Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kelime-i tevhid anlamı ve okunuşu

  1 ziyaretçi

  kelime-i tevhid anlamı ve okunuşu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kelime-i Tevhid Okunuşu Ve Yazılışı - Kelime-i Tevhid Anlamı Nedir, Ne Demek Ve Nasıl Çekilir?

  Kelime-i Tevhid Okunuşu Ve Yazılışı - Kelime-i Tevhid Anlamı Nedir, Ne Demek Ve Nasıl Çekilir?

  Allah (C.C) zatında, sıfatlarında ve mabud oluşunda bir ve tek olduğunu hem zihin hem de kalp yoluyla kabul etmeye Kelime-i Tevhid adı verilir. Müslüman âlemi için mühim bir yere sahip olan tevhid kelime olarak ''bir şeyin bir ve tek olduğunu kabul etmek'' anlamını taşır. Kelime-i Tevhid ne demek, nasıl çekilir ve anlamı nedir gibi sorular ise en sık araştırılan konulardan birisi olarak dikkat çekmektedir. Kelimeyi Tevhid yazılışı ve okunuşunun yanı sıra merak edilen tüm detaylara bu başlık altında yer verdik. Kelime-i Tevhid nedir, ne demek ve nasıl çekilir? İşte Kelime-i Tevhid ile ilgili merak edilenler…

  KELİME-İ TEVHİD NEDİR?

  Kelime-i Tevhid'in sözlükteki anlamı ''Allah'ı birleme cümlesi'' demektir. Bir şeyin bir ve tek olduğunu kabul etme anlamı da taşır. Kelime'i Tevhidi benimseyen bir kimse Allah (C.C) zatında, sıfatlarında ve mabud oluşunda bir ve tek olduğunu hem kalbi hem de zihin olarak kabul etmesi gerekir. Hadis kaynaklarında yer alan bilgilere göre en faziletli zikir olarak belirtilen Kelime-i Tevhid'in okunuşu ve yazılışı ise şöyle;

  KELİME-İ TEVHİD ARAPÇA YAZILIŞI

  Kelime-i Tevhîd, "Lâ ilâhe illallâh Muhammedü'r-rasûlullah" sözüdür.

  KELİME-İ TEVHİD TÜRKÇE ANLAMI NE DEMEK?

  Kelime-i Tevhid, ''Allah'tan (C.C) başka ilah yoktur, Muhammed (S.A.S) Allah'ın elçisidir.'' demektir.

  KELİME-İ TEVHİD'İN MEALİ

  KELİME-İ TEVHİD GETİRMENİN FAZİLETİ

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S) şöyle buyurmuştur: "Zikrin en faziletlisi (Lâ ilâhe İllâllah) tır." (Tirmizî, Deavât 9/3383; İbn-i Mâce, Edeb, 55)

  "Duânın hayırlısı istiğfar, ibâdetin hayırlısı da Kelime-i Tevhîd'dir." (Ali el-Müttakî, I, 483/2112)

  Hz. Peygamber (s.a.s.), "Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir" (Buhârî, İlim, 33; Rikâk 51) buyurmuştur.

  Yüz defa "Lâ ilâhe illallah" diyenin çeşitli şekillerde mükâfatlandırılacağı yönünde hadisler bulunmaktadır (İbn Mâce, Edeb, 54). Sahih hadislerde belirtilenler dışında dua veya zikirlerin belli sayılarda yapılması gerektiğine inanıp bunu iddia etmek doğru değildir.

  Bir gün Allah Rasûlü -sallâllahu aleyhi ve sellem-:

  "–Îmânınızı tâzeleyiniz!" buyurmuşlardı.

  Ashâb-ı kirâm hazretleri:

  "–Ey Allâh'ın Rasûlü, îmânımızı nasıl tâzeleyelim?" diye sordular. Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem-:

  (Lâ ilâhe İllâllah) sözünü çokça tekrarlayınız!" cevabını verdiler. (Ahmed, II, 359; Hâkim, IV, 285/7657)

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu, Arapça ve Türkçe Yazılışı

  Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu, Arapça ve Türkçe Yazılışı

  Kelime-i Tevhid Hakkında Bilgiler

  Kelime-i Tevhid nedir sorusu, Müslümanların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bizlerde bu içerikte kelime-i tevhid anlamı, okunuşu ve yazılışını sizler için bir araya getirdik. Kelime-i Tevhid ile sıklıkla karıştırılan Kelime-i Şehadet hakkında bilgilere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  İşte, kelime-i tevhid ile ilgili mümin kardeşlerimizi bilmesi gereken her şey…

  Kelime-i Tevhid Nedir?

  Kelime-i tevhid, Allah’tan başka ibadete layık hiçbir varlığın olmadığı anlamına gelmektedir. Bir başka anlamda ise kelime-i tevhid “Bâkî” olanın ancak Allah olduğunun şuur ve idrâkine ermektir.

  Kelime-i Tevhid Ne İçin Yapılır?

  Kelime-i Tevhid adı üstünde Tevhid inancının kelimelere dökülmüş hali olup Allah'ın birliği ve batıl inançların inkar edilmesi anlamına gelir. Müslümanlar kelime-i tevhid'i dile getirerek tesbihatta bulunurlar ve Allah'a olan inançlarını bir nevi tazelerler.

  Kelime-i Tevhid Okunuşu ve Anlamı

  Kelimei Tevhid

  Kelime-i Tevhid’in okunuşu ve anlamı aşağıdaki gibidir;

  Okunuşu: “ La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah ”

  Türkçe Anlamı (Diyanet Meali): “ Allah'tan başka İlah yoktur. Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah'ın Peygamberidir. “

  Kelime-i Tevhid Arapça Yazılışı

  Kelime-i Tevhid’in Arapça yazılışı aşağıdaki gibidir…

  “ لا إله إلا الله محمد رسول الله “

  Kelime-i Tevhid’in Faziletleri Nelerdir?

  Kelime-i Tevhid’in bazı faziletleri yer almaktadır. Gelin Kelime-i Tevhid’in faziletlerini birlikte inceleyelim…

  "Benim ve diğer Peygamberlerin dediği en üstün şey, La ilahe illallah sözüdür." (Tirmizi)

  "İhlâsla Lâ ilâhe illallah diyeni Allah ateşe haram kılmıştır." (Buhari, Müslim)

  "Lâ ilâhe illallah diyene, işlediği günahlardan dolayı kafir demeyiniz! Buna kafir diyenin kendisi kafir olur." (Buhari)

  "Günde yüz defa La ilahe illallah diyenin yüzü kıyamette dolunay gibi parlar." (Taberani)

  Ebu Hureyre (ra);

  Resulullah (s.a.v.); "İmanınızı tazeleyiniz." buyurdu.

  “Ya Resulallah! İmanımızı nasıl tazeleyeceğiz?”

  "La ilahe illallah'ı çok söyleyiniz." buyurdu. (Ahmed bin Hanbel)

  "Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir." (Buhari)

  Yazı kaynağı : www.neoldu.com

  Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı: Kelime-i Tevhid Ne Demek ve Nasıl Çekilir?

  Kelime-i Tevhid Anlamı, Okunuşu ve Yazılışı: Kelime-i Tevhid Ne Demek ve Nasıl Çekilir?

  Kelime-i Tevhid Arapça bir kelimedir ancak bütün insanlara gelen İslam dininin ilk şartıdır. İslam’ın beş şartının ilkidir. Bu kelimeye kalben inanmayan, dille tasdiklemeyen ve davranışlarıyla hayata geçirmeyen kişi Müslüman olamaz. İslam’a girmek isteyenler bu kelimeyi canı gönülden kabul edip ikrar etmesi gerekir. Hayatında ilah kabul ettiği canlı cansız her şeyi bir kenara bırakmalıdır.

  Kelime-i Tevhid Okunuşu

  Kelime-i Tevhid Türkçe Anlamı

  La: Yoktur

  İlahe: Hiçbir İlah.

  İllallah: Ancak Allah'u Tealadan Başka

  Muhammedün: Hazreti Muhammed sallallahu aleyhi vessellem

  Resulllah: Yüce Allah'ın göndermiş olduğu Resulüdür.

  Kelime-i Tevhid Arapça Yazılışı

  La ilahe illallah Muhammedun Rasulallah şeklinde zikredilen bu mübarek kelime, bütün batıl inançların inkar edilmesi ve yalnız Allah’ın birliğinin kabul edilmesidir. La ilahe, hayır red ediyorum, anlamındadır. Hayatında bütün batıl inançları, sistemleri ve bozulmuş dinleri red anlamına gelir. İlla Allah kelimesi ise batıl dinleri, uydurulmuş dinleri inkar edip yalnız Allah’ı ilah kabul ediyorum, demektir. Muhammedun Rasulallah kelimesi ise Hz. Muhammed Mustafa’yı Allah’ın elçisi olarak kabul ediyorum, anlamına gelmektedir. Bu kelime ile birlikte Müslüman artık bütün işlerinde Allah’ın emirlerini rehber edinmek zorundadır.

  Allah’ın Rasulü Hazreti Muhammed aleyhisselam ise Müslüman olan herkes için tek örnek şahsiyettir. Hayatın her alanında onun uygulamalarını kabul ettiğine dair verilen bir sözdür. Peygamberimiz gibi namaz kılmak, zekatı vermek, orucu eda etmek ve hac farizasını yerine getirmek Kelime-i Tevhid’in bir gereğidir. Kelime-i Tevhid’in dille zikredilmesi, kalben kabul edilmesi ve amel ile hayata geçirilmesi her Müslüman için farz-ı aynıdır.

  Kelime-i Tevhid Nedir, Nasıl Çekilir?

  Peygamberimiz aleyhisselam ‘Cennetin anahtarı’ dediği kelime olan kelime-i tevhid, Allah’ın birliğine, tek oluşuna, yerde ve gökte tek söz sahibi olduğuna iman etmektir. Allah-u Teala’ya verilen bir sözdür kelime-i tevhid. Bundan sonra Allah’a tapacağına, onun emirlerine uyacağına ve Hz. Muhammed aleyhisselam’ı tek örnek kabul edeceğine dair verilen sözdür. İslam’ın zorunlu beş şartının ilkidir. Namaz, zekat, oruç ve hac ibadeti bu kelime üzerine bina edilir. Normal hayatta, ticarette, evlilikte ve diğer bütün konularda Allah’ın emirlerine uyacağına söz vermektir.

  Kelime-i Tevhid’in zikredilmesi ile ilgili bir sınır yoktur. Müslüman her zaman için zikredebilir ve kalbindeki tevhid inancını her zaman tazeleyebilir. Peygamberimiz aleyhisselam namazdan sonra yapılan tesbihatta ‘la ilahe illallah’ tesbihatını yapardı. Sabah akşam zikirlerinde de kelime-i tevhid vardır. Bu mübarek kelime zikredilirken kelimenin anlamı da kalben zikredilmelidir. Anlamını bilmeden binlerce kez zikretmenin her hangi bir anlamı yoktur.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap