Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  koca karısına neden soğuk davranır

  1 ziyaretçi

  koca karısına neden soğuk davranır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Evliliğe kurulan tuzak ve kocayı anlamak - Haber 7 Yazarı Sema Maraşlı

  Evliliğe kurulan tuzak ve kocayı anlamak - Haber 7 Yazarı Sema Maraşlı

  Son günlerde özellikle hanımların, yazdıklarım ve söylediklerimle ilgili itiraz ettikleri bir nokta var.“Konularınızı kadın erkek farklılığından değil, insan ilişkileri üzerinden değerlendirin.” diyorlar. Kadınlar “Neden benim düşündüğümü ya da benim ona yaptığımı o da bana yapmıyor, o da bana söylemiyor, sonuçta bu yaşadıklarımız insani bir şey.” diyor.

  Çok kaba bir karşılaştırma olacak ama hayvanlar âleminde, nasıl olsa hepsi hayvan, diye balığı, kediyi, aslanı, solucanı, fili aynı kategoriye koyabilir miyiz? Birine yaptığımız can acıtmayacak bir davranış başka bir hayvan için zülüm olabilir.

  Kadın ve erkeğin insan cinsinden olması aynı şeylerden hoşlanıp aynı şeylere tepki göstermelerini gerektirmiyor. Kadına göre insani olarak yapılması gereken bir şey, erkeğe göre çok da lüzumlu olmayabilir. Ya da diğeri için tam tersi.

  Bu yüzden mutlu olmak isteyen çiftlerin öncelikle öğrenmesi gereken şeyler birbirleri ile ilgili yaratılış farklılıkları olmalı.

  Mesela pek çok kadından şu sözleri duymuşumdur.

  “Benim kocam dengesiz.”

  “Nasıl yani?” diye sorduğumda:

  “Bir bakıyorum bana çok yakın davranıyor, bir bakıyorum buz gibi davranıyor. Yani kendi keyfine göre hareket ediyor. Soğuk davranma sebebini bir türlü anlayamıyorum.”

  Mesela karı koca sohbetli, muhabbetli güzel bir akşam geçiriyorlar. Kadın bekliyor ki kocası onu öpücüklerle uyandırsın. Sabah bir uyanıyor, akşam muhabbet ettiği adam sabah muhabbeti devam ettirmiyor. Ciddi bir yüz ifadesiyle işine gitmek için hazırlanıyor.

  Ya da karı- koca çok güzel muhabbetli birkaç gün geçiriyorlar sonrasında erkek birkaç gün karısına biraz mesafeli davranıyor.

  Kadın başlıyor düşünmeye..Kadın beyni senaryo yazmaya zaten hazırdır. Ne oldu? Akşam bir şeye mi canı sıkıldı da onu hatırlayıp bana soğuk davranıyor? Yoksa annesi ya da kız kardeşi aleyhime konuştu da kocamı bana karşı doldurdular mı? Yoksa başka bir kadın mı var? vs..vs..

  Kadın hızlı bir şekilde son günleri gözden geçirir, birkaç şeye takılır. “Acaba şunun için mi yoksa bunu için mi?” diye. Kocasına sorar soğukluk sebebini o da “Bir şey yok.” der. Kocasının duygusal uzaklık sebebini öğrenemeyen kadın, erkeğe kırgınlık duymaya başlar.

  Erkekler niçin bu şekilde davranırlar? Bu, dengesizlik, ya da sevme yeteneğinden yoksunluk değildir.

  Pek çok kadının anlam veremediği bu durumun psikolojide iyi bir açıklaması var.

  Çocuklar da anneye duyulan bağlılık hissi vardır. Ancak, kızlar annelerine olan bağlılıklarını sürdürdükleri halde, iki yaş civarındaki erkek çocuklarında bir değişim görülür. Giderek annelerinden farklı olduklarını ve babalarına daha çok benzediklerini fark eder ve bu aşamada kadın gibi olmamak için annelerinden kopmaya ve babalarını kendilerine örnek almaya başlayarak erkekliğe ilk adımlarını atarlar. 

  Fakat anne sevgisine ve yakınlığına da ihtiyaç duydukları için anneden tamamen kopamazlar. Anneye yaklaşırlar fakat en yakın oldukları zamanda baba gibi olmak için kendilerini çeker ve uzaklaşmaya çalışırlar.

  Bu karşıt güçler erkek karakterinin temelini oluşturur. Erkekler kadınlarla ilişkilerinde ayrılık ve birleşme noktaları arasında gidip gelirler.

  Kadınların kendilerini en çok rahat hissettikleri yakınlık derecesinde, erkekler, kendilerini elleri kolları bağlı ve tuzağa düşmüş gibi hissederler. Bu zıtlık kadın erkek ilişkisinde büyük bir çelişki gibi görünür. Fakat bunun pek çok hikmeti var.

  Eğer erkekler de kadınlar gibi olsaydı hayat zor devam ederdi. Erkekler evdeki muhabbeti bırakıp işe güce gidemezlerdi ya da gitseler bile karısını düşünmekten işlerine kendilerini veremezlerdi.

  Ayrıca her daim mucuk mucuk muhabbet olsaydı çiftler birbirlerinden kısa zamanda bıkarlardı. Erkeğin bir süre kendi içine çekilmesi ve tekrar dönmesi küçük bir duygusal ayrılık ve kavuşmadır. Tabi olay doğru değerlendirildiğinde.

  Aksi takdirde erkek karısından biraz uzak durmaya başladığında kadın ya çok üstüne düşer bunaltır ya da “sen bana böyle davranırsan ben de sana öyle davranırım.” diyerek erkeğe karşı tavır alır.  O zaman da tatsız sonuçlar ortaya çıkar.

  Erkek uzaklaşma aşamasını atlatıp karısına yakın olmak istediğinde kadın onu duygusal olarak kabul etmez, soğuk davranır.

  Erkek davranışlarını karısından uzak durmak olarak görmez. Onun davranışında bir kasıt yoktur, kendi normal davranmaktadır, karısı aşırı sevgi ya da ilgi beklentisi yüzünden saçmalamaktadır.

  İki tarafta konu ile ilgili bilgi sahibi olmayınca muhabbete vesile olacak bir durum, düşmanlığa sebep olabiliyor.

  İyi bir eş olabilmek doğuştan kazanılmış bir özellik değildir. İyi bir eş olmak için elimizdeki malzemeler genellikle anne ve babamızdan gözlemlediklerimiz, medya ve çevreden öğrendiklerimizdir. Bunlar da genellikle yanlış bilgiler olur.

  Eğitimle iyi bir eş olmayı öğrenebiliriz. Günümüzde özellikle bu eğitime ihtiyaç var; çünkü evlilik üzerine çok tuzak var.

  Bundan elli yıl kadar önce, kadınlar erkeklerdeki yakınlık-uzaklık özelliğini bilmese de olurdu. Çünkü o zaman kadın, kocası kendinden uzak durduğunda bunun altında yüz tane anlam aramazdı.  İşten güçten, çoluk çocuk ve büyüklere hizmetten kadının konuyu düşünecek zamanı bile olmazdı.

  Oysa günümüzde kadınların kafayı kocaya sarmak için yeterince zamanları oluyor. Bir meseleyi “Neden böyle davranıyor?” diye enine boyuna düşünmek, irdelemek, masaya yatırmak (kafaya yatırmak da denilebilir) için şartlar mevcut. Bu yüzden de evlilik eğitimi almak gerekiyor ki yanlış şeyler yapılmasın. Hayra vesile olacak durumlar, şerre dönüştürülmesin, diye.

  Özbekistan da liselerde evlilik eğitimi başlıyormuş. Yazıyı okuyan siyasetçiler varsa konuyu ciddiye alsınlar. Bizim ülkemizde de okullarda mutlaka gençlerimize kadın-erkek farklılıkları öğretilmeli ve bu farklılıklara göre nasıl davranılması gerektiğinin eğitimi verilmeli, boşanmalara engel olunmak isteniyorsa.

  Bu konu çok önemli. Evlilik okullarımdan ya da kitaplarımı okuyup yaşadıklarını benimle paylaşan okuyucularımdan biliyorum ki bu konulardaki bilgi pek çok evin havasını değiştiriyor. 

  “Meğer kocayla anlaşmak ne kadar kolaymış da yol yöntem bilmiyor muşum, kitaplarınızı okudum hayatım değişti.” diye hanımlardan  mesajlar alıyorum.

  Kim demiş, değişim mümkün değil diye? İnsanoğlu da insan kızı da her daim değişime ve gelişime açıktır, yeter ki doğru eğitimler yapılsın. Mutlu yuvalar ve mutlu nesiller için.

  Sema Maraşlı - Haber 7
  www.cocukaile.net   [email protected]

  Not; 14 Nisan Perşembe günü İstanbul-Eyüp- Demirkapı da Münzevi Salonlarında "Evllik Okulu" başlıyorum. Eğitimler 2 ay devam edecek, toplamda 8 ders olacak. Dersler perşembe günleri saat:14:00- 15:30 saatleri arasında yapılacak.

  Evlilik okulumuz sadece hanımlar içindir.

  Kayıt ve bilgi için irtibat tel: (Ayşe Erdem)  0536 819 10 21  

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Soğuk Davranan Eşe Nasıl Davranmalı 8 Kesin Çözüm

  Soğuk Davranan Eşe Nasıl Davranmalı 8 Kesin Çözüm

  Kadınlarımızın en çok muzdarip oldukları konulardan birinin de ilgisiz ve soğuk davranan eşe nasıl davranmalı sorusu olduğunu biliyoruz. Çünkü bu soru, esasında bir üzüntüden ve dertten, bir endişeden ve kaygıdan kaynağını alır ve bu üzüntü haklı bir üzüntüdür.

  Biz de sizler için “soğuk davranan eşe nasıl davranmalı” sorusuna yönelik olarak 8 maddede işlevsel bilgiler derledik ve uzman görüşlerini esas alarak bu bilgileri toparlayıp bir yazıda bir araya getirdik.

  1- Soğuk Davranan Eşe Nasıl Davranmalı, Bir Süre İlgilenmemek

  Uzmanlara göre soğuk davranan eşin üstüne üstüne gidildiğinde ve kendisiyle bu konu sürekli paylaşılıp gündem yapıldığında, agresif bir tavır takınarak soğukluğunu ve ilgisizliğini hat safhaya çıkarabiliyor.

  Kısaca eşinizin soğuk ve ilgisiz tavırlarına siz de kayıtsız kalıyormuş gibi yaparak bir süre bu konuyu gündeminizden çıkarabilir ve onun zaman içerisinde yeniden size ilgi duymasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem biraz da mola verme yöntemini andırır, çoğu zaman da etkili olur.

  soğuk davranan eşe nasıl davranmalı

  2- Soğuk Davranan Eşe Nasıl Davranmalı, Bir Süre Algılamaya Çalışmak

  Eşiniz ilgisizliğine maruz kalan ve bu durumu sindiremeyen kadınlar, genellikle ilgisiz eşlerine ders vermek gibi sert ve tepkisel bir tavır içine girerler.

  Aslında ilgisiz kocaya ders vermek yerine onu algılamaya çalışmak, etkili bir yöntem olabilir. Çünkü soğuk davranan eş, esasında tepkisel bir psikolojik açmazın içerisinde bulunduğu için böyle bir tepki ile duygularını dile getirme yolunu seçmiş olabilir.

  Bu noktada ilgisiz kocaya ders vermek yerine sağduyulu davranıp yargılamadan algılamaya çalışmak daha isabetli bir davranış tarzı olur, ilişkiyi yeniden kurtarmak için yapıcı bir potansiyel taşır.

  3- Soğuk Davranan Eşe Nasıl Davranmalı, Gözü Dışarıda mı Acaba?

  Kocam ilgisiz ve soğuk şeklindeki cümleleri birçok yerde duyabilir, birçok kadının dilinden böyle sitem ve kahır dolu sözcüklerin döküldüğüne şahit olabilirsiniz.

  Bu noktada yapılabilecek en doğru hamlelerden birinin de “eşinizin gözü dışarıda mı değil mi” bunu anlamaya çalışmak olacaktır.

  Bu noktada “eşim bana soğuk davranıyor” diyen kadınların bir dedektif gibi işi incelikli bir şekilde irdelemesi ve eşinin gözünün gerçekten de bir başka kişide olup olmadığını kontrol etmesi sağlıklı bir yol olacaktır. Bu septik bakış açısı, başlarda huzursuz edici olsa da meseleyi kavrayabilmek adına belki de atılabilecek en doğru adımdır.

  4- Misilleme ile Empatiye Zorlamak…

  Uzmanlar, bizlere “soğuk davranan eşe nasıl davranmalı” sorusunun yanıtı olarak onu ‘misilleme yaparak empatiye zorlayın’ şeklinde karşılık verirler. Bu, şu anlama gelir:

  Size soğuk davranan eşinize aynı şekilde siz de kayıtsız kalıp soğuk davranarak ve onunla ilgilenmeyerek içinde bulunduğunuz durumun onun tarafından da anlaşılmasını sağlayabilir ve onu zorunlu bir empatiye sürükleyebilirsiniz.

  Bu durumda misilleme yapmak adına yaşadığımız acıyı ve soğuk hissi onun da yaşaması için böyle bir yola başvurabiliriz. Bu yol, onu mecburi olarak empati yapmaya sürükleyeceği için, insani duyguları depreşebilir ve takındığı yanlış tavırdan cayabilir.

  soğuk davranan eşe nasıl davranmalı

  5- İlgi Konusunda Bazı Film ve Kitap Tavsiyeleri

  “Sevgilim ilgisiz davranıyor ne yapmalıyım” ya da “soğuk davranan eşe nasıl davranmalı” tarzındaki sorulara verilen en güzel yanıtlardan biri de bu konuda eşinize ya da sevgilinize film veya kitap tavsiyesinde bulunmanız olacaktır.

  Ona bu konu ile alakalı bazı filmler ya da kitaplar tavsiye edildiğinde veya beraber bu filmler izlendiğinde (ya da bu kitaplar okunduğunda) bu konuda eşinizin ufku açılabilir ve bakış açısı genişleyebilir.

  Bu ufuk ve bakış açısı, çoğu zaman eşinizin sıcak bir yapıya bürünmesi ve gardını indirmesi ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle konuyla ilgili kitapları ve filmleri araştırmanızı tavsiye edebiliriz.

  6- Başkasına Anlatmak Doğru Sonuç Verir mi?

  “Soğuk davranan eşe nasıl davranmalı” sorusunu kendi içinde halledemeyen ve bu çıkmaz sokaktan kurtulmak isteyen kadınlar, insani bir insiyak ile maalesef yanlış bir karar vererek bu durumu eşe dosta anlatma ihtiyacı hisseder.

  Bu bağlamda ilgisiz ve soğuk davranan eşinizin şikayetini ya da dedikodusunu bir başkası ile paylaşırken, son derece temkinli olmalı ve bu hususta kendinizi kısıtlamaya çalışmalısınız.

  7- Soğuk Davranan Eşe Nasıl Davranmalı, Uyku Derinliği ve Erotizm Meselesi

  Eşinizin son zamanlarda karşılaştığınız soğukluğunu ve ilgisizliğini giderebilmek için, ona erotizm ile yaklaşmanın mümkün olduğunu da aklınızdan çıkarmamanızı tavsiye ederiz.

  Bu konuda eşinizle aranızdaki samimiyetin ve sıcaklığın perçinlenmesi için, kadınlık içgüdünüzü de kullanarak yaratıcı fikirler eşliğinde onu erotizme davet edebilir ve ona tatminkar bir ilişki yaşatabilirsiniz.

  Soğuk davranan eşe nasıl davranmalı sorusu bağlamında yapılan araştırmalar da incelenince erotizmin ilgisiz eşi yeniden duyarlı, hassas ve sıcak bir yapıya kavuşturduğunu, aradaki buzların yavaş yavaş erimesine kapı araladığını ortaya koyduğunu görebiliriz.

  Bu araştırmalar bize özellikle erkeklerin erotizm ile yeniden sıcak bir ilişkiye dönebileceğini ve daha önce soğukluk duyduğu eşine karşı daha duyarlı bir insan haline dönüşebileceğini kanıtlamaktadır.

  soğuk davranan eşe nasıl davranmalı

  8- O, Bunun Farkında Olmayabilir, Malum Dünya Meşgalesi

  İlişki danışmanlarının ve uzmanların ortaya koyduğu bazı gerçekler, soğuk davranan eşin bu soğukluğunun temelinde yatan en belirgin davranış kalıplarından birinin de dünya meşgalesi ve geçim kaygısı olduğunu göstermektedir.

  Buradaki “dünya meşgalesi ve geçim kaygısı” eşinizin zenginliği ve fakirliği ile ilgisiz bir durumdur. Yani onun maddi durumundan bağımsız olarak her eş için geçerli olan bir durumdur.

  Bu noktada ‘kocam ilgisiz ve soğuk ya da eşim bana soğuk davranıyor’ şikayetlerinde haklı olsanız da onunla empati kurup derdini anlamaya ve hatta bu konuya beraberce fikir ve çözüm üretmeye çalışmalısınız.

  Hatta aranızdaki iletişim tamamen yerle bir olmadıysa ve bir şekilde hala iletişim kurma yeteneğine sahipseniz, onunla beyin fırtınası yaparak meselenin özüne inebilir, gerginlik ve tartışma ortamı yaratmadan bu meseleye birlikte eğilebilirsiniz. Bu sıcak tutum, eşinizin anlayışına hitap edecek ve onu size daha fazla cezbedecektir.

  Soğuk davranan eşe nasıl tepki verilmeli ve onunla nasıl iletişim kurulmalı konularında uzmanlaşmak için size Erkeklerin Gözdesi ve Yatağın Gözdesi isimli seti de tavsiye edebiliriz:

  Yazı kaynağı : www.ekitapnoktasi.com

  Kocası Soğuk Davranan Bayana Tavsiyeler

  İlgisiz Erkeklere Karşı Nasıl Davranmalısınız?

  İlgisiz Erkeklere Karşı Nasıl Davranmalısınız?

  Peki başlarda ilgi gösteren bir erkek neden zamanla ilgisini kaybetmeye başlar?

  İki ana sebebi vardır ve alt başlıkları vardır;

  1) Sırtlan erkek diye tabir ettiğim ve adeta benimle özdeşleşmiş bu erkek tanımına girenler, kadınla cinsellik yaşadıktan sonra ilgilerini kaybederler ve yeni hedeflere yönelirler. Bunların amacı maksimum sayıda kadınla yatmaktır ancak bunu neden istediklerini bile tam olarak bilmezler. Eğer cinsellik sonrası ilgi azalıyorsa, cinselliği hemen kesin ve adama ara vermeyi teklif edin. Belki akıllanır belki de uzaklaşır; ama sizin tarzınızı da görmüş olur...

  2) İlişkiye ciddi yaklaşan adamlar da ilgilerini kaybedebilirler ancak sevdikleri için bitirmek de istemezler, peki ya sebepleri ne olabilir?

  2a) Farkında olmadan işiyle veya ailesiyle ilgili kötü bir espri yaparak gururunu incitmiş olabilir misiniz?

  2b) Aşırı kontrol ve kıskançlık bazı erkekleri ürkütür ve ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

  2c) Başlangıçta sevdiğiniz adamı zamanla değiştirmeye çalışırsanız, kendisine müdahale edilmesinden rahatsız olabilir.

  Yukarıdaki üç maddeyi farkında olmadan yaptıysanız, bu konuda “yanlış anlaşılma olduğunu” ve “konuyu uzatmadan kapatmak gerektiğini” ona hatırlatın...

  Siz konuyu ne kadar önemsizmiş gibi gösterirseniz erkek beyni de buna inanır ve önemsiz olduğuna ikna olur.

  Siz konuyu ne kadar sıklıkla açarsanız, erkek beyni “burada bir sıkıntı var” sinyalleri almaya başlar...

  Sevgiler

  Adil YILDIRIM
  İlişki Danışmanı Ve Yazar

  Instagram: Adilyildirimyazar

  Youtube: Adil Yıldırım

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap