Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  keten tohumunun faydaları nelerdir

  1 ziyaretçi

  keten tohumunun faydaları nelerdir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Keten Tohumunun Faydaları

  Keten Tohumunun Faydaları

  Keten Tohumu Neye Yarar?

  Keten tohumu, chia tohumu ya da kinoa gibi trend gıdalardan biri değil ama keten tohumu faydaları nedeniyle aslında beslenmenizde düzenli olarak tüketebileceğiniz bir ürün. “Keten tohumu neye yarar?” diye düşününce ilk olarak keten tohumunun omega 3 deposu olduğu akla gelir. Topraksı bir tada sahip bu kahverengi tohumlar, görünümüyle susama benzer. Bütün olarak tüketilmesi yerine kolay sindirilmesi ve besinin doğrudan bağırsaktan bütün olarak geçmemesi için öğütülmesi önerilir. Öğütülen keten tohumunun faydalarından yararlanıldığı söylenir.

  Keten tohumu, sağlıklı yağ, lif ve antioksidan sağlayan bir besindir. Eski Mısır ve Çin’de yetiştirilen bu tohum, Asya’da binlerce yıldır Ayurveda tıbbının bir öznesidir. Keten tohumu kullanımı çeşitlidir. Yağı, unu, tozu, kapsülleri kullanılabilir. Geçmişten beri amaç; kabızlık, diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı, kanser veya başka hastalıklarda fayda sağlanmasıdır. Ancak keten tohumunun faydaları kadar zararları da olabilir. Çünkü bu besinle ilgili araştırılması gereken pek çok konu vardır. İşte keten tohumunun faydaları ve zararları…

  Omega 3 Zengini

  Keten tohumu, bitki bazlı bir omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Dolaşım için faydalı olan bu asidin anti-inflamatuar etkisi bulunur. Yağ asitleri kemik kayıplarına neden olan osteoporoz ile savaşmada ve tip 2 diyabete karşı korumada etkilidir.

  Keten Tohumunun Güç Sırrı

  Keten tohumunun 2 çorba kaşığı bile 6 gram lif, 4-5 gram bitkisel proteinin yanı sıra B grubu vitaminler, magnezyum, manganez, fosfor, bakır ve tiamin içerir. Magnezyum uyku ve ruh halini iyileştirirken, manganez kolajen üretimini destekleyerek cilt sağlığı ve kemik sağlığı üzerinde olumlu etki yaratır. Fosfor sayesinde hücrelerin oluşması ve kemiklerin korunması sağlanabilir. Bakır ise enerji ve kolajen üretimini destekler. Ayrıca vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri için gereklidir. Tiamin, enerji vererek sinir sisteminin korunmasına yardımcı olur.

  Antioksidan Deposu

  Polifenol adlı antioksidanlardan zengin olan keten tohumu, bu sayede oksidatif strese karşı kanserden ve kalp hastalıklarından korur. Oksidatif strese maruz kalmamak; erken yaşlanma, Alzheimer ve Parkinson nörodejeneratif hastalıklar riskini düşürür.

  Kolesterol Düşürmede Yardımcı

  Keten tohumunda bulunan yağlar kalp sağlığını destekler. Bu yağlar kötü kolesterol (LDL) ve kan basıncını düşürmede, damar sertleşmesini ve felci önlemede etkili olabilir. Bir araştırmaya göre, düzenli olarak keten tohumu tüketmek LDL kolesterolü yüzde 20, toplam kolesterolü yüzde 15 düşürdü.

  Sindirim Sistemini Destekler

  Keten tohumu, hem çözünür hem de çözünmeyen lif içerir. Çözünür lifler, dışkıyı yumuşatır. Böylece bağırsaklarda kolay emilim sağlanmış olur. Çözünmeyen lifler ise atıkların bağırsaklarda kolay hareket etmesini sağlayarak düzenli sindirim için uyarıcı bir rol oynar. Bu iki tip lif, sağlıklı sindirim için birlikte çalışır. Toksinlerin ve fazla yağların vücuttan atılması bu lifler sayesinde olur.

  Kansere Karşı Zırh Oluşturabilir

  Keten tohumu, lignan içeriği sayesinde özellikle meme, kolon ve prostat kanserlerinin tümörlerinin gelişimini engellemede yardımcıdır. Bu bileşiklerin yeni kan damarları oluşturmasını ve büyümesini durdurabilecek gücü vardır. Bir araştırmaya göre, düzenli olarak keten tohumu tüketmenin meme kanseri riskini önlemi oranı yüzde 18’dir.

  Kan Şekerini Dengeler

  Keten tohumunun kan şekerini düşürmede de etkili olabileceğine dair araştırmalar mevcut. İnsülini iyileştiren bu besinin diyabeti önlemede de faydalı sağladığı öne sürülür.

  Cildi İyileştirir

  Keten tohumunun cilde faydaları keten tohumu yağı ile gözle görülür olarak fark edilir. Araştırmaya göre, keten tohumu yağı kullanan kadınların cilt hassasiyetlerinde önemli bir düşüş yaşanırken, cilt pürüzleri ve pullanma şikayetlerinde azalma olmuştur. Pürüzsüz ve nem dengesi sağlanmış bir cilt, keten tohumunun cilde faydaları arasındadır. Keten tohumu saça faydaları ile de bilinen bir besindir. Keten tohumundaki omega 3, saç köklerini beslerken kepek oluşumuna engel olup daha parlak bir görünüm verir. E vitamini içeriği ise kırılmalara dayanıklı ve nemini koruyan saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

  Tok Tutar

  Protein deposu keten tohumundaki çözünür lifler, su ile birleştiğinde jel gibi bir kıvam alırlar. Bu da midenin boşalmasını geciktirir. Bu durum açlığın ötelenerek tokluk hissinin uzun süre devam etmesi anlamına gelir. Araştırmalarla, günde 2 kaşık keten tohumu tüketenlerde kilo kaybı ve bel çevresinde incelme olduğu saptanmıştır.

  Kadınlar Neden Keten Tohumu Tüketmeli?

  Keten tohumunun kadın sağlığı açısından da faydalarından bahsedilebilir. Hamile kalma ihtimalini artırabilir. Yumurtlamayı desteklerken hormonal dengesinin geri kazanılmasında yardımcıdır. Menopoz sonrası kadınlarda görülen kardiyovasküler hastalık riskini düşürebilir. Ayrıca menopozla birlikte başlayan sıcak basmalarına karşı keten tohumunun rahatlatıcı bir etkisi olabilir.

  Veganlar İçin Besleyici

  Bitkisel bir protein ve omega 3 yağ asidi kaynağı olan keten tohumu, vegan ve vejetaryenler için iyi bir besindir. Veganlar için yumurta yerine kullanılabilir.

  Keten Tohumu Kullanımı Kimler İçin Sakıncalı?

  Peki faydalarının yanı sıra zararları da olabilen keten tohumu kimler için sakıncalıdır? Özellikle hamileler ve emziren kadınların keten tohumu tüketmemeleri önerilir. Yüksek potasyum içeriği keten tohumunu böbrek hastalığı olanlar için olumsuz etkileyebilir. Kanser önlemede faydalı olsa da özellikle östrojen bağımlı kanser hastalarını fitoöstrojen içeriği ile nedeniyle keten tohumu tüketilmemelidir. Divertikülit hastalığı olanlar sadece keten tohumunu değil, hiçbir tohum bütün olarak yememelidir.

  Keten Tohumu Nasıl Saklanmalıdır?

  Keten tohumu toz haline getirildiğinde hava ile teması artacağı için çok hızlı oksitlenir. Bu yüzden bütün olarak tüketilmesi önerilir. Toz formunda tüketilirken mutlaka cam kavanozda saklanmalı ve küçük miktarlarda satın alınmalı, bekletilmeden tüketilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

  Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

  İlk olarak Mısır’da yetiştirilen ve dünyaya yayılan keten tohumu, son dönemlerde sağlıklı besinler arasında popülerliğini koruyor. İçeriğindeki besin bileşenleri sayesinde vücuda pek çok faydası olan keten tohumu, linaceae bitki ailesine bağlı keten bitkisinden geliyor. Tek gövdeli ve bir yıllık bir bitki olan keten bitkisinin, gri tonlu yeşil yaprakları, mavi çiçekleri bulunuyor. 1 yemek kaşığında 37 kalori olan ve yaklaşık 2 gram lif içeren keten tohumu Omega-3 yağ asitleri açısında zengin bir besin olarak biliniyor. Keten tohumlarının sindirimi zor olduğu için öğütülmüş olarak tüketilmesi gerekiyor.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Keten Tohumu Nedir? Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

  Keten Tohumu Faydaları

  Yazı kaynağı : www.florence.com.tr

  Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı?

  Yoğurtlu Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır? - Yemek.com

  Yoğurtlu Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır? - Yemek.com

  Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin çokça tercih ettiği malzemelerden keten tohumu, özellikle yoğurt ile bir araya geldiğinde gücünü katlıyor, zayıflamak isteyenler başta olmak üzere yoğurtlu keten tohumunun faydalarından destek almak isteyenler ise her geçen gün artıyor.

  Peki yoğurtlu keten tohumu tüketmek ne işe yarıyor dersiniz? Gelin şimdi bu ikilinin vücuda olan etkilerini hep birlikte öğrenelim. Yoğurtlu keten tohumu nasıl hazırlanır, faydaları nelerdir, keten tohumu nerelerde bulunur tek tek anlatalım.

  Eğer siz de "Adını çok duydum ama ne işe yaradığını bilmiyorum" diyenlerden, keten tohumu alıp nasıl tüketeceğine karar veremeyenlerdenseniz buyurun hemen aşağıda buluşalım.

  Yoğurtlu keten tohumunun faydaları nelerdir?

  yogurtlu-keten-tohumunun-faydalari-shutter-2

  İçeriğinde omega 3 yağ asitleri, bolca besin lifi, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko gibi mineraller barındıran keten tohumu başlı başına da oldukça faydalı bir besin ama yoğurtla bir araya geldiğinde daha da etkili bir hale geliyor ve vücuda şöyle yararları bulunuyor:

  Kilo vermeye yardımcı oluyor

  Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini salıyor

  Vücudu toksinlerden arındırıyor

  Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek oluyor

  Tansiyonun dengelenmesine yardımcı oluyor

  Metabolizmayı hızlandırıyor

  Doğal bir iltihap önleyici etkisi gösteriyor

  Ödem, şişkinlik gibi sorunlara iyi geliyor

  Keten tohumu nerede bulunur?

  yogurtlu-keten-tohumunun-faydalari-shutter-3

  Yoğurtla bir araya gelen keten tohumunun faydalarını öğrenince onu hemen şimdi denemek istemiş olabilir, "Keten tohumu nerede satılır?", "Keten tohumu nerede bulunur?" gibi sorular aklınızı kurcalamaya başlamış olabilir. Hızlıca cevap vermiş olalım: Keten tohumunu güvenilir aktarlardan kolayca temin edebilir, online olarak sipariş verebilirsiniz.

  Yoğurtlu keten tohumu nasıl yapılır?

  yogurtlu-keten-tohumunun-faydalari-shutter-1

  Yoğurtlu keten tohumu nasıl hazırlanır, ne zaman yenir gibi düşüncelere kapılanları da unutmadık tabii ki. Yoğurtlu keten tohumunu hazırlamak için temelde iki malzemeye ihtiyacınız var tahmin edebileceğiniz gibi: Keten tohumu ve yoğurt.

  Bir kase ev yapımı yoğurdun üzerine 1 tatlı kaşığı kadar keten tohumu ilave edebilir ve karıştırıp doğrudan yiyebilirsiniz. Eğer bu karışımı daha renkli bir hale getirmek isteyenlerdenseniz mevsime göre sevdiğiniz meyveleri seçebilir, içine dilimleyebilirsiniz.

  Eğer daha doyurucu bir tat elde etmek, çok daha uzun süre tok kalmak isterseniz karışımın içine yulaf ezmesi de katabilirsiniz. Son olarak, bu karışım kabızlık sorununuza hızlıca çözüm olsun isterseniz az miktarda zeytinyağı ilavesi de yapabilirsiniz.

  Ne zaman yemeniz gerektiğine gelince, yoğurtlu keten tohumunu yemeklerden 2 saat önce bir ara öğün gibi hızlıca hazırlayarak afiyetle tüketebilirsiniz.

  Keten tohumunu kullanabileceğiniz farklı tarifler keşfetmek isterseniz şunlara da göz atmayı unutmayın:

  Keten Tohumlu Smoothie Tarifi

  Keten Tohumlu Protein Bar Tarifi

  Chia ve Keten Tohumlu Tam Buğday Ekmek Tarifi

  Keten Tohumlu Kraker Tarifi

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap