Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kolay kırılıp kopan dayanıksız maddelere verilen ad

  1 ziyaretçi

  kolay kırılıp kopan dayanıksız maddelere verilen ad bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Page 63 - ATA YAYINCILIK 3. Sınıf Çıtır Çıtır Fen Bilimleri Çalışma Kitabım

  Yazı kaynağı : www.ataekitap.com

  kolay kırılan maddelerin özelliği

  Kolay ve çabuk kırılan, toz haline gelebilen maddeler kırılgan maddelerdir.Yukarıda veri

  Madde ve Özellikleri (saydam,opak,pürüzlü,berk...) - Sorubak Blog

  Madde: Az yada çok boşlukta yer kaplayan her şey maddedir.

  Maddelerin varlığını duyu organlarımızla algılayabiliriz. Görerek, koklayarak, sesini duyarak, onları tadarak, dokunarak maddeleri hissederiz.

  Renk, koku tat, sertlik ve yumuşaklık, ışığı geçirip geçirmeme, esneklik, sertlik gibi özelliklerini duyu organlarımız yardımıyla ayırt ederiz.

   Maddeleri şu şekilde sınıflandırabiliriz;

   A) Saydam – Opak Madde

  Saydam Madde: Işığı geçiren maddelerdir. Su, cam, hava gibi maddeler ışığı geçirdikleri için saydam maddelerdir.

  Yarı Saydam Madde: Işığın bir kısmını geçiren maddelerdir. Buzlu cam, yağlı kağıt gibi maddeler ışığın bir kısmını geçirdiğinden dolayı yarı saydam maddelerdir.

  Opak Madde: Işığı geçirmeyen maddelerdir. Tahta, duvar gibi maddeler ışığı hiç geçirmediği için opak maddelerdir.

  B) Parlak – Mat Madde

  Parlak Madde: Üzerine ışık düştüğünde parlayan maddelerdir. Yakut, zümrüt, altın, cam, ayna gibi maddeler üzerine ışık düştüğünde parladığı için parlak maddelerdir.

  Mat Madde: Üzerine ışık düştüğünde parlamayan maddelerdir. Kağıt, kumaş, duvar, tahta gibi maddeler üzerine ışık düştüğünde parlamadığı için mat maddelerdir.

  C) Pürüzlü – Pürüzsüz Madde

  Pürüzlü Madde: Yüzeyinde girinti, çıkıntı bulunan maddelerdir. Ağaç, aynaların kenarındaki işlemeli bölgelere dokunduğumuzda yüzeyin pürüzlü olduğunu hissederiz.

  Pürüzsüz Madde: Yüzeyinde girinti çıkıntı bulunmayan maddelerdir. Aynaya dokunduğumuzda yüzeyin pürüzsüz olduğunu hissederiz.

  D) Esnek – Berk Madde

  Esnek Madde: Uzayıp kısalabilen, bükülebilen ve büküldükten sonra tekrar eski haline dönebilen maddelerdir.  Lastik, sünger gibi maddeler esnek maddelerdir.

  Berk Madde: Esneyemeyen, esnetmeye çalıştığımızda kırılan maddelerdir. Tahta, cetvel gibi maddeler berk maddelerdir.

   E) Sağlam – Kırılgan Madde

  Sağlam Madde: Karşılaştığı herhangi bir etki karşısında parçalanmayan, dayanıklı, kolay kırılmayan, kopmayan, bozulmayan maddelerdir. Demir, çelik gibi maddeler sağlam maddelerdir.

  Kırılgan Madde: Karşılaştığı etki karşısında parçalanan, kolay kırılıp ufalanan, şekli bozulan maddelerdir. Cam, porselen gibi maddeler kırılgan maddelerdir.

  Yazı kaynağı : www.sorubak.com

  Madde ve Özellikleri Özet 3. Sınıf Fen

  Madde ve Özellikleri Özet 3. Sınıf Fen

  MADDE

  Boşlukta belirli bir yer kaplayan, duyu organlarımız ile algılayabildiğimiz canlı veya cansız varlıklardır. Kütlesi ve hacmi olan her şey maddedir. Çevremizde gördüğümüz her şey maddeden oluşmuştur. Örneğin cam, çelik, plastik, emaye, alüminyum, toprak, teflon, seramik, granit… gibi farklı maddelerden oluşan tencereler vardır. Hepsinin de farklı özellikleri vardır. Örneğin çelik tencere kırılgan değildir, teflon tencere yapışmaz özelliktedir.

  MADDEYİ NİTELEYEN ÖZELLİKLER                                                                                                                          

  Maddeleri duyu organlarımız ile tanırız. Bu organlarımızın yardımı ile niteleriz. Maddeleri nitelerken, bu maddelerin çeşitli özelliklerinden yararlanırız. Maddelerin renk ve şekillerini gözümüzle, kokularını burnumuzla, tatlarını dilimizle, sertlik-yumuşaklık-pürüzlülük-pürüzsüzlük gibi özelliklerini derimiz ile algılarız.

  Birden çok madde birbirine karıştırıldığında, maddelerin ayırt edici özellikleri onları ayırmamıza yarar. Örneğin toprağın içine karışan çivileri ayırmak için mıknatıs kullanırız.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  Kırılan kopan ufalanan dayanıksız maddeler ................ maddelerdir. #birdakburaya.... Idea question from @Suleymanpro4

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap