Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kombinin su basıncı neden düşer

  1 ziyaretçi

  kombinin su basıncı neden düşer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kombinin su basıncı neden düşer? Nasıl kontrol edilir?

  Kombinin su basıncı neden düşer? Nasıl kontrol edilir?

  Kombinin su basıncı neden düşer? Kombinizde basınç sorunu yaşıyorsanız, kontrol adımlarını ve çözümleri anlattık.

  KOMBİ BASINCI NEDİR?

  Su hacmi sıcaklıkla arttığı ve azaldığı için, kombi sistem suyunu ısıttığında genleşme kabı suyun basınç değişikliklerini (basınç yükselmesini) emer.

  Kazanların verimli ve güvenli çalışması için belirli bir aralıkta (0,7 bar ve 2,5 bar) çalışması gerekir. Basınç bazen ayarlanan aralığın altına düşerse, genellikle sistemde bulunan bir doldurma valfi kullanılarak doldurulabilir.

  KOMBİNİN SU BASINCI NEDEN DÜŞER?

  Bir kombinin basınç kaybetmesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

  Kazan sistemine bağlı boruların ve radyatörlerin devresi zamanla aşınabilir veya gevşeyebilir, sonunda suyun sistemden kaçmasına izin verir ve su hava ile değiştirilirken kazan basıncını kademeli olarak düşürür.

  KOMBİ BASINCININ DÜŞÜK OLUP OLMADIĞI NASIL KONTROL EDİLİR?

  Kombinizin basıncının düştüğünden şüpheleniyorsanız, kombi kullanım kılavuzunuzu bulun ve kombinizin ön panelini kontrol edin. Kombinizde, basıncın yüksek, yeterli veya düşük olduğunu gösteren bir manometre bulunacaktır. Modern kazanlarda genellikle sorunun nedenini belirtmek için bir hata kodunun yanıp söndüğü bir ekran bulunur. Modelinizin hata kodunun düşük kazan basıncına karşılık gelip gelmediğini görmek için kombi kılavuzunuza bakın.

  Manometre, kazan basıncı seviyelerini gösteren belirli çubukları gösterecektir. Gerekli kazan basıncı veya dijital gösterge bir barın altındaysa, kazanınızın basıncı düşmüş demektir. 

  Kullanım kılavuzunuza göre basınç çubuğu yüksek olarak işaretlenmişse, basınç normal çalışma seviyelerinin üzerine çıkmıştır ve bağlı radyatörlerin havası alınarak azaltılabilir. 

  Cihazınız veya sisteminiz, basıncın tehlikeli hale gelmesini önleyen basıncı otomatik olarak serbest bırakan yerleşik bir güvenlik cihazına sahiptir. Ancak basınç çok yüksek görünüyorsa yine de radyatörlerinizi havalandırmalısınız.

  KOMBİDEKİ SIZINTI NASIL BULUNUR?

  Duvarların içindeki boruların ve radyatörlerin devresi boyunca bir sızıntı olma ihtimali vardır ancak aradığınız sızıntı büyük olasılıkla radyatörlerdeki bağlantıların çevresinde bulunacaktır. 

  Radyatörlerin çevresinde nemli yerlerin izlerini bulmaya çalışın. Boru tesisatı sızıntı yerine yoğuşma nedeniyle ıslanabilir, bu nedenle boruyu dikkatlice silerek temizleyin ve herhangi bir damlama olup olmadığını kontrol etmek için altına bir plaka yerleştirdiğinizden emin olun.

  Ayrıca hem boru tesisatında hem de süpürgeliklerde renk atmış boya veya pullanma ile zeminde veya tavanda su lekeleri olup olmadığını kontrol edin. Bunlar, sızıntıların neden olduğu su hasarı belirtileridir. 

  Bunun için eğitim almadığınız sürece, gevşek veya kırılmış boru bağlantılarını onarmaya çalışmayın. Bunun yerine, bir uzmanın gerekli onarımları yapmasını sağlayın ve bunun sonucunda kazanın basınç kaybının durup durmadığını kontrol edin.

  Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kombi arızaları nelerdir? Yetkili servisi aramanız gerektiğini gösteren işaretler

  KOMBİ SIZINTI OLMADAN BASINÇ KAYBEDEBİLİR Mİ?

  Sızıntı bulamadıysanız ve kombiniz hala basınç kaybediyorsa, bunun nedeni kazan sızıntısı, sistemde gizli bir sızıntı olabilir.

  Kazan içindeki parçalar zamanla aşındığında veya gevşediğinde kazan kaçakları meydana gelebilir. Kombi düzenli olarak bakım görmedikçe , kazan parçaları eskidikçe gevşeyebilir ve sistemin basınç kaybetmesine neden olabilir, genellikle bu sızıntılar kazanın altından gözle görülür bir damla olacaktır. Kombi kazanından şüpheleniyorsanız, incelemesi için bir uzmandan yardım alın.

  Ardından, parçanın tamir edilip edilemeyeceği veya tüm sistemin temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekip gerekmediği konusunda size tavsiyede bulunurlar. Kombinizin garanti kapsamında olup olmadığını kontrol edin.

  ARIZALI KOMBİ PARÇALARI

  Kombi parçaları da zamanla basitçe arızalanabilir ve ısıtma sorunlarına neden olabilir. Yukarıdaki gibi, arızalı kombi parçasını kendiniz belirlemeye çalışmayın. Bunun yerine, uzmanı arayın. Daha sonra neyin onarılması veya değiştirilmesi gerektiğini size bildireceklerdir.

  DÜŞÜK KOMBİ BASINCINI NASIL DÜZELTEBİLİRİM?

  Sızıntı veya arızalı kombi parçası sorununun giderilmesi uzun vadeli çözüm olsa da, kombinize bağlı olan dolum döngüsünü kullanarak kombi basıncını kendiniz de artırabilirsiniz. Genellikle esnek boru bağlantısının her iki ucunda bir tutma valfi ve bir izolasyon valfi bulunur.

  Yassı başlı bir tornavida kullanarak izolasyon vanasını vana üzerindeki hat boru ile aynı hizaya gelene kadar saat yönünün tersine çevirin. Ardından suyun sisteme girmesine izin vermek için kol valfini saat yönünün tersine çevirin. Hem tutma valfini hem de izolasyon valfini saat yönünde çevirerek kapatmadan önce basıncın önerilen seviyelere yükseldiğinden emin olmak için basınç göstergesini izleyin.

  Kombi basıncı önerilen seviyelere döndüyse aşağıdaki durumlar gerçekleşecektir;

  Kombinizin sistem basıncını nasıl dolduracağınızdan emin değilseniz, basıncı doldurmak birçok ev sahibi arasında yaygın bir bilgi olduğundan, bir aile dostundan, komşunuzdan yardım istemekten çekinmeyin. Size yardımcı olacak kimse yoksa, yetkili bir kişiye veya gaz güvenliği mühendisine danışmak başka bir seçenektir, ancak ücretli olması muhtemeldir.

  Evde pratik petek temizleme: Kalorifer bakımı nasıl yapılır?

  Yazı kaynağı : www.evimdergisi.com.tr

  Kombi Basıncı Neden Düşer ?

  Kombiler sıcak su vererek ihtiyaçları karşılayabilen ve soğuk havalarda peteklere ısı göndererek ısınmamızı sağlayan cihazlardır.  Her elektronik cihazlar gibi kombilerinde sorunları hayatın bir gerçeğidir.

  Özellikle sık yaşanan sorunların başında kombi su basıncının düşmesi görülür. Bu gibi durumlarda, kombi su basıncı düşünce ne yapmalı? Kombi su basıncı nasıl arttırılır? Kombi su basıncı neden düşer? Kombi suyu neden azalır? Gibi soruları sormaya başlarız ve çözüm ararız.

  Kombi Su Basıncı 2-3 Ayda Bir Düşüyorsa

  Kombi su seviyesinin birkaç ayda bir düşmesi olağan bir durumken, sık sık düşmesi bir sorunun olduğu anlamına gelir. Birkaç ayda bir kombinin su eksiltmesi normal bir durumdur. Tabi bu değişim 0.5 bar gibi bir değerdeyse normaldir. Bu durumda kombi altında bulunan ufak bir vana ile kombiye tekrar su takviyesi yapılabilir.

  Kombilerin üzerinde, kombinin içindeki suyun değerini gösteren elektronik veya analog bar göstergesi vardır. Bu gösterge 1.5-2 bar arasında idealdir. Kombi montajı için gelen servis personelleri, bar seviyesinin 1.5 bar da olması gerektiğini söylerler.

  Kombiye Su Basma Neden Gerekli?

  Kombilerin çalışma mantığı, kombi içindeki su eşanjörden geçerek ısınır ve sisteme gönderilir. Kombideki su 1,5 barın altında olunca, kombi pompası sürkülasyonu sağlamak için daha çok  çalışır ve doğalgaz sarfiyatını arttırdığı gibi ısınmadan yeterli verim alınmaz.

  Kombinin Suyu Neden Eksilir?

  Kombinin Su Basıncı Neden Yükselir?

  Pek sık rastlanmayan bir durum olan kombi basıncının yükselmesinin nedeni, kombiye su aktarımını sağlayan ufak vananın iyi sıkılmamış olmasından kaynaklanır. Vana iyice sıkılırsa bu sorun ortadan kalkacaktır.

  Kombi su basıncı yüksek olursa, belli bir seviyeden sonra kombide bulunan tahliye borusundan kombi, o suyu boşaltır. Suyu boşaltmasının nedeni kombide veya tesisatta bir sorun çıkmasını engellemektir.

  Kaynak: https://www.protesisat.com/kombi-basinci-neden-duser/

  Yazı kaynağı : omikronmuhendislik.com

  Kombi Basıncı Neden Düşer?

  Kombiler konforlu yaşamın birer parçasıdır. Konforlu yaşamın sürdürülebilirliği kombilerin düzenli bakımlarına bağlıdır. Bakımların ihmal edilmesi, konforlu yaşamımızı sekteye uğratabilir.

  Kombinin Suyu Neden Azalır?

  Kombilerin çalışması; su, doğalgaz, elektrik üçlüsüne bağlıdır. Elektrik ve doğalgaz arka planda çalıştığı için sorun çıkarmaları çok nadir rastlanan durumdur. Ancak bu durum kombi suyu için geçerli değildir. Kombi çalıştığı süre boyunca suyu peteklere gönderir ve geri çeker. Tesisat sisteminde veya peteklerde bir sorun olduğunda sıkıntılar kendini göstermeye başlar. “kombinin suyu neden azalır?” diye sormaya başlarız. Kombi basıncı neden düşer, bunu ele alalım.

  Kombi basıncı belli zamanlarda düşmesi olağan bir durumdur. Bu süre 2-3 ay gibi bir süre ve 0,5 bar gibi bir değerde olursa normaldir. Bu durum tesisat sistemi içindeki suyun buharlaşmasından meydana geliyordur. Kombi altındaki su takviye vanasını açarak su ilave edebilirsiniz.

  Sürekli olarak kombi basıncı düşüyorsa bu normal bir durum değildir.

  Yukarıdaki sorunlardan biri mevcutsa kombi sürekli su eksiltir. Kombi sürekli su eksiltmesi, kombi üstünde bulunan basınç göstergesinden belli olur.

  Kalorifer tesisatı sayesinde bütün kışı sıcak geçiririz. Kalorifer tesisatı içindeki sıcak su her defasında bütün petekleri dolaşarak, ısıyı peteklere aktarır. Ancak bazı durumlarda tesisat borularındaki bir arıza sonucu su borulardan dışarı çıkar.

  Kalorifer tesisatı kaçağı, temiz su kaçağı gibi kendini hemen belli etmez. Bunun nedeni su miktarının az olması ve basıncın düşük olmasıdır. Kombi su basıncını, kombideki bar göstergesinin düşmesinden anlarız.

  Bu durum bir tesisat sorunudur. Kaçağın olduğu yerin tespit edilmesi gerekir. Eski dönemlerde olsa, kaçağın yerini bulmak için bütün ev inşaat alanına çevrilirdi. Neyse ki günümüzdeki teknoloji sayesinde böyle kaygıya kapılmamıza gerek yoktur. Firmamız, kalorifer tesisatı kaçaklarını tespit etmek için termal kamera kullanır. Termal kamera ile şap altından geçen tesisat boruları kontrol edilir. Termal kamera sayesinde, kalorifer tesisatındaki su kaçaklarını tespit aşamasında, hiç bir yere zarar verilmez. Kalorifer tesisatındaki kaçak tespit edildikten sonra, bölgesel tamirat yapılarak, oluşabilecek kırma işlemi minimum seviyeye indirilir. Yılların deneyimi ve uzman kadrosu ile müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamızı arayarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

  Her kombide genleşme tankı bulunur. Fizik kurallarına göre, su ısınınca basıncı artar. Kombilerdeki sıcak su içinde bu kural geçerlidir. Sıcak suyun basıncının artmasını genleşme tankı engeller. Genleşme tankı olmasaydı, petekler ısındığında kombinin bar göstergesi yükselirdi, soğuduğu zamanda düşerdi.

  Kombi su eksiltme nedenlerinden biride genleşme tankında meydana gelen bir arıza olabilir. Kombi çalışırken basınç yükseliyorsa, kapalı olduğunda da basınç düşüyorsa genleşme tankındaki bir arızadan kaynaklanan bir durumdur.

  Teknik servisi çağırarak genleşme tankını kontrol etmelerini isteyebilirsiniz. Genleşme tankının tamir edilmesinden sonra bu sorun düzelecektir.

  Bar göstergesi; kalorifer tesisatı içindeki suyun basıncını gösteren, analog veya dijital sayaçlardır. Bazen kombi su eksiltmesi olarak görünen ancak, bar göstergesinin bozuk olmasından kaynaklanan durumlar oluşabilir. Bu durumda yapmanız gereken, teknik servisi çağırıp bar göstergesinin tamir edilmesini sağlamanızdır.

  Kombi basıncı ile ilgili olarak en sık karşılaşılan durumlardan biri kombinin su eksiltmesidir. Ancak bazı istisnai durumlarda kombi basıncının yükselmesi söz konusu olabilir. Pek sık karşılaşılmayan bu durumun nedeni genelde kombi su takviye vanasının arızalı olmasından kaynaklanır. Musluk arızalı olduğu için, kapalı olduğunu sandığınız takviye musluğu kombiye su vermeye devam eder. Kombi yetkili servisini çağırarak musluğu tamir ettirebilirsiniz.

  “Kombi su basıncı neden düşüyor?” sorusunun cevabını verdikten sonra, “kombinin su basıncı düşerse ne olur?” sorunu cevaplayalım. Hepimizin bildiği gibi kombiler elektronik cihazlardır. Elektronik cihazlar oldukları için olabilecek aksaklıklara karşı güvenlik tedbirleri alınmıştır.

  Kombi basıncının düşmesi durumunda kombi arıza kodu verir. Kombi arıza kodu verdikten sonra çalışmayı durdurur. Kombinin su basıncının düştüğünü fark etmezseniz bile, arıza kodu sayesinde bir sorun çıkmaz.

  Bu durumda, kombi su takviye vanasını açarak kombiye su vermelisiniz. Bar göstergesi 1,5 – 2 bar arasına geldikten sonra vanayı kapatıp kombiyi tekrar çalıştırabilirsiniz.

  Kombi basıncının yükselmesi sizi korkutmasın. Kombi imalatçıları bu sorunun meydana gelmesi durumunda gerekli güvenlik tedbirlerini almışlardır.

  Kombi basıncı belli bir seviyeye kadar yükseldikten sonra, kombi altında bulunan su tahliye hortumu fazla suyu tahliye eder. Tahliye hortumu sayesinde, kalorifer tesisatı yüksek basınçtan dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklardan etkilenmez.

  Kombi bakımını her yıl eylül – ekim ayında yaptırmalısınız. Böylece kombinizin ömrünü uzatmış olursunuz.

  Firmamız tesisat kaçakları konusunda yılların deneyimine sahiptir. Uzman ekiplerle, teknolojik cihazlar yardımı ile evinize veya iş yerinize zarar vermeyecek bir şekilde kalorifer tesisat kaçaklarını tespit edip, onarıyoruz. Peki, kırmadan bu işlemi nasıl yapıyoruz?

  Yaptığımız işlem süreci boyunca evin veya iş yerinin hiçbir yerini kırmıyoruz. Özel kimyasal sayesinde tadilat gerektirmeden onarım gerçekleşir. Böylece hem ekonomik hem de kısa sürede sorununuz çözülmüş olur. Konu hakkında detaylı bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.tesisatcozumleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap