Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kimlere vatandaş denir vatandaşlık görevleri nelerdir araştırıp yazınız

  1 ziyaretçi

  kimlere vatandaş denir vatandaşlık görevleri nelerdir araştırıp yazınızi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Vatandaşlık Görevleri Nelerdir

  Kimlere

  Kimlere "vatandaş" denir? Vatandaşlık görevleri nelerdir? |

  Kimlere “vatandaş” denir? Vatandaşlık görevleri nelerdir? Araştırıp yazınız.

  Tarihte zor süreçlerden geçerek bir toplumu var etmeye çalışan pek çok komutan, asker ve topluluklar görülmektedir. Hep beraber sanatçılar büyük bir mücadele ile alınan topraklar, vatan toprağı olarak adlandırılır. Bu topraklar üzerinde yaşayan ve bu topraklarda var olmuş bir devlete bağlı her bir bireye vatandaş adı verilir. Vatandaşlar o topraklar üzerinde belirli haklara sahiptir. Bu haklar belirli sorumlulukları da yerine getirmeyi gerektirir. Vatandaşın görevi o topraklar üzerinde belirlenmiş olan devletin koyduğu yasalara uymasıdır. Bu yasalara uyarken etrafında bu yasaları çiğnemeye çalışanları da uyararak vatandaşlık görevini yerine getirirler. Her toplumda devlet düzeni içerisinde vergi kanunu bulunur.

  Vatandaşın vergisini vermesi topraklar üzerindeki görevlerindendir. Her bir bireyin yaşadığı çevreye, devlete ve millete karşı sorumluluğu bulunur. Bu hak ve sorumlulukları bilmek ve buna yönelik olarak işler yapabilmek önemlidir. Demokratik yönetime sahip olan ülkelerde seçme ve seçilme hakkı bulunur. Bu vatandaşın özgür iradesi ile devletin başkanını seçebilme yetkisini gösterir. Seçme ve seçilme hakkını kullanmak ve oy kullanmak her bir vatandaşın görevi ve sorumluluğudur. Yaş doldurulduğunda her bir erkeğin o vatan topraklarında askerlik görevini yapması gerekir. Kanunlarca belirlenmiş olan veya toplum içerisinde kişilerin ve zümrelerin ortaya koymuş olduğu yazılı veya yazısız kurallara uymak ve uymayanları uyarmak her zaman ve her yerde vatandaşlık görevlerimiz arasındadır.

  Yazı kaynağı : www.tumdersler.net

  Forum Sayfa Cevapları

  3. Sınıf Türkçe Kimlere “vatandaş” denir? Vatandaşlık görevleri nelerdir? Araştırıp yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap : Aynı sınırlar içerisinde belli kurallar çevresinde yaşayan kişilere vatandaş denir. Her vatandaşın toplum düzeninin bozulması için üzerine düşen görevler vardır. Bu görevler bizim vatandaşlık görevimizdir.

  Cevap : Sınırları belli kara parçası üzerinde belli bir anayasal düzen içinde yaşamını sürdüren her birey yaşadığı ülkenin bir vatandaşıdır. Demokratik yönetimin sürdürülebilmesi ve toplum içinde düzenin bozulmaması için her vatandaşın bazı görev ve sorumlulukları vardır.  Bu görev ve sorumluluklar vatandaşlık görevi olarak adlandırılır.

  Vergi vermek, belli bir kazanca sahip kişiler vergi vermekle yükümlüdür. Devlet aldığı bu vergileri vatandaşları için kullanır. Alt yapı çalışmaları, yol, köprü…

  Yasalarla belirlenmiş kurallara uymak. Sosyal hayatta toplumsal düzeni sağlar.

  Seçme ve seçilme hakkı. Ülke yönetiminde isterse söz sahibi olabilir isterse kendisini temsil edecek birini seçebilir.

  Erkekler için askere gitmek bir vatandaşlık görevidir. 20 yaşını geçmiş sağlıklı erkekler asker giderler.

  Toplumda bizimle yaşayan her türlü canlıya saygı göstermekte bir vatandaşlık görevidir.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  6.Kimlere vatandaş" denir? Vatandaşlık görevleri nelerdir?Araştırıp yazınız​

  6.Kimlere vatandaş

  Cevap:

  AYNI TOPRAK ÜZERİNDE YAŞAYAN İNSANLARA VATANDAŞ DENİR

  Açıklama:

  VATANDAŞ-OY KULLANIR-VERGİSİNİ DÜZENLİ OLARAK ÖDER--ASKERLİĞİNİ YAPAR-KURALLARA VE KANUNLARA UYAR-SORUMLULUK BİLİNCİYLE HAREKET EDER-ÜLKE YÖNETİMİNE KATKI SAĞLAR-HAKLARINI BİLİR VE GEREKTİĞİİNDE KULLANIR

  UMARIM YARDIMCI OLMUŞUMDUR

  İYİ DERSLER

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap