Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kişinin aşı bağışıklık test verileri içişleri bakanlığı genelgesine uygun değildir

  1 ziyaretçi

  kişinin aşı bağışıklık test verileri içişleri bakanlığı genelgesine uygun değildir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Şehirlerarası toplu taşımada 'PCR testi zorunluluğu' başladı

  Tarayıcınız bu videoyu desteklemiyor.

  Şehirlerarası toplu taşıma araçlarına biniş öncesi aşısız veya aşısı tamamlanmamış kişiler için PCR testi istenmesi uygulaması başladı.

  Kapıkule-Halkalı seferiyle yolculuk yapmak için Edirne Garı'na gelen yolculara gar girişinde güvenlik görevlilerince HES kodu üzerinden, kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldı.

  Sorguda şartları tutmayan kişiler gara alınmadı.

  Vatandaşlar uygulamadan memnun olduklarını belirtti.

  İstanbul'da yaşayan tıp fakültesi öğrencisi Nurbanu Demirtaş, AA muhabirine kontrollerden memnun olduğunu söyledi. Demirtaş, "Tabii ki kontrollerden ben de çok memnunum, kontrol edildiğimizi bilmek istiyoruz. Sonuçta trene biniyoruz yanımda kimin olacağı belli değil. İlk önce kendimi sonra sevdiklerimi korumak için aşı olmam gerekiyor. Ben trene binmek için aşı olmadım. Önceden olmuştum zaten." diye konuştu.

  AŞTİ ve Esenboğa Havalimanı

  AŞTİ ve Esenboğa Havalimanı'nda seyahat firmalarınca araçlara kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılıyor.

  PCR testi bulunmayan yolcular Esenboğa Havalimanı'nda koronavirüsle mücadelede alınan önlemler kapsamında hazır hale getirilen test merkezinde dış hatlar terminalinde PCR testlerini seyahat öncesi yaptırıyor.

  Esenboğa Havalimanı Kovid-19 Test Merkezi Dr. Medikal'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Durbaba, havalimanında yaşanan test yoğunluğuna ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.

  Durbaba, "Esenboğa Havalimanı Kovid-19 Test Merkezi olarak havalimanında yoğunluğun yaşanmaması için karar çıkar çıkmaz önlemlerimizi aldık. Aldığımız tedbirler sayesinde gelen yolcularımızı en ufak sorun yaşamadan testlerini yaptırarak uğurladık. Yoğunluk devam edeceği için önümüzdeki günlerde personel sayımızı da artıracağız." dedi.

  Havalimanından seyahat edecek yolculara da tavsiyelerde bulunan Durbaba, yolcuların uçağın kalkmasına bir saat kala değil de biraz daha erken gelmelerinin faydalı olacağını kaydetti.

  Seyahat öncesi havalimanında test yaptıran yolculardan Işıl İrem Özcan, "Yurt içi yolculuk yapmak için geldim. Bu uygulama gayet mantıklı. Havalimanında uçuş yapmadan önce de testimi yaptırdım. Güzel bir uygulama olmuş." dedi.

  Yolculardan Özkan Aygün de "PCR testi zorunluluğu" uygulamasının olumlu sonuçları olacağına inandığını belirterek, havalimanının içerisinde test yaptırma imkanı bulunmasından memnun duyduğunu söyledi.

  İstanbul

  15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda aşı ve PCR testi zorunluluğu başlarken aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin otobüs ve toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerine negatif sonuçlu PCR testi belgelerini ibraz etmemeleri durumunda biletleri kesilmedi. Bugün başlayan uygulamada 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'na bilet almaya gelen aşısız veya PCR testi yaptırmayan yolculara firma yetkilileri tarafından bilet satılmadı. Gelen yolcular yetkililer tarafından test olmaları için hastanelere yönlendirilirken, hareket eden otobüslerde de yolcu sayısının az olduğu gözlendi.

  Astor Turizmde görevli Zeki Kaplan gelen yolculardan bilet kesmeden önce HES kodu, aşı ve PCR testi istediklerini belirtti. Kaplan, "Genelgenin ardından yolculardan aşı ve PCR testi istiyoruz. Yolcuların aşıları yoksa PCR testi için hastanelere yönlendiriyoruz. Çoğu yolcuya bilet kesemedik. Otogarda mobil aşı uygulaması olursa yolcular burada aşı olabilirler ve geri dönmezler." diye konuştu.

  Yolculardan İETT'den emekli Erdem Aydoğan Moldavya'ya gideceğini dile getirerek, genelgenin çok yerinde olduğunu belirtti. Aydoğan, "Halkın sağlığı için gereken bir genelgeydi. Çünkü koronavirüs aldı başını gidiyor ve ölü sayısı artıyor. Vatandaşın da bu genelgeye uyması ve saygı göstermesi lazım. Gereken aşımızı yaptırdık ve maske mesafemizi de korumalıyız. Emekli oldum ama Moldavya'ya gidiyorum ve hala çalışıyorum." dedi.

  Yolculardan Erhan Çelik de "Halk sağlığı açısından genelgenin doğru ve herkesin uyması gereken bir genelge olduğunu düşünüyorum." dedi.

  Vedat Taş da Babaeski'ye gideceğini fakat aşısı olmadığı için biletini alamadığını belirterek, "Otogarlarda perişan olduk. Sağlık Ocağı'na gidip randevu almak istedik ve randevu günü var. Bileti veremiyorlar. Devlet mobil aşı sistemini getirirse otogarlarda aşı oluruz." değerlendirmesini yaptı.

  Van Gölü Turizm şoförü İmdat Alican ise yazıhanede yolculara bilet vermeden önce denetimlerinin yapıldığını ifade ederek, yeni genelgede alınan kararların çok olumlu olduğunu fakat yolcuların hazırlıklı olmadıklarını anlattı. Alican, "Van'a gidiyoruz ama yolcu sayısı çok az. Yüzde 30 azalma oldu." diye konuştu.

  Yurt içi uçuşlarda PCR testi

  Koronavirüs önlemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile iç hat uçuşlarında da aşısı olmayan yolculardan PCR testi ibraz dönemi başladı.

  Sabah saatlerinden itibaren THY başta olmak üzere diğer uçuş firmaları görevlilerince uçuş biletleri kontrol edilerek İstanbul Havalimanı'na giriş yapan yolcular, bilet ve bagaj işlemleri için kontuarlara geldiklerinde görevliler tarafından HES uygulaması üzerinden aşılı, geçirilmiş hastalık veya 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi kontrolü yapıldı.

  "Yolcularımızın, negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunludur"

  Türk Hava Yolları ve Lufthansa'nın ortak kuruluşu SunExpress, bugünden itibaren uygulanmaya başlayan iç hat uçuşlarında, aşı olmamış veya daha önce Kovid-19 geçirmemiş yolculardan PCR testi isteneceğini hatırlattı.

  SunExpress'ten yapılan açıklamada, "Değerli misafirlerimiz, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge kapsamında, bugünden itibaren yurt içi uçuşlarımızda seyahat edecek tamamen aşı olmamış veya daha önce Kovid-19 geçirmemiş yolcularımızın, negatif PCR testi sonucu sunmaları zorunludur. İlgili sağlık dokümanlarınız check-in sırasında HES uygulaması üzerinden kontrol edilecektir. Talep edildiğinde hızlıca paylaşabilmeniz için check-in sırasında HES kodunuzu hazırda bulundurmanızı rica ederiz." ifadelerine yer verildi.

  HES uygulaması üzerinden gerekli izinleri vermeyi unutan yolculara ise görevliler yardımcı oldu, aşı sürecini tamamlamamış ve negatif PCR testi bulunmayan yolcuların uçuşlarına izin verilmedi.

  Konya

  "PCR testi zorunluluğu" nedeniyle Konya Tren Garı'nda yolcuların aşı kartları veya PCR testi sorgulaması yapılmaya başlandı.

  Konya'dan Ankara ve İstanbul'a gitmek için gara gelen yolcuların, bilet kontrol noktalarında görevlilerce HES kodu üzerinden, kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldı.

  Sorguda, tek doz aşılı ya da PCR testi olmayan kişiler gara alınmadı.

  Konya'dan İstanbul'a giden Bayram Yıldız, AA muhabirine, kontrollerden memnun olduğunu söyledi.

  Yıldız, "İlk doz aşımı bugün akşam olacağım. O yüzden bu sabah trene binmeden önce gece PCR testimi yaptırdım." dedi.

  Yolcular şehirlerarası otobüslerde "PCR testi zorunluluğu"ndan memnun

  Türkiye'nin farklı kentlerine yolculuk için İzmir Otobüs ve Terminal İşletmeleri A.Ş'ye (İZOTAŞ) gelen yolculara bilet satış noktalarında HES kodu üzerinden, kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Kovid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapıldı.

  Sorguda şartları tutmayanlara gerekli bilgilendirmeler yapılarak bilet satılmadı.

  Vatandaşların çoğu uygulamadan memnun olduklarını söyledi.

  Kars'a gitmek için bilet alan Şahin Topçu, AA muhabirine, kontrollerden memnun olduğunu ifade ederek, "Sonuçta kalabalık bir araca biniyoruz, yanımda kimin olacağı belli değil. Bence bu uygulama önemli, kimin hasta olduğunu veya aşı yaptırıp yaptırmadığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü aşı önemli, o olmadan bu virüs bitmez." dedi.

  Şanlıurfa'ya giden Süleyman Çoban da aşılarını yaptırdığı için bilet almada sorun yaşamadığını, uygulamanın gerekli olduğunu dile getirdi.

  İsmini açıklamak istemeyen bir kişi ise oğlunun aşılarının tamamlanmamasından dolayı bilet alamadıklarını belirterek, "Tire'den Afyonkarahisar'a gitmek için geldik ama maalesef uygulamadan haberimiz olmadığı için bilet alamadık. Şok olduk." ifadelerini kullandı.
  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Son dakika... İçişleri Bakanlığı’ndan “PCR Testi Zorunluluğu” genelgesi

  Son dakika... İçişleri Bakanlığı’ndan “PCR Testi Zorunluluğu” genelgesi

  AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada aşı yaptırmayan öğretmenlere, üniversite öğrencileri ve personele haftada 2 kere zorunlu PCR testi yaptırılacağını duyurdu.

  İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunlululuğu" konulu genelge gönderdi.

  Genelgede, koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgınla mücadelede en güçlü unsurun gönüllülük esasına göre yürütülen aşılama faaliyeti olduğu belirtildi.

  Genelgede Türkiye'de aşılama çalışmalarında büyük mesafe alındığı, birinci doz aşılamada yüzde 73, ikinci doz aşılamada ise yüzde 55,5 düzeyine ulaşıldığına, aşılama süreçlerini tamamlamış kişilerde salgın kaynaklı vaka, hasta ve vefat sayılarının oldukça düşük seviyelerde olduğuna vurgu yapıldı.

  Genelgede ayrıca Erdoğan başkanlığında 19 Ağustos 2021 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde salgının Türkiye'deki seyri, aşılama faaliyetlerinde kat edilen mesafe, yerli aşı geliştirilmesine yönelik çalışmalar ve aşılama faaliyetlerine ilişkin toplumun bazı kesimlerinde gözlenen tereddüt konuları Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak ele alındığı ve aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesine karar verildiği ifade edildi.

  Alınan tedbirler ise şu şekilde sıralandı:

  AŞIYA KARŞI TEREDDÜT İÇERİSİNDE OLAN KESİMLERE YÖNELİK BİLGİLENDİRME

  KONSER, SİNEMA VE TİYATRO GİBİ FAALİYETLERE PCR TESTİ ZORUNLULUĞU

  ŞEHİRLERARASI ULAŞIM

  HES KODU ÜZERİNDEN PCR TEST KONTROLÜ ZORUNLULUĞU

  SOSYAL MESAFE

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Şehirler arası seyahatte aşı zorunluluğu var mı, PCR testi zorunlu mu? Toplu taşımada PCR testi zorunluluğu var mı? PCR testi kimlere zorunlu? - Son Dakika Spor Haberleri

  Şehirler arası seyahatte aşı zorunluluğu var mı, PCR testi zorunlu mu? Toplu taşımada PCR testi zorunluluğu var mı? PCR testi kimlere zorunlu? - Son Dakika Spor Haberleri

  1.ÖZEL ARAÇLAR UYGULAMADAN MUAF

  Özel araçlarla yapılan şehirler arası yolculukta ise PCR zorunluluğu olmayacak.

  2. ARACA KABUL AŞAMASINDA 48 SAAT DETAYI

  Seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak.

  3. PCR TESTİ YOK İSE TOPLU TAŞIMA İLE SEYAHATE İZİN YOK

  Kişi hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek. Ayrıca yolcu taşıyan otobüsler sıkı bir şekilde denetlenecek.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap