Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kıl kurdu yumurtasi goruntusu

  1 ziyaretçi

  kıl kurdu yumurtasi goruntusu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Uzm.Dr. Orhan Sevinç Cura / ENFESTASYONLAR / KIL KURDU

  Kıl Kurdu

  Kıl Kurdu

  Nedenleri

  Kıl Kurdu Enfeksiyonu Neden Olur?

  Dişi kıl kurtları yaşam döngüleri boyunca yumurtalarını bırakmak için anal bölgeye doğru hareket ederler. Anal kaşıntıya genellikle bu hareketlenme neden olur. Kaşıntılı bölgeyi kaşıyan bireyin parmaklarına ve tırnaklarının altına kıl kurdu yumurtaları yapışır.

  Bu yumurtalar daha sonra tutulan oyuncaklar ya da benzeri nesneler, yatılan yatak takımları veya oturulan klozet gibi diğer yüzeylere aktarılır. Yumurtalar ayrıca kontamine olan parmaklardan yiyeceklere, sıvılara, giysilere veya diğer insanlara da kolaylıkla aktarılabilir. Kıl kurdu yumurtaları dış yüzeylerde iki ila üç hafta yaşayabilirler.

  Çeşitli faktörler, kıl kurdu enfeksiyonu riskini yükseltebilir. Bunlar arasında öncelikle genç olmak ve kalabalık yerlerde yaşamak gelir. Kıl kurdu enfeksiyonları en çok 5 ila 10 yaş arası çocuklarda görülür. Mikroskobik boyuttaki küçük yumurtalar, okuldaki veya çocuk bakım merkezlerinden aile üyelerine, sorumlu bakıcılara veya diğer çocuklara kolayca yayılabilir.2 yaşından daha küçük çocuklarda kıl kurdu enfeksiyonu görülmesi riski ise, ebeveynler tarafından daha dikkatli yapılan hijyen çalışmaları ile o yaşta kalabalık yerlere gidilmemesi nedeniyle genellikle çok düşüktür.

  Sosyal kurumlar veya kalabalık okullar gibi yerlerde yaşayan insanlar arasında kıl kurdu enfeksiyonlarına yakalanma riski daha yüksektir.

  Kıl Kurdu Enfeksiyonu İle Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

  Tipik kıl kurdu enfeksiyonları insanlarda ciddi sağlık sorunlara veya ileri komplikasyonlara neden olmaz. Nadir vakalarda, kıl kurdu enfeksiyonun ağırlaşması, kadın cinsel organında enfeksiyona neden olabilir. Parazit, anal bölgeden vajinaya, uterusa, fallop tüplerine ve pelvik organların çevresine gidebilir. Bu da vajina iltihabı yani vajinit ve uterusun iç zarının iltihabı yani endometrit gibi sorunlara neden olabilir.

  Daha nadir vakalarda kıl kurdu enfeksiyonuidrar yolu enfeksiyonları, karın boşluğu yani periton boşluğu iltihaplanması ve kilo kaybı gibi diğer komplikasyonlara yol açabilir.

  Kıl Kurdu Enfeksiyonu Nasıl Önlenir?

  Kıl kurdu yumurtaları aletler, oyuncaklar, musluklar, yatak takımları ve klozetler dahil olmak üzere çeşitli yüzeylere iki hafta süreyle yapışık kalabilir. Bu nedenle kıl kurdu yumurtalarının yayılmasını önlemek için en etkili yöntem, bu nesnelerin ve yüzeylerin düzenli olarak temizlenmesidir.

  Oyuncaklar, zeminler, tezgahlar ve klozet kapakları dahil olmak üzere enfekte olabilecek tüm yüzeyleri iyice temizlenmelidir. Bütün halı kaplı alanlar dikkatlice süpürülmelidir.

  Çevresel temizliğe ek olarak bireysel seviyede alınacak birkaç önlem kıl kurdu enfeksiyonun yayılmasını kolaylıkla engelleyebilir.

  Bireyler enfeksiyon kapma veya başkasına bulaştırma riskini azaltmak için tuvaleti kullandıktan veya bezini değiştirdikten sonra ve yemekten önce ellerini ılık su ve sabunla iyice yıkamalıdır. Bağırsak hareketlerinden ve bez değiştirdikten sonra özellikle dikkatli olmak gereklidir. Yemek hazırlamadan ve yemeden önce de eller yıkanmalıdır. Bu en etkili önleme yöntemidir.

  Kıl kurtları yumurtalarını geceleri bırakırlar. Bu sebeple sabahları anal bölgeyi yıkamak vücuttaki kıl kurdu yumurtalarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilir. Duş almak, banyo suyunda birikecek yumurtalarla olası yeniden enfekte olma ihtimalini önlemeye yardımcı olabilir.

  İç çamaşırları ve yatak takımları günlük olarak değiştirilmelidir. Bu dökülen yumurtaların tekrar alınmasını engeller. 

  Kıl kurdu yumurtalarını öldürmek için çarşaflar, pijamalar, iç çamaşırları ve havlular çok sıcak suda yıkanmalı, yüksek ısıda kurutulmalıdır.

  Anal bölgeyi kaşımaktan kaçınmak gereklidir. Yine kıl kurdu yumurtalarının birikebileceği alan miktarını azaltmak için çocukların tırnakları kısa kesilmelidir. Tırnakların yenilmesinden kaçınmak önemlidir.  

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Kıl Kurdu

  Kıl Kurdu

  Kıl kurdu diğer adı ile bağırsak kurdu çok yaygın olarak görülen bağırsak parazitlerine denilmektedir. Kıl kurdu enfeksiyonu tıpta enterobiasis olarak tanımlanmaktadır. Ve kıl kurdu enfeksiyonu sık sık karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Kıl kurdu enfeksiyonu daha çok okul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Ve çocuklar arasında mikroskobik yumurtalar aracılığı ile kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Bağırsak kurduna küçük parazit solucanlar neden olmaktadır.

  Kıl kurdu özellikle okul çağındaki çocukları etkileyen bir enfeksiyondur. Kurtların yetişkin olanlarının uzunluğu yaklaşık olarak 5 ve 10 milimetre olabilmektedir. Ve bu kurtlar minik iplik parçaları gibi görünmektedir. Kıl kurtları 6 haftaya kadar yaşayabilmektedirler. Kurtların yumurtaları çok küçüktür bu nedenle gözle görülemez. Kıl kurdunun kişilerde yarattığı belirtiler kaşıntı ve rahatsızlık hissi olmaktadır. Kıl kurdu tedavisi kolay olmaktadır.

  Kıl Kurdu Neden Olur

  Küçük parazit solucanların yumurtalarının bilmeden yutulması veya solunma yolu ile geçmesi kıl kurdu enfeksiyonuna neden olmaktadır. Kurtların yumurtaları mikroskobik boyutta oldukları için gözle görülemez. Bu nedenle yumurtaların olduğu yiyecekler ve içecekler ağza taşınarak enfeksiyon kapılabilir. Yutulmuş olan yumurtalar ince bağırsaklara yerleşerek 2 hafta içerisinde yetişkin kurt haline gelirler. Yetişkin hale gelen kıl kurtları daha sonra kalın bağırsağa yerleşirler. Kıl kurdunun yumurtaları yiyecek, içeceklerde, yüzeylerde, ellerde ve nesnelerde bulunabilir. Ve çok küçük oldukları için bilmeden yutularak enfeksiyona neden olabilirler. Kıl kurdunun bulunduğu yerler şu şekilde sıralanmaktadır;

  Vücuda giren kıl kurtları 1-2 ay sonra yumurtalarını götürmek için anal bölgeye taşınırlar. Kurtların yumurtalarının anal bölgede olması bu bölgenin şiddetli bir şekilde kaşınmasına neden olur. Kişiler bu bölgeyi kaşıdıklarında kurtların yumurtaları tırnakların içine ve parmaklara yapışır. Ve daha sonra kişinin değdiği yiyecek, tabak, tezgâh ya da oyuncak gibi yerlere yumurtalar aktarılır. Bu yolla da kıl kurtlarının yumurtaları kişiden kişiye yanlışlıkla geçebilmektedir. Kıl kurdunun yumurtaları yüzeylerde 3 haftaya kadar hayatta kalabilmektedir.

  Evde evcil hayvan bulunuyor ise kıl kurtları hayvanlardan insanlara bulaşmamaktadır. Kıl kurdu kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilen bir enfeksiyondur. Bu nedenle kıl kurdu enfeksiyonu olan kişilerin temizlik ve hijyenlerine ekstra özen göstermeleri enfeksiyonun diğer kişilere bulaşmasını engelleyecektir.

  Kıl Kurdunun Risk Faktörleri Nelerdir?

  Kıl kurdu enfeksiyonu kolay bir şekilde insandan insana geçebilmektedir. Kolay bir şekilde geçmesinin sebebi ise kıl kurtlarının yumurtalarının gözle görülemeyecek kadar küçük olmasından kaynaklanmaktadır. Yumurtalar gözle görülemediği için yüzeylerden ya da insanlardan bilinmeden birbirine geçebilir. Kıl kurdu enfeksiyonunun risk faktörleri ise şu şekildedir;

  Kıl Kurdu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

  Kıl kurdu enfeksiyonunun net belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler kişiler tarafından önemsenmediği ya da bilinmediği için enfeksiyon hızlıca kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Kıl kurdunun belirtileri şu şekilde olmaktadır;

  Kıl kurdu enfeksiyonunun en belirgin belirtileri anal bölgede şiddetli kaşıntı ve rahatsızlık hissidir. Bu belirtileri yaşayan kişilerde kıl kurdu enfeksiyonundan şüphelenilebilir. Kaşıntı geceleri daha da şiddetlenmektedir. Bunun sebebi ise kıl kurtlarının yumurtalarını anüse bölgesine bırakmak için geceleri seçmeleridir. Anüs bölgesinde olan kıl kurtlarının yumurtaları vajinal bölgeye de yayılabilmektedir. Vajinaya yayılan kurtların yumurtaları vajinal akıntıya sebebiyet verebilmektedir. Cilt çok fazla kaşındığında açık yaralar oluşabilir. Ve bu açık yaralar daha sonra cilt enfeksiyonuna da neden olabilmektedir. Kıl kurdu zaman zaman hiçbir belirti vermeden de ilerleyebilmektedir. Bu şekilde kıl kurdu enfeksiyonunun ilerlemesi daha tehlikeli olmaktadır. Kişilerde kıl kurdu belirti ya da şikâyet yaratmadığı için enfeksiyon sessizce ve hızlıca yayılabilmektedir.

  Kıl Kurdu Enfeksiyonunun Zararları Nelerdir?

  Kıl kurdu enfeksiyonlarının büyük bir kısmı kişilerde ciddi problemlere neden olmamaktadır. Fakat nadir olarak kadınlarda ağır ve şiddetli kıl kurdunun görülmesi kadınların üreme organlarında enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Kıl kurtlarının yumurtaları nadir olarak anal bölgeden vajinaya ve vajinadan uterus’a ve oradan da pelvik organlara yayılabilmektedir. Bu ciddi problemlere yol açabilmektedir. Kıl kurdu yumurtalarının pelvik organlara kadar yayılması uteris iç zar iltihabı ve vajinit adındaki vajina iltihabına neden olmaktadır. Bunların dışında kıl kurdu enfeksiyonun komplikasyonları şu şekilde de olabilmektedir;

  Kıl Kurdu Önlenebilir Mi?

  Kıl kurdu enfeksiyonu hızlı ve kolay bir şekilde yayılabilmektedir. Kıl kurdu yumurtaları oyuncak, yiyecek, tabak ve yüzeylerde 2 hafta canlı kalabilirler. Bu yüzden düzenli yapılan temizlikler ile birlikte kıl kurdunun yayılması önlenebilmektedir. Kıl kurdu enfeksiyonun önlenebilmesi için yapılabilecek şeyler şu şekildedir;

  Kıl Kurdu Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

  Kıl kurdu enfeksiyonu kolayca tedavi edilebilen bir enfeksiyon türüdür. Bu enfeksiyon türünün tedavisindeki amaç kıl kurdunun yayılmasını önlemek üzerine olmaktadır. Aynı zamanda kıl kurdu tedavisinden kesin sonuçlar alabilmek için ailedeki tüm bireylerin tedavisi yapılmalıdır. Kıl kurdu tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar ilaç tedavisi ve 6 hafta boyunca sıkı hijyen kurallarına uyulması şeklinde ayrılmaktadır. Kıl kurdu tedavisi için ilaç kullanılacak ise ilaçlar evde bulunan herkese verilmelidir. Bunun sebebi ise aile üyeleri arasında kıl kurdu enfeksiyonun hızlıca yayılabilmesinden kaynaklanmaktadır. Aile bireylerinden sadece birinde kıl kurdu enfeksiyonu var ise ve diğer aile bireylerinde enfeksiyona dair herhangi bir belirti olmasa da dikkatli olunmalıdır. Kıl kurdunun en iyi tedavi şekli hijyen kurallarına sıkı bir şekilde uyulmasıdır. Çünkü kıl kurtlarının yumurtaları dağılmadığı sürece kıl kurdu enfeksiyonu kolay ve hızlı bir şekilde geçebilen bir enfeksiyondur.

  Kıl Kurdundan Kurtulmak

  Kıl kurdu enfeksiyonundan kurtulmak evde alınabilecek sıkı hijyen önlemleri ile mümkündür. Kıl kurdu ellerden, yüzeylerden ve kıyafetlerden insanlara bulaştığı için ilk yapılması gereken sıkı bir şekilde hijyen kurallarına uymaktır. Uyulması gereken hijyen kuralları ise şu şekilde olmaktadır;

  Yazı kaynağı : www.koruhastanesi.com

  Kıl kurdu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Kıl kurdu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Bağırsak solucanı yani halk arasında “kurt, kıl kurdu, tenya, askaris” adları verilen parazitler hijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaşıyor. Hastalık, karın ağrısı, iştahsızlık, gece uyurken ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, uyurken popoyu kaşıma bulgularıyla kendini gösterebiliyor. Bu belirtileri yaşayan yetişkin ve çocukların mutlaka bir uzmana başvurması gerekiyor. El temizliği ve tırnakların kısa kesilmesi hastalığı bulaştırmamak açısından büyük önem taşıyor.

  Bağırsak/kıl kurdu nedir?

  Bağırsak kurdu; bağırsaklarda yaşayan, tek hücreliden metrelerce uzunluğa erişebilen, çeşitli büyüklükte olabilen, tüketilen gıdalar ile beslenen parazitlerdir. Bağırsak parazitleri bağırsaklardaki sindirim sisteminde yaşar.

  Kaç çeşit bağırsak/kıl kurdu vardır?

  Bağırsak parazitleri ikiye ayrılır.

  • Çıplak gözle görülebilen büyük organizmalar olan helmintler: Yassı kurtlar ve yuvarlak kurtlar dahil olmak üzere yaklaşık 50.000 farklı helmint türü vardır. Yassı kurtlar, kurtları ve tenyaları içerir. Yuvarlak kurtlar, en yaygın helmint bağırsak paraziti olan kıl kurtlarını içerir.

  • Tek hücreli, mikroskobik organizmalar olan protozoa: 10.000'den fazla farklı protozoa türü vardır. En yaygın olanlar arasında Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium ve Cyclospora cayetanensis bulunur

  Bağırsak/kıl kurdu neden olur?

  Bağırsak kurdu yumurtaları iyi pişmemiş besinlerle veya hijyenik olmayan ortamlarda tüketilen gıdalar ile ağız yolu ile alınır. Bağırsak kurtları vücuda girdikten sonra bağırsaklarda erişkin hale gelirler ve yıllarca bağırsak ortamında yaşayabilir. 

  Bağırsak parazit enfeksiyonu ağızdan dışkı yoluyla yayılır. Bu, kirli su, yiyecek veya tuvalet kolları gibi yüzeyler yoluyla enfeksiyonu içerir. Bu parazitler ayrıca çocuk bezlerini değiştirmek veya diğer anal veya dışkı teması gibi kişiden kişiye temas yoluyla da yayılabilir.

  Bağırsak parazitleri gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır. Bu ülkelerde yeterli sağlık kontrollerinin eksikliği bunun ana nedenidir.

  Bağırsak kurdu belirtileri nelerdir?

  Bağırsak parazitinin semptomları, parazitin türüne bağlıdır. Örneğin kıl kurdu enfeksiyonu genellikle çok hafif semptomlara, özellikle de anal kaşıntıya neden olur. Bununla birlikte, protozoa enfeksiyonu sulu ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi ciddi semptomlara neden olabilir.

  Bağırsak/kıl kurdu teşhisi nasıl konur?

  Kıl kurdu gibi parazitler dışkı ile atılabilmektedir. Gözle görülerek tanı konulabilmektedir. Yassı solucanlarda olduğu gibi parazitin son halkaları anüsten atılmakta ve sümüksü yapının görülmesi ve incelenmesi ile tanı konulmaktadır. Yuvarlak solucanlar anüsten atılabilir. Bunun yanında dışkının direkt veya özel boyalar ile mikroskobik incelemesi sonucunda parazit yumurtaları görülebilmektedir. Kıl kurdu şüphesinde selobant yöntemi kullanılır ve parazit yumurtaları aranır.

  Bağırsak/kıl kurdu nasıl belirti verir?

  Bağırsak/kıl kurdu belirtileri şöyledir:

  Bağırsak/kıl kurdu nelere sebep olur?

  Bağırsak kurtları özellikle çocuklarda gelişim geriliğine sebep olabilir. Çok sayıda olan parazitlerde bağırsak tıkanıklığı görülebilir. Bazı parazitlerin larvaları akciğer ve karaciğer gibi organlara yerleşip oraya özgü şikayetler yapabilmektedir. Ayrıca zatürre, kanama gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bağırsak parazitleri ishale neden olduğunda, büyük tehlike dehidrasyondur. Dehidrasyon hızla ciddileşebilir ve hatta yaşamı tehdit edebilir. Dehidrasyon belirtileri arasında koyu renkli idrar, normalden daha az idrara çıkma, aşırı susama, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve çimdiklendikten sonra kabarık kalan cilt yer alır. Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda, ağız ve dil kuruluğu, halsizlik, sinirlilik, kuru ağlama,  çökük gözler ve yanaklar görülebilir.

  En yaygın görülen kıl kurdu çeşidi hangisidir?

  En yaygın görülen bağırsak kurdu çeşidi protozoa enfeksiyonlarıdır. Bunlar; Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium ve Cyclospora cayetanensis'tir. Bu grup gıda, su, toprak ve insanlardan ve hayvanlardan dışkı ile kontamine olmuş yüzeylere yayılabilir. Örneğin, bu organizmalar, bakımı kötü yapılan kaplıcaların ve havuzların kirli sularında bulunabilir. Bu parazitlerden bazıları, hastanın dışında aylarca yaşayabilen kistler oluşturur. Mikroskobik kistleri veya parazitleri yutmak enfeksiyona neden olur.

  Bağırsak parazitleri için risk faktörleri nelerdir?

  Kıl kurdu enfeksiyonu için çocuklar en yüksek risk grubudur. Çok kolay yayıldığı için, enfekte bir çocuğun aile üyeleri, bakıcıları, arkadaşları ve okul arkadaşları da risk altındadır. Bulaşmaları aynı zamanda kalabalık veya kurumsal yaşam koşullarında kıl kurtlarını yaygın hale getirir.

  Başlıca risk faktörleri şunlardır;

  • Oral-anal cinsel ilişkiye girmek

  • Kirlenmiş suyu yutmak

  • Bulaşmış bir kişiyle mutfak eşyaları, yiyecekler veya diğer nesnelerin paylaşılması

  • Sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelere seyahat etmek

  Bağırsak/kıl kurdu nasıl tedavi edilir?

  Tanısı konular bağırsak parazit enfeksiyonları uzman doktorun uygun gördüğü medikal ilaç ile tedavi edilmektedir. Bağırsak parazit tedavisi kişinin şikayetlerine göre planlanır. Semptomlar hafifse ve kişi sağlıklıysa, protozoal enfeksiyonlar kendiliğinden geçebilir. Belirtiler şiddetli veya kalıcı olduğunda, ilaçlar enfeksiyonun çözülmesine yardımcı olabilir. Helmint enfeksiyonları için solucan önleyici ilaçlar enfeksiyonu temizleyebilir. Tüm bağırsak enfeksiyonlarında bol sıvı içerek dehidrasyonu önlemek önemlidir. Yeniden enfeksiyonun önlenmesi, kıyafetleri, çarşafları ve havluları yıkayarak kullanmak tedavi için çok önemlidir.

  Bağırsak/kıl kurtlarından korunmak için neler yapılmalıdır?

  Çocuklarda kıl kurdu nelere sebep olur?

  Çocuklarda, gelişme geriliğinin önemli nedenlerinden biri olan bağırsak kurtları; el, ağız, dışkı ve nadiren de deri yoluyla bulaşabilir. Özellikle bir yaş civarındaki çocuklarda; kansızlık, iştahsızlık ve mide-bağırsak şikayetlerine de yol açabilen sorun, hijyen kurallarına dikkat edilerek ve erken evrede tedaviye başlanarak kontrol altına alınabilmektedir.

  Bebeklere bağırsak/kıl kurtları nasıl bulaşır?

  Bağırsak kurtları yani parazitlerin bulaşmasına zemin hazırlayan en önemli sorun, hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Bu nedenle bebek doğduğu ve beslenmeye başladığı andan itibaren bağırsak kurtlarıyla karşılaşma riski de oluşur. Bebeklerde anne sütünden ek besinlere geçildiği dönemde besinler hazırlanırken hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir. Aksi takdirde parazit bulaşabilir. 12 ay civarındaki bebeklerde her şeye dokunma ve bulduklarını ağzına götürme güdüsü güçlü olduğundan, bu yaş grubunda bağırsak parazitlerine daha sık rastlanır. Bağırsak kurtlarına bağlı enfeksiyonlar genellikle belirti vermez. Ancak çocuklarda ilerleyen dönemde anemi, beslenme bozukluğu, fiziksel ve zihinsel gelişimde azalmaya neden olabilir.

  Çocukta kıl kurdu olduğu nasıl anlaşılır?

  Çocuğun ağzından gece uykusunda salya geliyorsa bu önemli bir belirtidir. Çocuklarda genital bölgede kaşıntı, gece uykuda ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, iştahsızlık, kansızlık, aşırı gaz çıkarma, geğirme, ishal, bulantı-kusma durumlarında parazit ihtimali akla gelmelidir. Bazen bebeklerin bezlerinde kıl kurtları görülebilir. Çok küçük çocuklarda ve bebeklerde parazite rastlanması, bağışıklık sistemi ile ilgili çok önemli sorunların olabileceğini düşündürmelidir. Hastalık, basit temizlik kurallarına uyulması ve parazit taşıyanların tedavi edilmesi ile kontrol altına alınabilir.

  Çocukta kıl kurdu varsa ne yapılmalıdır?

  Bağırsak kurtlarının teşhisi için öncelikle dışkıda inceleme gerekir. Bazen bunun birkaç kez tekrarlaması gerekli olabilir. Bunun yanında kan tahlilleri de yapılır. Anne-baba ya da bakıcı, çocukların makat bölgelerinde kıl kurtlarını çıplak gözle gördüğü durumlarda tetkik yapılmadan da tedaviye başlanabilir. Enfeksiyon evde ortaya çıktığında ailedeki diğer bireylere de hızla bulaşacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle hangi ilaç grubu kullanılırsa kullanılsın tüm ailenin veya grubun tedavi edilmesi gerekir. Bağırsak kurdu ve parazitiyle karşılaşıldığı takdirde; iç çamaşırları kaynatılarak yıkanmalı, mümkünse ütülenmeli ve tırnaklar kısa kesilmelidir.

  Çocukları bağırsak / kıl kurdundan korumak için şunlara dikkat edilmelidir;

  Kıl kurdu hakkında sık sorulan sorular

  Kıl kurdu tedavi edilebilir mi?

  Kıl kurdu enfeksiyonu için reçetesiz satılan ve reçeteli solucan karşıtı ilaçlar vardır. Tedavi, iki hafta arayla iki doz gerektirir. Çoğu durumda, hane halkı üyeleri ve bakıcılar, enfekte çocukla aynı zamanda tedaviye ihtiyaç duyar. Bu, enfeksiyonun yeniden bulaşmasını ve yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Tüm dozlar tamamlanana kadar sıkı hijyen gereklidir.

  Protozoal bağırsak enfeksiyonları tedavi gerektirmeyebilir. Enfeksiyon hafif olduğunda sağlıklı kişilerde birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebilir. Şiddetli veya kalıcı enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde olduğu gibi genellikle ilaç gerektirir. Spesifik parazite bağlı olarak doktorların kullanabileceği birkaç anti-parazitik ilaç vardır. İshal varsa, sorunları önlemek için yeterli hidrasyon sağlamak da önemlidir.

  Cinsel ilişki bağırsak/kıl kurduna sebep olur mu?

  Giardia paraziti anal seks yoluyla da bulaşabilmektedir.

  Bağırsak/kıl kurdu tedavi edilmezse ne olur?

  Sağlıklı insanlar genellikle protozoa bağırsak parazitleriyle savaşabilirler. Enfeksiyon ve ishal genellikle bağışıklık sistemi güçlü olduğunda birkaç hafta içinde düzelir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, bağırsak parazitlerinden hayatı tehdit eden komplikasyonlar geliştirebilirler. Buna şiddetli dehidratasyon, yetersiz beslenme, tehlikeli kilo kaybı ve solunum yolu gibi vücudun diğer bölgelerine yayılma dahildir. Bu nedenle bağırsak parazitleri ciddiye alınmalı, belirtilerden birkaçı olduğu anda zaman geçirmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

  En yaygın bağırsak parazitinin bulaşma riskini azaltmak için neler yapılabilir?

  •           Enfekte bir kişiyle yakın temastan kaçınmak ve kapı kolları ve musluklar gibi yüzeyleri dezenfekte etmek

  •           Bilinmeyen veya şüpheli kaynaklardan gelen suyu içmeden önce kaynatmak

  •           Seyahat ederken, yürüyüş yaparken veya kamp yaparken yalnızca kapalı şişelenmiş su içmek.

  •           Dişleri şişelenmiş su ile fırçalamak

  •           Yiyecekleri iyice pişirmek, sıcak yiyecekleri sıcak ve soğuk yiyecekleri soğuk tutmak

  •           Cinsel aktivite sırasında dışkıyla temas edilmemesini sağlamak

  •           Yemek yemek için temiz kaplar kullanmak ve enfekte bir kişiyle yiyecek veya mutfak eşyaları paylaşmamak

  •           Banyoyu kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden önce de dahil olmak üzere elleri düzenli olarak yıkamak

  •           Seyahat edilecekse veya muhtemelen bağırsak parazitlerinin kaynaklarıyla temas edilebilir bir durum söz konusuysa önceden bir uzmanla görüşülmelidir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap