Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözünün açıklaması

  1 ziyaretçi

  kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözünün açıklaması bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kitapsız büyüyen çocuk, susuz yetişen ağaca benzer. Atasözünün açıklaması ve anlamı, ne demek?

  Benzer Atasözleri:

  Söz biliyorsan söyle, inansınlar; bilmiyorsan söyleme, seni adam sansınlar.

  Yarım hoca dinden, yarım hekim candan eder.

  Cömert eli kimse kesmez.

  Ağaçtan maşa, çingeneden paşa olmaz.

  Deme, işitme.

  Yanlış da bir nakış.

  Fare çıktığı deliği bilir.

  Önce baldın, pekmez oldun; şimdi para etmez oldun.

  El eliyle yılan tut, onu da yalan tut.

  Saman altından su yürütür.

  ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

  Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.dersimiz.com

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklay

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklay

  Bu yazıda “Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.” konusunu yazdık. Bu atasözü ile ilgili yazıyı aşağıdaki kısımdan okuyabilirsiniz. Bu atasözünün anlamını açıklayan kısa bir kompozisyon örnekleri yazdık. Bu atasözünün anlamı nedir, yazdık.

  “Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.

  Örnek Kompozisyon Yazı 1

  Bir ağacın büyümesi meyve vermesi için su, toprak gibi ihtiyaçları vardır. Suyu olmayan bir ağaç gelişemez, zamanla solar, meyve vermez ve kurur.

  Su ağacın en önemli ihtiyacıdır. Ağacın suya ihtiyaç duyduğu gibi çocuklarında kitaplara ihtiyacı vardır. Kitapsız büyüyen bir çocuk susuz yetişen ağaca benzer. Kitapsız çocuk bilgi ve görgüsünü artıramaz. Hayata hazırlanamaz, hayallerini gerçekleştiremez.

  Bu yüzden bir çocuğun hayatını en güzel şekilde yaşaması için kitap okumalıdır. Kitap okuyarak hayatı için gerekli bilgileri almalıdır. Kitap okuyarak hayal dünyasını geliştirmelidir.

  Kitap okumayan bir çocuk zamanla solan bir ağaç gibi kurur. Zararlı alışkanlıkları olur. Etrafına zararlı hale gelir. Toplumda istenmeyen bir kişi haline gelir. Suç işleme ihtimali daha yüksektir. Toplumun geleceğini tehlikeye atar.

  Susuz kalan ağaç yapraklarını döker, dalları kurur, meyve vermez, gövdesi ve kökleri kurur yani ölür. Bir çocuk kitapsız büyürse hayatı öğrenemez, insanlarla iletişim kuramaz. Toplumdan uzaklaşır, huzur içinde yaşayamaz.

  Ağaç için su ne ise bir çocuk içinde okumak odur. Bu yüzden okuyalım, okutalım. Çocukları kitapsız büyütmeyelim.

  Örnek Kompozisyon Yazı 2

  Su ağacın en temel ihtiyacıdır. Ağaç yeterince su aldığında gelişir, yaprakları çıkar, meyve verir. Hastalıklara ve kötü hava şartlarına karşı dayanıklı olur. Ağaç etrafına faydalı hale gelir. İnsanlar gölgesinden meyvesinden yararlanır. Bir çok bitki ve hayvana yuva olur.

  Su olmadığında ise ağaç kurur, yapraklarını döker. Meyve vermez. Ağaç öldüğünde bulunduğu yerde erozyonlar meydana gelir.

  Ağaç için su ne ise çocuk içinde kitap odur. Bir çocuğun büyümesi için gerekli besinleri e eğitimi alması gerekir. Eğitimde kitabın önemi büyüktür.

  Kitap, insanın zihin gelişimini sağlar. Düşünce dünyasını şekillendirir. Hayal dünyasını geliştirir. Bir çok bilgi, kültür ve görgüyü öğrenmesini sağlar.

  Kitap okumak insanın bilgisini artırır. Kitaplardaki bilgiler insanı hayata hazırlar. Kitap okuyan kişiler daha az hata yapar. Çevresine faydalı olur. Toplumun gelişmesini sağlar. Kitap okumak insanın beyin ve ruh sağlığını korur.

  Kitap okuyan insanlar daha geniş kelime haznesine sahip olurlar. Böylece daha akıcı ve anlamlı konuşurlar. İnsanlarla iletişimleri

  Bir çocuğun bedenen gelişmesi için yemesi ve içmesi gerekir. Zihnen gelişmesi için de kitap okuması gerekir. Bu yüzden çocuklar kitapsız büyümemelidir.

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer Atasözünün Anlamı Nedir? TDK Açıklaması Ve Cümle İçinde Örnekler

  Yüzyıllar boyu kulaktan kulağa aktarılan sözlü kültür unsurlarından biri de deyimler ve atasözleridir. Bu atasözleri hayatın hemen hemen her alanında kullanılmakta ve tecrübelerin aktarılmasına aracı olmaktadır. Bu kapsamda araştırılan "kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer atasözünün anlamı nedir" sorusunun yanıtı haberimizde yer alıyor. İşte kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer atasözünün uzun ve kısa anlamı, TDK açıklaması ve cümle içinde kullanım örnekleri.

  KİTAPSIZ BÜYÜYEN ÇOCUK SUSUZ AĞACA BENZER TDK SÖZLÜK ANLAMI

  Türk Dil Kurumu Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü'ne göre "kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer" atasözü; "çocuk için kitap su kadar önemli ve hayati bir ihtiyaçtır" anlamına gelir. Bitkilerin yaşaması ve yetişmesi için en temel ihtiyacı sudur. Susuz kalan bitki kısa süre içinde kurur. Yetersiz sulanan bitkilerse cılız ve verimsiz olur. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi, bilgisiz ve eğitimsiz kalan insan da cahil olur ve zihni tıpkı kuruyan bir ağaç gibi kurur. Bu nedenle bu Çin özdeyişi insanın çocukluktan itibaren kitapla beslenmesi gerektiğini ifade eder.

  KİTAPSIZ BÜYÜYEN ÇOCUK SUSUZ AĞACA BENZER NE DEMEK?

  Bir çocuğun fiziksel gelişimi için yemesi içmesi şartsa, aklının gelişmesi için de kitap okuması şarttır. Çocuğu zihnen geliştirmek ve yetiştirmek için kitap okumasına önem göstermek gerekir. Bu durumu ifade etmek üzere "kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer" sözü kullanılmaktadır.

  KİTAPSIZ BÜYÜYEN ÇOCUK SUSUZ AĞACA BENZER ÖRNEKLERİ

  Yemek yemeyi ihmal etmediğin gibi kitap okumayı da ihmal etmemelisin. Çünkü kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap