Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  keten tohumu nasıl tüketilir

  1 ziyaretçi

  keten tohumu nasıl tüketilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Keten tohumunun faydaları nelerdir? Yağı nasıl tüketilmelidir?

  Keten tohumunun faydaları nelerdir? Yağı nasıl tüketilmelidir?

  Keten tohumu, yüksek oranda lif ve vitamin içeren şifalı bir bitkidir. Omega 3, B12, K ve E vitaminleri bakımından zengin olan Keten tohumu, sağlığa faydalı yağlar, protein ve linamarin gibi faydalı bileşikler içerir. Zengin bir antioksidan kaynağı olan Keten tohumu, bağışıklık sistemini güçlendirme özelliğine sahiptir, metabolizmayı hızlandırdığı için diyet yapan ve kilo vermek isteyenler tarafından yaygın olarak kullanılabilmektedir. Yüksek lif oranına sahip olan Keten tohumu özellikle sindirim sistemi rahatsızlıkları için çok faydalıdır; ayrıca kabızlık tedavisinde oldukça etkili olduğuna dair pek çok araştırma mevcuttur.

  Keten tohumu nedir?

  Ketengiller familyasından olan keten, yaz aylarında sarı ya da mavi yumuşak çiçekler açan bir bitkidir. Yakın Doğu ve Akdeniz bölgelerinde 4-5 bin yıldan beri lifi ve tohumları için yetiştirilmektedir. Keten bitkisi özellikle ılıman iklimleri sever. Meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır ve 60 cm civarına kadar büyüyebilir. Bitkinin yetiştirilme amacı hem lifinden faydalanmak, hem de tohumunu almaktır. Tohumları %40-45 yağ içerir. Keten, Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir. “Bezir yağı” olarak da bilinen bu yağ boyacılıkta da kullanılır. Tohumlar, yağları alındıktan sonra hayvan yemi olarak kullanılır.

  Keten tohumunun içerdiği vitaminler

  Keten tohumu nasıl tüketilmelidir?

  Keten tohumu tüketmenin en iyi yolu filizlenmiş formda tüketmektir. Tohumları ıslatmak ve daha sonra filizlendirmek fitik asidi çıkarır ve ayrıca mineral emilimini arttırır. Tohumlar ılık suda 10 dakika veya soğuk suda 2 saat bekletilebilir. Tohumlar sabah mısır gevreğine eklenerek tüketilebilir. Ayrıca öğütülmüş keten tohumu, toz gibi olduğu için pek çok besine ekleyerek tüketilebilir. Ayrıca keten tohumunun tane olarak tüketiminde en sağlıklı ve pratik yollardan birisi de bir kâse sağlıklı ev yoğurduna karıştırarak tüketmektir.

  Faydalı probiyotikler bakımından oldukça zengin olan ev yoğurduyla keten tohumu bir araya geldiğinde çok faydalı olacaktır. Bunun için 1-1,5 yemek kaşığı keten tohumu sıcak su ile ıslattıktan sonra bir süre bekletilir. Suyun etkisiyle yumuşayan keten tohumları küçük bir kâse ev yoğurdunun içine karıştırılarak tüketilir. Böylece hem sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasına, hem de vücuttaki yağlardan yavaş yavaş kurtulmaya yardımcı olur.

  Keten tohumu kanserden korur mu?

  Keten tohumu Omega-3 yağ asitleri içerir. Bunların kanser hücrelerinin büyümesini ve gelişmelerini engellediği düşünülmektedir. Ayrıca içerdiği Lignanların antianjiyogenik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bu lignanlar, özellikle sağlıklı bir diyetin ve yaşam tarzının bir parçası olarak tüketildiği takdirde, çeşitli kanserlere karşı korunmasına yardımcı olabilir. 161 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, özellikle düşük yağlı bir diyetle keten tohumu tüketen erkeklerde prostat kanseritümörlerinin büyümesinin engellendiği görülmüştür. Ayrıca keten tohumu alımının meme kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.

  Keten tohumunun diyabete etkisi

  Lignanlar ve diğer fitoöstrojenlerin, anti-enflamatuar etkileri nedeniyle, diyabetgibi kronik hastalıklarda riski azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. 2016’da araştırmacılar, prediyabetli 99 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, her gün keten tohumu tozu tüketmenin prediyabetli (diyabetin ilk evresi) kişilerde kan basıncını düşürdüğünü, ancak kan şekeri ve insülin direncinin düzeylerini iyileştirmediğini gösterdi.

  Yapılan pek çok çalışmaya rağmen, keten tohumunun diyabet semptomları üzerindeki yararları belirsizliğini korumaktadır. Bu yüzden, diyabet tedavisi görenler diyetlerine keten tohumu eklemeden önce doktorlarıyla görüşmelidirler.

  Keten tohumunun faydaları

  Olası faydaları arasında kanseri önlemek, kolesterolve kan basıncını düşürmek ve radyasyona karşı koruma sağlamak yer alır. Ayrıca tüketilen keten tohumu, vücudun besinleri daha etkili bir şekilde emmesini sağlar.

  Keten tohumu yağının faydaları

  Keten tohumu zayıflatır mı?

  Keten tohumu, bağırsaktan geçerken içermiş olduğu, değerli sabit yağların emilime uğramasıyla, gereksinim duyulan enerjiyi karşılayabilir. Lif içermesinden dolayı rejim yapan kişilerin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olabilir. Zayıflama programında, hayvansal kaynaklı yağ alımı yerine; bitkisel kaynaklı yağların alımında fayda vardır.

  Keten tohumu ile yoğurt

  Yoğurtve keten tohumu, birlikte kullanıldığı zaman birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelir. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri ve çok düşük oranda doymuş yağ asitleri yanı sıra, yüksek oranda lif barındırır. Ayrıca yine yüksek oranda potasyum ve düşük orada magnezyum, çinko, demir, bakır gibi diğer vitaminleri de içerir.

  Yoğurtta bulunan bol miktarda kalsiyum ise vücudun ihtiyacı olan önemli besinleri sağlar. Bu iki faydalı besinin birlikte tüketilmesi ayrıca şu yararları sağlar:

  Keten tohumu tarifleri

  Malzemeler:

  125 gr oda sıcaklığında tereyağı ya da margarin
  Yarım çay bardağı sıvı yağ
  1 çay bardağı pudra şekeri
  1 çay bardağı iri çekilmiş keten tohumu
  Yarım paket kabartma tozu
  1 paket vanilya

  Hem pratik hem de sağlıklı bu tarif enerji artırıcı bir etkiye de sahip.

  Malzemeler:

  1,5 su bardağı laktozsuz süt
  Yarım muz
  1 yemek kaşığı yoğurt
  1/4 çay kaşığı toz zencefil
  1 çay kaşığı tarçın
  1 yemek kaşığı keten tohumu

  Bu salata, özellikle diyet yapanlar için oldukça faydalı olacaktır.

  Malzemeler:

  1 adet göbek salata
  1 adet sarı biber
  10 adet çeri domates
  Sos için:
  1 yemek kaşığı keten tohumu
  1 tatlı kaşığı sirke
  3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  1 adet limon
  1 çay kaşığı tuz

  Keten tohumunun zararları

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Keten tohumu faydaları nelerdir?

  Keten tohumu faydaları nelerdir?

  Keten, Mısır’da ve Asya’da çok eski çağlardan beri yetiştirilen ve faydaları bilinen bir bitkidir. Keten tohumunun faydaları, özellikle Hindistan'ın alt kıtasında ortaya çıkan, antik bir sağlık sistemi olan Ayurvedik tıpta bile yer almaktadır. Keten tohumu sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve lifler içerdiğinden dolayı fonksiyonel gıda olarak tanımlanabilir. 

  Keten tohumu nedir?

  Keten tohumu çok önemli bir fonksiyonel gıdadır. Fonksiyonel gıdalar, vücudun temel besin öğeleri gereksinimini yerine getirmenin haricinde, insanın fizyolojik ve metabolik fonksiyonları üzerinde ek yararlar sağlayıp, hastalıklardan korunmaya veya daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yarayan gıda ya da gıda bileşenleri olarak tanımlanmaktadır. 

  Latince ismi Linum usitatissimum olan keten bitkisi, 30 cm ile 1 metre arasında değişen boylarda gelişen, mavi renkte çiçek açan ve bir sene yaşayan bir tarım bitkisidir. Keten tohumları ise yaklaşık 5 mm uzunlukta olup yumurta şeklindedir. Bu tohumlar yassı, parlak, kokusuz, yağlı ve lezzetlidir. Keten tohumu kendir tohumu ile karıştırılsa da bu iki bitki tamamen farklıdır. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre keten tohumu; kanser önleyici gıdalar arasına yer almaktadır ve üzerinde çalışmalar yürütülmesi gerekmektedir.

  Keten tohumu nasıl kullanılır?

  Keten tohumu nasıl tüketilir oldukça merak edilen bir sorudur. Günümüzde, keten tohumu; tohum, keten tohumu yağı, keten tohumu tozu, keten tohumu tabletleri ya da kapsülleri ve keten tohumu unu gibi formlarda bulunmaktadır. Çoğu insan tarafından, kabızlığı, diyabeti, yüksek kolesterolü, kalp hastalığını, kanseri ve daha birçok hastalığı önlemek ya da kontrol altına almak için besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

  Keten tohumu içindeki besinler arasında; lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve alfa-linolenik asit (ALA) veya omega-3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Bu besin maddelerini tüketmek, çeşitli tıbbi rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak şu anda bu iddiaların tümünü destekleyecek yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu yazıda, araştırmalara dayanarak, keten tohumu ve olası sağlık yararları hakkında bilgiler yer almaktadır. Piyasada çokça bulunan keten tohumu yağı faydaları, keten tohumunun diğer formlarından farklılık göstermez. 

  Keten tohumu faydaları

  Keten tohumu, diğer bitki bazlı gıdalar gibi antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikaller adı verilen zararlı molekülleri vücuttan çıkararak hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

  Serbest radikaller doğal süreçlerin ve çevresel baskıların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Vücutta çok fazla serbest radikal varsa, oksidatif stres gelişebilir ve bu da hücre hasarına ve hastalığa yol açabilir. Antioksidanlar serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

  Keten tohumunun yüksek antioksidan özelliğe sahip olmasının nedeni, yüksek oranda lignan denen bir besin içermesidir. Keten tohumunun kabuklarında bol miktarda lignan bulunmakta ve en yakın rakibinden bile 100 kat daha fazla lignan içermektedir.

  Kanser riskini azaltmak

  Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri içerir. Araştırmalar, bu yağ asitlerinin farklı kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Keten tohumu ayrıca içerdiği lignanlarla yeni kan damarları oluşturmasını engelleyerek tümör büyümesini yavaşlatabilir. 

  2013 yılında yapılan bir araştırmada, düzenli olarak keten tohumu tüketen kadınlar arasında, meme kanseri oluşumunun daha düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, 2018'de yayınlanan bir derlemede, keten tohumunun menopozdan sonra meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

  Kolesterol ve kalp sağlığının iyileştirilmesi

  Amerikan Kalp Derneği (AHA), kalp sağlığını arttırmak için daha fazla lif ve omega-3 alımını önermektedir. Keten tohumu bu besinlerin tümünü içerir. Keten tohumu ayrıca fitosteroller içerir. Fitosteroller kolesterol ile benzer bir yapıya sahiptir ancak bağırsaklarda kolesterol emilimini önlemeye yardımcı olurlar. Bu nedenle fitosterolleri tüketmek, vücuttaki düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  2010 yılında yapılan bir araştırmada, keten tohumunun, orta derecede yüksek kolesterolü olan erkeklerin kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Katılımcılar, 12 hafta boyunca lignan içeren 20 miligram (mg) kapsül, 100 mg kapsül veya plasebo almıştır. Liganlar aldıktan sonra, özellikle 100 mg kapsül alanlarda kolesterol seviyeleri düşük olarak gözlenmiştir.

  2012 yılında yapılan bir başka çalışmada, yine keten tohumunun kolesterol seviyelerini düşürmek için yararlı olabileceği öne sürülmüştür.

  Artrit semptomlarını hafifletme

  Artrit Vakfı'na göre, keten tohumu, eklem ağrısını ve sertliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı insanlar romatoid artrit, lupus ve Raynaud fenomeni için keten tohumu kullanmanın kendilerinde fayda yarattığını belirtmişlerdir.

  Bu amaçla kullanımını destekleyen kanıtlar şu anda mevcut olmamakla birlikte keten tohumundaki α-linolenik asidin (ALA) iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir.

  Artrit semptomlarında aşağıdaki yollardan biri kullanılarak keten tohumu tüketilebilir:

  Kan şekerinin düzenlenmesi

  Liganlar ve diğer fitoöstrojenler diyabet gibi kronik durumların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

  2013 yılında 25 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca her gün 0 g, 13 g veya 26 g keten tohumu, prediyabetli veya obeziteli vakalara verildi. Çalışma sonucunda, 13 g’lık dozajın, glikoz ve insülin seviyelerini düşürdüğü ve insülin duyarlılığını arttırdığı görüldü. Ayrıca, 2016 kemirgenler üzerinde yürütülen bir çalışmada, keten tohumu içindeki bileşiklerin tip 1 diyabet insidansını azaltmaya ve tip 2 diyabet başlangıcını geciktirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüldü. 

  Birkaç çalışmada ise keten tohumunun diyabet semptomları üzerindeki faydalarına rastlanmadı bu nedenle keten tohumunun diyabet semptomları üzerindeki faydaları belirsizliğini korumaktadır.

  Kabızlığı önleme

  Keten tohumu, suda çözünmeyen, yemek yedikten sonra sindirim sisteminde kalan iyi bir çözünmez lif kaynağıdır. Bağırsakta, suyu emerek, bağırsak düzenliliğini arttırmaya yardımcı olur.

  Bununla birlikte, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi (NCCIH), keten tohumunun kabızlığı azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çok az kanıt olduğunu söylemekte ve çok az su ile keten tohumu tüketmenin kabızlığı kötüleştirebileceğini ve bağırsak tıkanmasına neden olabileceği konusunda da uyarmaktadır. Ayrıca, çok fazla keten tohumu veya keten tohumu yağı ishale de neden olabilir.

  Radyasyonun etkisini azaltmak

  2013 yılında bilim adamları, keten tohumu içeren diyetin, radyasyona maruz kalan farelerin iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteren kanıtlar buldu.

  İnsanlarda yapılacak olan testler benzer sonuç verirse, keten tohumu lignanları, radyasyon veya radyasyon tedavisine (radyoterapi) maruz kalındıktan sonra akciğer sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir.

  Keten tohumunun fayda sağlayabileceği diğer olası tıbbi rahatsızlıklar

  Günümüzde keten tohumundaki besin maddelerinin farklı hastalıkların tedavisi veya önlenmesinde yardımcı olup olmayacağı hakkında halen çalışmalar yapılmaktadır. Aşağıda sayılan hastalıklar ve tıbbi durumlar araştırılması için desteklenmektedir.

  Keten tohumunun besin değerleri

  Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na göre, 7 g ağırlığında bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu şunları içerir:

  Keten tohumu nasıl yenir?

  Keten tohumunu çiğ olarak tüketmemekte fayda vardır. Çiğ ya da olgunlaşmamış keten tohumları toksin içerebilir. Pişireceğiniz yemeklere keten tohumu katmayın. Bunun yerine, keten tohumlarını aşağıdaki şekilde tüketebilirsiniz:

  Keten tohumu tüketmenin riski var mıdır?

  Aşağıda sıralanan tıbbi durumların bir ya da daha fazlasına sahip bireyler keten tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır:

  Sağlıklı günler dileriz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı?

  Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası

  Keten Tohumu Yoğurt Nasıl Hazırlanır, Yenir? 13 Faydası

  Süper Besin Kürü: Keten Tohumu ve Yoğurt

  Adeta bir şifa kaynağı olan keten tohumu, keten bitkisinin tohumundan elde edilir. Zengin besin değeri ile tüm dünyada “süper besin” olarak kabul gören keten tohumuna olan talep her geçen gün artıyor. Tek başına tüketilmeyen bu besin genellikle yoğurt ile karıştırılarak yeniyor.

  Kanserden diyabete vücudu birçok rahatsızlıktan koruyan keten tohumunun en önemli faydalarından biri zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Bu yazımızda sizler için keten tohumu ve keten tohumu ile yoğurt karışımının etkilerini mercek altına aldık.

  Keten tohumu yoğurt Osman Müftüoğlu tarafından da önerilmektedir. Müftüoğlu yazılarında bir kase yoğurda eklenecek 1 tatlı kaşığı zerdeçal ile 1 çay kaşığı keten tohumu, üzüm çekirdeği ve ısırgan otu tohumunun ev yapımı ilaç olarak her gün tüketilebileceğine değinmiştir. Osman Müftüoğlu bu karışımın iltihapları giderdiğinin, antialerjik etkisi olduğunun ve kansere karşı kalkan oluşturduğunun altını çizmektedir.

  Yoğurt Suyunun Faydaları: Hiç Duymadığınız 15 Şaşırtan Faydası

  Keten Tohumu Yoğurtla Nasıl Hazırlanır?

  Yoğurt Kürü ile Zayıflama Önerileri

  Keten Tohumu Yoğurtla Nasıl Yenir?

  Chia Tohumu  Diyeti Nasıl Yapılır? Diyet Listesi – Zayıflatan Detoks Kürü

  Keten Tohumu Yoğurt Zayıflatır Mı?

  Keten Tohumu Yoğurt Faydaları, Neye İyi Gelir?

  Keten Tohumu Zayıflatır Mı? Diyetisyen Cevapladı

  Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

  Keten Tohumu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zayıflatır Mı?

  Yoğurt Diyeti Metabolizma Hızlandıran Kolayca Yağ Yakan Diyet

  Yoğurdun Faydaları, Suyunun Faydaları, Yoğurt Yemenin Faydaları

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap