Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kimyasal gebelik belirtileri

  1 ziyaretçi

  kimyasal gebelik belirtileri bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

  Kimyasal Gebelik Nasıl Anlaşılır?

  Halk ağzında düşük olarak söz edilen kimyasal gebelik, embriyonun büyümesini devam ettiremediği hallerde meydana gelen, bedenin kendiliğinden hamileliği bitirmesi durumu olarak tanımlanır. Kimyasal gebelik genellikle sadece testler ile anlaşılır. Kişinin kimyasal gebeliği fark etmesi oldukça zordur.

  Kimyasal Gebelik Nedir?

  Kimyasal gebelik, yumurtanın yeteri kadar döllenememesi sonucunda meydana gelir. Genellikle belirti göstermeden ufak bir kanamayla yumurta rahimden atılır. Kimyasal gebeliğin fark edilmesi oldukça güçtür. Fakat adet düzenini sürekli takip eden anne adayları bu durumun farkına varabilir.

  Korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamilelik testi yapılması halinde, yumurtanın döllenmesiyle birlikte kadın bedeninde çoğalan hormon seviyesi, gebelik testinin pozitif sonuçlanmasına neden olur. Bu testin pozitif sonuç vermesinden kısa bir zaman sonra meydana gelen kanamayla kişi kimyasal gebelik yaşadığını anlayabilir. Düşük vakalarının büyük bir kısmını kimyasal gebelik oluşturur.

  Kimyasal gebelik, gebelik oluşumunun erken safhasında düşüğe neden olur. Genellikle kişinin henüz hamileliğini fark etmeden bu durum yaşandığı için pek fazla belirtisi yoktur. Ancak bazı ender kişilerde karın bölgesinde ağrı gibi belirtiler gösterir. Adet zamanında 7 günlük bir gecikme, kimyasal gebeliğin bilindik belirtilerinden biridir. Ancak bu adet gecikmeleri normal olarak görüldüğünden kişide şüpheye neden olmaz ve hamilelik henüz öğrenilmeden sona erer.

  Kimyasal gebeliğin meydana gelmesi, adet döngüsünde ufak çaplı bir gecikmeye sebep olsa dahi, kişinin üreme sisteminde her hangi bir hasar bırakmaz. Halk arasında ise bu görüşün tam tersi savunulur. Bu görüş kesinlikle yanlıştır, çünkü kimyasal gebelikten sonra üreme sistemi ve doğurganlık seviyesinde her hangi bir değişim olmaz. Bu yüzden geçmişte kimyasal gebelik yaşayan anne adayı normal şekilde ya da tüp bebek yoluyla hamile kalabilir.

  Kimyasal gebelik genelde 4-5 günlük kanama ile son bulur. Sıradan adet kanamasından farkı olmayan bu kanama, bazı kişilerde daha farklı seyredebilir. Fakat bu kanama 10 günü geçerse kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

  Kimyasal gebelik ile dış gebelik birbirleriyle karıştırılan iki durumdur. Dış gebelik anne adayının yaşamını tehlikeye sokan bir hastalıktır. Dış gebelikte tıpkı kimyasal gebelikte yaşandığı gibi kanama meydana gelir. Bu iki durumu birbirinden ayıran şey ise, Bhcg değeridir.

  Kimyasal Gebelik Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

  Kimyasal gebelik riskini hamilelik öncesinde tıbbi yardım almak azaltır. Bu yüzden gebe kalmak isteyen anne adayları, gebe kalmadan önce birtakım sağlık problemlerinin bulunup tedavi edilmesi için kesinlikle bir doktordan destek alınmalıdır. Anne adayları hamilelik planladığı zamandan doğuma kadar süreçte ilaç, alkol, sigara ve kahveden mümkün oldukça uzak durmalıdır.

  Anne adayında kimyasal gebelik, üst üste 3 defa meydana gelmediği sürece ilaçlı tedavi veya cerrahi müdahale gerektiren bir olay değildir. Yumurtanın döllenmesiyle birlikte ortaya çıkan embriyonun normal bir biçimde gelişememesine sebep olan kromozomal problemler, embriyonun vücuttan dışarı atılmasına yarayan normal bir süreçtir.

  Embriyo daha gelişmeden adet yoluyla vücuttan dışarı atıldığından, diğer düşükler gibi cerrahi operasyona gerek duyulmaz. Fakat 3’ten fazla kimyasal gebelik yaşayan anne adaylarının tedavi görmeleri gerekir. Bu durumda hamileliğin bitmesine sebep olan diğer problemler incelenir ve birtakım testler yapılarak hormon seviyesinin azalma hızı kontrol edilir.

  Yazı kaynağı : www.esracabukcomert.com

  Kimyasal Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  Kimyasal Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  Kimyasal Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

  Yumurta ve sperm döllendikten sonra oluşan embriyonun rahime yerleşmesi sonucunda gebelik oluşur. Ancak, her gebelikte tüm süreçler tamamlanamadığında bir bebeğin dünyaya gelme olanağı bulunmamaktadır. Kimyasal gebelik de doğum yerine düşük ile sonlanan bir gebelik türüdür.

  Kimyasal gebelik nedir?

  Kimyasal gebelik, gebeliğin 5. haftasından önce gerçekleşen spontane düşük veya çok erken düşüklere verilen tıbbi bir tanımdır. Biyokimyasal hamilelik olarak da bilinen bu durum, yumurtlamadan sonra embriyonun rahime yerleştiği ve gebeliğin test ile doğrulandığı normal seyrinde başlayan bir hamileliktir. Bununla birlikte, rahimde hamileliğe dair herhangi bir belirti görülmeden önce düşük yaşanır. Hamileliği doğrulamanın tek kanıtı, gebelik testinin pozitif sonuçlanmasını sağlayan kimyasal reaksiyondur. Genellikle, beklenen adet tarihinden yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir.

  Kimyasal gebelik sırasında, vücut başlangıçta pozitif bir gebelik testi ile sonuçlanacak kadar üreme hormonu hCG’yi üretir. Fakat erken aşamada olan hamilelik ultrason taramasında tespit edilemez ve sonuçta implantasyon başarısız olduğunda hCG seviyeleri düşer.

  Düşük ile sonuçlanan gebeliklerin yaklaşık %70’i kimyasal gebelik sonucunda oluşur. Daha önce kimyasal gebelik yaşayamayan çoğu kadınlar, semptomların geç bir dönemde ortaya çıkması nedeniyle bu durumu öğrenememektedir.  Kimyasal gebeliğin kadın üzerinde herhangi bir fiziksel zararı bulunmamaktadır; fakat ebeveyn olmayı amaçlayan bireylerde psikolojik problemlere yol açabilir.

  İlginizi çekebilir: hCG değerleri kaç olmalıdır?

  Kimyasal gebelik neden olur?

  Kimyasal gebelik kaybının belirlenebilir bir nedeni yoktur. Çoğu kimyasal gebelik, gebelikteki kromozomal anormalliklerden kaynaklanmaktadır. Normal embriyolar, 23 adet yumurtadan ve 23 adet spermden olmak üzere 46 kromozom içerir. Embriyonun az veya çok fazla kromozomu olması, düşük ya da başarısız implantasyonla sonuçlanabilir. Tüm gebelik kayıplarının yaklaşık %75’i kromozomal anormallikler nedeniyle gerçekleşir.

  Kimyasal gebelik kaybının diğer nedenleri şunlardır:

  Kimyasal gebelik belirtileri nelerdir?

  Kimyasal gebelikte adet gecikmesi haricinde genellikle herhangi bir belirti görülmemektedir. Bu nedenle, kimyasal gebelik geçiren birçok kadın bu durum farkında olmayabilir. Meydana gelebilecek belirtilerin türü ve yoğunluğu her kadında farklıdır. Yaygın görülen kimyasal gebelik belirtileri şöyledir:

  Kimyasal gebelik ne zaman sonlanır?

  Kimyasal gebelikler, gebeliğin 5.haftasından önce sonlanır. Bu dönemde sonlanan hamileliklerde yalnızca birkaç saat kanama ve kramp yaşanabilir. Kimyasal gebelikler genellikle kusma, baş ağrısı, yorgunluk ve ruh hali değişimleri gibi hamilelikle ilgili belirti ve semptomları tetikleyecek kadar uzun sürmez.

  Kimyasal gebelik tedavisi nasıl olur?

  Kimyasal gebelikler, çoğu durumda tıbbi müdahale veya tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, adet döngüsünün normalden daha ağır veya daha ağrılı olduğu fark edilebilir, bazı küçük kan pıhtıları görülebilir.

  Düşük sırasında veya sonrasında en önemli tedavi, enfeksiyonla birlikte kanamayı önlemektir. Gebeliğin erken dönemlerinde vücut, tüm fetal hücreyi tek başına dışarı atabilir ve tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. Tüm fetal hücre atılamamışsa, enfeksiyonu ve aşırı kanamayı önlemek için kürtaj yapılabilir.

  Kimyasal gebelik yaşamamak için neler yapılabilir?

  Kimyasal gebelikler, kromozomlardaki anormallikler nedeniyle meydana geldiği için, bu durumu önlemek için yapılabilecek spesifik bir etken yoktur. Ancak; sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, hamileliğe elverişli bir vücut oluşturmak için önemlidir.

  Sağlıklı bir hamilelik için dikkat edilmesi gereken başlıca unsurlar şunlardır:

  Kimyasal gebelik yaşayanlar ne zaman hamile kalabilir?

  Tıbbi olarak kimyasal gebelik, hamileliğin hiç oluşmadığı normal bir adet döngüsü olarak düşünülür. Bu nedenle bir sonraki adet döngüsü ve yumurtlama dönemi, her zamanki periyoda bağlı olarak gelişir.  Erken dönemde gerçekleşen düşüklerin avantajı, çoğu durumda fiziksel olarak tekrar hamile kalmaya hazır olunabilmesidir. Vajinal kanamanın sonlanmasından sonra oluşan yumurtlama döneminde sağlıklı bir gebelik oluşabilir.

  Kimyasal gebelik sonrası nelere dikkat edilmelidir?

  Kimyasal gebelik sonrası tekrar gebelik planlaması yapan kadınlar, öncelikle herhangi bir risk faktörünün olup olmadığının saptanması için bir uzmana danışmalıdır. Teşhise ve koşullara bağlı olarak, başarılı bir hamilelik için yardımcı olunacaktır. Çoklu düşükler yaşayan kadınlar için, kapsamlı kromozom taraması ile birlikte tüp bebek tedavisi önerilebilir. Böylece embriyolar taranabilir, seçilebilir, doğru sayıda kromozom içeren embriyoların transferi gerçekleştirilerek düşük yapma şansı önemli ölçüde azaltılabilir.

  Tekrarlayan kimyasal gebeliği önlemek için genel bir tedavi biçimi yoktur. Hamilelik kaybına çeşitli problemler neden olabilir ve çözüm yöntemi bireysel faktörlere göre belirlenir.  İhtiyaca göre bir vitamin terapi programı oluşturabilir, hormon seviyelerine yardımcı olmak için progesteron takviyesi kullanılabilir veya enfeksiyon varsa antibiyotik kullanımına başlanılabilir.

  Yazı kaynağı : ivoxtupbebekmerkezi.com

  Kimyasal gebelik nedir, neden olur? Kimyasal gebelik belirtileri ve tedavisi

  Kimyasal gebelik nedir, neden olur? Kimyasal gebelik belirtileri ve tedavisi

  Kimyasal gebelik, genellikle hamilelikler 5 haftaya ulaşmadan önce gerçekleşir. Pek çoğu, adet gecikmesinden hemen sonra olursa, erken düşük yaptıklarını fark etmeyebilir bile. Doktorlar genellikle kimyasal gebeliği, pozitif gebelik testi yaptırdığınızda ve sonrasında adet görmeye başladığınızda teşhis eder. Pozitif bir hamilelik testi varsa da teşhis koyabilirler, ancak fetüs ultrasonda görülemez.

  Kimyasal gebelik nedir?

  Kimyasal gebelik, çok erken yaşanan düşüklerdir. Genellikle beş haftaya ulaşmadan gerçekleşir. Öyle ki kişiler, kimyasal gebelik geçirdiklerini fark etmeyebilirler. Doktorlar genellikle kimyasal gebeliği, pozitif gebelik testi yaptırdığınızda ve sonrasında adet görmeye başladığınızda teşhis eder.

  Kimyasal gebelik belirtileri

  Erken bir düşük olduğu için birçok kişi kimyasal gebelik yaşadıklarının farkında değildir. Bunu ancak daha önce pozitif bir hamilelik testi yaptırıp ardından adet görmeye başlarlarsa fark edebilirler. Kimyasal gebeliğin diğer belirtileri şunlardır:

  Kimyasal gebelik neden olur?

  Aşağıdakiler de dahil olmak üzere erken düşüklerin birçok potansiyel nedeni vardır:

  Erken bir düşük yapmayı önlemek için yapabileceğiniz çok az şey olduğunu ve bunun her iki eşin de hatası olmadığını belirtmek önemlidir. Ek olarak, genellikle sizin veya eşinizin hamile kalma yeteneğinin bir yansıması değildir. Bununla birlikte, kimyasal bir hamilelik geçirdiğinizi düşünüyorsanız, tavsiye için bir doktora danışmanız en iyisidir.

  Kimyasal gebelik tedavisi

  Kimyasal gebeliklerin çoğu tedavi gerektirmez. Düşük, hamilelikte yeterince erken gerçekleşir ve normal veya biraz ağır bir dönem gibi görünebilir. Erken bir düşük yaptıysanız, isterseniz hemen tekrar hamile kalmayı deneyebilirsiniz.

  Birden fazla kimyasal gebelik veya düşük yapmış olanlar, neler olup bittiğini anlamak için bir doğurganlık uzmanına danışmalıdır.

  Kimyasal gebelik nasıl önlenir?

  Kimyasal gebeliği önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Hamile kalmayı planlıyorsanız, sağlıklı fetal gelişimi desteklemek için hamile kalmadan önce doğum öncesi vitaminleri alın . Bazı uzmanlar, istemeden de olsa hamile kalabilecek herkesin her ihtimale karşı doğum öncesi vitaminleri almasını önermektedir.

  Kimyasal gebelikler çok normaldir. Tüm gebeliklerin %10-20'si bir tür düşükle sonuçlanır. Erken düşük yapan çoğu insan daha sonra sağlıklı bir hamilelik yaşar.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap