Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için neler yapabiliriz

  1 ziyaretçi

  kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için neler yapabiliriz bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Başarının Sırrı Okuma Alınkanlığı Nasıl Kazanılır? | MAPFRE Blog

  Başarının Sırrı Okuma Alınkanlığı Nasıl Kazanılır? | MAPFRE Blog

  Çoğu kişi “hobi” olarak değerlendirse de aslında kitap okumak bundan çok daha fazlası! Kendinizi geliştirmek ve hayata farklı bir şekilde bakabilmek için olmazsa olmaz bir ihtiyaç… Hatta çoğu ünlü girişimciye göre başarının sırlarından biri! 

  Örneğin gençliğinde günde yaklaşık 10 saatini okumaya ayırdığını söyleyen ve bilim kurgu hayranı olan Elon Musk, “Kitaplar ve sonrasında ailem tarafından büyütüldüm.” diyor.

  Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise 2 haftada en az 1 kitap okumaya çalışıyor ve kitap okumanın önemini, “Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi sağlar.” sözüyle açıklıyor. “Her kitap, keşfedilecek yeni bilgi yolları açar.” diyen Bill Gates ise yılda 50 kitap okuduğunu söylüyor.

  Peki; bazı ünlü girişimcilerin, başarılarının sırlarından biri olarak gördükleri kitap okuma alışkanlığını nasıl kazanabilirsiniz? Eğer okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsanız sıraladığımız önerilere kulak vermenizi öneririz.

  Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

  Kitap okuma alışkanlığını kazanmanıza yardımcı olacak önerileri sıralamadan önce kitap okumanın faydalarına göz atalım.

  Ayrıca eğer kariyerinizi yazar olarak şekillendirmek istiyorsanız da bol kitap okumak, yazar olmak için izlemeniz gereken adımlar arasındadır!

  1. İnce Kitaplarla Başlamayı Tercih Edin

  İtiraf edelim ki kalın kitaplar, zaman zaman okuma alışkanlığına sahip olan kişilerin bile gözünü korkutabiliyor. Bu nedenle okumayı alışkanlık haline getirmek istiyorsanız gözünüzün korkmayacağı yani daha ince kitapları seçmenizi öneririz.

  2. İlgi Alanınız Doğrultusunda Kitaplar Seçin

  İlgilenmediğiniz bir konuda okuma yapmak sıkılmanıza neden olabilir. Sıkılmak ise kitap okumaktan zevk almanızı ve dolayısıyla alışkanlık kazanmanızı engeller. İlgi alanınıza uygun kitapları seçmek için izlerken keyif aldığınız film türleri doğrultusunda karar verebilirsiniz. Örneğin tarih belgeselleri izlemeyi seviyorsanız tarihle ilgili araştırma kitaplarını, bilim kurgu filmlerini seviyorsanız bilim kurgu kitaplarını ya da gerilim filmlerini seviyorsanız korku edebiyatından kitapları tercih edebilirsiniz.

  Türe karar verdikten sonra blog’lardan ve çeşitli mobil uygulamalardan (Goodreads, 1000Kitap gibi) okuyucu yorumlarını inceleyerek kitapların konusunu, üslubunu ya da olumlu/olumsuz eleştiri alan noktalarını keşfedebilirsiniz.

  3. Okuma Listesi Hazırlayın

  Okuyucu yorumları sayesinde hangi kitapları okuyacağınıza karar verdikten sonra okumak istediğiniz kitapların bir listesini oluşturabilirsiniz. Bunun için bir not defteri kullanabileceğiniz gibi mobil uygulamalardan da yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde okuyacağınız kitapların yanı sıra okuduğunuz kitapları da listeleyebilirsiniz. Bu listeleme ise motivasyonunuzun artmasına yardımcı olur.

  4. Okuma Alanınızı Belirleyin, Günde Kaç Sayfa Okuyacağınıza Karar Verin

  Metroda, otobüste, kafelerde… Pek çok insanın farklı mekânlarda kitap okuduğunu görüyorsunuz. Fakat siz bunu gerçekleştirmek için öncelikle kitap okurken odaklanma konusunda kendinizi geliştirmeli ve alışkanlık kazanmalısınız. Aksi takdirde dikkatiniz kolayca dağılabilir ve bu, okuduğunuzu anlamadığınızı düşünmenize, kitaplardan uzaklaşmanıza neden olabilir. Bu nedenle evde, televizyon gibi aklınızın farklı yerlere kaymasına neden olan aletleri kapatarak kitap okumaya başlamalısınız. Dilerseniz kütüphaneleri ya da sakin dış mekânları da değerlendirebilirsiniz.

  Adı üstünde alışkanlık! Yani bunu düzenli olarak uygulamalısınız. Bu sebeple yapmanız gerekenler şeylerden biri de günde kaç sayfa okuyacağınıza karar vermek. Örneğin günde 10 sayfa okumak, başlangıç için oldukça uygun. Bunun yanı sıra yanınızda kitap taşıyarak uygun bir zaman ve mekân bulduğunuzda planladığınızdan daha çok kitap okuyabilirsiniz.

  5. Okumak İçin Okumayın, Gerekirse Yeni Bir Kitaba Geçin

  Yorumlarını okuduktan sonra tam size göre olduğunu düşündüğünüz bir kitap, ne yazık ki okumaya başladığınızda umduğunuz gibi çıkmayıp sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Kitapları zevk almadan okumaya çalışmak, yani okumak için okumak da sıkıcı bir deneyim yaşamanıza neden olabilir. Çare ise okumaktan hoşnut olmadığınız kitabı bırakıp yeni bir kitaba başlamak olabilir. Ne de olsa her kitap size hitap edecek diye bir şey yok! Önemli olan, okuduğunuz kitabın dünyasına girebilmeniz!

  6. Bahanelere Yenik Düşmeyin

  “Okumak istediğim kitapların listesini hazırladım, ama o kitapları alacak bütçem yok.” gibi nedenlerin aslında üstesinden gelebileceğiniz durumlar olduğunu bilmelisiniz. Online kitap satış mağazalarının yaptığı indirimleri takip etmek, kitap fuarlarından alışveriş yapmak ya da ikinci el kitap satın almak, düşündüğünüzden çok daha uygun bir bütçeye kitap alışverişi yapmanızı sağlayabilir. Bunun yanı sıra kütüphanelerden yararlanabilir ya da okumak istediğiniz kitaplar arkadaşlarınızda varsa kitapları onlardan ödünç alabilirsiniz.

  Ve En Önemlisi: Pes Etmeyin!

  Bir alışkanlıktan vazgeçmek de alışkanlık kazanmak da sandığınız kadar kolay olmayabilir, ama pes etmemelisiniz. Alışkanlık kazanmanızı sağlayacak en önemli nokta bu! Burada birkaç gün denemekten bahsetmiyoruz. Kitap okumadığınızda hayatınızda bir eksiklik hissedeceğiniz aşamadan bahsediyoruz. Doğru kitapları seçerek kitap okumanın verdiği zevki yaşayabilir ve kitap okuma alışkanlığını kazanabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.mapfre.com.tr

  Kitap Okuma Alışkanlığımızı Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

  Kitap Okuma Alışkanlığımızı Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz?

  Kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmek için neler yapabiliriz? Kitap okumayı sevmek için neler yapmamız gerekir? konulu araştırma yazısı.

  Kitap okumak, insan için en yararlı eylemler arasında yer almaktadır. Kitap okuyan kişinin kabiliyetlerinde gelişme görülür, hayata bakış açısı genişler, bilgisi ve görgüsü de artar. Kitap okuyan kişi; hızlı anlamaya başlar, kendisini daha iyi ifade eder, insanlarla iletişimini güçlendirir, eğitim hayatında başarılı olur. Kitap okumanın daha saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca farklı yararı vardır? Peki kitap okuma alışkanlığını nasıl kazanabiliriz? Kitap okuma alışkanlığımızı geliştirmek için neler yapabiliriz?

  Alışkanlıklar, bir anda gayrete geçmek ile başlar. Nasıl ki bir tohumu toprağa atarız ve ardından o tohumu her gün sularız… Üstelik tohum toprağın altından görünmez bile. Ona rağmen sürekli tohumu sulamaya devam ederiz. Bir müddet sonra o tohumdan bir fide meydana gelir. Fide uzar, uzar ve uzar… En sonunda güçlü ve sağlam bir ağaç olur. Tohumken ve fide halindeyken her gün sulanmasa ve bakımı yapılmasa çok kolay şekilde yok olup gidecek o bitki; artık sapasağlam, dirençli bir ağaç olmuştur. Artık onu yıkmak ve yok etmek hiç kolay değildir.

  Yukarıdaki örnekte olduğu gibi; kitap okuma alışkanlığı da tohumun toprağa atılması gibi elimize bir kitap almak ile başlar. Her gün elimize bir kitap alır, kendimize okuma zamanı ayırırsak okuma alışkanlığımız giderek pekişmeye başlar. Başlangıçta bu durum zor gelebilir, kitap okumaya alışana kadar bundan sıkılabiliriz. İşte bu dönem; tohumun fide olma dönemidir. Bıkmadan kitap okumaya devam edilirse, kitap okumak alışkanlığa dönüşecektir. Oysa sıkılarak kitap okumaya ara verilirse, tıpkı henüz zayıf durumda olan fidenin yok olup gitmesi gibi kitap okuma alışkanlığı da edinilemeyecektir.

  Kitap okuma alışkanlığına temel atarken; insan hoşlandığı, merak ettiği, ilgisini çeken konularda kitap okumaya başlamayı tercih edebilir. Bu sayede kitap okuma alışkanlığını çok daha kolay şekilde edinebilir. Ayrıca başlarda, kendisine günlük olarak kitap okuma zamanı belirlemesi ve bu zamanda mutlaka kitap okuması çok önemlidir. Bir müddet sonra her gün kitap okumadığında zaten eksiklik hissetmeye başlayacak ve kendiliğinden kitabı eline alacaktır.

  *** Kitap Okuma Alışkanlığımızı Geliştirmek İçin Neler Yapabiliriz? konulu araştırma yazısı hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Kitap okuma alışkanlığı kazanmanın 3 yolu

  Merhaba,

  Yazı içerisinde yatmadan önce kitap okunmasını tavsiye etmedim. Genel olarak insanlar bu tür eğilimde oldukları için bunu sorma yoluna gittim. Kitap okumak için en ideal saatler sabah saatleridir. Çünkü sabah saatlerinde okuduklarınızı anlama konusunda çok daha zor yorulmuş olursunuz. Gece yatmadan önce elbette kitap okuyabilirsiniz. Özellikle vaktiniz darsa ve size hiçbir vakit kalmıyorsa bunu yapabilirsiniz. Ancak kişisel olarak bunu tavsiye etmem.

  Sağlıcakla kalın. Dilediğiniz zaman yorum, e-posta, Facebook veya Twitter yoluyla iletişim kurarak bana ulaşabilirsiniz.

  E-posta: [email protected]
  Facebook: http://www.facebook.com/Grisayfalar
  Twitter: https://twitter.com/grisayfalarcom

  Yazı kaynağı : www.grisayfalar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap