyle İstanbul’un Kapalı andıran ve İzmir’in kalbinin attığı yer olarak nitelendirilen tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda envaiçeşit hediyelik eşya, yöresel gıdalar ve dahasını bulacağınıza emin olabilirsiniz.

  Yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda bir alana yayılan çarşıdan dilediğinizi satın alabilirsiniz.

  Tarihi camileri ile ünlenen 1755 senesine uzanan geçmişi ile şehrin en eski camilerinden biri olan Yalı Camii’ne en kısa yoldan ulaşmak için İzmir Valiliği iç yolu tercih etmelisiniz.

  Osmanlı mimarisinden detayların hemen gözünüze ilişeceği Yalı Camii’ni fotoğraflamadan İzmir’den ayrılmamalısınız.

  İzmir Asansör

  Tarihi geçmişi ve yapılış amacı, hikayesi ile her göreni hayrete düşüren Tarihi Asansör Binası, İzmir’in en ikonik yapıları arasında ilk sıralarda geliyor.

  Musevi bir iş adamı olan Nesim Levi’nin 1907 senesinde yaptırdığı Asansör, sunduğu eşsiz İzmir Körfezi manzarası ile tek kelimeyle hayranlık uyandırıyor.

  İzmir’de Gezilecek Yerler ve Konya’da Gezilecek Yerler yazılarımıza mutlaka göz atmalısınız.

  Yazı kaynağı : blog.obilet.com

  Konya Mavi Treni

  Konya Mavi Treni

  Konya Mavi Treni, 16 Ağustos 2012 tarihinde Alsancak - Konya güzergâhında hizmet vermeye başlayan anahat trenidir. 2017 yılından bu yana Basmane - Konya güzergâhında hizmet vermektedir.

  Her gün karşılıklı 1 sefer düzenlenmektedir. Sefer süresi 12 saattir. İzmir'den Saat 20:00'da kalkan tren, gece boyunca yolculuk ederek ertesi gün Saat 8:00'da Konya'ya; Konya'dan Saat 19:30'da kalkan tren, gece boyunca yolculuk ederek, ertesi sabah Saat 7:00'da İzmir'e ulaşmaktadır.

  Konya Mavi Treni, hizmete girmesinden birkaç yıl önce iptal edilen İzmir - Diyarbakır Posta Treni'nden bu yana, Uşak ile Afyonkarahisar arasında işletilen ilk tren hattıdır.

  Tren hattında 2017'ye kadar DE33000 serisi dizel lokomotif kullanılmıştır.

  Konya Mavi Treni, İzmir Mavi Treni ve 4 Eylül Mavi Treni ile birlikte hâlâ hizmet vermeye devam eden 3 Mavi Tren'den birisidir.

  Vagon yapısı ve sırası[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap