Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kesilen sütten peynir nasıl yapılır

  1 ziyaretçi

  kesilen sütten peynir nasıl yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kesilen Sütle Ne Yapılır?

  Kesilen Sütle Ne Yapılır?

  Çiğ sütünüzü aldınız ve evde kendi yoğurdunuzu veya sütlacınızı yapmak için kaynatmaya başladınız. Fakat pişirme aşamasında bir şeyler ters gitti ve sütünüz kesildi. İşte, tam da bu noktada kesilen sütü çöpe atmak yerine farklı tariflerde değerlendirebilirsiniz.   Kesilen Süt Nasıl Değerlendirilir?

  Kesilen sütü değerlendirmenin en iyi yolu, onu peynir yapımında kullanmaktır. Süt kesilmeye başladığınızda içerisine az miktarda sirke veya limon suyu ekleyin ve tamamen kesilmesini sağlayın. Eğer lor peyniri yapmak istiyorsanız, sütün üzerinde toplanan kesikleri toplayın ve temiz bir tülbent yardımıyla süzün. Süt kesiklerini güzelce süzdükten sonra üzerine tuz ilave edin ve afiyetle tüketin. 

  Sütün kesildiğini fark ettiğinizde ocağın altını kapatın ve sütteki kesikleri güzelce süzün. Çorba yaparken kıvamını ayarlamak ve lezzetini arttırmak için kesilmiş sütten ilave edebilirsiniz. Böylece çorbanın besleyiciliği de artacaktır.

  Süt kesilmeye başladığında ocağın altını kapatın ve tortularını süzün. Daha sonra oda sıcaklığında soğutun. Soğuyan sütü, tavuk ve kırmızı eti marine etmek için kullanabilirsiniz. Ancak süt, çabuk bozulabildiği için etinizi sütün içerisinde en fazla 5 saat bekletin.  Kesilen sütü pirinç ile karıştırarak cildinize maske şeklinde uygulayabilirsiniz. Farklı bir malzeme eklemek istemiyorsanız, temiz bir pamuğu süte batırıp cildinize sürebilirsiniz. Maskeyi cildinizde 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Süt maskesi, cildin arınmasını ve daha parlak görünmesini sağlar.

  Kesilen sütü soğuttuktan sonra fısfıslı bir şişeye koyun. Solmaya yüz tutmuş bitkilerinizin köklerine bu sütü dökebilirsiniz. Böylece bitkileriniz kısa sürede canlanır ve güçlenir.

  Sütün Kesilmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

  Eğer sütünüzün kesilmeye başladığınız hemen fark ettiyseniz, içerisine bir çimdik karbonat atarak kesilmesini önleyebilirsiniz.


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Kesik Sütten Peynir Yapımı

  Süt Nasıl Kestirilir Kesilen Sütten Ne Yapılır Nasıl Değerlendirilir

  Süt Nasıl Kestirilir Kesilen Sütten Ne Yapılır Nasıl Değerlendirilir

  “Bu makalemizde süt nasıl kesilir, kesilen süt ile neler yapılır?Hakkında bilgiler vereceğiz.”

  Süt limon suyu veya sirke kullanılarak kestirilebilir.Sütü kestirmek isteyenlerin amacı sütten lor peyniri, çökelek yapmaktır. Eğer lor peyniri yapmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken sütü ocağa koyduğunuzda kaynamaya başlamadan önce kaymak tutmaya başladığında yarım limonu sıkmalısınız. Bu şekilde süt kaynamaya başladıktan 2 dakika sonra katılaşma görülecektir. Katılaştıktan sonra ise ocağın altını kapatmalı ve üstünü temiz bir havlu ile örtmelisiniz. Ardından 2 saat bekledikten sonra tel süzgecin üzerine 2 kat tülbent örtüp katılaşmış sütü süzmelisiniz. Süt ortalama 2 saat içinde süzülecektir. Suyunu iyice sıkmalı ve bir kaba almalısınız.

  Sütü Kestirmek İçin Ne Yapmalı? Lor Peyniri Tarifi

  Malzemeler

  Hazırlanışı

  Öncelikle 1 litre sütü kaynatın. Süt kaynayıp köpürmeye başladığında sütün kesilmesi için yarım limon su, birkaç kaşık yoğurt veyahut yarım çay bardağı elma sirkesinden birini ekleyin. Burda amaç süte asit ekleyerek kesilmesini sağlamaktır.

  Eğer kesilme gerçekleşmediyse sütü biraz daha kaynatmalısınız.

  En sonunda ise peynirin yeşil suyu çıktıysa ve lor meydana gelmişse işlem bitmiştir.

  Loru bir süzgeç ile süzün.

  Çıkan yeşil suyu dökmeyin. Bu su ile çiçeklerinizi sulayabilir veyahut buz dolabı küplerine koyup çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca ayran yaparken de kullanabilirsiniz. Loru süzdükten sonra isterseniz tuz ekleyebilirsiniz.

  Süt Kesilmesi Durumunda Neler Yapılabilir?

  Süt sıcak ortamda çok kalırsa kesilir. Bu durum neredeyse tüm kadınların yaşadığı bir problemdir.Sütün kesilmemesi için serin ortamda bekletilmelidir. Eğer sütünüz kesilmişse peynir yapabilirsiniz.  Kesilen sütten nasıl peynir yapacağınızı anlatacağız.

  Kesik Sütten Peynir Yapımı

  Malzemeler

  Yapılışı

  Süt daha ocağa konmadan kesilmişse veya kaynatırken kesilirse sütü 5 dakika daha kaynatın. Sonrasında içine 2 tatlı kaşığı tuz ilave edin.

  Sonrasında tekrar kesilmesi için sütü 2-3 dakika daha kaynatın. Sonrasında sütü tenceresinde soğumaya bırakın.

  Ardından tel süzgecin altına uygun bir derin kap koyun.

  Ardından tel süzgecin içine temiz bir tülbenti kenarlardan sarkacak şekilde yerleştirin.

  Ardından kesilen sütü bu hazırladığınız kaba dökün. Döktükten sonra tülbentin kenarlardan sarkan kısmını süt kesiğinin üzerine kapatın. Bunun üzerine fazla suyun akması için bir ağırlık(5 ltrelik su şişesi vb.) koyun. Bu şekilde 1 gece bekletin.

  Bu şekilde ağırlık konması fazla suyun çıkması için önemlidir. Peynir ne kadar iyi süzülürse tadı ve dayanma süresi o kadar iyi olacaktır. Bu yöntem sayesinde labne veya krem peynir tadında peynir yapabilirsiniz.

  Peynire ekleyeceğiniz tuz kendi damak tadınıza göre ayarlamalısınız. Tuz fazla olduğunda dayanma süresi uzamaktadır.

  Ayrıca kalan peynit alt suyunu tu zkoymadan önce ekmek hamuruna veya kek hamuruna ekleyebilirsiniz. Bu ekşi maya etkisi oluşturmaktadır.

  Sütten Çökelek Yapımı

  Sütten çökelek yapmak için sütünüzün pastörize olması önemlidir. Eğer sütünüz pastörize ise çökelek yapmak çok kolay !

  Öncelikle sütü bir tencereye boşaltın. Ardından içine 3-4 yemek kaşığı limon veya sirke ekleyin ve karıştırın.

  Ardından kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynatın.

  Süt 5 dakika kaynadıktan sonra kesilerek topak topak olacaktır.

  Ocaktan aldığınız tenceredeki karışımı tülbent veya süzgece alarak suyunun süzülmesini bekleyin.

  Ardından suyunu bir kaba alın. Bu suyu börek ve poğaçalarınızda kullanabilirsiniz.

  Peynirin suyu tamamen süzüldükten sonra içine damak tadınıza göre tuz ekleyebilirsiniz.

  İşte çökelek hazır!

  Evde Peynir Yapımı Beyaz Peynir Kaşar Lor Süzme Peyniri Nasıl Yapılır? Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Kesilen Süt Nasıl Değerlendirilir? Neler Yapılabilir? - Yemek.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap