Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  komşu komşunun külüne muhtaçtır anlamı nedir

  1 ziyaretçi

  komşu komşunun külüne muhtaçtır anlamı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Atasözleri, halkın ortak tecrübeleri sonucu edindiği bilgeliklerle oluşturulmuştur. Dolayısıyla her toplumun kendine has atasözleri mevcuttur. Ülkemizde de hem ulusal hem de bölgesel pek çok atasözü günümüze kadar ulaşmıştır. Bu özlü sözlerle ilgili araştırma yapanlar, "komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün anlamı nedir?" sorusuna yanıt arıyor. Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözünün TDK açıklaması ile anlamı, hikayesi ve cümle içinde kullanıldığı örnekler.

  KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "komşu komşunun külüne muhtaçtır" atasözü; "komşu komşunun en ufak şeyine bile muhtaç olabilir. Bazen önemsiz ve küçük gözüken bir şeyin eksikliği bile günlük bir işi aksatırken, kişinin en yakını olan komşusu bu eksikliği gidermeye yardımcı olabilir. Kişinin ne zaman neye ihtiyaç duyulacağı bilinmez ve bu noktada komşusu imdadına yetişir.

  KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR NE DEMEK?

  Kültürümüzde komşuluk son derece önemli bir yer tutar. Nesillerdir devam eden bu kültür günümüzde apartman hayatına dahi taşınmıştır. Kişinin karşı binasında, yan dairesinde, alt ya da üst katında yaşayan komşusunun iyiliği de kötülüğü de kişiyi doğrudan etkiler. Anlık bir ihtiyaç için dışarı çıkma imkanı bulamayan kişi, ilk olarak komşusuna danışır. Bu noktada bazen küçük ve değersiz görülen ancak yemek, ev işi ya da tadilat için çok büyük önemi bulunan bir şey komşu sayesinde çözülebilir. Bazen akrabalardan daha yakında olan komşularla iyi ilişkilerde bulunmak son derece mühimdir. İşte "komşu komşunun külüne muhtaçtır" atasözü bu nedenle söylenegelmiştir.

  KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR BENZERİ ATASÖZLERİ

  Ev alma komşu al.

  Komşuda pişer, bize de düşer.

  Yakın (hayırlı) dost (komşu) hayırsız hısımdan (akrabadan) yeğdir (iyidir)

  KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR ÖRNEKLERİ

  "Markete çıkamayınca tuzu senden alayım dedim. Ne demişler, komşu komşunun külüne muhtaçtır."

  "Ne zaman ihtiyacın olursa uğra, komşu komşunun külüne muhtaçtır."

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

    Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir?

   Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü, yardımlaşma ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu vurgular. Bu atasözünde geçen ''kül'' ifadesi, yapılacak en ufak bir yardımın bile komşuluk ilişkilerini geliştireceği anlamına gelir.

   Komşuluk ilişkilerinde birlik ve yardımlaşma esastır. Bunun gerçekleşmesi içinse aynı apartmanda hatta aynı mahallede yaşayan kişilerin birbirleriyle irtibat halinde olması gerekir. Günümüzde teknolojinin etkisiyle komşuluk ilişkileri zayıflamış olsa da, birçok yerde, komşular kaza ve afet gibi durumlarda tam bir dayanışma örneği sergilemeye devam ediyor.

   İnsan toplumsal bir varlık olduğu için belli başlı sorunlarla tek başına mücadele etse bile, çabası her zaman sonuç vermez. Bu nedenle ailesi, akrabaları ve arkadaşları dışında komşularının da desteğine ihtiyaç duyar. Bu destek hem maddi hem manevi olabilir. Önemli olan zor günlerde yan yana olabilmek ve zorluklarla birlikte başa çıkmaktır.

   Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Cümle İçinde Kullanım 

   ''Yardıma ihtiyacınız olursa bizi arayabilirsiniz, sonuçta komşu komşunun külüne muhtaçtır.''

   Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır ile Eş Anlamlı Atasözleri

   1- Ev Alma Komşu Al

   2- Birlikten Kuvvet Doğar.

   3- Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

   4- Nerede Dirlik Orada Birlik

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

   Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı Nedir?

   Günümüzde komşuluk ilişkileri eskisi kadar derin olmasa da yine de insanlar hayat şartlarına göre bir arada yaşamak zorundadır. Toplumsal yaşamda komşu olmanın yeri ve hakkı oldukça önemlidir. İnsanlar zor zamanlarında en yakınlarında bulunan kişilerden yardım istemektedir.

   Bakıldığı zaman önemsiz gibi görünen konularda komşuculuk büyük bir öneme sahiptir. Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü iyi komşunun ne kadar önemli olduğunu belirtmek amacı ile kullanılmaktadır.

   Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözü Ne Amaçla Kullanılır?

   İnsanlar hayatın içerisinde bir arada yaşamak zorundadır. Bu durum kişilerin sosyal bir yaşamları olması gerekliliğini doğurmaktadır. Sosyal yaşam içerisinde insanların birbirlerine çeşitli konularda yardımcı olması gerekmektedir. Bu nedenle günümüzde özellikle apartman yaşamında komşuculuk son derece önemli bir olgudur.

   İnsanlar çevrelerindeki en küçük bir aksilikte yakınlarındaki kişilerden yardım istemektedir. Aslında önemsiz olan şeylerin yokluğu daha büyük konularda sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle komşuculuk son derece önemlidir.

   Komşu komşunun külüne muhtaçtır atasözü kişilerin en küçük bir konuda bile çevrelerinde bulunan insanlara muhtaç olduğu anlamı ile kullanılmaktadır.

  Evimiz taşınırken ihtiyaçlarımızı komşularımız karşıladı ne demişler komşu komşunun külüne muhtaçtır.

  Evde çay kalmadığı için komşumdan aldım. Komşu komşunun külüne muhtaçtır diye boşuna dememişler.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap