Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  keksüy kelimesinin zıt anlamı nedir

  1 ziyaretçi

  keksüy kelimesinin zıt anlamı nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Zıt Anlamlı Kelimeler Nedir? Karşıt Anlamlı Sözcükler Konu Anlatımı Ve Örnek Listesi

  Zıt Anlamlı Kelimeler Nedir? Karşıt Anlamlı Sözcükler Konu Anlatımı Ve Örnek Listesi

  Anlam olarak birbirleri ile çelişen sözcükler zıt anlamlı sözcükler olarak adlandırılmaktadır. Türk dilinin doğru kullanılabilmesi için, anlatım bozuklukları yapılmaması için, kişilerin kendilerini doğru ve etkili olarak ifade edebilmeleri için aynı zamanda sınavlarda öğrencilerin zorlanmaması için zıt anlamlı kelimeler bilinmelidir. Sözcükte anlam konusunun bir içeriği olan zıt anlamlı kelimeler mutlaka doğru öğrenilmesi ve anlaşılması gereken bir konudur.

  Zıt Anlamlı Kelimeler Nedir?

  Zıt anlamlı kelimeler anlamca birbirinin tam tersi anlamı ifade eden kelimelere denilmektedir. Zıt anlamlı kelimeler yerine karşıt anlamlı kelimeler de denilebilmektedir.

  Anlam bakımında zıt olan kelimeler bilinmediği takdirde bir cümle içerisinde aynı anda kullanılabilir. Zıt anlamlı kelimelerin aynı cümle içerisinde yer alması anlatım bozukluğuna sebep olur. Zıt anlamlı kelimelerin neler olduğu çok iyi öğrenilmelidir ve aynı cümle içerisinde kullanılmamalıdır.

  Zıt anlamlı Kelimeler Konu Anlatımı

  Anlamları bakımından birbirleri ile çelişen kelimelere zıt anlamlı kelimeler denildiğini öğrendik. Zıt anlamlı kelimeler iyi ve kötü gibi anlam açısından bir birinin tam zıttını ifade eden kelimelerdir. Örnek olarak “ zengin” kelimesinin ele alabiliriz. Zengin kelimesi kişinin elinde bir paranın veya maddi bir değeri olan herhangi malın sayı anlamında fazla olmasını ifade eder.

  Zengin sözcüğünün ifade ettiği bu anlamın tam tersini ifade eden; elinde para ya da maddi olarak değeri olan bir malın hiç olmadığı insanlarda vardır. Bu insanlara ise “fakir” denilmektedir. Zengin ve fakir kelimeleri anlam bakımından bir birlerinin tam tersi olan durumları ifade ettikleri için bu iki sözcük birbirleri için zıt anlamlı sözcüklerdir.

  Zıt anlamlı olan kelimeler öğrenciler tarafından doğru öğrenilmelidir. Hem sınavlarda hem de tüm hayat boyunca dilin doğru kullanılması ve kişinin kendini etkili şekilde ifade edebilmesi açısından önemlidir. Zıt kelimeler sadece anlam bakımından birbiri ile çelişen kelimelerdir, olumlu anlamı olan bir kelimenin olumsuz anlamı zıt anlamlı kelime olarak sayılamaz. Örneğin; alçalmak kelimesinin olumsuzu olan alçalmamak zıt anlamlı olarak adlandırılamaz. Alçalmak kelimesinin zıt anlamlısı ise yükselmektir.

  Kelimelerin olumsuzu zıt anlam olarak adlandırılamaz. Tekrar bir örnek vermek gerekirse; güzel kelimesinin olumsuzu güzel değildir. Fakat güzel kelimesinin zıt anlamlısı çirkindir. İkisi birbirinden farklı sözcüklerdir.

  Her sözcüğün zıt anlamı bulunmaz. Zıt anlamlı kelimeler genel olarak derecelendirilebilen kavramlarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; az, küçük, dar, soğuk, yüksek gibi kelimelerin zıt anlamlısı bulunabilir. Birçok öğrenci her kelimenin zıt anlamlısının olduğunu sanıp özellikle kelimelerin olumsuzlarını zıt anlam olarak görebiliyorlar. Her sözcüğün zıt anlamlısı olmadığı çok iyi anlaşılmalıdır.

  zıt anlamlı kelimeler Listesi

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Soru Zıt Anlamlısı Nedir? Sorunun Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Soru Zıt Anlamlısı Nedir? Sorunun Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Soru, öğrenilmek istenen bir durum yahut bir şeyle alakalı olarak kişilere yöneltilen ve bunun neticesi olarak da yanıtı beklenen bir kelime olma özelliği taşır.

  Sorunun Zıt anlamı Olan Kelimeler

  Sorunun birden fazla zıt anlamlısı bulunmaktadır. Zıt anlam demek soru kelimesinin tam olarak karşıtı olan anlamı içermek demektir. Bu bakımdan soru kelimesinin ilk zıt anlamlısı olan kelime; cevap olup ikinci zıt anlamlısı yani karşıt anlam içeren sözcük yanıt kelimesidir.

  Soru kelimesi günlük hayatta en fazla kullanılan sözcüklerden biri olmakla birlikte buna ek olarak karşıt yani diğer bir ifade ile zıt anlamlısı olan kelimelerde çok sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bakımdan soru kelimesinin zıt anlamlısı olan kelimelerin bilinmesi büyük önem taşımaktadır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yaz Zıt Anlamlısı Nedir? Yazın Zıt Anlamı Olan Kelimeler

  Quizizz

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap