Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kendi işini kuracaklara devlet desteği

  1 ziyaretçi

  kendi işini kuracaklara devlet desteği bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bugün başladı! Kendi işini kuracaklar, dikkat: KOSGEB'den 250 bin liraya kadar destek!

  BAŞVURU BAŞLADI: Kendi İşini Kuracak Gençlere 500 Bin TL Verilecek: İşte Destek Kredisi Başvurusu

  İşyeri Açma Kredisi (2023 Aralık Ayı Özel Hibe Desteği)

  İşyeri Açma Kredisi (2023 Aralık Ayı Özel Hibe Desteği)

  Yeni iş kuracaklara en iyi imkanlarla kredi veren banka kuşkusuz ki Halkbank’tır. Bunun nedeni ise devletimizin faiz desteğini, kamu bankası olduğu için arkasına almış olmasıdır. Devletimiz, Türkiye Halk Bankası’nın girişimcilik kredilerinin yanı sıra bir de KOSGEB ile destek sağlar. KOSGEB ile sağlamış olduğu destekleri de hibe yani geri ödemesiz verir. NACE koduna göre verilen bu hibelerin miktarı da 65.000 TL ile 225.000 TL kadar olmaktadır. Halkbank ve KOSGEB ile verilen bu iki işyeri açma desteklerinin peki şartları nedir? Kimlere verilir?

  Not: Aşağıda yer alan Türkiye Halk Bankası ve KOSGEB işyeri açma desteklerine ilaveten ayrıca özel bankalardan da kredi kullanabilirsiniz. Özel bankaların işyeri açma kredisi imkanları ise İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar dan 6 En İyi Olanı sayfamızda bulabilirsiniz.

  Yeni İş Kuracaklara KOSGEB Tarafından Verilen Hibeler Neler?

  KOSGEB; yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için hibe miktarını 65 bin TL çıkardı. Hatta imalat sektöründe yer alacak olan girişimciler için bu oran tam 225.000 TL kadar çıkmaktadır. Önceleri ”Girişimcilik Destek Programı” olarak verilen bu hibe imkanları şimdi ki adı ise ”Girişimciliği Geliştirme Destek” programı olmaktadır. Girişimciliği Geliştirme Destek programı ise altında 2 tane destek programı ile az önce bahsetmiş olduğumuz hibe imkanlarını yeni iş yeri açacaklar için vermektedir. Bu programların isimleri ve sağlamış olduğu hibe olanakları ise;

  Yeni iş yeri açacak olan girişimcilere KOSGEB tarafından hibelerin neler olduğunu gördük. Peki, bu programda yer alan hibeler kimlere veriliyor? Nasıl alabilirsiniz? Gelin şimdide her iki destek programın detaylarını yakından inceleyelim.

  1- 65 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

  KOSGEB 65 bin TL kadar hibe yeni iş kuracaklara 2 senelik program kapsamında vermektedir. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı adı verilen bu programdan yararlana bilmeniz için öncelikli olarak iş fikrinizin KOSGEB tarafından destekleniyor olması gerekilir. İş fikrinizin KOSGEB tarafından destek alıp almadığını ise sizin için oluşturduğum farklı bir sayfada yer verdik. Bu ⇒KOSGEB desteklenen sektörler sayfamıza girerek bunun cevabını alabilirsiniz. İş fikriniz kurum tarafından destek alıyor, 18 yaşından büyük ve herhangi bir yasa dışı suç örgütü mensubu değilseniz de aşağıda tabloda yer alan hibe imkanlarından yararlanabilirsiniz.

  Geleneksel Girişimcilik Destek Programı:

  Tabloda yer aldığı gibi bütün ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dan yararlanacak olanlar iş yerini kurması ile ”Kuruluş Desteği” olarak  5.000 TL ile 10.000 TL hibe alır. Bu;

  Bunun haricinde birde performans desteği verilmektedir. Bu destek ise iş yerinin açılması ile 1 ile 12 ay arası için 1. performans dönemi. İş yerinin 12 ile 24 ay sonu içinde 2. performans dönemi olarak 2 şekilde yer almaktadır.

  24 ay süren program sonrasında toplam da elinize 60.000 TL hibe geçer. Şayet hiç bir çalışana sahip olmayan normal bir girişimci iseniz sadece 5.000 TL hibe alırsınız. Yine, hiç bir çalışana sahip olmayan gazi, engelli, kadın yada şehit yakını bir girişimci iseniz bu kez 24 ay sonrasında elinize 15.000 TL hibe geçecektir.

  2- 270 Bin TL İleri Girişimci Destek Programı

  Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında yer alan ”İleri Girişimcilik Destek Programı” 270.000 TL kadar yeni açılan iş yerine hibe vermektedir. Programın süre zarfı 2 senedir. Bu programdan yararlanmak isteyenlerin İş fikriniz ”İMALAT” kategorisinde yer alan ve BURADAKİ listede öncelikli olarak yer alması gerekmektedir. İş fikrinizin listede yer aldığı teknoloji boyutuna göre verilen hibe miktarları ise tabloda olduğu gibidir.

  blank

  Destek oranı yapılan harcamanın yurt dışı makine alımlarında %75 oranında olduğu için, aşağıda yer alan harcamalara göre hibe alabilirsiniz.

  Resmi gazete yerli malı tebligatına uygun makine alımlarında ise bu oran %90 olarak belirlenmiştir. Bu şekilde yapacağınız harcama miktarına göre geri alacağınız hibe miktarı ise şu şekildedir.

  KOSGEB tarafından yeni işyeri açacaklara verilen hibelerin neler olduğunu sizlere açıklayıcı bir şekilde anlattım. Bu iki programdaki NACE koduna ait iş fikrine sahip olanların nasıl başvuru yapacağını ise ayrı bir sayfamda detaylı bir şekilde anlattım. Bunun yanı sıra kurum tarafından bizlerle paylaşılan başvuru rehberini indirip daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

   Devletimizin iş kuracaklara sağlamış olduğu hibe desteklerine ilaveten bir de kredi olanakları bulunmaktadır. Hazine destekli olarak sağlamış olduğu bu kredi imkanlarını ise Halkbank aracılığı ile vermektedir. İşyeri açacaklara verilen bu imkanların neler olduğunu da yine aşağıda bulabilmektesiniz.

  Türkiye Halk Bankası Yeni İşyeri Açan/Açmış Girişimciye 9 Farklı Kredi Desteği Sağlıyor

  İşyeri açmak için kredi ihtiyacı duyanlara en iyi imkanları Halkbank sağlar. Bunun en büyük nedeni ise devletimizin hazine den sağladığı faiz desteğini almasıdır. Bu nedenle, işyeri açmak için sermaye ihtiyacı duyanlara bizlerin ilk tavsiye edeceği banka Türkiye Halk Bankası’dır. Sağlamış olduğu bu krediler de her ne kadarda kadın girişicilere pozitif ayrıcalık sağlasa da 22/10/2022 de yayımlanan resmi gazete ile yürürlüğe giren 35 yaş altıysanız aynı olanaklardan sizler de yararlana bilirsiniz. (Örneğin: 300.000 TL faizsiz 12 ay ödemesiz 60 ay geri ödemeli Genç Girişimci Kredisi.) Halkbank ayrıca sadece yeni işyeri açacaklara kredi sağlamakla da kalmamaktadır. Buna ilaveten işyerini açmışlara da işletmelerinin sürdürülebilirliğini sağlamaları için kredi olanağı sunar. Yeni işyeri açacak/açmışlara ise toplamda böylece 9 kredi paketi sağlar. Bunlar neler diyorsanız, hepsini güncel üst limit ve şartları ile aşağıda bulabilirsiniz.

  Tabloda yer alan faizsiz kredinin hesaplama işlemini yapmamıza gerek yok zannedersem. Geri kalan kredilerin faiz oranları ve geri ödemeleri ise aşağıda yer almaktadır.

  Geri ödeme planları ise;


  Bilgi:
  Halkbank kadın girişimci kredilerin de 10.000 TL Dijital Dost Hesap, 10.000 TL de Dijital Paraf KOBİ kart zorunlu olarak verilir.

  Yeni iş kuracak girişimcileri yakından ilgilendireceğini düşündüğüm bir bilgiyi de aşağıda yer vermek istedim. Biraz daha zaman ayırıp okursanız sizin maddi olarak ciddi menfaatinize olacaktır.

  Yeni İşyeri Açanlara Vergi BAĞ-KUR Muafiyeti Ne Kadar?

  Yeni işyeri açacaklara bir destek de GİB ile SGK kurumlarından geldi. Böylelikle Sosyal Güvenlik Kurumu yeni iş açan girişimciden 12 ay boyunca BAĞKUR ödemesi almayacak. Bu miktar ise TL vurulduğunda tam 26.784 TL tekabül etmektedir. Böylece her ay ödemeniz gereken en az 2.232 TL cebinizde kalacaktır. İndirimli olarak ise 1.908 TL ödeyecekler için ise ceplerinde kalacak miktar 22.896 TL olmaktadır. BAĞKUR pirim desteği alabilmeniz için en fazla 29 yaşında olmanız yeterlidir. Yeni iş yeri girişimcilere sağlanan sağlanan bir diğer destek ise Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) den gelmektedir. GİB tarafından sağlanan destek ise tam 3 yıl boyunca sürmektedir. Desteklerden tam olarak yararlana bilmeniz için ise 27 yaşında olmanız yeterlidir. Böylelikle 30 yaşına kadar ödemeniz gereken senelik gelir beyanından yıllık 75.000 TL kadar muafiyet olursunuz. Bu destekten yararlanarak da toplamda 300.000 TL daha az vergi ödemiş olacaksınız.

  Yeni iş yeri açan girişimcilere sizlerin de görmüş olduğunuz gibi İŞKUR, KOSGEB haricinden BAĞKUR ve GİB tarafından da destek çıkılmaktadır. Bu desteklerin hepsi hibe olarak sağlandığını bir kez daha belirtmek isterim. Bunların haricinde yine kendi işini kuracak olan girişimcilere bir destek projesinden daha bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim bu destek projesiyle yeni iş yeri kuracak olan girişimciler böylelikle işletmelerini kurarken en çok ihtiyaç duydukları sermaye gereksinimlerini de çözmüş olacaklar.

  Yazı kaynağı : www.kosgebkrediler.com

  Kendi İşini Kuracaklara 400 Bin TL: Genç ve Cesur Girişimci Kredisi

  Kendi İşini Kuracaklara 400 Bin TL: Genç ve Cesur Girişimci Kredisi

  Kendi işini kurmak, iş sahibi olmak ve istihdam sağlayacak kişilere destek ödemesi yapan Halkbank, Cesur Girişimci Kredisi adını verdiği yeni kredisi ile 2 ve 4 yıllık gençlere 400 bin liraya kadar iş kurmaları için destek ödemesi yapacak.

  Halkbank resmi sayfasında Cesur Girişimci Kredisi başlığı altında yayınlanan duyuruda başvuruya ilişkin detaylar, "Üniversitelerin yüksekokul veya fakültelerinden mezun, eğitimini aldığı ve en az 2 yıl deneyim kazandığı iş kolunda kendi iş yerini açmak isteyen veya kendi iş yerini açan 45 yaşını aşmamış girişimciler hedef kitlemizdir." şeklinde paylaşıldı.

  KREDİ LİMİTİ NE KADAR?

  Kredi Limiti: 400.000 TL olarak açıklanırken kredi türü ve diğer detaylar da şu şekilde verildi:
  "Kredi Türü ve Vadesi: Aylık eşit taksitli işletme kredisi şeklinde azami 12 ay anapara ödemesiz dönem olmak üzere toplam azami 60 ay vade uygulanabilecektir."
  Yayınlanan bir diğer açıklama ise Genç Girişimci Kredisi. Bu kredi ile iş tecrübeniz yoksa bile destek alabiliyorsunuz.

  DEYATLAR İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.ajans32.com

  İş Yeri Hibe ve Destekleri - Girişimcilik Sertifikası

  İş Yeri Hibe ve Destekleri - Girişimcilik Sertifikası

  GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ
  Amacı, Modelleri ve Hedef Kitlesi
  Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile verilir. Eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedeflenir.

  GİRİŞİMCLİK VE İŞ YERİ DEVLET HİBE DESTEKLERİ EĞİTİMİ

  Girişimcilik ve İş Planı Hazırlama Kısmı Eğitim İçeriği
  Modül 1: Girişimcilik Özelliklerinin Sınanması, İş Fikri Geliştirme ve Yaratıcılık Egzersizleri ve Tecrübe Paylaşımı, Sorumlu Girişimcilik Kavramı ve Tecrübe Paylaşımı Özellikle ileri girişimcilik onayı için Kosgeb  kuruluna girildiğinde kurulun sorularına cevap verirken dikkat edilmesi gereken konular ve tüyolar
  Modül 2: İş planın hazırlanmasında ve Kosgeb kurulunda (İşletme Kavramı, İşletme Fonksiyonları, Türleri, İşletme Kuruluş Şekilleri, Mali ve Hukuki Sorumluluklar) gibi işletmecilik kavramlarına ilişkin temel bilgiler
  Modül 3: İş Planı Kavramı ve Öğeleri (Pazar Araştırması) kavramının açıklanarak iş planı içerisinde nerede ve nasıl kullanılacağının anlatılması ve kurulacak işletme de Pazar Araştırmasının işletmenin sürekliliği ve karlı bir işletme olabilmesi açısından önemi ve gerekliliğinin anlatılması
  Modül 4 : İş Planı Kavramı ve Öğeleri (Finansal Plan) (Pazarlama Planı)(Yönetim Planı) kavramlarının temel düzeyde açıklayarak iş planı içerisinde nerede ve nasıl kullanılacağının anlatılması ve kurulacak işletme de (Finansal Plan) (Pazarlama Planı)(Yönetim Planı) unsurlarının işletmenin sürekliliği ve karlı bir işletme olabilmesi açısından önemi ve gerekliliğinin anlatılması
  Modül 5: Kosgeb den destek alabilmenin temel şartı olan İş Planın doğru ve revizyon gerektirmeden nasıl hazırlanabileceğini örnek iş planları yardımıyla anlatmak ve iş planının olmazsa olmazı sizlere ek dosya olarak ta sunulacak EXCEL dosyalarının nasıl ve nelere dikkat edilerek doldurulacağının anlatılması

   İş Yeri Hibe ve Destekleri
  İş yeri açma konusunda devlet tarafından verilen teşvik ve hibeleri barındıran, teşvik ve hibelerden yararlanmanın püf noktalarını anlatan eğitim programıdır. Eğitim programı sonunda tüm teşvik ve hibelerden yararlanmak için gerekli olan bilgi ve beceriye sahip olabileceğiniz bir program oluşturulmuştur. Danışmanlık ücretlerine gerek kalmadan kendi başvuru dosyanızı kendiniz oluşturabileceksiniz.

  İş Yeri Açma Teşvik ve Hibeleri, Devletin Hibeleri, Karşılıksız İş Yeri Açma Hibeleri gibi  bazı teşvik ve hibeler alt kısımda listelenmiştir.

  Geleneksel Girişimcilik Destek Programı- 65000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.

  Bu destek programının amacı girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır

  KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi - Geleneksel ve İleri Destek Olarak 2'ye Ayrılmaktadır.

  İleri Girişimci Destek Programı - 365000 ₺'ye kadar destek alınabilmektedir.

  İleri Girişimci Desteği alabilecek kurum ve kuruluşlar için tıklayınız.

  Bu destek programının amacı ülkemizin stratejik öncelikleri doğrultusunda belirlenen sektörlerde girişimcilerin kurduğu yeni işletmelerin hayatta kalma oranının arttırılmasını sağlamaktır.

  KOBİ Finansman Destek Programı- 500000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.

  KOBİ'lere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek finansman sorunlarının çözümü, üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, istihdam yaratmaları, uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması.

  İş Planı Ödülü Destek Programı

  Bu destek programının amacı girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler ile işbirliği sağlanarak girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında teşvik edilmesi için girişimcilik konulu yarışmalar sonucu başarılı bulunan iş planlarının/iş modellerinin/iş fikirlerinin ödüllendirilerek hayata geçirilmesini sağlamaktır.

  AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri

  -Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı - 600000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  -AR-GE ve İnovasyon Destek Programı 750000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  -Endüstriyel Uygulama Destek Programı 818000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  -KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı 6000000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  -Stratejik Ürün Destek Programı₺'ye kadar destek alınabilmektedir.

  İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri

  -İşletme Geliştirme Destek Programı 480000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  Küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin, kurumsallaşma-markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki paylarının arttırılması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

  -İş Birliği Destek Programı - 10000000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  Küçük ve orta ölçekli işletmelerin birbirleriyle veya büyük işletmelerle ortak çalışma kültürünün geliştirilmesine ve karşılıklı fayda ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki iş birlikleri tesis etmelerine katkı sağlanmasıdır.

  -KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı - 1000000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
   Ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması,
    KOBİ'lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi, amacıyla hazırlayacakları projelerin desteklenmesidir.

  -Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı - 60000 $'a kadar destek alınabilmektedir.
  Bu programın amacı; Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması için, uluslararası kuluçka merkezi kurulmasını ve işletmelerin hızlandırma programlarına katılmasını desteklemektir.

  -Yurt Dışı Pazar Destek Programı - 300000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  KOBİ'lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek,
  KOBİ'lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak,
  KOBİ'leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek,
  İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak,
  E-ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmaktır.

  -Tematik Proje Destek Programı


  -Genel Destek Programı

  KOBİ Finansman Destekleri

  -KOBİ Finansman Destek Programı - 500000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  KOBİ'lere uygun koşullarda finansal destek temin edilerek finansman sorunlarının çözümü, üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, istihdam yaratmaları, uluslararası düzeyde rekabet etmelerinin sağlanması

  İŞGEM/TEKMER Programı

  -İŞGEM/TEKMER Programı - 3800000₺'ye kadar destek alınabilmektedir.
  Destek programının amacı, girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler arası işbirliği ile ulusal plan ve programlar doğrultusunda işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamak için inkübasyon hizmetleri sağlayacak yapıların kurulması ve işletilmesine destek sağlamaktır.

  Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri
  -Teknik Danışmanların Yetkilendirilmesi ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri için TIKLAYINIZ

  İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı

  Programın amacı; Covid-19 salgınından etkilenen imalat sektöründeki mikro / küçük işletmeler ile imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro  / küçük işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve istihdam seviyelerini korumalarını sağlamaktır.

  Yazı kaynağı : uzemigunsem.gedik.edu.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap