Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kimler yeşil pasaport alabilir

  1 ziyaretçi

  kimler yeşil pasaport alabilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Yeşil Pasaport Alma Şartları Nelerdir, Almak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir? Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

  Yeşil Pasaport Alma Şartları Nelerdir, Almak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir? Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

  Yeşil pasaport ya da hususi pasaport, belirli koşulları olmakla birlikte kamu görevlisi olarak çalışan kişilere ve bu kişilerin ailelerine verilir. Yeşil pasaportun sağladığı dolaşım imkânları oldukça geniştir. En avantajlı pasaport türlerinden biri olan yeşil pasaport, Avrupa ve Amerika da dahil olmak üzere 160'tan fazla ülkeye vizesiz bir şekilde giriş yapma imkânı sağlamaktadır.

  YEŞİL PASAPORT ŞARTLARI

  Yeşil pasaport, 5682 sayılı Pasaport Kanunu'na göre verilmektedir. "Kimler yeşil pasaport alabilir?" sorusunun yanıtı olan hükümler de aynı Kanun'da yer almaktadır. Söz konusu Kanun'da yer alan hükümlere göre yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişiler şunlardır:

  YEŞİL PASAPORT İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  Yukarıda belirtilen ve yeşil pasaport almaya hak sahibi olan kişilerin ve ailelerinin yeşil pasaport alması için gerekli olan bazı belgeler vardır:

  YEŞİL PASAPORT ALMAK İÇİN KAÇ YIL ÇALIŞMAK LAZIM?

  Yeşil pasaport alabilmek için gerekli olan koşullardan biri, devlet memurluğunda birinci, ikinci ya da üçüncü derece kadrolarda bulunmaktır. Dolayısıyla yeşil pasaport alabilmek için devlet memuru olarak kaç yıl çalışmış olmak gerektiği sorusunun yanıtı, kişiye ve duruma göre değişkenlik gösterir. Kaç yıllık memuriyet hizmeti olduğuna bakılmaksızın birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kadrolarda çalışanlar yeşil pasaport almaya hak kazanırlar.

  10 YILLIK MEMUR YEŞİL PASAPORT ALABİLİR Mİ?

  Yeşil pasaport sahibi olabilmek için gerekli koşullar arasında belli bir yıl şartı yoktur. Yalnızca birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kadrolarda çalışıyor olmak şartı vardır. Bu nedenle birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kadrolarda çalışma koşulunu sağlamadığı sürece 10 yıl görev süresine sahip bir memur yeşil pasaport alamaz.

  YEŞİL PASAPORT İPTAL NEDENLERİ

  Yeşil pasaport sahibi iken, yeşil pasaport alma koşullarından birini kaybeden kişilerin yeşil pasaportları iptal edilir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Hususi Pasaport

  Hususi Pasaport

  Hususi Pasaport

  Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport) Nedir?

  Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belirli şartları taşıdıkları sürece bu memurların ailelerine, 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüne denir. Yeşil renkli olduğu için yeşil pasaport olarak da adlandırılır. Hususi pasaportun birçok ayrıcalığı bulunur. Birçok ülkeye belirli gün sayısı ile sınırlı olmak üzere vizesiz giriş sağlar.

  Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

  Hususi pasaport, sadece devlet kuruluşunda memur statüsüne sahip ve Emekli Sandığına kayıtlı kişilere verilmektedir.

  Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

  Hususi pasaport başvurusu yapacak kişilerin gerekli belgeleri tamamlayarak ve gerekli ödemeleri yaparak il nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Yeşil pasaport başvurusu için randevu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından online olarak alınabilir.

  Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

  Yeşil pasaport hakkını kullanmak isteyenler, aşağıdaki belgeleri tamamlayarak başvurularını yapabilir.

  Yeşil Pasaport Süresi Ne Kadar?

  Hususi yeşil pasaportlar, çalıştığınız kurumdaki yöneticinizin talebine ve İçişleri Bakanlığınca belirlenen parametrelere göre 6 aydan 5 yıla kadar verilebilmektedir.

  Yeşil Pasaport Yenileme

  Yeşil pasaportunuzu yenileyebilmeniz için eski pasaportunuzun süresinin dolması gerekmektedir. Yenileme işlemi Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir.  

  Yenileme işlemi için istenen belgeler, pasaport alırken istenen belgelere ek eski pasaportunuzdan oluşmaktadır. Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden e-başvuru yaparak sadece defter bedelini yatırarak hususi pasaport yenileme işlemlerini yapabilirsiniz.

  Yeşil pasaport harcı alınmamaktadır. Hem ilk kez hususi pasaport alacaklardan hem yenileme yapacaklardan sadece defter bedelini ödemeleri talep edilmektedir.

  2021 yılı yeşil pasaport defter bedeli ise tüm başvuru süreleri için 180 TL'dir.

  Yeşil Pasaportun Avantajları

  Yeşil pasaport sahibi kişilerin vizesiz gidebileceği ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz. Hususi pasaport ayrıca pasaport harcından da muaf tutulur.

  Yeşil Pasaport Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Yeşil pasaport kaç günde çıkar?

  Başvuru yaptıktan sonra kişiselleştirilen pasaportlar PTT kargo ile il merkezlerine 1 ila 2 gün, ilçe merkezlerine en geç 4 iş günü içinde teslim edilebilmektedir.

  Yeşil pasaport süresi nasıl uzatılır?

  Yeşil pasaport süre uzatma işlemi de aslında yenileme işlemidir. Süresi dolan pasaportunuzu yenileyerek süresini uzatabilirsiniz.

  Hususi damgalı talep formu nereden alınır?

  Hususi/Hizmet Damgalı Pasaport Talep Formunu https://randevu.nvi.gov.tr web sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

  Hususi pasaport ne kadar süreli verilir?

  Hususi damgalı yeşil pasaportlar; 6 aydan az olmamak üzere kanunda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde en fazla 5 yıl süreli verilmektedir.

  Yeşil pasaportun süresi nasıl uzatılır?

  Pasaportlarda süre uzatımı yapılmamakta olup her başvuruda yeni pasaport düzenlenmektedir.

  Yeşil pasaportlar nerede yenileniyor?

  Yeşil yani hususi pasaportlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce yenilenmektedir.

  Bordo pasaport ile yeşil pasaport arasındaki fark nedir?

  Amerika’ya yeşil pasaportla gidilir mi?

  Yeşil pasaportla vizesiz gidebileceğiniz yerler arasında Amerika yer almamaktadır. Amerika için ayrıca vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

  Yeşil pasaport Rusya’da geçerli mi?

  Rusya, yeşil pasaport sahiplerinden 90 güne kadar olan ziyaretler için vize talep etmemektedir. Yeşil pasaportunuzla Rusya’ya vizesiz giriş yapabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.flypgs.com

  Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) Nedir, Nasıl Alınır?

  Yeşil Pasaport Nedir?

  Yeşil pasaport diğer adıyla hususi pasaport, belirli şartları sağlayan kamu görevlilerine ve ailelerine verilebilen pasaport türüdür. Yeşil (hususi) pasaportun dolaşım gücü bir hayli yüksektir ve en avantajlı pasaport türlerindendir. Yeşil Pasaport ile Avrupa ve Amerika dahil 160'ın üzerinde ülkeye vizesiz veya kapıda vize ile giriş yapmak mümkündür. Önümüzdeki 3 ayda en ucuz seyahat edilebilecek ülke ve şehirlerin yer aldığı Amerika Uçak Bileti veya Avrupa Uçak Bileti sayfalarına göz atmanızı öneriyoruz.

  Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

  • 1. ,2. ve 3. dereceden kıdemli olan kadrolu devlet memurları

  • 1. ,2. ve 3. dereceden kıdeme denk gelen kadrolu olmasa da sözleşmeli çalışan kamu personelleri

  • 1. , 2. veya 3. derecede kıdemli iken emekliye ayrılan veya çalıştığı kurum tarafından görevden çekilen kamu çalışanları

  • Görev süresini tamamlamış eski TBMM üyeleri(milletvekilleri)

  • Görev süresini tamamlamış bakanlar

  • Aktif olarak görev almakta olan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanları ve kadrolu ve 1. derecede kıdemli olup emekliye ayrılmış olan belediye başkanları

  • Spor branşı fark etmeksizin devlet sporcusu ünvanı almış olanlar

  • Özelleştirilen Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından; özelleştirmeden önce hususi pasaport almaya hak kazananlar, emekli sandığına bağlı olanlar, kamu görevlisi olanlar, kuruluş sermaye payının en az %51’i devlete ait kamu kuruluşu olanlar ve 4603 sayılı iş kanununun şartlarının tamamını sağlayarak emekli olan ve görevden çekilenler

  • Özelleştirilen Türk Telekom çalışanlarından; özelleştirmeden önce yeşil pasaport almaya hak kazanmış olanlar ve kapsam dışı personel statüsünde çalışma şartlarının tamamını sağlayarak emekli olan veya görevden çekilenler

  • Yeşil pasaport almaya hak kazanmış kişilerin belirli şartları sağlaması kaydıyla aile fertleri de yeşil pasaport alabilir.

  Aile fertlerinin yeşil pasaport alabilmesi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Hususi pasaport alabilecek aile fertleri şöyledir:

  • Yeşil pasaport sahibinin eşi

  • 18 yaşını doldurmamış reşit olmayan çocukları

  • Evli olmayan ve çalışmayan, öğrenimine devam eden, 25 yaşını doldurmamış çocukları

  • Reşit olsa bile evli olmayan ve çalışmayan, bedensel, zihinsel veya ruhsal bir engeli bulunan çocukları( yaş sınırı yoktur) Yukarıdaki koşullardan herhangi birini sağlamayan kişiler hiçbir koşulda yeşil pasaport alamaz.

  Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır?

  Yeşil pasaport almak için yapılacak işlemler temel bazda bordo pasaport almak için yapılan işlemlerle aynıdır ancak yeşil pasaport alırken ek olarak İç İşleri Bakanlığı’na talep yazısı da yazılmalıdır. Buna ek olarak yeşil pasaport alacak olanlar pasaport harcından muaftır, dolayısıyla harç bedelinin ödendiğini gösteren dekonta da haliyle gerek olmayacaktır.

  Yeşil pasaport almak için hazırlanması gereken evraklar şu şekildedir:

  • Son 6 ayda çekilmiş 1 adet standartlara uygun biometrik fotoğraf

  • Nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi

  • Pasaport defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont (Pasaport defter bedeli Maliye Bakanlığı’nca her yıl yeniden belirlenmektedir. 2022 yılı için yeşil pasaport defter bedeli 225,00 TL’dir. Defter bedeli; PTT şubelerine, vergi dairelerine ve anlaşmalı bankalara direkt olarak veya Gelir İdaresi Başkanlığı’na https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden online olarak ödenebilir. )

  • Çalışmakta olan kişilerin Hususi Pasaport Talep Formu doldurması gerekmektedir. Kişinin kendisi için veya aile fertlerinden birisi için yeşil pasaport talep etmesi halinde talep formunun, çalıştığı kurumun İl Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü veya Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmesi ve İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nde imza sirküsü bulunan yetkili kişi tarafından onaylanması gerekmektedir. ( Talep formunun 60 gün geçerliliği bulunmaktadır. Başvuru esnasında bu sürenin aşılmamış olması gerekmektedir.)

  • Emekli olmuş kişilerin, emekli olduğu kurumdan emekli olduğu tarihteki görev ünvanını ve derecesini gösteren emeklilik yazısı alması gerekmektedir.

  • İstifa eden ya da kurum tarafından görevden çekilen kişilerin, çalışmış olduğu kurumdan istifa/çekilme zamanındaki unvan ve derecesini gösteren istifa/çekilme yazısı alması gerekmektedir.

  • Yeşil pasaport hak sahibi vefat etmişse, eşinin veya çocuklarının hususi pasaporta başvurabilmesi için kişinin çalışmış olduğu kurumdan vefat ettiği tarihteki ünvanını ve derecesini gösteren yazıyı talep etmesi gerekmektedir.

  • Hak sahibinin çocukları için pasaport düzenlenecekse; 18 yaşından küçük olanlar için hak sahibinin noterce düzenlenmiş muvaffakatnamesi ve vekâleti, 18 yaşından büyük çocukları için yalnızca vekâleti talep edilmektedir.

  • Hak sahibi kişi emekli, görevden çekilmiş veya istifa etmiş ise eşi ve çocukları için yapılacak başvuru anında bizzat bulunması, bulunamıyor ise de vekâlet vermesi gerekmektedir.

  • Eşlerin boşanmış olması durumunda çocukların pasaport işlemleri için velayet sahibi ebeveynin verdiği muvaffakatname gerekirken, dava sürecinin devam etmesi halinde mahkeme kararına göre hareket edilmektedir.

  • Hak sahibinin vefat etmesi durumunda ise reşit olmayan çocuklar için yaşayan ebeveynin verdiği muvaffakatname istenmektedir.

  • Öğrenimi devam eden 18 yaşını aşmış çocukların öğrenci oldukları sistem tarafından doğrulanamazsa Öğrenci Belgesi talep edilmektedir. 18 yaşın altında öğrenci olmasa da pasaport başvurusu yapılabilmektedir.

  • 18 yaşını geçmiş ve engeli olan çocuklar için pasaport talep edilirken Sağlık Kurulu Raporu da verilmelidir.

  Yeşil pasaport almak için gerekli evraklar tamamlandıktan ve ödemeleri yaptıktan sonra İl Nüfus Müdürlüğü’nden randevu alınması gerekmektedir. Randevu için epasaport.gov.tr internet adresine giriş yaparak bilgilerinizi doldurup size uygun olan tarihi ve saati seçerek randevunuzu kaydedebilirsiniz. Randevu gününüz geldiğinde randevu saatinizden en az 15 dakika öncesinden Nüfus Müdürlüğü’nde bulunarak ve evraklarınızı eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Pasaport başvurusu yapıldıktan sonra, onaylanması halinde başvuru esnasında verilen adrese 10 iş günü içerisinde teslimatı yapılmaktadır. Yeşil pasaportun geçerlilik süresi en az 6 ay en fazla 5 yıldır. Bu süre İç İşleri Bakanlığı tarafından belirlenir. Süresi dolan yeşil pasaportların yenileme işlemleri için yeniden pasaport başvurusu yapılmalıdır, eskiden olduğu gibi süre uzatma işlemi yapılmamaktadır.

  Yeşil (Hususi) Pasaportun Avantajları Nelerdir?

  • Hususi pasaport alınırken pasaport harcı ödenmez.

  • Yeşil pasaportun dolaşım gücü oldukça yüksektir. Yeşil pasaport sahibi kişiler dünyada resmi olarak tanınan 195 ülkeden 160’ına vizesiz ya da kapıda vize veya online vize ile giriş yapabilmektedir. Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapmayı sağlayan yeşil pasaportun, ülkelere giriş-çıkış yapabilmek için en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerektiği hatta Bulgaristan gibi bazı ülkelerin bu süreyi 1 yıl olacak şekilde istediği de unutulmamalıdır.

  Yeşil Pasaportun Geçtiği Ülkeler

  Yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz veya kapıda ya da online vizeli olarak girebileceği pek çok ülke bulunmaktadır. Ancak bu ülkelerde vizesiz bulunma süresi ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu nedenle gidilecek ülkenin vize koşulları iyice incelenmelidir. Yeşil pasaportla gidilebilecek vizesiz, kapıda ya da online vizeli ülkeler şu şekildedir:

  Yazı kaynağı : www.turna.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap