Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kisirlastirma sonrası kedi davranışları

  1 ziyaretçi

  kisirlastirma sonrası kedi davranışları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kedi Kısırlaştırma Sonrası Kedi Psikolojisi ve Davranışları

  Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi ve davranışları kedi sahibi tarafından en çok bilgiye ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Dr. Pati ® Üsküdar Veteriner Kliniği olarak, kısırlaştırma ameliyatından sonra kedilerinize sağlıklı bir yaklaşım için rehber niteliğindeki bu yazıyı ele aldık. Kısırlık ameliyatı sonrası kedinizin nasıl bir yaşam süreceği ve onu rahat ettirebilmek için neler yapabileceğiniz hakkında;

  uzun süre çalışma ve deneyimlerimizi sizlerle paylaşacağız.

  1.Kedilerin Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Psikolojisi Etkilenir Mi?

  Kedilerin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi değişir mi üzerine doğrulanmış bir teori mevcut değildir. Fakat kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedi sahipleri kedilerini daha fazla gözlemleme imkânı bulduklarından, birçok yeni özellikler keşfedebilir. Ameliyat sonrası gösterilen ilgi ve şefkat, kedilerle aranızda özel bir bağ kurulmasına sebep olur.

  Dişi kedilerin kızgınlık dönemine girmesiyle şefkat ve ilgi beklentisi üst düzeye çıkmaktadır. Operasyondan sonra aynı dönemde bu beklentiler devam edebilmektedir. Bu veri, kedi psikolojisi üzerindeki etkiyi saptayabilmek için yeterli değildir.

  2.Kedinin Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Davranışları Nasıl Etkilenir?

  Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası davranışları nasıl etkilenir, kısırlık ameliyatının amacı, kızgınlık döneminin istenilmeyen davranışlarını önlemektir.  Kedilerin kısırlaştırılması hakkında merak ettikleriniz için Dr. Pati kedi kısırlaştırma sayfasını ziyaret edebilirsiniz

  Her kedi eşsizdir ve farklı çevre unsurlarında yetişir. Yetişkin ya da yavru kediniz hangi dönem içerisinde kısırlaştırıldıysa, davranışlarında ki değişimde bu döneme paralellik gösterecektir. Veteriner hekiminiz, kedinize en uygun operasyon zamanını sizlere önerecektir. Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi üzerinden dolaylı varsayımlara ulaşabiliyorken, kızgınlık dönemi davranışları hakkındaki etkilerinden kesin olarak bahsedebilmekteyiz. Kedi sahiplerindeki değişimin, kedilere de yansıdığını söylemek mümkündür.

  Kedi kısırlaştırma operasyonu sonrası kedilerin davranışlarında ilk sürelerde durgunluk gözlenebilir. Yeni hormanel düzeylerine alışana kadar hasta sahibine karşı hassas davranabilir, içine kapanabilir. Hormonel düzeyler stabilleştiğinde durum hızlıca düzelir. Yani geçici bir durumdur.

  Davranış olarak baktığımız zaman karakterize sabit etki bir etki olmamaktadır. Bazı kediler daha enerjik olurken bazı kediler daha da sakinleşmektedir. Fakat mizaç olarak genel anlamda yumuşama görülebilir.

  3.Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Kedi Bakımı

  Kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi ve davranışları sağlıklı bir tablo oluşturabilmesi için İlk olarak ortamın düzenlenmesi gerekmektedir. Onlar için mümkün olduğunca sakin ve konforlu bir alan oluşturmalısınız. Evde birden fazla kedi ya da canlı besliyorsanız birbirlerinde uzak durmalarını sağlayınız.

  Kedinizin aldığı anestezi ilk 18 – 24 saat sürede etkisini göstermeye devam edecektir. Belirtiler içerisinde huzursuzluk, mide bulantısı, hareketleri kontrol edememe ve durgunluk gözlemlenebilir. Hazırladığınız bu alanı sık sık kontrol edip, sağlık durumunu yakından incelemelisiniz. Alan çevresinde ona zarar verebilecek ürünlerin olup olmadığını analiz etmelisiniz. Atlayıp ulaşabileceği yüksek eşyalardan, mekânı arındırmanız gerekiyor.

  Kedinizin rahat edebileceği yatağı yoksa, bir kutunun içine sereceğiniz yumuşak materyallerden oluşan bir yer oluşturun. Her ihtimale karşı yatacağı yerin üzerine bir ped yerleştirebilirsiniz. Bu yatağı zemin bir alana koyunuz. Hem zıplayıp yara bölgelerine zarar vermesini engellemiş olursunuz hem de kediniz zemine uzanarak, ameliyat bölgelerini serinletip yaralarını yatıştırmış olur.

  Bunun yanında, ışığı iyi koordine etmelisiniz. Anestezi alan kediler, genel olarak ışıktan hoşlanmazlar. Dinlenme alanının ışığını tamamen kapatın ya da kısık bir şekilde kullanmayı tercih ediniz. Her kedinin farklı bir karakterde olduğunu unutmamak gerekir. Gözlemleyerek uygun olan ışığı bulabilirsiniz.

  Dışarı çıkan bir kediniz varsa, yara tamamen iyileşmeden dışarı çıkmasına izin vermeyin. Veteriner hekiminizle konuşup doğru zamanı tespit edebilirsiniz. Kısırlık ameliyatı ciddi bir operasyondur. Cerrahi olarak kesilen bölgeyi, ameliyattan sonra veteriner hekiminizin size de göstermesini isteyin. Dilerseniz bu alanı fotoğraflayın. Böylelikle her geçen gün yaranın iyileşme sürecini gözlemlemiş olursunuz.

  Bu adımların dışında kısırlık ameliyatı sonrasında kedinizin dinlenmesine izin verin. Kontrol amaçlı olmadığı süre dışında onları hareket ettirmekten kaçınmalısınız. Hareketli oyunlara bir süre ara vermeniz doğru olacaktır.

  Erkek kediler kuyruk altlarından, dişi kediler ise karın bölgesinden ameliyatları gerçekleştirilir. O yüzden bu bölgelere baskı yapmayınız. Eğer kedinizi hareket etmek durumunda kalırsanız, dikiş yerlerine dokunmadan çok sakin bir şekilde bunu yapınız. Çünkü dikiş bölgeleri enfeksiyona ve tahrişe oldukça yatkındır. Bunu önlemek adına, veteriner hekiminizin önerisiyle bölgeyi izotonik serum ile dezenfekte edebilirsiniz.

  Başarılı bir ameliyat sonrasında kedinizin 24 saat içerisinde normal davranışlarına dönmesi beklenir. Eğer kedinizde aşağıdaki belirtileri fark ederseniz veteriner hekiminizden bilgi alınız.

  Bu belirtilerin her biri ciddiye alınması gereken semptomlardır. Ameliyat sonrası süreçte de veteriner hekiminizle sürekli iletişim halinde olunuz. İletişim halinde olmanız, birçok hastalığın öncesinde önlem alabilmenizi sağlar. Aşağıda yer alan belirtilerle karşılaştığınızda ise acil bir şekilde veterinerinize gitmelisiniz.

  Bunların yanında, kediniz operasyona girmeden önce ameliyat ve ameliyat sonrası bakım hakkında gerekli bütün bilgileri veteriner hekiminizden öğreniniz. Kediler acı hissetse de bunu sahiplerine belli etmeyebilir.Veteriner hekiminizin önerdiği ilaç ve kullanma dozunu uygun bir şekilde kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz. Veterinerinizin dışında duyduğunuz antibiyotik ve krem kullanımlarına itibar etmeyiniz. Sağlıklı bir ameliyat sürecinde can dostlarımızı önemsiyoruz!

  4.Kedilerde Kısırlaştırma Operasyonu Sonrasında Neler Yaşanır?

  Kısırlaştırma operasyonu için ilk 24 saat çok önemlidir. Ameliyattan kaç saat sonrasında kedinizin kendine geleceği, sağlık durumu ve bünyesine bağlıdır. İlk gün eve geldiğinizde kedi maması yenildiğinde kusma gerçekleşirse, mamayı kaldırın ve bir sonraki sabah az miktar olarak yeniden deneyin. Kediniz yeniden kusarsa ya da ishal olmuşsa, direkt veteriner hekiminize ulaşın.

  Operasyondan sonra 7 ile 10 gün arasında her gün en az iki kez olmak üzere cerrahi bölgeyi inceleyiniz. Aşağıda belirtilecek olan sorunları görmeniz halinde zaman kaybetmeden veteriner hekiminize durumu danışınız.

  Bu belirtilerin dışında kedilerinizin diş etlerini de kontrol etmelisiniz. Kırmızılık ve soluk pembe diş etleri, kedinizin sağlıklı olduğunu gösterir. Fakat normalden daha soluk ve diş etlerine bastırdığınızda renk dönüşü sağlanmıyorsa kansızlıktan şüphelenebilirsiniz.

  Bu yüzden kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası psikolojisi ve davranışlarını gözlemlemek oldukça önemlidir. Aşağıda belirtilen normal dışı belirtileri görürseniz, zaman kaybetmeden veteriner hekiminize gitmeyi ihmal etmeyiniz.

  5.Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Sonrasında Alınacak Önlemler

  Kedinizin kısırlık ameliyatı sonrasında, kendine gelebilmesi ve eski haline dönebilmesi için en az 24 saatin geçmesi beklenmelidir. Kedi sahiplerinin bu süre içerisinde mümkün olduğunca sakin kalması gerekir.

  Ameliyat dönüşünde hazırlanması gereken ortam hakkında kedinin kısırlaştırma operasyonu sonrası davranışları nasıl etkilenir bölümünde yer vermiştik. Diğer bir yandan, kedinizin tuvaleti, maması ve suyu yakınında bulunmalıdır. Mama ve su kaplarının, tuvaletine yakın bi yerde olmamasına özen gösteriniz.

  Operasyon sonrasında ilk hafta tuvaletlerinin durumunu kontrol etmelisiniz. Dikişleriyle kumun teması önlenmelidir. Bu nedenle, bentoit yerine silika kumları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer evde başka kedileriniz varsa, gözlem açısından tuvaletlerini muhakkak ayırmanızda fayda var. Ameliyatın sonrasında 24 saat içerisinde kedinizin idrarında kan görülebilmektedir. Bu durumun devam etmesi halinde veteriner hekiminize muhakkak ulaşmalısınız.

  Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedinizin çok hareketsiz kalmasına veya çok aktif hareket etmesine müsaade etmeyiniz. Kedinizin yarası bütünüyle iyileşip kapanana kadar koşmasına, merdivenden çıkmasına, zıplamasına engel olmaya çalışınız.

  Ameliyatın ilk günlerinde hareketlerini kısıtlamaya özen gösterirken, kedinizin strese girmemesinde de dikkat ediniz. Gün içerisinde kontrollü olarak gözünüzün önünde hareket etmesini sağlayınız.

  Kediniz dikişli bir ameliyat geçirdiyse, muhakkak takibini gerçekleştirmelisiniz. Bu yüzden ameliyatın ilk 10 gününde özel üretim ameliyat giysisi ya da yakalık kullanmanız önerilmektedir. Bu giysi ve yakalıklar;

  Önlemek için kullanılmaktadır. Ameliyat öncesinde internetten temin edebilir ya da veterinerinizden temin edebilirsiniz.

  Veteriner hekiminizin tavsiyesiyle yapılan pansuman, dikişlerin sağlıklı bir şekilde onarılmasını sağlar. Verilen ilaçları tam zamanlı olarak kullanarak, kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz. Bu sayede, ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonların erken teşhisi ve tedavisi sağlanabilmektedir.

  Kısırlaştırma hakkında daha fazla bilgi için Dr. Pati Veteriner Kliniği hekimlerimizden bilgi alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : uskudarveteriner.com

  Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım & Davranışları - Alınacak Önlemler » Petibom

  Kedi Kısırlaştırma Sonrası Bakım & Davranışları - Alınacak Önlemler » Petibom

  Öncelikle dişi ve erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatının, meydana gelebilecek sağlık sorunlarını engellediğini, kontrolsüz üremeyi engellediğini ve kısırlaşan kedilerin daha uzun, daha sağlıklı bir hayata sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu bilgilere dayanarak sizler de evcil hayvanınızı kısırlaştırmayı düşünüyor ve buna karar vermekte zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak bir kediyi ameliyat ettirmenin zor olduğunu ekleyerek, ameliyattan sonra kedi bakımının da oldukça önemli olduğunu vurgulamalıyız.

  Bunun için kedinizi nasıl etkili bir şekilde bakacağınızı bilmeli ve kritik noktaları öğrenmelisiniz. Yeni kısırlaştırılmış kedinizin bakımında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek ve ameliyat öncesi ve sonrası iyileşme sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamak için bilmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Peki kedilerde kısırlaştırma sonrası bakım nasıl olmalıdır? Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hep birlikte bakalım…

  Kısırlaştırma Ameliyatı İçin Karar Verme Aşaması

  Çoğu kedi sahibi, kedilerini kısırlaştırma konusunda oldukça kararsız kalırlar. Ve üstelik yavru bir kedi sahibi olmak istedikleri için de bu karar konusunda epey bir düşünürler. Ancak ameliyatın avantajlarını, dezavantajlarını ve detaylarını bilmek, karar verme sürecini etkilediği gibi ayriyeten bu konular hakkında bilgi sahibi olmanızı da sağlar. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz, ”Kedilerin erken kısırlaştırılmasının önemi ve faydaları” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Dişi kedilerin kısırlaştırılması, hamile kalmasını önlemek, üreme sistemine bağlı olarak meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununu engellemek, kızgınlık dönemine girdiğinde dışarıya çıkma isteğini ortadan kaldırmak ve bir kavgaya karışarak kendisine ya da diğer kedilere zarar vermesini engellemek içindir. Tüm bu olumlu yanların yanı sıra tek olumsuz bir yanı vardır o da bir daha yavru sahibi olamayacağıdır.

  Erkek kedilerin kısırlaştırılması ise, dişi kedilere göre çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonunun en iyi yanı, uzun bir süre testis ve prostat gibi sağlık sorunlarının görülmemesidir. Erkek kediler kızgınlık dönemlerinde dışarı çıkmak isterler ve çıktıklarında da yine dişi kediler gibi diğer kedilerle kavga edebilir ve zarar görebilirler. Ayrıca dışarı çıkmak için camdan atlamak gibi girişimlerle kendilerine de zarar verebilmektedirler. Nitekim bu durumlara engel olmak için erkek kedileri de kısırlaştırmak gerekmektedir.

  Kısırlaştırmaya karar verdiğiniz kediniz operasyona alınmadan önce bir takım testler istenecektir. Bu testler genel kan sayımı ve organlarının değerlerini görmek için istenen serum biyokimya testleridir. Anestezi riskini en aza indirmek için kedinizin akciğer ve kalp durumunu görmek için röntgen ve EKO gibi ek görüntüleme yöntemleri istenebilir. Ve son olarak en önemlisi kedinizin viral hastalıklar açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu viral hastalıklardan en önemlilerinden biri bilindiği üzere Feline Corona Virus’tur (FCoV). Bu virus kedilerin birçoğunda pozitif olan fakat mutasyona uğramadığı sürece tehlikeli olmayan bir virustur. FCoV’un mutasyona uğramasına sebep olabilecek durumlardan biri strestir. Operasyon geçirmek, bazen bazı FCoV pozitif kediler için yeterince stresli bir durum olabilmekte ve kedinizin FIP hastalığına yakalanmasına sebep olabilmekte. Bunun önüne geçebilmek için kedinizin pozitif olup olmadığını öğrenebilir ve onu strese karşı maksimum şekilde koruyabilirsiniz.

  Ameliyattan Önceki 24 Saat

  Kedilerin kısırlaştırılmadan önce, akşam saatlerinden sonra herhangi bir şey yiyip içmemeleri gerekiyor. Eğer kedinizin ne kadar süre mamasız kalması gerektiğini ve bu saati nasıl ayarlayacağınızı bilmiyorsanız, ameliyat saatinize bakmanız yeterli olacaktır. Ameliyat olacağı saatten 12 saat önce mama ve suyunu önünden kaldırmanız gerekmektedir. Ayrıca erken saatlerde ameliyat gerçekleşirse daha rahatlatıcı olacaktır. Çünkü bu sayede acıkma gibi stres gerektiren durumları ortadan kaldıracaksınız.

  Kedinizin Ameliyatından Sonra Karşılaşabileceği Olası Sorunlar

  İlk olarak kedinizin ameliyatından sonra iyileşme dönemi adına onu evde tutmanız gerekmektedir. Üstelik kedinizin dışarı çıkmaması dışında zıplamaktan ve koşmaktan kaçınması gerektiğinin de altını çizelim. Eğer kediniz ameliyat sonrası iyileşme sürecinde koşar ya da zıplarsa pek çok soruna neden olabilir. Bunlardan bazılarını sizin için sıralayalım;

  Ameliyattan Sonra Kedi Koymak İçin En İyi Yerler

  Kedinizin ameliyat işleminden sonra eve dönüşü için bir takım hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Bunun için kedinizin fiziksel aktivitesini kontrol edebileceği ve ameliyat sonrasında daha rahat olabileceği bir iyileşme alanı yaratmalısınız. Peki ameliyattan sonra kedi koymak için en iyi yerler nerelerdir? Kedinize hangi alanı yaratmalısınız? Bir bakalım…

  Büyük Bir Taşıyıcı (Plastik Köpek Sandığı)

  Kedilerin operasyondan sonra daha kolay bir şekilde iyileşmesi adına büyük ve plastik köpek sandığını kullanabilirsiniz. Bu taşıyıcılar genel olarak bir kedinin uzanabileceği ve rahatça dinlenebileceği yeterli alana sahiptir. Üstelik taşıyıcının içerisine kum kabı, mama ve su kapları gibi kedinizin temel ihtiyaçlarının da girmesi oldukça önemlidir.

  Köpek Kafesi

  Ayrıca yavru köpeklerin tuvalet eğitimi için kullanılan tel çitli paneller ya da yine köpekler için üretilmiş tel kafesler kullanışlı olabilmektedir. Bu kafeslerin içine kedinizin ihtiyacı olabilecek bütün eşyaları koyabilir ve hareketini kısıtlayabilirsiniz.

  Küçük Banyo ya da Çamaşır Odası

  Büyük bir taşıyıcı konusunda hemfikir değilsek, kediniz için küçük bir banyo ya da çamaşır odası ayarlayabilirsiniz. Ancak kedinizin atlayabileceği ya da zıplayabileceği yerlere, örneğin pencere pervazı veya tezgahlara, dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu atlama ya da zıplama eylemi, yukarıda bahsettiğimiz riskleri oluşturabilir. Öte yandan ilaçlar, deterjanlar ya da diğer tehlikeli maddelere erişimini engellemeniz gerektiği için bu eşyaları ortadan kaldırmalısınız.

  Yatak Odası

  Banyo ya da çamaşır odası gibi küçük bir yatak odası da, bazı zamanlar için kullanışlı olabilir. Ancak yine yukarıda bahsettiğimiz gibi kedinizin atlama ve zıplama potansiyelini göze alarak, odanın içerisinde herhangi bir mobilya olmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Ayrıca isterseniz hem kediniz hem de sizin için daha rahat olması adına, mobilyaların yanına kedinizin inip çıkabilmesi için merdiven ya da rampa yaptırabilirsiniz.

  Hastane Odası

  Eğer ameliyat sonrasında kedinize evde bakamayacağınızı ve kedinizin egzersiz kısıtlamalarına evin engel olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinize bir oda ayarlayıp ayarlayamayacağını sorabilirsiniz. Bazı durumlar için bu önlem daha iyi bir tercih olabilir. Ancak hastane odasında ya da ortamında iyileşmeye çalışan kedinizin ne kadar stresli olacağını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sürekli olarak ziyarete gelebilecekseniz bunu uygulamanız daha mantıklıdır.

  Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Alınacak Önlemler

  Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası, kedinizin eski düzenine yani eski alışkanlıklarına geri dönmesi için en az 24 saat geçmesi gerekmektedir. Bu 24 saatlik zaman diliminde ise, sakin kalmanız oldukça önemlidir. Aynı zamanda kedinizin iyileşmesi için sıcak, sessiz ve karanlık bir alan yaratmanız ve varsa diğer evcil hayvanlardan ya da çocuklarınızdan uzak tutmanız gerekmektedir.

  Öte yandan kedinizin bu iyileşme döneminde yakınlarına mutlaka bir tuvalet ve rahatlıkla erişebileceği mama ve su kabını yerleştirmelisiniz. Kısırlaştırma ameliyatından sonra yaklaşık 1 hafta boyunca kedinizi tuvalete girişinde ve çıkışında takip etmelisiniz. Dikişlerine kum yapışıp yapışmadığını ya da dikişlerinin idrarla, dışkıyla temas edip etmediğini kontrol etmeniz gerekecek. Eğer kedinizle bu şekilde ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız bentonit kedi kumu yerine silika kum kullanmanız daha faydalı olacaktır. Böylece küçük bentonit tanelerine yapışmış dışkı ya da idrar kalıntısı gibi maddeler, kedinizin dikişleri ile temas etmemiş olacak. Eğer evde başka bir kedi varsa, idrar takibi açısından tuvaletlerini mutlaka birbirlerinden ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca ameliyat sonrasında ilk 24 saatte idrarda kan görülebilir. Ancak 24 saat sonrasında hala idrarda kan görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir an önce veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

  Kedilerin kısırlaştırma ameliyatı sonrasında çok fazla hareket etmesine veya çok uzun süre hareketsiz kalmamasına dikkat etmelisiniz. Kediniz tamamen iyileşinceye kadar merdivenden çıkmasına, zıplamasına, koşmasına ve atlamasına asla izin vermemelisiniz. Hareketlerini kısıtlarken kedinizi strese sokmamak için aynı zamanda kaslarının da gücünü kaybetmemesi için günde birkaç kez gözünüzün önünde gezinmesine ve çevreyi keşfetmesine izin vermelisiniz. Ayriyeten kedinizde dikiş varsa, dikişlerini takip etmeniz büyük ölçüde önemlidir. Bunun için kedinizdeki yara iyileşinceye kadar koruyucu yakalık, elizabeth yakalar veya koni gibi yakaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle elizabeth yakalığı, kedinizin dikiş bölgesini yalamasını ve ısırmasını engellemek için iyi bir tercihtir. Bir başka seçenek ise operasyon sonrası giysileridir. Bu giysileri internetten satın alabilir veya veteriner hekiminizden isteyebilirsiniz. Kedinizin davranışlarına bağlı olarak yakalığı veya operasyon sonrası giysisini tercih edebilirsiniz. Her ikisiyle de kedinizi gözlemleyerek neyin doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

  Veterinerin önerileri ile kedinize pansuman yapmanız, dikişlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ayrıca kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrasında alınacak önlemlerden biri de veterinerinizin uygun gördüğü zamanlarda kontrole gitmektir. Bu kontrol sayesinde kedinizde herhangi bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Aynı zamanda kedinizin ameliyat yerinde görülebilecek hafif kızarıklık ve şişlik iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve ameliyattan sonraki ilk birkaç gün normal olabilir. İlk 2-3 günden sonra şişlik ve kızarıklık azalmalı ve daha iyi olmalıdır kızarıklık veya iltihaplanma gibi rahatsızlıklara rastlarsanız, veteriner hekiminizi önceden bilgilendirerek erken müdahale yapmasını sağlayabilirsiniz.

  Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakımı

  İlk olarak kediniz için sessiz ve rahat bir alan yaratmanızdan yukarıda bahsettik. Ancak şimdi daha detaylı kedilerde kısırlaştırma sonrası bakıma değineceğiz. Kediniz anesteziden dolayı ilk 18 – 24 saat boyunca mide bulantısı ve huzursuzluk hissedebilir. Aynı zamanda evdeki diğer kedi veya insanlardan uzak kalması için ona rahat rahat dinlenebileceği sessiz ve izole bir alan yaratmak oldukça önemlidir. Ancak kedinize yarattığınız bu alanın, sizin görme açınızda olması gerekiyor. Her ihtimale karşı kedinizi gözlemlemelisiniz. Ayrıca etrafında ona zarar verebilecek engeller varsa, o tehlikeli noktaları uzaklaştırmalısınız.

  Ardından kedinizin uyuması için rahat bir yer ayarlamalısınız. Eğer kedinizin normal bir yatağı yoksa, bir kutuya yumuşak yastık ya da battaniye koyabilirsiniz. Daha sonra kedinizin yatağını ahşap zeminli bir alana koymalısınız. Serin ve sağlam zeminlerde uzanıp karınlarını serinletmeye bayılan kediler, bu sayede ameliyat bölgelerini de yatıştırmış olacaklar. Ancak belirtmeliyiz ki yatağı alçakta tutmaya özen göstermeli ve zıplamalarını engellemelisiniz. Öte yandan ışığı iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü anestezi geçirmiş kediler, genel olarak ışığa duyarlıdır. Bu nedenle kedinizin dinlenme alanındaki ışıkları ya kapatın ya da çok kısık bir şekilde yanmasına izin verin. Fakat bu bahsettiğimiz durumlar her kedi için geçerli olmayabilir, bu sebeple kedinizin nasıl rahat edeceğini gözlemleyerek ışığın açık veya kapalı olmasına karar verebilirsiniz.

  Kedinizi evde tutmaya çalışın ve en az 2 haftaya kadar dışarı çıkmasına izin vermeyin. Kedinizin cerrahi kesik bölgesinin neye benzediğine dair bir fikir edinmek ve ilerleyişini görmek için düzenli olarak bu bölgeyi incelemeniz gerektiğini de unutmayın. Hatta veterinerden eve gelmeden önce kedinizin kesiğini size göstermesini isteyebilirsiniz. Üstelik size yardımcı olması adına o bölgenin fotoğrafını da çekebilirsiniz.

  Bu saydıklarımızın dışında kedinizin dinlenmesine izin vermeli ve onunla oyun oynamaya çalışmamalısınız. Ayriyeten gerekmediği sürece kedinizi hareket ettirmemelisiniz. Erkek kedilerin kuyruğunun altına, dişi kedilerin ise karın bölgesine baskı yapmaktan kaçının. Eğer kedinizi kaldırmanız gerekiyorsa, bunu dikiş yerlerine gelmeden nazik bir şekilde yapmalısınız. Aynı zamanda kedinizi ameliyattan sonra 10 – 14 gün boyunca yıkamaktan kaçının. Çünkü bu durum bölgede tahrişe ya da enfeksiyona neden olabilir. Yalnız cerrahi kesiğin etrafını izotonik serumla nemlendirilmiş bir bezle temizleyebilmeniz mümkün.

  Öte yandan veteriner hekiminizin size söylediği şekilde kedinize ilaçlarını vermeyi unutmayın. Kediniz acı çektiğini çok belli etmeyebilir bu yüzden ona ilacını vermemezlik yapmayın. Veteriner hekiminiz size ne şekilde vermeniz gerektiğini zaten anlatmış olacak. Ayrıca veterinerinizin dışında kedinize kafanıza göre herhangi bir ilaç vermeyin. Antibiyotik ya da dezenfekte edici kremler de dahil olmak üzere veterinerin onayı olmadan sakın kedinizin üzerinde bu tip şeyleri kullanmayın.

  Kedilerde Kısırlaştırma Sonrası Davranışlar

  Kediniz ameliyattan eve döndüğü zaman gece yemek yedikten sonra kusarsa, mamayı kaldırın ve ertesi sabah tekrardan az miktarda yemek vermeyi deneyin. Eğer kediniz tekrardan kusar ya da ishal olursa, derhal veterinerinizi arayın. Ayrıca ameliyattan sonra 7 – 10 gün boyunca her sabah ve her akşam kedinizin kesik bölgesini inceleyin. İlk gün kesik bölgesini fotoğrafladıysanız her zaman karşılaştırın ve aşağıda belirttiğimiz sorunlardan birini gözlemlerseniz hemen veterinere gidin.

  Yukarıda bahsettiklerimizin dışında kedinizin diş etlerini kontrol etmelisiniz. Soluk pembe ve kırmızı renkte olan diş etleri normaldir. Ancak diş etleri soluksa veya bastırdığınızda normal rengine dönmüyorsa veterinerinizi arayın. Aynı zamanda bazı durumlarda kedinizdeki ağrı belirtilerini anlamayabilirsiniz. Bu yüzden aşağıda belirttiğimiz belirtileri kedinizde görürseniz, veterinere gitmeniz gerektiğinizin altını çizelim.

  Öte yandan kedinizin davranışlarını inceleyerek iyileştiğinden ve normale döndüğünden emin olun. Normal olmayan ne varsa, ameliyattan sonraki 24 saat içerisinde kaybolması beklenir. Eğer kedinizde aşağıda belirttiğimiz gibi anormal şeyler fark ederseniz, hemen veterineri aramalısınız.

  Çoğu durumda veterineri arayıp iletişim halinde olarak birçok hastalığı önleyebilir ve tedbirleri alabilirsiniz. Ancak aşağıda saydığımız belirtiler kedinizde varsa, veterineri aramak yerine derhal acile gitmeniz gerekmektedir.

  Kısırlaştırılmış Bir Kediyi Nasıl Beslersiniz?

  Kısırlaştırma sonrasında kediler genellikle bir önceki haline göre daha çok kilo alma eğiliminde olurlar. Bu yüzden düzenli olarak veteriner hekimi ziyaretleri gerçekleştirilmeli ve düzgün beslenme programları ile kedilerin kilo alması engellenmelidir. Aynı zamanda kedilerin kilo almaması için özelleştirilmiş mamalar tüketebileceğini de belirtelim. Öte yandan kısırlaştırma ameliyatından sonra eve geldiğinizde anestezinin etkisi geçince, kedinize az miktarda su ve mama verebilirsiniz. Ancak kısırlaştırma ameliyatından sonra kedinizin beslenme düzenini değiştirmemelisiniz. Kedinizin tam iyileşmesi adına 7 – 10 gün içerisinde aynı beslenme düzenine devam etmeniz gerektiğini unutmayın!

  Eve geldiğiniz zaman kedinize sığ bir tabakta bir miktar su verebileceğinizi söyledik. Zaten doğru beslenme şeklini veteriner hekiminiz size anlatacaktır. Fakat yine de doğru beslenme şekillerinden kısaca bahsedebiliriz. Kediniz uyanık ve duyarlı görünüyorsa, eve döndükten 2 – 4 saat sonra normal porsiyonundan yaklaşık dörtte birini yiyebilir. Ancak kedinizi çok fazla yemeye ve içmeye zorlamayın! Kedinizin yemek yediğini farz edelim, 3 – 6 saat içerisinde ona küçük bir öğün daha verebilirsiniz. Kediniz mamanın tamamını bitirene kadar bu işlemi tekrarlayabilir ve ardından normal beslenme düzenine devam edebilirsiniz. Kedinizin kısırlaştırılmasının üzerinden 20-30 gün kadar vakit geçtikten sonra artık onu, kısır kediler için özelleştirilmiş kısırlaştırılmış kedi mamalari ve kısırlaştırılmış yaş maması ile beslemeye başlamalısınız. Yeni bir mamaya geçiş aşamasında; ilk 1-2 gün boyunca bir porsiyon mamanın %25’i yeni mamadan, %75’eski mamadan olacak şekilde, sonraki 2 gün yarısı eski mama yarısı yeni mama olacak şekilde, bir sonraki iki gün boyunca %25’i eski mama %75’i yeni mama olacak şekilde, devamında ise sadece yeni mamasından vererek geçişi tamamlayabilirsiniz.

  Kediniz 16 haftalıktan daha küçükse, eve geldiğiniz zaman normal miktarın yarısı kadar küçük bir öğünle onu beslemelisiniz. Eğer yavru kediniz tüm cabalarınıza rağmen yemek yemiyorsa, en yakın zamanda veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Son olarak kedinize özel yiyecekler, ikramlar ya da abur cubur ve süt vermemelisiniz. Bu ürünler midesini rahatsız edebileceği gibi -özellikle sütün- sindirimi de kolay olmaz.

  Kedi Kısırlaştırma Sonrası Kaç Günde İyileşir?

  Çoğu kedi ya da köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun, kesiklerinin iyileşmesi tam 14 gün sürer. Bu 14 gün boyunca evcil hayvanınızın koşma, zıplama, oynama ve tasmasız yürüme gibi eylemlerden kaçınması gerekiyor. Ayrıca bu zaman diliminde onu yıkamayın ve kullanmanız gerekiyorsa yakalıkları takmış olun. Dikiş bölgesini günde en az iki kez kontrol etmeyi de unutmayın!

  Kısırlaştırma Sonrası Dikişler

  Kedinizin cilt dikişleri görünür olmayabilir. Ancak görünse de görünmese de kedinizin dikişleri, ameliyattan 10 – 14 gün sonra veteriner hekimi tarafından alınması gerekiyor. Eğer kedinizde hiçbir dikiş yoksa, o zaman da veterinerinizin önerdiği takip randevularına mutlaka gitmelisiniz. Aynı zamanda kedinizde dikiş varsa, dikişlerini düzenli olarak takip etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca kedinizin dikiş bölgesini yalamaması ve ısırmaması için bir yakalık tercih edebileceğinizi de yukarıda söyledik.

  Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası Psikolojileri Bozulur mu?

  Teoriye baktığınız zaman kısırlaştırma ameliyatı, kedilerin karakterini doğrudan etkilemez. Ancak bazı kedilerin hal ve hareketlerinde değişiklikler meydana gelebilir. Bunun sebeplerinden biri kedi sahibinin ameliyat olan kedilere daha fazla ilgi göstermesidir. Çünkü kedi sahiplerindeki değişimi, kediler fark edebilir ve bu değişim onlara da yansıyabilir.

  Dişi kedilerin genellikle kızgınlık dönemlerinde ilgi ve şefkat beklediği bilinir. Kısırlaştırma işleminden sonra ise dişi kediler yine aynı dönemlerde şefkat ve ilgi bekleyebilirler. Bu da direkt olarak kedilerin karakterlerinin ve davranışlarının doğrudan değişmediğini gösterir.

  Yazı kaynağı : blog.petibom.com

  kisirlastirma-sonrasi-kedi-bakim-sureci-ve-alinabilecek-onlemler-petify-blog

  kisirlastirma-sonrasi-kedi-bakim-sureci-ve-alinabilecek-onlemler-petify-blog

  Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakım Süreci ve Alınabilecek Önlemler

  Pet sahipleri için kısırlaştırma işlemi kararını vermek oldukça zor bir süreçtir. Özellikle kedi sahiplerinin evcil dostlarının en az bir kere yavrulaması düşüncesine sahip olması, bu kararı vermek daha da güçleştirebilir. Bu nedenle evcil dostlarımızın kısırlaştırılmasıyla ilgili tüm avantajların ve dezavantajların bilincinde olarak hareket etmekte fayda vardır. Kedi kısırlaştırma işleminden önce ve sonra yapılması gerekenleri bilmeniz ve uygulamanız kedinizin sağlığı açısından kritik bir önem taşır.

  Kedi Kısırlaştırma Operasyonundan Önce Yapılması Gerekenler

  Kısırlaştırılacak kedinin bir gün önceden hiçbir şey yememesi gerektiği dikkat edilmesi gereken etmenlerin başında gelir. Operasyon sürecine kadar su içmesine dahi izin vermemeniz önemlidir. Kedinizin ne kadar süre besin almayacağını operasyon saatinin belirginleşmesiyle birlikte düzeninize göre ayarlayabilirsiniz. Pet sahiplerinin de bu sürece psikolojik olarak hazırlıklı olması ve sakin kalması ise faydalı olacak diğer elementlerin başında gelir. Gergin bir psikolojide olmanız, sizin kadar evcil dostlarınızın da bu stresli süreci daha zor atlatmasına sebep olabilir. Bizlerin ruhsal durumunu hisseden minik dostlarımızın tıbbi süreçlerinde psikolojik olarak temkinli bir ruh hali taşımak oldukça önemlidir.

  Erkek ve Dişi Kedilerin Kısırlaştırma Sonrası İyileşme Süreçleri ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  Kısırlaştırma işlemi sonrası kedinizin bakımını iyi bir şekilde sağlamak, bu sürecin sorunsuz geçmesinin en önemli noktasıdır. Dişi kedilerde kısırlaştırma operasyonu 'spaying' olarak da adlandırılabilir. Dişi kedi kısırlaştırma operasyonu, kızgınlık dönemine giren kedinin dışarıya kaçmasını ve oluşabilecek tüm olumsuz durumları ortadan kaldırmak için yapıldığı gibi, istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için de uygulanabilir. Dişi kediler 4 aya ulaştıktan sonra gebe kalma ihtimali taşırlar. Bu nedenle gebelik ihtimali taşıdığı olgunluğa ulaşmalarının ardından veterinerizin de onayını sağladıysanız kısırlaştırma işlemine niyetlenebilirsiniz. Dişi kedinin kısırlaştırılmasının sağladığı avantajlardan en önem taşıyan kriter rahim enfeksiyonu riskinin ortadan kalkmasıdır. Bu sayede istenmeyen gebeliklerin de önüne geçilmiş olunur. Unutmayın ki kediler kısırlaştırma işleminin ardından bir daha yavru sahibi olamamaktadır.

  Erkek kedi kısırlaştırma işlemi ise 'castration' olarak bilinir. Dişi kedilerde olduğu gibi erkek kedilerin de kızgınlık döneminde dışarıya kaçıp kendine ve diğer kedilere zarar vermesi muhtemel bir olasılıktır. Erkek kedilerin kısırlaştırma işleminden dişi kedilere nazaran daha kolay bir süreç olarak bahsedilebilir. Erkek kedilerde kısırlaştırma işleminde vücutlarının dış bölümünde bulunan testisler çıkartıldığından dolayı risk çerçevesi daha kısıtlıdır. Erkek kediler kısırlaştırma sonrası depresyona girme eğilimi  gösterebildiğinden dolayı psikolojik olarak daha hassas bir dönemle baş edebilirler. Bu durumun sebebi ise cinsel yetisinin kaybolmasına bağlı olabilir.

  Kısırlaştırma işlemi sonrası kedi bakımıyla ilgili yapılması gerekenlerden ise bahsetmemiz gerekirse:

  Tüm evcil dostlarınız ve kedileriniz hakkında detaylı bilgilere erişmek için veteriner hekimlerin ve pet severlerin buluştuğu ilk evcil hayvan ekosistemi olan Petify'i takip edebilirsiniz. Akıllı harita ile size en yakın konumdaki uzman veteriner hekimi bulabilir, kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.petify.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap