Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kombi kaç derecede çalıştırılmalı

  1 ziyaretçi

  kombi kaç derecede çalıştırılmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Konfor ve Ekonomi İçin Kombiler Kaç Derecede Çalıştırılmalıdır?

  Konfor ve Ekonomi İçin Kombiler Kaç Derecede Çalıştırılmalıdır?

  Kombiler kaç derecede çalıştırılmalıdır? Kombilerin sıcaklık ayarı hem konfor şartları açısından, hem de enerji ekonomisi açısından önem arz eder. Isı mühendisliğine göre konfor şartları bakımından bir evin farklı mekanlarının farklı sıcaklıklarda olması gerekir. Bu değerler antre, hol, koridor için 15°C, oturma ve yatak odaları ile mutfaklar için 20°C, banyo için 24°C’dir (Bkz. Makina Mühendisleri Odası Yayınları-Kalorifer Tesisatı Kitabı Yayın No: 352).

  Evin ısıtma tesisatı projesi bu sıcaklık değerlerine göre yapılır ve buna göre radyatör boyu belirlenir. Doğru projelendirilen ve her mahal için doğru radyatör seçimi yapılmış bir evde kombinin, evin salonunu 20°C sıcaklıkta tutması hedeflenir. Salon 20°C’ye ulaştığında, diğer odaların da projelendirilen sıcaklık değerlerine ulaşması gerekir. Bununla birlikte bazı kullanıcılar için bu konfor sıcaklığı 22°C veya hatta 24°C’ye de çıkabilir. Ancak unutulmamalıdır ki her 1°C oda sıcaklık artışı, yaklaşık % 6 fazla yakıt tüketimi anlamına gelmektedir. Buna rağmen kullanıcı için konfor daha önemliyse talep ettiği sıcaklık o kullanıcının konfor sıcaklığıdır.

  Kombiler Kaç Derecede Çalıştırılmalıdır?

  Kombi kullanıcıları için soru şudur; salonu 20°C sıcaklıkta tutmak için kombinin kalorifer suyu (kazan suyu) sıcaklığı ne olmalıdır?

  Enerji ekonomisi açısından bakıldığında bu sorunun cevabı “olabilecek en düşük sıcaklık”tır. Aynı güçte kombisi olan ve aynı büyüklükte iki farklı dairenin birinde radyatör boyut veya kapasiteleri diğerinden daha küçük ise bu durumda ilk daire 60°C kombi kalorifer suyu sıcaklığı ile evi 20°C sıcaklığa ulaştırırken, daha küçük boyutlu veya görünümü aynı olmakla birlikte daha düşük ısıl kapasiteye sahip ucuz bir radyatör kullanılan evde ancak 65°C veya 70°C ile ev ısıtılabilecektir. Bu da, daha fazla doğal gaz tüketimi ve sonuçta daha yüksek doğal gaz faturası anlamına gelir.

  Kombiler Kaç Derece Olmalı

  Kombilerin evi 20°C’de tutması için, hava soğuduğunda kombinin ısıtma sıcaklığının arttırılması, hava ısındığında ise düşürülmesi gerekmektedir. Eğer, kullanıcılar kendilerini her koşulda garantiye almak için kombiyi yüksek sıcaklıkta çalıştırırlarsa bu durumda daha ılık sıcaklıklarda kombi kalorifer suyu gereksiz olarak fazla ısıtılacak, ortam sıcaklığı 20°C’ın üzerine çıkacak ve böylece enerji kaybı yaşanacaktır. Kombi sıcaklığı düşük olursa, çok soğuk havalarda kombi gerekeli ısıyı üretemeyeceği için evde konfor sıcaklığı sağlanamayacaktır. Bu problemi ortadan kaldırmak için kullanıcılara iki farklı tavsiyemiz olacaktır.

  Termostatik Vana ve Oda Termostatı Kullanımı

  İlki termostatik radyatör vanası kullanmak. Termostatik radyatör vanası, her odanın sıcaklığının kaç derece olması isteniyorsa ona denk gelen değere ayarlanarak, radyatör o sıcaklığa eriştiğinde sıcak su girişini kapatarak o mahalin gereksiz yere aşırı ısınmasını önler.

  Termostatik Vana Montajı

  Diğer çözüm ise salona konulacak bir oda termostatı ile, kombiyi hedeflenen ev sıcaklığına göre otomatik olarak çalıştırmaktır. Örneğin salonun 20°C olması isteniyorsa oda termostatı 20°C’ye ayarlanır. Kombi, oda 20°C’ye ulaştığında “on-off” çalışan bir oda termostatı tarafından kapatılır, modülasyon yapma özelliği olan bir oda termostatı varsa bu durumda oda termostatı kombiyi kapatmaz ama alev boyunu kısar, yani kapasitesini düşürür.

  Bu çalışma sistemi daha uygundur. Çünkü “on-off” yani dur-kalk şeklinde çalışan kombi veya herhangi bir cihaz, her kalkışta çok daha fazla enerji harcar. Bu nedenle kombi, mümkünse hiç kapatılmadan sadece alev boyunun kısılmasıyla gerektiği zaman düşük kapasitede, alev boyunun yükselmesiyle de gerektiği zaman yüksek kapasitede çalışmalıdır. Bunun için kombi mümkün olan en yüksek alev modülasyonu aralığında çalışacak bir model olarak seçilmelidir. Kullanıcılara önereceğimiz en ideal otomatik kontrol yöntemi ise eğer kombileri dış hava sıcaklık sensörü bağlanabiliyorsa, dış hava sıcaklık sensörü bağlatılması, bunun yanında zaman programlı bir oda termostatı konulması ve ilave olarak radyatörlere termostatik vana takılmasıdır.

  Böylece kombi dış hava sıcaklığına bağlı olarak su sıcaklığını otomatik olarak düşürür veya yükseltir. Yani hava ısındığında kombiyi kısmak, soğuduğunda açmak artık gereksiz olur. Programlı oda termostatı evi istenilen gün ve zaman aralıklarında istenilen sıcaklıklarda tutar. Termostatik radyatör vanaları ise odaların ayrı ayrı istenilen sıcaklılara geldiğinde radyatörlerin kapatılmasını, oda sıcaklığı düştüğünde ise açılmasını sağlar.

  Yoğuşmalı Kombiler

  Evin konfor sıcaklığını sağlayacak en düşük sıcaklıkta çalıştırılması esasıyla en ekonomik çalışan ve en az gaz faturası getiren kombi tipleri yoğuşmalı kombilerdir. Tam yoğuşmalı kombiler 50°C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 20-30 oranında, 50°C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

  Yoğuşmalı Kombi

  Kısaca çok daha az yakıt tüketimi için yoğuşmalı kombi önerilir. Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için yukarıda bahsettiğimiz gibi su sıcaklığının yaklaşık olarak 50°C üzerine çıkmaması gerekir. Bir evi örneğin 70°C kalorifer suyu sıcaklığı üreten konvensiyonel bir kombi ile ısıtmak için gereken radyatör miktarı ile, 50°C kalorifer suyu sıcaklığında ısıtmak için gereken miktar farklı olacağından radyatör seçiminde bu dikkate alınarak yoğuşmalı kombi kullanımında sürekli yoğuşma yani sürekli en yüksek verim, en az tüketim için daha geniş veya daha uzun radyatör kullanılmalıdır. Bu konuda ürün alınırken yetkili satıcılara danışılmalıdır.

  Uyurken kombi kalorifer suyu sıcaklığı kaç derece olmalı?

  Ekonomi sıcaklığının, konfor sıcaklığının altında, yaklaşık 15- 18°C civarlarında olması normaldir. Eğer ısıtılan evin ısı izolasyonu iyiyse, gece yatarken kombi tamamen kapatılsa dahi evin sıcaklığı sabaha kadar ekonomi sıcaklık değerine düşmeyecektir. Ancak ısı izolasyonu olmayan ya da yetersiz olan evlerde kombi gün sonunda kapatılırsa, ev gece boyunca çok ısı kaybedecek, hem sabah soğuk bir eve kalkılmış olunacak, hem de bu durumda evi tekrar konfor sıcaklığına getirmek için çok fazla yakıt harcanacaktır.

  Sonuç olarak önerimiz, kombilerin gece tamamen kapatılmamasıdır. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanacak enerji, gece, evin ekonomi sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha çok olacaktır. Yapılması gereken, yatarken kombinin kısılması ya da en ideali, programlı bir oda termostatı alınarak her şeyin onun kontrolüne bırakılması, böylece hem konforlu, hem de ekonomik çalıştırmanın sağlanmasıdır.

  Kaynak: Erkan MUTLU, Alarko Carrier Isıtma Ürün Müdürü

  Yazı kaynağı : www.tesisat.org

  Yoğuşmalı Kombi Tasarruflu Nasıl Kullanılır ?

  Yoğuşmalı Kombi Tasarruflu Nasıl Kullanılır ?

  Yoğuşmalı Kombi Tasarruflu Nasıl Kullanılır ?

  Yoğuşmalı Kombi Kaç Derece Sıcaklıklarda En Verimli Kullanılır ?

  Yoğuşmalı Kombiler, normal hermetik kombilere ve bacalı tip kombilere göre ortalama %20 civarında ekstra tasarruf sağlarlar. Bu tasarruf miktarı kombilerin çalışma sıcaklığına da bağlı olarak değişebilmektedir. Yoğuşmalı Kombilerin kalorifer başlangıç çalışma sıcaklığı 30 - 35 derecedir. Bu kalorifer sıcaklık derecesi markadan markaya değişebilmektedir. En üst ayarlanabilecek kombi sıcaklık derecesi ise genellikle 80 derecedir. Kombileri mümkün olduğu kadar minimum düşük derecelerde kullanılırsa daha fazla tasarruf elde edilir. En verimli yoğuşmalı kombilerin çalışma sıcaklık dereceleri 30 ile 50 derece sıcaklıklarda elde edilir. 50 derece üstündeki kalorifer derecesi ayarlandığında tasarruf miktarı düşmeye başlar.

  Örneğin normal hermetik kombilere göre %20 tasarruf sağlanacakken eğer kullanım derecesini 60 - 70 derecelere çıkartılırsa tasarruf miktarı %10 lara kadar düşebilmektedir. Yüksek derecelerde kombi çalıştığında verimli yanma olmaz yani doğalgazın bir miktarı yanmadan kombi baca gazından çiğ olarak atılır buda doğalgazda daha fazla sarfiyata, doğalgaz faturasının artmasına sebep olur. Arabalardan örnek verirsek; 90 km hızla giden araçlarda yakıt miktarı düşüktür hız arttığında yani 120-130 km hızlarda ço daha fazla yakıt yakmaya başlar. Kombilerde de  durum buna benzer yoğuşmalı kombilerin en verimli kullanım derecesi 30-50 derece aralığında kullanılması ile sağlanabilir. 

  Yoğuşmalı Kombinin Derecesini 50 dereceye kadar çıkartıyorsunuz fakat yinede ısınamıyorsanız ne yapmak lazım? 

  Bölgenizdeki hava koşullarında zaman zaman anormal sıcaklıklar görülebilmektedir. Örneğin sibirya soğukları geldiğinde evin ısınması için kalorifer derecesini 50 derecenin üstüne çıkartılması gerekebilir. Bu hava şartlarında kalorifer derecesi ısınmak için 50 derecenin üstüne çıkartılması son derece normaldir. Burada bilinmesi gereken 50 derecenin üstündeki ayarlanan derecelerde kombinin tasarruf miktarı düşecektir. Dikkat edilmesi gereken durum eğer istisnai bir durum yok ve hava şartları normal seviyelerde  kombiyi 50 dereceye ayarladığınız halde eviniz ısınmıyorsa o zaman kalorifer tesisatınızda, radyatör seçiminizde bir problem vardır. Radyatör seçimi tekardan gözden geçirilerek yani radyatör ilavesi yapılarak veya mevcut radyatörlerin ölçüleri,boyları büyütülerek bu sorun çözülebilir. 

  Aklınıza takılan soruları bize yazın cevaplamaya çalışalım...

  Mail: [email protected]

  Kombi Dükkanı Firmamız İgdaş yetkilidir. ECA Kombi, Demirdöküm Kombi, Bosch, Vaillant, Buderus, Viessmann, Protherm, Airfel, Baymak Markalarının Bayiliğini yapmaktadır. Kombi Satışı, Kombi Montajı ve Kombi Değişimi işlemlerinde İstanbul İçi profesyonel destek vermekteyiz. Kapıda ödeme ile güvenilir hizmet. Bizden fiyat almadan karar verme... 

  Yazı kaynağı : www.kombidukkani.com

  Doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Kombi kaç derecede yanmalı?

  Doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Kombi kaç derecede yanmalı?

  Kış aylarının yavaş yavaş gelmesi ve soğukların etkisini göstermesiyle iç mekanlarımızın ısısını kombilere bırakmanın zamanı geldi. Peki, kabarık doğalgaz faturalarının önüne geçmek için alabileceğimiz önlemler nelerdir? Doğalgazdan nasıl tasarruf edilir? Kombi kaç derece yanmalıdır? İşte, hayat kurtaran öneriler...

  Kış aylarının kabusu haline gelen kabarık doğalgaz faturalarıyla karşılaşmamak için bazı işlemler uygulayarak, tasarruf sağlayabiliriz. Kışın ısınmak için olmazsa olmazı kombilerin yanlış kullanımı, tüketiciye kabarık doğal gaz faturaları olarak geri dönüyor. Ancak kombi seçimine ve kullanım önerilerine dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkün. Bu sayede enerji israfından ve cep yakan faturalardan kaçınabiliriz. Soğuk kış günlerinde hem ısınıp hem üşütmeden doğalgazdan nasıl tasarruf ederiz, kombi kaç derecede yanmalıdır? İşte, enerji tasarrufuna dair tüm merak edilenler...

  Doğalgaz faturası nasıl düşürülür

  DOĞALGAZDAN NASIL TASARRUF EDİLİR?

  Kış aylarının gelmesi ile doğalgazdan nasıl tasarruf ederim soruları başladı. Ancak az yakan kombi diye bir şey yoktur. Kombi kısık ayarda yakıldığında az yakar, yüksek ayarda yakıldığında ise gazı fazla kullandığından dolayı fazla yakar. Sadece yoğuşmalı kombilerin enerji tasarrufu %5 daha fazladır.

  doğalgaz tasarrufu

  Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için alınması gereken ilk önlem; her yıl düzenli olarak radyatör temizliği ve kombi bakımı yaptırmaktır. Peteklerde buluna havaların alınması, su kaçaklarının giderilmesi daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır. Uzmanlar, kombilere yapılan yıllık bakımlar sonucunda faturalarda %15 oranında azalma olduğunu tespit etmiştir. Bunun yanında bazı alınması gereken önlemler de vardır;

  - Çatı izolasyonunuz yetersiz ise, izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatıdaki ısı kaybı %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.

  - Sistemleriniz zaman ayarlı termostat monte ettirdiğinizde veya zaman ayarlı termostatı bulunan cihazlar kullandığınızda, gaz tüketiminiz optimize olacaktır.

  - Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolasyonsuz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları, pencere süngeri ile kaplayınız.

  - Doğalgaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.

  kombi kaç derecede yanmalı

  - Verimli kullanma oda konforu 20 derecedir. Oda termostatı olduğunda 1 derece düşer ve yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.

  - Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız mutlaka kapatınız.

  - Sıcaklığın içeride kalması için, geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.

  - Soğuk havalarda sıcaklığı içeride tutmak için, duvar veya pencere klimalarının dış havayla temas eden bölgelerini engelleyiniz.

  - Tüm ısı kayıplarının %10’u yeniden ısıtılmak zorunda olan hava hareketlerinden dolayı gerçekleşir. Fakat bacalı veya bacasız tipte doğalgaz cihazlarının bulunduğu ortamlarda bulunması zorunlu olan 100 cm2 net geçişli havalandırma menfezini, kesinlikle kapatmayınız.

  - Radyatörleri mobilya ve benzeri eşyalar veya perdeler ile engellemeyiniz, kapatmayınız. Radyatörler örtülürse %15 yakıt tüketimi artar.

  - Doğalgaz tüketim cihazı satın almak istediğinizde verimi yüksek olanı tercih ediniz.

  - Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.

  - Bulunduğunuz ortamın konfor şartlarına uygun olarak ısınma cihazını ayarlayınız.

  - Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.

  kombi kaç derecede

  KOMBİ KAÇ DERECE YANMALIDIR?

  Kombilerde ideal ısı değerleri, ısıtılacak evin ya da odanın boyutuna ve konumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak antre ve hol gibi alanların ortalama 15 derece sıcaklıkta olması oturma odası, yatak odası ve mutfak gibi alanların 20-22 derece sıcaklığa sahip olması yeterli olacaktır.

  Kombi sıcak su ayarları için ideal sıcaklık ortalama 60 derecedir. Bu sıcaklığın eve sağladığı sıcak su değeri 20 derece civarlarında olacaktır.

  Kombilerinizi aynı derecede açtığınız halde bazı odalarınız ısınmıyorsa peteklerinizde sorun olabilir mutlaka yıllık bakım ve kontrollerini yaptırınız.

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap