Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  koltuk altı kokusunu ne giderir

  1 ziyaretçi

  koltuk altı kokusunu ne giderir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ter Kokusu Nasıl Geçer?

  Ter Kokusu Nasıl Geçer?

  Terlemek, insan bedenin doğal ve aslında sağlıklı bir reaksiyonudur. Vücut sıcaklığını dengede ve olabildiğince sabit tutmayı hedefleyen terlemenin can sıkıcı bedelleri arasında ilk sırayı koltuk altı kokusu alır. 

  Vücudun soğutma sistemi olarak da tanımlanan terleme esnasında vücut dışına atılan toksinler kötü bir kokuya neden olur. Genellikle ve yoğun olarak koltuk altı bölgesinde oluşan bu koku, hem sizi hem de etrafınızdaki insanları rahatsız edebilir. Vücudun önemli fonksiyonları arasında yer alan terlemeye bağlı olarak ortaya çıkabilen koltuk altı kokusu nedeniyle sosyal hayatınızda özgüven kaybına varabilen birtakım olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumların önüne geçmek için sorunun üstesinden nasıl geleceğinizi bilmeniz gerekir. İşe, sorunun kaynağına inmekle başlayabilirsiniz. 

  Ter Kokusu Neden Olur?

  Vücut sıcaklığının artmasıyla birlikte ter bezleri çalışmaya başlar. Bir yandan soğutma işlemi gerçekleşirken bir yandan da vücuttaki toksinler dışarıya atılır. Terleme, tam da vücudu söz konusu toksinlerden temizlediği için sağlıklıdır. Ancak aynı nedenle terleme esnasında etrafa kötü kokular da yayılır. 

  Ter kokusuna bağlı olarak günlük hayatta pek çok defa kendinizi kötü hissetmiş, sosyal ortamlarda zor durumda kalmış olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki; ter kokusu çözümsüz bir dert değildir. Ter kokusunu giderecek çok sayıda alternatif ve doğal yol ve yöntem bulunur.

  Bu yollara geçmeden önce biraz da önleyici tedbirlerden bahsedelim. 

  Ter Kokusunu Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

  Terlemenin ve beraberinde ter kokusunun yoğunluğu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak herkeste ter kokusunu doğrudan tetikleyen bazı dış etkenlerden bahsedilebilir. Bu etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  Terleme ve ter kokusu probleminiz olsa bile yukarıda bahsi geçen dış etkenlerin varlığını ortadan kaldırarak en azından terleme yoğunluğunuzu düşürmeniz mümkün olabilir. 

  Ter Kokusuna Çözüm Önerileri

  “Ter kokusuna ne iyi gelir?” sorusuna birbirinden farklı ve etkili yanıtlar verilebilir. Evde uygulayabileceğiniz doğal çözümlerde ise karbonat ve sirke başrolü üstlenir. Başarılı bir temizleyici olan karbonatı koltuk altına ve diğer terleyen bölgelerinize sürdüğünüzde kötü kokuya neden olan bakteriler etkisini yitirir. 

  Benzer şekilde doğal bir şifa maddesi olan elma sirkesini de ter kokusunu gidermek amacıyla kullanabilirsiniz. Yeterli miktarda elma sirkesini suyla karıştırdıktan sonra terlemenin yoğun olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Sirke, uygulandığı bölgede bakteri üretimini engeller. Kötü ter kokusuna sebep olan bakterilerden bu şekilde kurtulabilirsiniz.   

  Limon, ph dengeleyici özelliği sayesinde sizi terlemenin yarattığı kötü kokulardan belli oranlarda korur. Anti-bakteriyel yapısıyla bakterileri etkisiz hale getirir. 

  Günlük hayatınızı, terlemenin ve ter kokusunun neden olduğu can sıkıcı durumlardan kurtarmak için var olan en etkili yöntem ise hiç şüphesiz doğal roll-on kullanmaktır. İçeriğindeki bitkiler ve yağlar sayesinde ter kokusuna karşı kalkanınız haline gelen bitkisel roll-on  deodorant çözümünü hemen şimdi hayatınıza dahil edebilirsiniz. 

  Triklosan, paraben, alkol ve boya içermeyen, doğa dostu ürünleri tercih ederek hem kendi sağlığınızı koruyun, hem de doğaya verdiğiniz önemi ortaya koyun. Incia imzalı kadın  roll-on ve erkek  roll-on deodorant seçeneklerinden kendiniz için en uygun olanı belirleyin; ter kokusunu, sağlığınızı ve çevreyi de koruyarak, sonsuza dek tarihe karıştırın!  

  Yazı kaynağı : www.incia.com

  Vücut kokusu nasıl giderilir?

  Vücut kokusu nasıl giderilir?

  Vücut kokusu nasıl giderilir?

  Vücut kokusu Nedir?

  Teriniz cildinizin yüzeyindeki bakterilerle karşılaştığında bakterilerin bu bölgedeki faaliyetleri sonucunda vücut kokusu ortaya çıkar. Terleme, vücudunuzun sıcaklığı düzenlemenin bir yoludur. Ter kendisi neredeyse kokusuz olsa da, bakteriler onu üreme alanı olarak kullanır ve hızla çoğalır.

  Kötü Vücut kokusu, cildinizin yüzeyinde keratin proteininin bakteri tarafından parçalanmasıyla ortaya çıkan son ürünlere aittir. Ter sebebi ile ortaya çıkan vücut kokusu için kullanılan başka bir kelime de “bromhidroz”dur.

  Vücudumuz başkalarının hoş bulmadığı bir koku yaydığında, buna vücut kokusu denir. İnsan ergenlik çağına geldiğinde önlem alınmazsa genellikle vücut kokusu belirginleşir. Obez kişiler, düzenli olarak baharatlı yiyecekler tüketenler ve diyabet gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler vücut kokusuna daha yatkındır.

  Aşırı terleme (Hiperhidroz) olanlar gibi çok fazla terleyen kişiler de vücut kokusuna duyarlı olabilir. Bununla birlikte terin tuz seviyesi çoğu zaman bakterilerin parçalanması için çok yüksektir. Aşırı terlemenin nerede meydana geldiğine ve hangi tür ter bezlerinin dahil olduğuna bağlıdır.

  Vücut kokusu, androjenler adı verilen yükselen hormonlar nedeniyle ergenlik çağında başlar. Bu hormonlar ergenliğe kadar aktif değildir. Bu nedenle, küçük bir çocukken vücut kokusu sorun olmaz. Bu hormonlar aktif olduktan sonra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç şey ergenlikte vücut kokusu daha da kötüleştirebilir;

  Vücut Kokusunu Nedenleri Nelerdir?

  Vücut Kokusunun En Sık Olduğu Yerler

  Vücutta vücut kokusunun en sık oluştuğu yerler;

  Bu bölgelerde tüm vücuttan daha farklı karakterde ter bezleri (apokrin ter bezleri) vardır ve diğer vücut bölgelerine göre vücut kokusu daha belirgindir.

  Vücut kokusu kişiye özel bir koku verebilir ve özellikle köpekler ve diğer hayvanlar tarafından insanları tanımak için kullanılabilir. Her kişinin kendine özgü vücut kokusu diyet, cinsiyet, sağlık ve ilaç tedavisinden etkilenebilir.

  Vücut Kokusu Nerelerde Olur?

  Genellikle vücut kokusu genellikle koltuk altlarıyla ilişkilendirilirken, bakteriler diğer yerlerin yanı sıra kasıkta, anüs bölgesinde, üst uyluklarda ve ayaklarda da kokuya neden olabilir. Bu bölgeler apokrin ter bezlerinin (koyu kıvamlı) yoğun olduğu bölgeler olup, bu bölgelerin sıkça ıslak bir bez ve sabunla iyice yıkanması vücut kokusunun önlenmesine yardımcı olabilir.

  Kokan ayaklar da ayakkabıların kokmasına neden olabilir. Ayakkabılarınızı her yerde satılan bir koku giderici ile tedavi etmek yardımcı olabilir. Ayrıca, yapabiliyorsanız kalın ve ter emici çoraplar giyin.

  Vücut Kokusu Nedenleri

  Vücut kokusuna bakterilerin teri parçalaması neden olur ve büyük ölçüde apokrin bezleriyle bağlantılıdır. Çoğu vücut kokusu nedeni teri parçalayan bakterilerdir. Kokulu ter bezleri göğüslerde, genital bölgede, göz kapaklarında, koltuk altlarında ve kulakta bulunur. Göğüslerde anne sütüne yağ damlacıkları salgılarlar. Kulakta kulak kiri oluşumuna yardımcı olurlar. Derideki ve göz kapaklarındaki de apokrin bezleri ter bezleridir.

  Derideki kokulu (apokrin) ter bezlerinin çoğu kasıkta, koltuk altlarında ve meme uçlarının çevresinde bulunur. Apokrin bezleri temel olarak vücut kokusundan sorumludur, çünkü ürettikleri ter protein bakımından yüksektir ve bakteriler tarafından kolayca parçalanabilir. Bu parçalanma sonucu da “vücut kokusu” oluşur.

  Vücut Kokusu Tedavisi

  Vücut kokusu sizin için bir sorunsa, vücut kokusu tedavisi için birkaç şey yapabilirsiniz:

  Vücut kokusuna doğal çözüm: Vücut kokusuyla savaşmak için bir hidrojen peroksit ve su çözeltisi deneyin. 1 çay kaşığı peroksit (% 3) ila 1 bardak su kullanın. Bunu etkilenen bölgelerde (koltuk altı, ayak, kasık) bir bezle silin. Bu, koku oluşturan bazı bakterileri yok etmeye yardımcı olabilir.

  Egzersizden kaynaklanan ter vücut kokunuzun 1 numaralı sebebiyse, egzersiz kıyafetlerinizi sık sık yıkayın. Terli spor kıyafetleri bir bakteri üreme alanıdır.

  Vücut kokusunu azaltmak için: Diyetinizi değiştirin. Vücut kokusuna neden olabilecek yiyecek türlerinden uzak durun. Ancak diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce daima bir doktor veya diyetisyenle konuşun.

  Aşırı terlemeniz (hiperhidroz adı verilir) varsa, doktorunuzla konuşun. Daha şiddetli terlemesi olanlar için daha agresif tedaviler isteyenler için bazı seçenekler vardır. Ayrıca bazı tıbbi sorunlar aşırı terlemeye neden olabilir. Doktorunuz teşhis koyabilir ve reçete yazabilir

  Vücut kokusu tedavisinin en iyi yolu oluşumunu önlemektir. Kokusuz olmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını dikkate alın:

  Ayak Kokusu Neden Olur?

  Çoğumuz ayakkabı ve çorap giyeriz, bu da terin buharlaşmasını çok daha zorlaştırır ve bakterilerin daha fazla ter kokulu maddelere dönüşmesine neden olur. Nemli ayaklar ayrıca mantarların oluşma riskini artırır ve bu da hoş olmayan kokular yayabilir.

  Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

  Kokan ayaklar, koltuk altı ter kokusundan daha ciddi bir sosyal bir problemdir. Çünkü hoş olmayan koku genellikle ayakkabı ve çoraplarda bulunur. Bununla birlikte, bizim geleneğimizde evimize veya misafir olduğumuz yerlere ayakkabılarımızı çıkartarak girdiğimiz için, ayakları kokan kişi girmeden önce ayakkabıların çıkarıldığında koku belirgin hale gelebilir.

  Ayak Kokusunu Azaltma Yöntemleri

  Koltuk Altı Ter Kokusunu Önleme Yöntemleri

  Koltuk altlarında büyük miktarda apokrin ter bezleri bulunur ve bu da o bölgeyi ter kokusunun hızlı gelişimine duyarlı hale getirir.Aşağıdaki adımlar koltuk altı ter kokusunu önleme yöntemleri olarak yardımcı olabilir:

  Koltuk Altı Ter Kokusu Neden Olur?

  Koltuk altı ter kokusu çoğu insanın için bir sorun olmasına rağmen, kendinizi bu konuda bilinçli hale getirebilirsiniz. Yaygın olarak vücut kokusu ve teknik olarak bromhidroz olarak bilinen koltuk altı ter kokusu sosyal bir problemdir. Koltuk altı ter kokusunu en aza indirmeye ve önlemeye yardımcı olacak adımlar atabilirsiniz.

  Vücudunuz ter bezleriyle kaplıdır çünkü terleme,vücut soğumamıza yardımcı olan temel bir işlevdir. İki ana ter bezi türü vardır: ekrin ter bezleri ve apokrin ter bezleri. Ekrin bezleri vücudunuzun çoğunu kaplar ve doğrudan cilt yüzeyinde açılır. Bunun aksine apokrin bezleri, kasık ve koltuk altı gibi çok fazla kıl kökü içeren bölgelerde oluşur. Apokrin bezleri deri yüzeyine açılmak yerine kıl köküne boşalır ve sonra yüzeye açılır.

  Vücudunuz ısındığında, ekrin bezleri vücudunuzu soğutan teri serbest bırakır. Cildinizdeki bakteriler onu parçalamaya başlayana kadar tipik olarak kokusuzdur. Tükettiğiniz belirli yiyecek ve içeceklerin yanı sıra belirli ilaç türleri de ekrin terinin kokmasına neden olabilir.

  Apokrin bezleri esas olarak stres altında çalışır ve kokusuz bir sıvı salgılar. Bu sıvı, cildinizdeki bakterilerle temas ettiğinde bir koku geliştirmeye başlar. Bu bezler ergenliğe kadar çalışmaya başlamaz, bu yüzden genellikle vücut kokusunu fark etmeye başladığımız zaman ergenlik dönemidir.

  Terleme normal bir durum olsa da, bazı insanlar normalden daha fazla terler. Bu duruma “hiperhidrozis” denir. Hiperhidrozlu kişiler, özellikle ellerinden, ayaklarından ve koltuk altlarından aşırı terler. Doktorunuz bu rahatsızlığa sahip olabileceğinizi düşünürse, bir teşhisi doğrulamak ve uygun şekilde tedavi edilmesini sağlamak için yapılabilen terleme testleri vardır.

  Koltuk Altı Terleme Tedavisi

  Koltuk altı terleme tedavisi, vücut kokusunun ciddiyetine ve altında yatan nedenlere bağlıdır. Koku, kötü hijyen veya doğru ürünlerin kullanılmamasından kaynaklanabilir. Aşırı koltuk altı terlemesi durumunda tedavi edilmesi gereken altta yatan bir tıbbi durum olabilir.

  Duştan sonra kullanılmak üzere heryerde satılan bir antiperspirant veya deodorant (veya antiperspirant-deodorant kombinasyonu) kullanmak koltuk altı kokusunun giderilmesine yardımcı olabilir. Bazen hangisinin sizin için en uygun olduğunu görmek için farklı türler denemeniz gerekir.

  Antiperspirantlar: teri serbest bırakan gözenekleri geçici olarak tıkayarak üretilen ter miktarını azaltmaya yardımcı olur. Cildinizin yüzeyine ne kadar az ter gelirse, ortaya çıkan koku o kadar az olur. Deodorantlar terin kokmasını önler ancak terin kendisini durdurmaz. Bu ürünler genellikle alkol bazlıdır ve cildinizi asidik hale getirir ve bakteri oluşumunu engeller.

  Koltuk Altı Terleme Botoksu: Birçok kişi yüz kırışıklıklarını yumuşatmak için Botoks'a aşina olsa da, Botoks başka birçok pratik uygulamaya sahiptir.

  Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Önlenir?

  En başta koltuk altı ter kokusunu önlemek için yapabileceğiniz şeyler var. Her gün sabunla duş almak, egzersiz yapmak veya spor yapmak gibi yorucu aktivitelerden sonra duş almak, kokuya neden olan bakteri ve terden kurtulmanızı sağlar.

  Koltuk altı terlemesine çözüm için pamuklu, keten ve nem emici karışımlar gibi bol, nefes alabilen kumaşlar giyinin. Bunlar, vücudunuzun nefes alamayan kumaşlardan yapılmış giysilerden daha serin kalmasını sağlayacaktır. 2016'da yapılan bir araştırma, koltuk altlarını tıraş etmenin veya ağda yapmanın koltuk altı kokusunu önemli ölçüde azalttığını buldu. Bunun nedeni temizliğin traşlı veya ağda ciltte daha etkili olmasıdır. Stres, ter bezlerinin ter üretmesine neden olabileceğinden, stres yönetimi ve kaygı azaltma teknikleri stres reaksiyonunuzu düzenlemenize ve fizyolojik ter tepkinizi en aza indirmenize yardımcı olabilir.

  Koltuk altı terlemesi için hangi doktora, ne zaman gidilir?

  Birden fazla tür deodorant veya ter önleyici kullandıysanız ve hiçbir şey koltuk altı kokunuzu azaltmaya yardımcı olmuyorsa, doktorunuzla konuşun. Koltuk altı terlemesi yaratan altta yatan tıbbi durumları ekarte edebilir ve daha güçlü tedaviler önerebilirler.

  Vücut Kokusu Nedenleri

  Herkesin belli belirsiz veya hafif olabilen kendine özel bir vücut kokusu vardır, ancak vücut kokusunu düşündüğümüzde genellikle hoş olmayan bir koku aklımıza gelir. Vücut kokusu nedenleri ergenlik, aşırı terleme veya kötü hijyene bağlı olabilir. Vücut kokusunda ani değişikliklere tipik olarak yediğiniz çevre, ilaçlar veya yiyecekler neden olur. Bununla birlikte, vücut kokusu, özellikle normal kokunuzdaki ani ve sürekli değişiklikler bazen altta yatan bir durumun işareti olabilir.

  Vücut Kokusu Nerelerde Olur?

  Konum ne olursa olsun koku değişebilir. İğrenç, keskin, balıklı, ekşi, acı ve hatta tatlı olabilir. Yaşadığınız diğer belirtiler ile birlikte vücut kokusu nedeni araştırılır. Vücut kokusundaki değişiklik enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, kokuya şunlar da eşlik edebilir:

  Vücut Kokusunda Ani Değişiklik Nedenleri

  Çevreniz, yedikleriniz, aldığınız ilaçlar, hormon seviyelerindeki değişimler veya altta yatan rahatsızlıklar, vücut kokusundaki ani bir değişikliğin arkasında olabilir.

  Vücut kokusundaki değişiklikler, ergenlik çağına girerken sık olduğu gibi, gelişimin normal bir parçası olabilir. Ergenlik döneminde ter bezleri ve hormonlar daha aktif hale gelir ve bu da vücut kokusuna neden olabilir.

  Eğer egzersiz yapıyorsanız, vücut kokusu sorumlusu aşırı ter olabilir. Antiperspirant kullanmazsanız veya sağlıklı hijyen alışkanlıkları uygulamazsanız, ter bakterilerle karışarak hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

  Vücut Kokusu Nasıl Giderilir?

  Vücut kokusu geçmiyorsa, kalıcıysa ve başka semptomlarla birlikte görülüyorsa, altta yatan sebep başka bir şey olabilir. Vücut kokusunu gidermek için aşağıdaki basit önlemler alınabilir.

  Vücut Kokusunu Arttıran Yiyecekler

  Yediğiniz yiyecekler bazen vücut kokusunda ani, geçici bir değişikliğe neden olabilir. Örneğin, birçok insan kuşkonmaz yedikten sonra idrarından ani, güçlü bir koku alır. Günlük olarak yenmediği sürece, yiyecek metabolize edildiğinde koku kaybolur.

  Bazı yiyecekler ayrıca daha fazla gaz üretmenize neden olabilir ve bu da geğirmeye veya şişkinliğe neden olabilir. Yediğiniz yiyeceklere ve ne kadar gaz ürettiğinize bağlı olarak, bu kötü bir koku oluşturabilir. Kötü kokulu gaza neden olabilecek bazı yiyecekler şunları içerir:

  Genel diyetiniz vücut kokusunu da etkileyebilir. Bazı araştırmalar, meyve ve sebzeler açısından sağlıklı bir diyete sahip erkeklerin, ne kadar terleseler de daha iyi kokulu terler yaşadığını bulmuştur.

  Öte yandan, kişisel raporlar, yüksek karbonhidrat alımının vücut kokusunu arttırdığı terle ilişkili olduğunu gösterdi. Diğer araştırmalar, yüksek et tüketiminin bitki bazlı bir diyete kıyasla vücut kokusu üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini öne sürdü.

  Özellikle baharat, sarımsak, soğan veya turp gibi güçlü tatlar gibi belirli yiyeceklerin tüketilmesi nedeniyle ağız kokusu kolayca ortaya çıkabilir. Sigara tütün ürünleri de ağız kokusuna neden olabilir.

  Stres Vücut Kokusunu Arttırır mı?

  Stres ve endişe bazen daha fazla terlemenize ve daha güçlü bir vücut kokusuna yol açabilir. Hiperhidroz (aşırı terleme) bozukluğunuz varsa, bazen görünür bir sebep olmadan aşırı ve kontrolsüz bir şekilde terlersiniz. Bazı insanlarda vücut kokusu artışı genetik, altta yatan bir sağlık durumu nedeniyle veya belirli ilaçları alırken geliştirir.

  2016 araştırmasına göre hiperhidroz ve stres birbiriyle bağlantılı. Bu rahatsızlığı geliştiren birçok kişi, özellikle aşırı terleme sebebi ile stres yaşar, stres de terlemeyi arttırır ve vücut kokusunda artış ortaya çıkar.

  Diyabet Hastalarında Vücut Kokusu

  Diabetes mellitus, vücudunuz yeterince insülin üretmediğinde veya ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamadığında ortaya çıkan bir durumdur. Yüksek kan şekerine yol açar. Kan şekeri seviyeleri çok yükselirse, diyabetik ketoasidoz adı verilen bir komplikasyon ortaya çıkabilir. Ketonlar vücutta tehlikeli seviyelerde birikir ve kana ve idrara salgılanır. Ek olarak, diyabetik ketoasidoz nefesinizin meyvemsi bir koku almasına neden olur.

  Şeker hastalarında vücut kokusu önemlidir ve uyanık olmak gerekir. “Şeker hastalarında vücut kokusu” varsa ve nefesinizde sık idrara çıkma ve çok yüksek kan şekeri seviyesinin eşlik ettiği nefesinizde ani bir meyve kokusu yaşıyorsanız, hemen bir doktora görünün. Diyabetik ketoasidoz tıbbi bir acil durumdur.

  Adet döneminizde farklı kokabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Araştırmalar, adet döngüleri içinde yüksek doğurganlığa sahip kadınların, erkekler için düşük doğurganlığa sahip olanlardan daha farklı, daha çekici olarak algılanan bir koku çıkardıklarını buldu.

  Hatta bu kokunun kadınların diğer kadınlarla etkileşimlerini etkilediği öne sürüldü, çünkü doğurganlık görünüşe göre herkes için güzel kokuyor.

  Menopozda Vücut Kokusu

  Bazı menopoz semptomları ter üretimini artırabilir ve bu da vücut kokusunda değişikliğe yol açabilir. Örneğin, sıcak basmaları ve gece terlemeleri çok yaygın bir semptomdur ve menopozda vücut kokusu üzerinde etkisi olabilir.

  Menopoz sırasında, kadınlık hormonları dalgalanmaya başlar ve vücut kokusundaki değişikliklerin temelini oluşturur. Örneğin, östrojen seviyeleri düştüğünde, hipotalamusa vücudun aşırı ısındığına dair yanlış bir mesaj gönderir. Hipotalamus, ter üretimini artırarak yanıt verir; daha fazla ter, daha fazla menopozda vücut kokusu demektir.

  Aynı şekilde, anksiyete, panik atak ve depresyon gibi psikolojik belirtiler de menopozda kötü vücut kokusunu etkileyen fizyolojik değişikliklere yol açabilir. Dahası, anksiyetenin neden olduğu terleme, egzersizden üretilen terden farklıdır. Apokrin bezlerinde anksiyete teri üretilir; bakterileri besleyen ve besleyen yağlı bir terdir. Bu bakteri daha belirgin ve daha kötü bir koku menopozda ter kokusu yaratacaktır.

  İlginç bir şekilde, bazı kadınlar menopoz sırasında yüksek bir koku alma hassasiyetine maruz kalır. Bu yüzden rahatlayın, kendiniz hakkında hiç kimsenin almadığı kokuları sadece siz alıyorsunuz.

  Menopozda vücut kokusunda değişiklik normaldir ve genellikle tıbben ciddi olmasa da, kadınları çok rahatsız eden bir durumdur. Menopoz ve vücut kokusu hayatınızı kötü kokulu ve rahatsız hale getiriyorsa, yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

  Menopozda Vücut Kokusunu Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

  Menopoz ve Vücut Kokusu: Bilmeniz Gerekenler

  Menopoz sonrası vücut kokusu artışında; terlemede artışa ve vücut kokusunda değişikliklere neden olabilecek diğer sağlık koşullarını ekarte etmek için doktorunuzla da konuştuğunuzdan emin olun. Örneğin, Tip 2 diyabet gelişimi orta yaşlı kadınlarda da yaygındır; aşırı terleme diyabetin bir göstergesidir. Diyabet ayrıca meyvemsi kokulu bir vücut kokusuna da neden olabilir.

  Menopoz Sırasında Neden Vücut Kokusu Olur?

  Her kadın için menopoz kaçınılmazdır. Hayatınızın bir noktasında, adet döneminizi görmeyi bırakacaksınız ve bir dizi bedensel değişiklik yolunuza çıkacak. Çoğunuz muhtemelen bunu biliyorsunuzdur, ancak muhtemelen beklemediğiniz değişikliklerden biri de vücut kokunuzdu. Sonuç olarak, hormonların menopoz sırasında koku alma şeklinizi nasıl etkilediğini ve onu kontrol altına almak için neler yapabileceğinizi tartışacağız.

  Menopoz Sırasında Hormonlar Ne Yapar?

  Menopoz pek çok değişikliği beraberinde getirir. Artık adet görmeseniz bile, semptomların çoğunun adet kanamasına benzer olduğunu fark edeceksiniz. Ruh hali değişimleri, hassas göğüsler, kilo alımı veya davranışınız olsun, vücudunuz her gün zorluklarla karşılaşır. Aslında bu aşamada kadınları en çok etkileyen semptomlar sıcak basmaları ve gece titremeleridir.

  Menopozda Ter Kokusu Neden Olur?

  Vücut kokunuz, yaşadığınız sıcak basmalarla bağlantılıdır. Dahili ısıtma sisteminiz aşırı yüke girdiğinde ortaya çıkarlar. Pmenopoz sırasında (menopoz ve hemen önceki döneme denk gelir),östrojen seviyelerinin tükenmesi hipotalamusu (beyninizin vücut ısısını düzenleyen kısmı) daha fazla ter üretmesi için kandırır. Menopozda normalden daha fazla terlediğiniz için cildinizdeki bakteriler terle temas ettiğinde koku üretir. Bakterileri ayrıca terinizdeki, ağzımızda, kasıklarımızda, koltuk altımızda ve ayağımızda kokuya neden olan proteinler besler. Çalışmalar, menopoz sırasında koku alma duyunuzun arttığını göstermiştir, bu da kaygıyı daha da arttırır.

  Menopozda Terleme Nasıl Azaltılır?

  Vücut kokunuzun çoğu terle ilgili olduğundan, yapabileceğiniz en iyi şey soğumaya çalışmaktır. İşte tam da bunu yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  Hamilelikte Vücut Kokusu

  Hamilelik sırasında vücut kokusu neden değişir?

  Hamilelik, birçok fiziksel ve zihinsel yenilikle birlikte gelir. Vücudunuz değişiyor ve hızla değişiyor, buna alışmak zor olabilir. Özellikle bu değişikliklerden biri aromadaki değişiklikler olduğunda. Bunun neden olduğunu anlamak, değişikliği kabul etmenin ilk adımı olabilir. Hamilelikte vücut kokusu değişimine dair bilmeniz gerek gereken en önemli şey, bu değişim vücudunuzun doğal tepkisidir.

  Hamilelikte vücut kokusu değişiminin sebebi hormonlar mıdır?

  Bazal metabolizma hızınız arttıkça koltuk altlarınıza kan akışı da artar. Ter bezleriniz aşırı hızdadır ve koltuk altı kokusunun ana suçlusu olan östradiol adı verilen bir hormon miktarı hamilelikte artmıştır. Hamilelikte vücut kokusu değişimi kokuya hassas bazı kadınlar için oldukça zor olabilir. İyi haber, muhtemelen bunu en çok fark eden kişi sizsiniz. Zira hamilelikte koku duyusu ve hassasiyeti aşırı derecede artar. Bir zamanlar sevdiğin kokular mide bulandırabilirken, daha önce farkına bile varmadığın kokuları alırsınız. Kendinize karşı sabırlı olun.

  Hamilelikte vücut kokusu değişiminin vücut ısısı artışı mıdır?

  Hamilelik sırasında vücut ısınız yükselir ve özellikle yaz aylarında daha yüksek dış sıcaklıklarla baş etmekte daha zorlanabilirsiniz. Vücudunuz için yeni olan bir ağırlık taşıyorsunuz ve ayrıca bebeği sıcak tutmaya çalışıyorsunuz, bu da vücudunuz kendini düzenlemeye çalışırken alıştığınızdan daha fazla terlemeye yol açabilir. Hamilelikte aşırı terleme ise hamilelikte vücut kokusu arttırır.

  Hamilelikte vücut kokusu neden değişir?

  Hamilelikte vücut kokusu değişimi sayesinde doğa sizi bebeğe hazırlar. Bebekler doğduklarında görme ve duyma yetenekleri tam olarak gelişmez, ancak büyük bir koku alma duyusuna sahiptirler. Bebeğiniz sizi görünüşünüzden çok kokunuzla tanıdığı için emziren anneler, bebeği emzirmek için emzirmeye yönlendirmek için koltuk altlarından koku yayarlar. Hamilelikte vücut kokusu artışı sayesinde vücudunuz otomatik ve doğal olarak bebeğinize bakar.

  Ergenlik Kokusu

  Hiç bir genç soyunma odasına ya da bir spor etkinliğine gittiniz ve kokudan bayılma tehlikesiyle karşı karşıya olabileceğinizi düşündünüz mü? Eğer bir ergen yaşıyor veya çalışıyorsanız, büyük olasılıkla ergenlik kokusu sorunuyla karşılaşmışsınızdır. Vücut kokusu hem ebeveynler hem de gençler için sinir bozucu ve ciddi bir sorundur.

  Ergenlikte vücut kokusu neden olur?

  Ergenliğin bir sonucu, yeni hormonların artmasıdır. "Bu hormonlar, gençlerin ter bezlerinin ürettiği ter miktarında artışa neden oluyor. Buna gençlerin vücutlarının koltuk altı dışında terledikleri bölgeleri de ekleyin. Ergenlik döneminde hormonlar, koltuk altında ve kasık bölgesinde olmak üzere farklı tipte bir bezin (apokrin) terle birlikte yağ üretmesine neden olur. Koltuk altında ve kasık bölgesinde vücut kokusu üreten yağlı teri parçalayan bakteriler, ergen kokusu asıl sebebidir.

  Şaşırtıcı bir şekilde, ter tek başına kötü kokmaz. Aslında vücut kokusu üreten yağlı teri parçalayarak ciltte ve giysilerde yaşayan bakterilerdir.

  Ergenlikte ayak kokusu nedeni farklı bir şey neden olur. Ayaklarda yağlı ter üreten bezler bulunmazken, çoraplar ve ayakkabılar nemi muhafaza ederek bakteri ve mayanın ayaklarda büyümesine ve farklı türde bir kötü kokuya neden olur. Son olarak, ergenlik döneminde üretilen yeni hormonlar, ergen terinin çocuklukta bulunmayan kimyasallar içermesine neden olur. Bu kimyasallar parçalandıkça daha güçlü ergenlikte ter kokusu üretir.

  Ergenlik ter kokusu nasıl giderilir?

  İlk yapılması gereken sık yıkanmaktır. Ebeveynler, ergen ter kokusunu gidermek için gençleri koltuk altlarını ve kasık bölgelerini günde en az bir kez ve egzersiz yaptıktan sonra yıkamaya teşvik etmelidir; yıkama, bakteri, ter ve yağları yok eder.

  Gençler düzenli olarak duş almalı veya yıkanmalıdır. Saç ve cilt de ergenlik döneminde ek yağlar üretir ve düzenli temizlik olmadan ergen kokusu azaltmak mümkün değildir.

  Ergenlikte ter kokusunu önlemek için antibakteriyel sabun, deodorant ve ter önleyici kullanın. Antibakteriyel sabun, ter ile etkileşime giren bakterileri öldürerek vücut kokusuna neden olur. Deodorant, bakterilerin büyümesini engelleyen alüminyum içerir. Antiperspirant, ter kanallarını bloke ederek daha az ter üretir ve bu da daha az bakteri demektir.

  Ergenlikte ter kokusunu önlemek için yıkandıktan sonra ayakları iyice kurulayın. Ayak kokusu olan gençler nemi emmek ve çorapsız ayakkabı giymekten kaçınmak için pamuklu çorap kullanmalıdır. Ergenlikte ter kokusunu gidermek için hiçbir şey işe yaramadığında yardım için bir doktora görünün. Ergenlikte vücut kokusunu önlemek için reçeteli çareler vardır.

  Genç insanlar, kontrol edilmeyen vücut kokusundan kaynaklanabilecek potansiyel utançla yüzleşmemelidir. Ergenlikte vücut kokusu, ergenliğin normal bir parçası olsa da, onu yönetebilmek büyümenin önemli bir parçasıdır.

  Yazı kaynağı : www.tarikcavusoglu.com

  Koltuk altı kokusu nasıl önlenir, neden olur?

  Koltuk altı kokusu nasıl önlenir, neden olur?

  Yoğun tempoda çalışanlar, sürekli toplu taşıma kullananlar, egzersiz yapmaya bayılanlar çok iyi bilir koltuk altı kokusunu. Koltuk altınız mis gibi koksun diye sizin için internette kolayca bulabileceğiniz ürünlerle evde yapabileceğiniz bir tarif hazırladık.

  Koltuk altı neden kokar?

  Vücut ısımız yükseldiğinde hipotalamus bir termostat görevi görerek vücudun ısı kaybetmesi için vücuda terleme emri verir. Aslında ter bezleri tuz ve sudan oluşan bir sıvı üretir ve genelde bu sıvı kokusuz olur. Ancak koltuk altı gibi bölgelerde cilt üzerinde bulunan bakteriler ter ile beslenir ve bu kötü kokunun temel kaynakları aslında bu bakterilerdir.

  Koltuk altı kokusunu önlemenin 4 yolu:

  1) Koltuk altınızın temizlendiğinden emin olun. Kokuyu gidermek adına koltuk altılarınızı beyaz bir sabun ve su ile yıkamak güzel bir yöntemdir ancak cildinizin sabundan iyice arındığından emin olun.

  2) Deodorant ve antiperspirant’ınızın içinde alimünyum, paraben, phthalates ve propilen glikol olmamasına özen gösterin. Bu ürünler koltuk altınızdaki bakterileri çoğaltıp kötü kokuya neden olduğu gibi sağlığınızı da ciddi oranda etkiler.

  3) Doğal kumaşlar kullanın. Çok sıkı ve suni kumaşlar hava dolaşımını engelleyeceğinden terleme miktarını ve bakteri sayısını çoğaltır. Bu nedenle pamuklu, keten gibi kumaşlar giymeye özen gösterin.

  4) Koltuk altı tüylerinizi düzenli olarak temizleyin.

  5) Koltuk altı detoksunu yapmayı ihmal etmeyin.

  Koltuk altı detoksu nasıl yapılır?

  Birçok deodorant ve antiperspirant aslında sağlığınız açısından size uygun değil. Bu nedenle vücudunuzu toksinlerden arındırdığınız gibi koltuk altı bölgenizin de zaman zaman detoksa ihtiyacı var. Detoks uyguladıktan kimyasal içerikli geleneksel deodorantlar yerine doğal alternatifler kullanmaya devam ederseniz daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

  Koltuk altı detoksu için malzemeler

  1 çorba kaşığı bentonit kili

  2 çay kaşığı elma sirkesi

  Kili ve elma sirkesini karıştırdıktan sonra, koltuk altınıza sürüp 5-15 dk arası bekletin. Öncelikle minik bir deneme yapın eğer aşırı yanma, kaşınma hissederseniz hemen su ile yıkayın ve bu karışımı vücudunuza yeniden uygulamayın. Bu detoksu ilk kez yapacaksanız 5 dakika bekletme ilk sefer için yeterli olacaktır. Bekleme süresinin sonunda koltuk altınızı duşa girerek ya da ıslak bir bez ile temizleyebilirsiniz. Haftada 2 veya 3 kez yapmak uygundur.

  Yazı kaynağı : hthayat.haberturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap