Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kitapsız büyüyen çoçuk susuz ağaca benzer atasözünü açıklayan yazı

  1 ziyaretçi

  kitapsız büyüyen çoçuk susuz ağaca benzer atasözünü açıklayan yazı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer

  “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

  Çocukluk çağı insan hayatının en önemli dönemidir. Hayata yeni gelmiş, gelişmek ve büyümek zorunda olan, etrafını ve dünyayı tanımaya çalışan çocukluk dönemindeki insan; ne kadar iyi yetişirse, gençlik ve olgunluk çağlarında o kadar sağlıklı bir birey olur. Dolayısıyla; fide konumunda olan ağaçlar için su ne ise, çocukluk dönemindeki bir insan için de kitap odur. “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer” sözü de, kitabın çocuk için önemini vurgulamaktadır.

  Kitap, insanın zihin gelişimini doğrudan etkileyen, düşünce dünyasının şekillenmesine yardımcı olan manevi bir hazinedir. Kitap, insanın önünü aydınlatan bir el feneridir adeta. Kitap, insanı geliştirir ve yol gösterir.

  Kitap okumak insanın bilgili olmasını sağlar. Kitaplardan edinilen bilgiler, insanın ömrü boyunca işine yarar. Kitap okuyan kişiler daha az hata yaparlar. Daha çabuk olgunlaşırlar ve hayatı daha kolay tanırlar. Kitap okumak insanın beyin sağlığına iyi gelir, insanın hafızasını kuvvetlendirir.

  Kitap okuyan insanlar daha geniş kelime haznesine sahip olurlar. Böylece daha akıcı ve anlamlı konuşurlar. İnsanlarla iletişimleri daha kuvvetlidir. Kitapların açtığı manevi pencereler sayesinde daha geniş hayal dünyaları vardır.

  Bir çocuğun bedenen gelişmesi için yemesi ve içmesi ne kadar zorunluysa; zihnen gelişmesi için de kitap okuması o denli zorunludur. Nasıl ki bir çocuk yemek yemeden ve su içmeden büyüyemez, kitap okumadan da zihin dünyasını geliştiremez. Beyin gelişimini tamamlayamaz ve düşünce dünyasını olgunlaştıramaz. Yemek yemeyen ve su içmeyen insan ölmesi gibi; okumayan insan da beyin olarak körelmesi muhakkaktır.

  *** “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözünü açıklayan bir yazı

  Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözünü açıklayan bir yazı

  Kitap Okumanın Önemi

  Bir ağacın büyümesi meyve vermesi için su, toprak gibi ihtiyaçları vardır. Suyu olmayan bir ağaç gelişemez, zamanla solar, meyve vermez ve kurur.

  Su ağacın en önemli ihtiyacıdır. Ağacın suya ihtiyaç duyduğu gibi çocuklarında kitaplara ihtiyacı vardır. Kitapsız büyüyen bir çocuk susuz yetişen ağaca benzer. Kitapsız çocuk bilgi ve görgüsünü artıramaz. Hayata hazırlanamaz, hayallerini gerçekleştiremez.

  Bu yüzden bir çocuğun hayatını en güzel şekilde yaşaması için kitap okumalıdır. Kitap okuyarak hayatı için gerekli bilgileri almalıdır. Kitap okuyarak hayal dünyasını geliştirmelidir.

  Kitap okumayan bir çocuk zamanla solan bir ağaç gibi kurur. Zararlı alışkanlıkları olur. Etrafına zararlı hale gelir. Toplumda istenmeyen bir kişi haline gelir. Suç işleme ihtimali daha yüksektir. Toplumun geleceğini tehlikeye atar.

  Susuz kalan ağaç yapraklarını döker, dalları kurur, meyve vermez, gövdesi ve kökleri kurur yani ölür. Bir çocuk kitapsız büyürse hayatı öğrenemez, insanlarla iletişim kuramaz. Toplumdan uzaklaşır, huzur içinde yaşayamaz.

  Ağaç için su ne ise bir çocuk içinde okumak odur. Bu yüzden okuyalım, okutalım. Çocukları kitapsız büyütmeyelim.

  Kitap En Büyük Hazinedir

  İnsanların yaşam döngüsü: doğum, yaşam ve ölüm şeklindedir. Her insan, yaşam sürecini anlamlı kılmak ister. Bu anlam için, çocukluktan itibaren bazı alışkanlıklar elde edinmek gerekir. Bu alışkanlıklardan en önemlisi ise kitap okuma alışkanlığıdır.

  Kitap okumak, çocukken yani beynimizin öğrenmeye en aç olduğu dönemde en çok işimize yarayan aktivitedir. Kitap okumak sayesinde çevremizde ne olup bittiğini, geçmişte ve gelecekte neler olabileceğini, bilimi, sanatı ve diğer her türlü konuyu öğrenebiliriz.

  Kitap okumanın bir şeyler öğretmek dışında, duygularımızı anlayabilen yazılar barındırması bizi yalnız hissetmekten kurtaracaktır. Onu okurken adeta arkadaşımızla konuşuyormuş gibi hissedeceğiz. Bu yakınlık da bize kendimizi daha iyi ifade etme şansı verecek ve böylece günlük hayatımızda da daha güzel cümlelerle konuşabileceğiz.

  Eğer kitaplar olmasa, bilgisiz ve kültürsüz oluruz. Bu bizi susuz yetişen bir ağaca benzetir. Çünkü böyle bir ağaç, gün gelir ve kurur. Bizler de kitap okumazsak, öğrenmeyi bilemeyiz ve çok sığ bir şekilde yaşayıp gideriz.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle… - Kültür Sanat Haberleri

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle… - Kültür Sanat Haberleri

   Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer Atasözünün Anlamı Nedir? 

   Kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer, kitapların çocukların gelişiminde ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu anlatan atasözlerimizden biridir. Kitap okumak, hem hafızayı güçlendirir hem de dilimizi çok daha iyi kullanmamızı sağlar. Kitaplar aynı zamanda, hayata farklı pencerelerden bakarak empati yeteneğimizin gelişmesinde de büyük bir öneme sahiptir.

   Kitap okumanın en büyük faydalarından bir diğeri, çocukların kendilerini ifade edebilme yeteneğini geliştirmesidir.

   Hz. Muhammed, ''ilim Çin'de de olsa gidip alınız'' diyerek ilmin ve yeni şeyler öğrenmenin ne kadar mühim olduğunu vurgulamıştır. Hz. Ali ise ''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum'' demiştir.

   Kitap okuyarak büyüyen çocuklar hem derslerinde hem de sosyal hayatında daha başarılı olurlar. Kitap okumak aynı zamanda diksiyonu ve iletişimi güçlendirir. Bu nedenle çocuklara erken yaşta kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

   Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer - Cümle İçinde Kullanımı

   ''Dedem bana kitap hediye ederken 'kitapsız büyüyen çocuk susuz ağaca benzer' dedi.

   Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Ağaca Benzer ile Eş Anlamlı Sözler

   1- Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

   2- Cehalet her kötülüğün anasıdır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap