Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kimlik değiştirme ücreti nasıl yatırılır

  1 ziyaretçi

  kimlik değiştirme ücreti nasıl yatırılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi

  Vakfımız 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 131.Maddesi gereği hizmet bedeli tahsilatı yapmaktadır. Alınan Bedel BAĞIŞ DEĞİLDİR.

  Yurt sathındaki tüm şubeleri aracılığı ile (hesap numarası belirtilmeden) gişe tahsilatı yapan bankalar

  Değerli Kâğıt ve Harç Bedeli Ödemelerinin Yapılacağı Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesapları için TIKLAYINIZ

  Not :

  • Bu bankalardan Ziraat Bankası ve Halk Bankası, Değerli Kağıt Bedeli ve Vakıf Hizmet Bedelini (13+2=15 TL.) birlikte tahsil etmektedir. Diğer bankalar Vakıf payı ve Maliye payını ayrı ayrı tahsil etmektedirler.

  • Bankalar tarafından havale ücreti alınmamaktadır.

  • Gişeden tahsilatlarda Bankalara hesap numarası belirtilmesine gerek yoktur.

  • Anlaşmalı Bankalar hâlihazırda yukarıdaki listede yer alan bankalar olup, Gelir İdaresi Başkanlığının kararına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

  • Değerli kağıt bedeline ilişkin ödemeler https://ivd.gib.gov.tr adresinden veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) resmi web sitesinde ( https://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/anlasmali-bankalar-vergi-tahsil-yetkisi-verilen-bankalar ) yayımlanan “Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Bankalar”dan yapılabilmektedir.

  • Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı hizmet bedeline ilişkin ödemeler ise Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı resmi web sitesinde ( https://www.tptgv.org.tr/surucu-belgesi-hesap-numaralari ) yayımlanan bankalardan yapılabilmektedir.

  Yazı kaynağı : alo199.nvi.gov.tr

  Kimlik Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır, Ne Kadar? Kimlik Değiştirme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır, İnternetten Ödenir Mi?

  Kimlik Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır, Ne Kadar? Kimlik Değiştirme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır, İnternetten Ödenir Mi?

  Kimliklerini yenilemek isteyen, artık eski pembe ve mavi kimlikleri kullanmak istemeyen vatandaşlar kimliklerini yenilemek için randevu almaktadır. Randevuya giderken götürülmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında kimlik yenileme ücreti dekontu ya da makbuzu da yer almaktadır. Kimlik yenileme ücretini nereye yatıracağını merak eden vatandaşlar da bulunmaktadır. İşte bu konu hakkında detaylar.

  KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

  Kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşların kimlik yenileme randevularına giderken yanlarında götürmeleri gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden bir tanesi de kimlik yenileme ücretinin ödendiğine dair makbuz ya da dekonttur. Kimlik yenileme ücretinin nereye yatırılması gerektiği ise merak konusudur. Kimlik yenileme ücreti iki şekilde yatırılır. Bunlardan bir tanesi direkt anlaşmalı bankanın şubesine giderek yatırmaktır. Diğeri ise internetten yatırmaktır.

  KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILIR?

  Kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşların kimlik yenileme randevularına giderken yanlarında götürmeleri gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerden bir tanesi de kimlik yenileme ücretinin ödendiğine dair makbuz ya da dekonttur. Kimlik yenileme ücretinin nereye yatırılması gerektiği ise merak konusudur. Kimlik yenileme ücreti iki şekilde yatırılır. Bunlardan bir tanesi direkt anlaşmalı bankanın şubesine giderek yatırmaktır. Diğeri ise internetten yatırmaktır. Kimlik yenileme ücretinin yatırılabileceği bankalar ise şu şekildedir:

  KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ ATM'DEN YATIRILIR MI?

  Kimlik yenilemek isteyen vatandaşlar kimlik kartı için para yatırmak zorundadır. Bu parayı ATM den de yatırabilirsiniz. Kartsız bir şekilde yapabileceğiniz bu işlem için şu adımları izlemeniz yeterlidir:

  Bu işlemi kartla gerçekleştirmek ise şu şekildedir:

  KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ İNTERNETTEN YATIRMA

  Yeni kimlik yenilemek için yapılması gerekenlerden bir tanesi de kimlik yenilemek için ücret yatırmaktır. Bu ücreti iki şekilde yatırabilirsiniz. İlk yol internetten ücreti yatırmak, ikinci yol ise bankalardan ücreti yatırmaktır. Kimlik yenileme ücretini internetten yatırma işlemi de nasıl yapılacağı merak edilen konulardandır. Kimlik yenileme ücreti internetten şu şekilde yatırılır. Ücreti yatırmak için Gelir İdare Başkanlığının resmi web sitesine girilir. Siteye girildikten sonra "Harç ve Değerli Kağıt Bedeli 'Ödeme'" kısmına tıklanır. Önünüze açılacak olan sayfadan "T.C Kimlik Kartı Bedeli Ödeme" tuşuna tıklanır. Daha sonra istenilen bilgiler girilir ve ardından ödeme gerçekleştirilir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kimlik Değişimi İçin Gerekli Belgeler Ve Evraklar Nelerdir? Kimlik Değiştirme Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır Ve Ne Kadar

  Kimlik Değişimi İçin Gerekli Belgeler Ve Evraklar Nelerdir? Kimlik Değiştirme Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır Ve Ne Kadar

  Eski kimliğin değiştirilmesi için öncelikle randevu alınması gerekir. Daha sonra gerekli evrakların hazırlanması ve belirli bir miktar ücretin yatırılması istenmektedir.

  Kimlik Değişimi İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar

  İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre eski tip nüfus cüzdanlarının 2023 yılına kadar yenilenmesi gerekmektedir. Fakat yoğunluktan dolayı ilk olarak randevu alınması daha sonra başvuru işlemlerini yapmak gerekmektedir. Randevu almak isteyen vatandaşların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sayfasına girmesi gerekir. Buradan kimlik değiştirme randevusu alınmaktadır. Ayrıca internetten randevu almak istemeyen vatandaşlar telefon hattından da randevu talebi oluşturabilirler. Bunun için ALO 199 hattını aramak ve randevu oluşturmak gerekmektedir.

  Randevu oluşturan vatandaşların randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce bazı evrakları hazırlaması gerekir. Bu evrakların özellikle randevu saatinden önce ayarlanması çok önemlidir. Aksi halde evrakı eksik olan kişiler kimlik değiştirme işlemi gerçekleştirememektedir. Kimlik Değişimi için gerekli evraklar şunlardır:

   - Nüfus Cüzdanı / kimlik kartı, aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi

  - Bir adet biyometrik fotoğraf

  Kimlik Değiştirme Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır?

  Kimlik değiştirme ücretlerini yatırmak için 5 farklı yöntem bulunmaktadır. Eskiden nüfus cüzdanı ile ilgili ödeme işlemleri sadece nüfus dairelerinde nakit bir şekilde yapılmaktaydı. Fakat artık günümüzde internet üzerinden ödemelerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Kimlik değiştirmek için ödeme işlemleri şu şekilde yapılabilir:

   - İnteraktif vergi dairesi üzerinden ödeme yapılmaktadır. İnteraktif vergi dairesine giriş yaptıktan sonra kredi kartı bilgileri ile harç ödemesi gerçekleşmektedir.

   - ATM ile ödemeler de yapılmaktadır. İstediğiniz bir ATM' yi kullanarak banka hesabındaki paradan nakit olarak kimlik kartı ücreti yatırılabilir.

   - PTT şubelerinden ödeme yapmak en çok tercih edilen yöntemdir. İstediğiniz bir PTT şubesinden TC kimlik numarası yardımı ile kimlik değiştirme para yatırma işlemleri gerçekleşmektedir.

   - Banka şubelerinden de ödemeler kabul edilmektedir. T.C. kimlik numarası ile istenilen banka şubesinden yeni kimlik kartın harcı yatırılmaktadır. Günümüzde işlem yapmakta olan birçok bankanın nüfus işlemleri anlaşması bulunmaktadır. Bu sayede kişiler kendi bankalarını kullanarak harçlarını kısa sürede yatırılmaktadır.

  Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar?

  2021 yılı içinde kimlik yenileme ücreti 30 TL olarak belirlenmişken kayıp kimliklerin yenilenmesi ücreti 60 TL olarak açıklanmaktadır. Fakat bu ücretler 2022 yılı itibari ile değişmektedir. 2022 yılında kimlik değiştirme fiyatları değiştirme sebebine göre değişmektedir. Kimlik değiştirme ücretleri şu şekildedir:

  - Doğum sebebi ile düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL

  - Değiştirme sebebiyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL

  - Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 37,50 TL

  - Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 75,00

  Kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıl olmaktadır. Sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren kimlikler yenilenmektedir. Geçerlilik tarihi ise kimlik kartının üzerinde belirtilmektedir. Kimlik kartı değiştirme işlemleri için Nüfus Müdürlüklerine gitmeden önce istenen evrakların hazırlanması ve gerekli tutarın mutlaka yatırılması gerekir. Bu işlemlerin ardından randevu tarihi ve saatinde Nüfus Müdürlüklerinden kimlik değiştirme işlemi yapılmaktadır. Başvuru sonrasında ise yeni kimlik belirtilen adrese ve kişiye PTT aracılığı ile teslim edilmektedir. Teslimat süresi ortalama 1 hafta olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap