Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kira gelir vergisi nereye ödenir

  1 ziyaretçi

  kira gelir vergisi nereye ödenir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kira Gelirlerinize Ait Vergileri Internet Üzerinden Nasıl Ödeyebilirsiniz ?

  Kira gelir vergisi hesaplama ve ödeme tarihi 2023! Kira gelir beyannamesi ne zaman, nasıl, nereden verilir/ödenir?

  Kira gelir vergisi hesaplama ve ödeme tarihi 2023! Kira gelir beyannamesi ne zaman, nasıl, nereden verilir/ödenir?

  Kira gelir vergisi hesaplama ve ödeme tarihi 2023! Kira gelir beyannamesi ne zaman, nasıl, nereden verilir/ödenir?

  Kira gelir vergisi ve kira beyannamesi mart ayıyla birlikte gündemde yer almaya başladı. Kira beyannamesi her yıl mart ayında veriliyor. Belirli tutarın altında elde edilen konut/işyeri kira gelirleri için beyanname verilmesi gerekmiyor. Aile bireylerinin kendi adlarına olan ve gelir elde ettikleri mülkler için ayrı ayrı beyanname vermesi gerekir. Peki, Kira gelir beyannamesi ne zaman, nasıl, nereden verilir/ödenir? İşte kira gelir vergisi ödeme tarihi 2023…

  Konut, işyeri, arsa, arazi vb sahiplerinin yoğunlaştığı konular arasında kira gelir vergisi son ödeme tarihi yer alıyor. Yıl boyunca sağlanan kira geliri her yıl mart ayında beyan ediliyor. 2022’de kira gelirinin toplamı 9 bin 500 TL ya da bu tutarın altındaysa beyan etmenize de vergi ödemenize de gerek yok. Ancak bu tutarın üzerindeki kira geliri için beyanname vermeniz ve vergi ödemeniz gerekir. Aksi halde para cezası uygulanır.

  KİRA GELİR VERGİSİ NEDİR?

  Gelir Vergisi Kanunu’na göre bir kişi sahip olduğu gayrimenkulleri başkasına kiralar ve bu kiralamadan gelir elde ederse, bu gelir, halk arasında “kira vergisi” olarak bilinen “gayrimenkul sermaye iradı” olarak değerlendirilir. Kiraya verilen“ gayrimenkulden” kasıt konut, ev, işyeri, arsa, arazi, yazlık, villa ya da benzeri amaçla kullanılan yerlerdir.

  KİRA GELİR BEYANNAMESİ NE ZAMAN, NEREDEN VERİLİR?

  Kira geliri elde edenler, gelir beyannamelerini, ikametgâhlarının bulunduğu bölgedeki vergi dairesine giderek verebilir ya da e-Devlet sistemi aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sayfasından ‘Hazır Beyan Sistemi’ üzerinden beyannamelerini doldurarak gönderebilirler. Mükelleflerin, 1 Ocak – 31 Aralık dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 2023 Mart ayının 1'inci gününden 31 Mart son günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Ne kadar vergi ödeneceği hesaplanırken kira gelirinden istisna tutarı ve giderler düşülebiliyor.

  KİRA GELİR BEYANNAMESİ NEREDEN, NASIL ÖDENİR?

  Gelir vergisi beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) elektronik uygulamalarından “Hazır Beyan Sistemi” üzerinden vergi dairesine gitmeden ödenebiliyor. Hazır Beyan Sistemi’ne 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor. Kira vergisi de vergi dairesine gitmeden İnternet Vergi Dairesi’nden yapılabiliyor.  Elde edilen gelir ise gelirin elde edildiği yılı takip eden yılın mart ayında beyan edilecek ve hesaplanan gelir vergisi ise mart ve temmuz ayında iki eşit taksitte ödenir.

  KİRA GELİR VERGİSİ MUAFİYET SINIRI NE KADAR?

  1 Ocak 2022 yürürlük tarihli 317 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği uyarınca,2022 yılı için elde edilen kira gelirleri için, kira gelir vergisinden muafiyet sınırları mesken olarak kiraya verilen yerler için 9 bin 500 liradır. Kira geliri bu miktarın altında kalanların kira vergisi ödemelerine gerek yoktur.

  İŞYERİ KİRA GELİRİNDE SINIR KAÇ LİRA?

  Beyana tabi gelirleri 70 bin TL’yi geçenler için ise (kira, menkul sermaye iradı, faiz vb.) elde edilen işyeri kira geliri beyanname verme sınırı 70 bin TL’dir. Bu tutarlardan sonra kalan matrah üzerinden kira gelir vergisi oranları, yüzde 15 den başlayıp yüzde 40’a kadar çıkabilmektedir.

  KİRA GELİR VERGİSİ İSTİSNASI NE KADAR?

  2022’de konut kira geliri elde edenler, elde ettikleri bu geliri süresinde vergi dairesine beyan etmeleri durumunda 9 bin 500 TL’lik istisnadan yararlanırlar. Örneğin 2022 yılında aylık 2 bin TL (yıllık 24 bin TL) kira geliri elde eden emekli Ayşe teyze kira gelirini vergi dairesine beyan ettiğinde bu 24 bin TL’den 9 bin 500 TL istisna tutarı düşülür. Yani daha az tutar üzerinden vergilendirilir. Kira gelirinin yanında market, lokanta vs yerlerin işletilmesi gibi faaliyetlerden ticari kazanç elde edenler, zirai kazanç elde edenler veya avukat, doktor gibi serbest meslek kazancı olanlar istisna uygulamasından yararlanamazlar. Bu istisna sadece konuttan elde edilen kira gelirlerine uygulanır. İşyeri kira gelirlerine uygulanmaz.

  *Konut kira geliri toplamı 40.000 TL, işyeri kira geliri toplamı 55.000 TL olan bir kişinin konut ve işyeri kira gelirleri toplamı 70.000 TL’yi geçtiği için hem konut hem de işyeri kira gelirlerine ilişkin beyanname vermesi gerekmektedir.

  *Konut kira geliri toplamı 20.000 TL, işyeri kira geliri toplamı 45.000 TL olan bir kişinin konut ve işyeri kira gelirleri toplamı 70.000 TL’yi geçmediğinden sadece konut kira gelirine ilişkin beyanname vermesi gerekmektedir.

  KİRA GELİR VERGİSİ ÖRNEK HESAPLAMA

  Beyannameye önce kira geliri tutarı yazılıp; ardından istisna, gider ve indirimler bu gelirden düşüldükten sonra kalan tutara vergi oranı uygulanır. 32 bin liraya kadar yüzde 15 oranı uygulanırken, gelir arttıkça yüzde 20, 27, 35 ve en son yüzde 40 oranı uygulanarak vergi hesaplanır.

  Götürü gider yönteminde, mülk sahiplerinin 2022’de elde ettiği kira gelirleri için ne kadar vergi ödeyeceği aşağıdaki tablodan görülebilir. Aylık 2 bin 500 lira konut kira örneği için; (yıllık 30 bin lira) mülk sahibinin, 2 bin 933 lira gelir vergisi ödemesi gerekecek. Önce istisna (9 bin 500 lira) sonra yüzde 15 götürü gider (3 bin 450 lira) düşülüp, 19 bin 550 lira matrah üzerinden, yüzde 15 oranı üzerinden vergi hesaplanır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? || Kira gelir vergisi nasıl ödenir, beyanname ne zamana kadar verilecek, son gün nedir?

  Kira beyannamesi nasıl verilir 2022? || Kira gelir vergisi nasıl ödenir, beyanname ne zamana kadar verilecek, son gün nedir?

  Kira beyannamesi hesaplaması ve ödeme tarihleri gündemde araştırılan konular arasında bulunuyor. Kira beyannamesi verecek olanlar kira gelir vergisi hesaplamayı merak ediyorlar. Kira beyannamesi vergi dairesine gitmeden veriliyor. Peki kira vergisi nasıl ödenir, kira beyannamesi nasıl verilir 2022?

  KİRA BEYANNAMESİ NASIL VERİLİR?

  Kira geliri olanlar 31 Mart tarihine kadar beyannameleri vermeleri gerekiyor. Gelir vergisi beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) elektronik uygulamalarından "Hazır Beyan Sistemi" üzerinden vergi dairesine gitmeden verilebiliyor.

  KİRA VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

  Hürriyet’ten Ahmet Karabıyık şu detayları yazdı;

  "Geçen yıl (2021’de) elde ettiği konut kira geliri 7 bin lirayı aşmayanlar beyanname vermeyecek. Beyanname vermeyen mülk sahipleri kira gelirleri için vergi de ödemeyecek. 7 bin liranın üzerinde konut kira geliri olanlar, mart ayı içinde beyanname verecek. Hissedarlar için de aynı tutar geçerli. Kişi başı elde edilen konut kira geliri 7 bin lirayı geçmiyorsa beyanname verilmeyecek. Konut kira geliri; hissedar başına 7 bin lirayı geçtiği andan itibaren, her bir hissedar ayrı ayrı 7 bin liralık istisnayı vergi hesabında gelirinden düşebiliyor. Bir kişi, birden fazla konuttan kira geliri elde etmesi halinde, kira gelirleri toplamına bir defa (7 bin lira) istisna uygulanabilecek.

  VERGİYİ AZALTAN GİDERLER

  Ne kadar vergi ödeneceği hesaplanırken kira gelirinden istisna tutarı (7 bin TL) ve giderler düşülebiliyor. (Ayrıca; bağışlar, eğitim, sağlık, sigorta masrafları da gelirden indirilebiliyor.) Kalan tutar (matrah) üzerinden vergi hesabı (Yüzde 15’ten, yüzde 40’a varan oranlarda) yapılıyor. İki farklı gider yöntemi var; belgesiz götürü gider ve belgeli gerçek gider. Götürü giderin avantajı herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmaksızın direkt yüzde 15 oranında hesaplanan tutar, kira gelirinden düşülebiliyor. Götürü gider yöntemini seçenler, iki yıl bu yöntemden vazgeçemiyorlar. Gerçek gider yönteminde ise (yüzde 15’lik sınıra tabi olmaksızın) belgeli giderler kira gelirinden düşülebilir. Gerçek gider yönteminde; söz konusu belgelerin beş yıl boyunca saklanması gerekiyor. Olası vergi incelemesinde; yetkililere bu belgelerin gösterilmesi gerekiyor. (Gerçek gider yönteminin ayrıntılarını yarınki yazımızda ele alıyoruz.)

  * Ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, MSİ, GMSİ ile diğer kazanç ve iratlarının tutarı yıllık 190 bin lirayı aşanlar 7 bin liralık istisnadan yararlanamıyor.

  * 2021 kiralarının; her ay değişmeden aynı bedel üzerinden yıl boyunca tahsil edildiği varsayılmıştır.

  * Mülk sahipleri, GV Yasası’nın 89. maddesinde yazılı olan ve ödenecek vergiyi azaltabilecek olan indirimleri de (özel sigorta prim ve katkı payları, bağış ve yardımlar, eğitim ve sağlık harcamaları) gösterilen sınırlar çerçevesinde vergi hesabına dâhil edebilir.

  ÖRNEK HESAPLAMA

  GÖTÜRÜ gider yönteminde, mülk sahiplerinin 2021’de elde ettiği kira gelirleri için ne kadar vergi ödeyeceği aşağıdaki tablodan görülebilir. Aylık 2 bin 500 lira konut kira örneği için; (yıllık 30 bin lira) mülk sahibinin, 2 bin 933 lira gelir vergisi ödemesi gerekecek. Önce istisna (7 bin lira) sonra yüzde 15 götürü gider (3 bin 450 lira) düşülüp, 19 bin 550 lira matrah üzerinden, yüzde 15 oranı üzerinden vergi hesaplanır."

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Kira Gelir Vergisi Ne Kadar? Kira Vergileri Nasıl Ve Nereye Ödenir?

  Kira Gelir Vergisi Ne Kadar? Kira Vergileri Nasıl Ve Nereye Ödenir?

  Kira geliri vergisi ödeme mecburiyeti olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında kira gelir vergisinin ne kadar olduğu sorusunun cevabı gelmektedir. Pek çok vergi yükümlüsü bu konuyu önemle araştırmaktadır.

  Kira Gelir Vergisi Ne Kadar?

  Ödenmesinin gerekliliği söz konusu olan kira gelir vergisi tutarı hesaplanırken öncelikle konut kira gelirleri toplamından istisnaya tabi olan bölümler çıkarılır. Kalan bölüm için yapılmış olan giderler tespit edilerek matrahtan düşülür ve kalan bölüm girdiği dilimler kapsamında ödenmesi gerekli olan gelir vergisi hesaplanır. Yıllık beyanname verilmesi sebebiyle ek olarak bir de damga vergisi ödenmesi durumu söz konusudur.

  2021 yılı için vergi dilimleri ise şu şekildedir:

   - 24.000 TL'ye kadar oranında

   - 53.000 TL ile 24.000 TL için 3.600 TL, fazlası için ise %20 oranında

   - 130.000 TL ile 53.000 TL için 9.400 TL, fazlası için ise %27 oranında

   - 650.000 TL ile 130.000 TL için 30.190 TL, fazlası için ise %35 oranında

   - 650.000 TL'nin üzerinde ve 650.000 TL için 212.190 TL, fazlası için ise %40 oranında kira vergisi ödenmesi gerekmektedir.

  Kira Vergileri Nasıl ve Nereye Ödenir?

  Kira vergileri 2 eşit taksitte ödenir. Verginin birinci taksiti Mart ayı içerisinde, ikinci taksiti ise Temmuz ayı içerisinde ödenmektedir. Hesaplanmış olan kira vergisi tutarı; vergi dairelerine ya da tahsile yetkisi olan banka şubelerine ödenebilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap