Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kendini iyi hissetmek için ne yapmalı

  1 ziyaretçi

  kendini iyi hissetmek için ne yapmalı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  selinyetimoglu.com

  selinyetimoglu.com

  Hepimiz zaman zaman zor dönemlerden geçer veya kötü günler yaşarız. Yöneticiyle tartışmalı bir toplantı, uzun saatler süren trafik, aile üyelerinden birinin sağlık sorunu gibi üstüste gelen kötü durumlar sonrasında depresyonun eşiğinde hissettiğimiz günlerde bizi hızlıca normale döndürebilecek birkaç öneride bulunmak isterim.

  Spor yapmıyorsanız kısa yürüyüşler yapın.

  Günde 10-15 dakika, telefonunuza bakmadan, mümkünse yalnız bir şekilde, eğer sizi rahatlatıyorsa müzik dinleyerek yürüyün ve kendi iç sesinizi dinleyin. Bu yürüyüşün amacı spor değil, kendinizle başbaşa kalmanız. Bu yüzden caddede, kaldırımda, bina içinde, hiçbiri olmuyorsa AVM koridorunda yürümek bile iyi gelebilir ancak elbette en güzeli doğayla buluşabileceğiniz bir ortam olması.

  Bilinçli farkındalığı hayatınızın bir parçası yapın.

  Mindfulness kavramıyla hayatımıza giren bilinçli farkındalık düşündüğümüzden çok daha önemli. British Columbia Üniversitesi’ndeki uzmanların, daha önce yapılan 20 farklı araştırma sonucunu derleyerek ortaya koyduğu bilgiye göre, bilinçli farkındalık beynimizdeki 8 noktayı etkiliyor. Bizim için bu 8 farklı noktadan en önemlisi hipokampüs, başka bir deyişle beynimizin zorluklara ve değişime karşı dirençli olmamızı sağlayan bölgesi. Bilinçli farkındalık hipokampüsün yardımıyla stresle baş etmemizi, kontrolün kendimizde olduğunu hissetmemizi, bir düşünceden diğerine atlayıp duran zihnimizin olumlu düşüncelerde kalmasını sağlıyor. Basit bir örnek verelim. Her gün birkaç kez yaptığınız bir şeyi düşünün. Örneğin, masanızda duran su bardağından su içmek. Bu kez suyu içmek için bardağa dokunup onu elinize aldığınız andan itibaren her hareketinizi incelemeye başlayın. Bardağı yavaşça ağzınıza doğru götürüşünüz, suyu yere dökmemek için dudağınızla bardağı sıkı sıkı kavrayışınız, suyun boğazınızdan geçişi, yutkunmanız vs… Her gün pek çok kez “ezbere” yaptığınız şeylerin farkına vararak her anı tam olarak yaşamak aslında bilinçli farkındalık dediğimiz kavramın bir boyutu.

  Görüldüğü gibi bilimsel açıdan kanıtlarıyla, zor zamanlarda sakin kalabilmemizin en güçlü anahtarlarından biri olan bilinçli farkındalığa ulaşmak için illa Hindistan’a gidip 2 günlük inzivaya çekilmek gerekmiyor. Hayatınız ne kadar karmaşık ve yoğun olursa olsun her gün birkaç dakika ayırarak deneyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken otomatik pilotu devreden çıkarmak.

  Meditasyonu deneyin.

  Daha önce hiç meditasyon veya meditatif bir uygulama yapmadıysanız kulağa “saçma, faydasız” gelebilir. Muhtemelen hayatınızda hiç kola içmeden önce o siyah sıvının tadını böyle sevebileceğinizi düşünmüyordunuz. 10 dakikalık bir meditasyonun sizi tazeleyeceğine emin olun. Youtube’da çok fazla meditasyon videosu var, kulağınıza kulaklığı takıp komutları takip etmeniz yeterli.

  Bir dönem işe gitmeden önce sabahları yogaya gidiyordum, özellikle Pazartesi sabahları. Oradan aldığım enerjiyle uzun bir zaman idare ettiğimi hatırlar ve anlatırım sık sık.

  Bu tür bir tazelenmenin günün geri kalanında da enerjinizin düşmemesini sağladığını göreceksiniz, böylece değiştirmek istediğiniz şeyleri yapmanız için daha fazla enerjiniz olacak.

  Cümlelerinize biraz sihir katın.

  Winnipeg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, “eğer… ise…” kalıbıyla kurulan cümleler, bireyin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Ekip arkadaşınızla yaşadığınız bir iletişim probleminin ardından kendinizle başbaşa kaldığınız ilk anda konuyla ilgili düşüncelerinizi bu kalıpla dile getirerek çıkış yollarınızı belirlemeyi deneyin. Örneğin, “Eğer beni bir daha bu şekilde suçlayacak olur ise….yapacağım.” Burada önemli olan, “ise”den sonra gelen çözüm yolunun mümkün olduğunca olumlu şekilde yapılandırılması.

  Mutluluğun bulaşıcılığından faydalanın.

  Esnemek gibi gülümsemek ve mutlu olmak da bulaşıcıdır. Ben ne kadar mutlu olursam yakın çevremdeki kişiler de organik olarak mutlu olur. Tersini düşünelim, yakın çevremdeki kişiler ne kadar mutlu olursa ben de o ölçüde daha mutlu olurum. O halde, kendi mutluluğumu artırmak için yapabileceğim en etkili şeylerden biri de diğer kişilerin mutlu olmasını sağlamak. Bunu çalışma arkadaşlarımın masasına onlarla ilgili olumlu düşüncelerimi yazdığım ufak bir post-it bırakarak da yapabilirim, hafta sonlarımı değerlendirebileceğim bir sosyal sorumluluk projesinde gönüllü çalışarak da…

  Dikkatinizi diğer konulara verin.

  Sizi rahatsız eden, kendinizi kötü hissetmenize sebep olan kişi veya durumu düşünmeyeceğiniz alanlar yaratın. Örneğin, ülke gündemi nedeniyle haber sitelerinde gezinirken geleceğinizle ilgili kaygı duyduğunuzu hissettiğiniz anda sevdiğiniz dizinin son bölümünü açın veya bir komedi filmi izleyin. Dikkatinizi geçici süreyle diğer konulara vermek, kaygı seviyenizin yeniden normale dönmesine yardımcı olacaktır.

  Stresi azaltmak için nefesinizin gücünden yararlanın.

  Uluslararası Yaşama Sanatı Derneği tarafından yayınlanan “Science of Breath” raporuna göre, belirli nefes egzersizlerini uygulayan kişilerin kortizol seviyesindeki anlamlı düşüş bize düzenli uygulamanın gittikçe artan bir rahatlama ve strese direnç geliştirdiğini göstermektedir.  Stresle başa çıkmak için pek çok farklı nefes egzersizi vardır. En kolay uygulananlardan biri olan “Kasma-Gevşetme Nefesi”ni yakta ya da oturarak uygulayabilirsiniz. Öncelikle burnunuzdan derin bir nefes alırken ayaklarınızı yere iyice yapıştırın. Nefesinizi tutarken ayak parmaklarınızla yeri kavramaya çalışın. Nefesinizi tutamayacağınız zaman, burnunuzdan yavaşça verirken ayaklarınızı gevşetin.

  Nefes alın. Nefesinizi tutarken baldırlarınızı kasın, nefes verirken gevşetin.

  Nefes alın. Nefesinizi tutarken uyluklarınızı kasın, nefes verirken gevşetin.

  Nefes alın. Nefesinizi tutarken bir yandan kalçanızı sıkın, diğer yandan da karnınızı içeri çekerek nefes vererek gevşetin.

  Nefes alın. Nefesinizi tutarken ellerinizi yumruk yapıp, bileklerden içeri kırın ve kollarınızı kasın. Nefes verirken elleri, kolları gevşetin.

  Nefes alın. Nefesinizi tutarken omuzlarınızı kulaklarınıza doğru kaldırın, nefes verirken omuzlar düşsün.

  Nefes alın. Nefesinizi tutarken tüm yüzünüzü buruşturun, nefes verirken yüzünüzü gevşetin.

  Hareketi, aldığınız soluğu tutarken; ayakları, bacakları, elleri, kolları, karın ve kalçayı kasarak, omuzları kulaklara çekip, yüzünüzü de buruşturarak ve sonra hepsini birden gevşeterek bitirin.

  Az stresli bol neşeli günler dileğiyle.

  *Bu yazım ilk olarak Kariyer.net Dergi Ağustos sayısında yayınlandı.

  Yazı kaynağı : selinyetimoglu.com

  Okuduğunuz an kendinizi iyi hissettirecek 10 tavsiye

  Psikolojik Olarak Kendini Güçlü Hissetmenin 10 Yolu

  Psikolojik Olarak Kendini Güçlü Hissetmenin 10 Yolu

  Hayat akıp giderken hepimiz çeşitli zorluklarla mücadele ediyoruz. Kimimiz bu zorluklarla savaşırken olası bütün çözüm yollarını denerken, bir diğerimiz bu zorluğun sebebi olarak kendini suçlu hissediyor ve bir çıkmazın içine düşüyor. Gerek iş hayatımız gerek özel hayatımız günün birinde mutlaka sendeliyor ve biz böyle durumlarda her zaman güçlü kalmayı başaramıyoruz.

  Şimdi size, bu yazımda psikolojik olarak kendimizi güçlü hissetmenin 10 yolundan bahsedeceğim.

  1. Kendinize Güvenin; Sorunsuz bir hayat elbette ki mümkün değil. Hayatın bize getirdiği sorunlar karşısında bazen çaresiz hissedip içimize çekilebiliyoruz. Bu noktada yapmanız gereken, daha önce başınıza gelmiş sorunları düşünüp onlarla nasıl mücadele ettiğinizi ve o sorunu nasıl çözdüğünüzü hatırlamaktır. Bunu hatırlamak sizi cesaretlendirecek ve güncel sorununuzu çözmeniz için size yardımcı olacaktır. Sorunları hiçbir zaman göz ardı etmeyin. Bir kere başardıysanız bir kez daha başarabilirsiniz öyle değil mi?

  2. Hayır Demeyi Öğrenin; Türk toplumunun gelenek ve göreneklerine göre hayır demek nezaketsizlik olarak düşünülebilir. Hayır diyemeyen çoğu kişi karşısındaki insanı kırmaktan korktuğu için istemediği birşeye evet demekte. Durum böyle olunca kişi kendisini özgüvensiz ve mutsuz hissetmekte. Fikirlerinizi daima açık yüreklilikle ifade edin. İstemediğiniz birşeyi yapmanız sizi mutlu etmez, siz mutlu olmazsanız bir başkasınıda mutlu edemezsiniz zaten.

  3.Değişime Açık Olun; Güçlü olmanın ilk koşullarından biride insanın kendine esnek olmasıdır. Farklı yönlerinizi keşfetmeyi deneyin. Değişimden korkmayın. Değişmeye başladığınızda ve kendinizde farkettiğiniz özelliklerinizi sevdiğinizde kendinizi daha güçlü ve daha özgüvenli hissedeceksiniz. Unutmayın, değişmeyen insan gelişmeyen insandır.

  4. Pozitif Olun; Sizde bir olay karşısında sadece o olayın negatif yönlerini görenlerden misiniz? Peki, aslında bizi üzen şeylerin olaylar değil olaylara verdiğimiz değer olduğunu söylesem yine olayları sadece negatif mi değerlendirirdiniz? Olaylara bakış açınızı değiştirin. Bir olayın sadece negatif yönlerini değil, size kazandırdıklarını ve size öğrettiklerinide düşünün.

  5.Uyku Düzeninize Özen Gösterin; Güzel bir gün geçirmenin, kaliteli zaman geçirmenin hatta hayattaki birçok şeyin güzel gitmesi için zihnimizin bunlara açık olması gerekir. O yüzden uyku düzeninize özen gösterin aksi halde iş hayatınızda dahil olmak üzere hayatınızdaki birçok şey bu durumdan olumsuz etkilenir.

  6. Affedin ve Unutun; Bir insana sürekli olarak nefret duymak size iyi gelmeyecektir. Çünkü bu, o kişiyi zihninizden atamadığınız ve aslında zihninizde sürekli olarak onunla kavga ettiğiniz anlamına gelir. Hayatınıza negatif etkisi olan insanları affedin, onları geçmişte bırakın ve geleceğin önündeki o engeli hayatınızdan çıkarın.

  7. Fiziksel Olarak Güçlü Olun; Güçlü bir beden, güçlü bir zihinde demektir aslında. Bu yüzden eğer kendinizi ruhsal olarakta iyi hissetmek istiyorsanız önce beden sağlığınıza özen göstermeli, sağlıklı gıdalar tüketmeli ve su tüketiminize özen göstermelisiniz. Her gün egzersiz yapmalı ve vücudunuzu diri tutmalısınız.

  8. Geri Adım Atmayın; Fikirleriniz karşısında dimdik durun. Bazı insanlar fikirlerinizi desteklemeyecek, ve doğru bulmayacak. Siz bütün bunlara rağmen fikirlerinize karşı sadık olun. Güçlü olmak size güçsüz hissettirmeye çalışanlara rağmen güçlü kalabilmektir.

  9. Kendinize Karşı Daima Dürüst Olun; Bazen gerçekler bize korkutucu gelebilir, bu yüzden onları kabul edip çözmek yerine onlardan kaçmayı deneyebiliriz ama bir türlü başarılı olamayız. Gerçeklerden kaçmak maalesef ki onların yok olmasını sağlamaz. O yüzden bir an önce gerçeklerle yüzleşin ve onlarla baş etmek için güzel bir strateji belirleyin.

  10. Hedefler Belirleyin; Hedefler koymak, onlar için mücade etmek ve onları başarmak kendini güçlü hissetmenin en güzel yoludur. Burada bahsettiğim kocaman hedefler değil, başarabileceğiniz küçük hedefler. Onlara ulaştıkça motivasyonunuz artacak ve yeni hedefler belirlemeye başlayacaksınız. Başarızda olabilirsiniz, bu hiç denememekten çok daha iyidir. Asla vazgeçmeyin, başarmak için farklı yollar keşfedin ve kendinizi geliştirin.


  Uzm. Klinik Psikolog Gülçin Keskin

  Mental Psikolojik Danışmanlık Merkezi

  www.gulcinkeskin.com.tr

  Mail:

  Instagram: psk.gulcinkeskin

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sağlıklı ve İyi Hissetmenin 20 Yolu

  Sağlıklı ve İyi Hissetmenin 20 Yolu

  Bazen ne yapacağımızı, kendimizi nasıl daha iyi hissedeceğimizi bilemediğimiz günler yaşıyoruz. Olumlu düşünmek sanki artık imkansızmış gibi geliyor. Bununla birlikte kendinizi biraz zorlarsanız en azından karamsar düşüncelerden kurtulabilirsiniz. Umut hep var, yeter ki inanın. İşte küçük ama önemli farklılıklarla hayata yeniden sarılmak için yapabilecekleriniz:

  •  İyi uyuyun.
  •  Yatmadan önce esneyin.
  •  İşinizi iyi yapın.
  •  Uyanınca ılık limonlu su için.
  •  Günde 10 dakika yalnız kalın.
  •  Günde sekiz bardak su için.
  •  Hafta sonu 20 dakika meditasyon yapın.
  •  Sosyal medyaya bakmayın, pazar gününün tadını çıkarın.
  •  Pazartesiyi iyi bir kahveyle atlatın.
  •  En sevdiğiniz kitaba göz atın.
  •  Gününüzün nasıl geçtiğini yazın.
  •  Daha önce yapmadığınız bir yemeği yapın.
  •  Çengel bulmaca çözün.
  •  21.00’den sonra telefonla ilgilenmeyin.
  •  Bir gün boyunca şeker tüketmeyin.
  •  Mandala boyayın.
  •  En sevdiğiniz arkadaşınıza bir mektup yazın.
  •  Bir mum yakın ve ateşi izleyin.
  •  Arkadaşlarınızla buluşun ve ne kadar yoğun olduğunuzdan asla bahsetmeyin.
  •  Sahip olduğunuz her şey için şükredin.

  saglikliyihissetmek_02 saglikliyihissetmek_03 saglikliyihissetmek_04 saglikliyihissetmek_05

  Yazı kaynağı : www.brandlifemag.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap