Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kitapsız büyüyen çoçuk susuz ağaca benzer giriş gelişme sonuç

  1 ziyaretçi

  kitapsız büyüyen çoçuk susuz ağaca benzer giriş gelişme sonuç bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer

  “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer” sözünü açıklayan kompozisyon örneği.

  Çocukluk çağı insan hayatının en önemli dönemidir. Hayata yeni gelmiş, gelişmek ve büyümek zorunda olan, etrafını ve dünyayı tanımaya çalışan çocukluk dönemindeki insan; ne kadar iyi yetişirse, gençlik ve olgunluk çağlarında o kadar sağlıklı bir birey olur. Dolayısıyla; fide konumunda olan ağaçlar için su ne ise, çocukluk dönemindeki bir insan için de kitap odur. “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer” sözü de, kitabın çocuk için önemini vurgulamaktadır.

  Kitap, insanın zihin gelişimini doğrudan etkileyen, düşünce dünyasının şekillenmesine yardımcı olan manevi bir hazinedir. Kitap, insanın önünü aydınlatan bir el feneridir adeta. Kitap, insanı geliştirir ve yol gösterir.

  Kitap okumak insanın bilgili olmasını sağlar. Kitaplardan edinilen bilgiler, insanın ömrü boyunca işine yarar. Kitap okuyan kişiler daha az hata yaparlar. Daha çabuk olgunlaşırlar ve hayatı daha kolay tanırlar. Kitap okumak insanın beyin sağlığına iyi gelir, insanın hafızasını kuvvetlendirir.

  Kitap okuyan insanlar daha geniş kelime haznesine sahip olurlar. Böylece daha akıcı ve anlamlı konuşurlar. İnsanlarla iletişimleri daha kuvvetlidir. Kitapların açtığı manevi pencereler sayesinde daha geniş hayal dünyaları vardır.

  Bir çocuğun bedenen gelişmesi için yemesi ve içmesi ne kadar zorunluysa; zihnen gelişmesi için de kitap okuması o denli zorunludur. Nasıl ki bir çocuk yemek yemeden ve su içmeden büyüyemez, kitap okumadan da zihin dünyasını geliştiremez. Beyin gelişimini tamamlayamaz ve düşünce dünyasını olgunlaştıramaz. Yemek yemeyen ve su içmeyen insan ölmesi gibi; okumayan insan da beyin olarak körelmesi muhakkaktır.

  *** “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer” sözünü açıklayan kompozisyon örneği hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer Kompozisyon

  “Kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözünü açıklayan kısa bir kompozisyon yazınız.”

  Bir çocuk mutlaka ve mutlaka kitapla büyümelidir. Yani aileler ve öğretmenler çocuklara kitap okumayı sevdirmeli, onları kitaplarla yaşamaya alıştırmalıdır. Kitapların ne kadar yararlı olduğu, besleyici olduğu, beynimizi geliştirdiği çocuklara öğretilmelidir. Çocuk kitap okumayı sevmiyorsa, bir şekilde onu kitapların büyülü dünyasına yolculuğa çıkarmalıyız. Hatta çocuklar ilk olarak aile büyüklerini model aldıkları için kitap okuma konusunda da anne ve babaların çocuğa örnek olması gerekir.

  Kitap, bizi her yönden geliştiren su gibi çok değerli bir nimettir. Bu nimetten faydalanmak da bize bağlıdır. Yani ne kadar kitap okursak kendimizi o kadar geliştirir ve kültürlü, değerli bir insan halinde getirebiliriz. Kitap okumazsak, kitaplardan uzak kalırsak yani kitapsız bir şekilde büyürsek susuz bir ağaç gibi kurumaya mahkum oluruz. Kitap okumanın önemi bize farklı bakış açıları kazandırmasından ileri gelir.

  Biz kitap okudukça düşünmeyi öğrenir, hayata hazırlanmış oluruz. Kitap okumanın önemini büyüdükçe, hayatın içinde anlayacağız. Biz farkında olmasak da kitap bizi her açıdan geliştirir. Olaylara farklı yönlerden bakmayı öğreniriz, kelime dağarcığımız gelişir. Sonunda okumuş, birikimli, kültürlü bir birey oluruz.

  Kitap okumak bir suya benzer. Bir ağaç sulanmazsa kurur. İnsan da kitap okumazsa körelir gider. Bu yüzden çocuk ve ağacın yetişmesi arasında benzerlikler vardır. Nasıl bir ağaç suyla beslenip yetişir ve büyürse, çocuklar da kitap okuyarak daha iyi şekilde yetişir. Yani kitapsız büyüyen çocuk susuz yetişen ağaca benzer atasözü aslında her şeyi kısaca açıklıyor. Sonuç olarak, bedenimiz açlığa dayanamaz. Yemek içme bedenin en temel gıdasıdır değil mi? Kitap okumak da beynin gıdasıdır işte. Okuyarak beynimizi geliştirmeliyiz.

  Yazı kaynağı : www.turkceders.site

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklay

  Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklay

  Bu yazıda “Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.” konusunu yazdık. Bu atasözü ile ilgili yazıyı aşağıdaki kısımdan okuyabilirsiniz. Bu atasözünün anlamını açıklayan kısa bir kompozisyon örnekleri yazdık. Bu atasözünün anlamı nedir, yazdık.

  “Kitapsız Büyüyen Çocuk Susuz Yetişen Ağaca Benzer.” Atasözünü Açıklayan Bir Yazı Yazınız.

  Örnek Kompozisyon Yazı 1

  Bir ağacın büyümesi meyve vermesi için su, toprak gibi ihtiyaçları vardır. Suyu olmayan bir ağaç gelişemez, zamanla solar, meyve vermez ve kurur.

  Su ağacın en önemli ihtiyacıdır. Ağacın suya ihtiyaç duyduğu gibi çocuklarında kitaplara ihtiyacı vardır. Kitapsız büyüyen bir çocuk susuz yetişen ağaca benzer. Kitapsız çocuk bilgi ve görgüsünü artıramaz. Hayata hazırlanamaz, hayallerini gerçekleştiremez.

  Bu yüzden bir çocuğun hayatını en güzel şekilde yaşaması için kitap okumalıdır. Kitap okuyarak hayatı için gerekli bilgileri almalıdır. Kitap okuyarak hayal dünyasını geliştirmelidir.

  Kitap okumayan bir çocuk zamanla solan bir ağaç gibi kurur. Zararlı alışkanlıkları olur. Etrafına zararlı hale gelir. Toplumda istenmeyen bir kişi haline gelir. Suç işleme ihtimali daha yüksektir. Toplumun geleceğini tehlikeye atar.

  Susuz kalan ağaç yapraklarını döker, dalları kurur, meyve vermez, gövdesi ve kökleri kurur yani ölür. Bir çocuk kitapsız büyürse hayatı öğrenemez, insanlarla iletişim kuramaz. Toplumdan uzaklaşır, huzur içinde yaşayamaz.

  Ağaç için su ne ise bir çocuk içinde okumak odur. Bu yüzden okuyalım, okutalım. Çocukları kitapsız büyütmeyelim.

  Örnek Kompozisyon Yazı 2

  Su ağacın en temel ihtiyacıdır. Ağaç yeterince su aldığında gelişir, yaprakları çıkar, meyve verir. Hastalıklara ve kötü hava şartlarına karşı dayanıklı olur. Ağaç etrafına faydalı hale gelir. İnsanlar gölgesinden meyvesinden yararlanır. Bir çok bitki ve hayvana yuva olur.

  Su olmadığında ise ağaç kurur, yapraklarını döker. Meyve vermez. Ağaç öldüğünde bulunduğu yerde erozyonlar meydana gelir.

  Ağaç için su ne ise çocuk içinde kitap odur. Bir çocuğun büyümesi için gerekli besinleri e eğitimi alması gerekir. Eğitimde kitabın önemi büyüktür.

  Kitap, insanın zihin gelişimini sağlar. Düşünce dünyasını şekillendirir. Hayal dünyasını geliştirir. Bir çok bilgi, kültür ve görgüyü öğrenmesini sağlar.

  Kitap okumak insanın bilgisini artırır. Kitaplardaki bilgiler insanı hayata hazırlar. Kitap okuyan kişiler daha az hata yapar. Çevresine faydalı olur. Toplumun gelişmesini sağlar. Kitap okumak insanın beyin ve ruh sağlığını korur.

  Kitap okuyan insanlar daha geniş kelime haznesine sahip olurlar. Böylece daha akıcı ve anlamlı konuşurlar. İnsanlarla iletişimleri

  Bir çocuğun bedenen gelişmesi için yemesi ve içmesi gerekir. Zihnen gelişmesi için de kitap okuması gerekir. Bu yüzden çocuklar kitapsız büyümemelidir.

  Yazı kaynağı : odevhane.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  emir 6 Gün önce
  1

  cx

  emir 6 Gün önce
  1

  bencede yorumlarımıza yanıt verseler güzel olur

  Yorum yap