Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kekik çayının faydaları saraçoğlu

  1 ziyaretçi

  kekik çayının faydaları saraçoğlu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kekik çayı nasıl demlenir? İbrahim Saraçoğlu'ndan şifalı kekik çayı tarifi

  Kekik çayı nasıl demlenir? İbrahim Saraçoğlu'ndan şifalı kekik çayı tarifi

  Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen, anti-viral özelliği bulunan ve kış aylarında soğuk algınlığı, öksürük gibi durumlarda sıkça kullanılan kekik çayı içeriğindeki bileşenler ile cilt temizliğinde de tercih edilir. Kolaylıkla demlenebilen kekik, aynı zamanda demlendikten sonra tonik olarak da kullanılabilir. Yüz bölgesine bir pamuk yardımı ile sürülen kekik çayı ciltte ten rengini eşitler. Kekik çayı anı zamanda kadınlar için zor ve sancılı bir dönem olan adet zamanlarında da kas gevşetici etki gösterir. İşte kekik çayının faydaları yazımızda.

  KEKİK ÇAYI NASIL YAPILIR?

  Kekik çayı yapımı basit ve pratiktir. Kuru kekik çayı hazırlığında soğuk su içine kuru kekik eklenerek kaynatılır. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir.

  KEKİK ÇAYI NASIL DEMLENİR?

  Taze kekikten çay, demleme yöntemi ile hazırlanır. Kekik çayı için bir çaydanlığa taze kekik yapraklarını koyun, ardından üzerine sıcak su ekleyerek demlemeye bırakın. 15 dakikanın ardından kekik çayı yapraklarını süzün. Sıcak olan kekik çayı içinde bal ya da limon koymayı da tercih edebilirsiniz. Kekik çayının hazırlanmasında bir diğer alternatif ise infüzyonlu sudur. Burada suyun içinde kekik yaprakları 1 gece boyunca bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelir.

  KEKİK ÇAYI FAYDALARI

  Kekik çayının pek çok faydası vardır. Bunlardan biri sindirim sistemini rahatlatıcı özelliğidir. Kekik çayı bağırsaktaki solucan ve kurtları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ağır ve baharatlı yemeklerin ardından meydana gelen mide sorunlarına iyi gelir. İdrar yolu rahatsızlıkları gün içinde tüketilen besinler, stres ve az sıvı tüketimi ile ortaya çıkabilir. Kekik çayı idrar yolu sorunları da iyi gelir.

  KEKİK ÇAYI NEYE İYİ GELİR?

  Kekik çayı sindirim ve idrar yolu rahatsızlıklarının yanı sıra adet sancısının hafifletilmesi için de kullanılır. Menstruasyon ağrısına iyi gelen bu kekik çayı sayesinde kişiler ağrılı adet dönemlerini daha rahat geçirebilir. Kekik çayının iyi geldiği diğer durumlar şunlardır:

  KEKİK ÇAYI TARİFİ

  Kekik çayı içerisinde fosfor, demir, potasyum gibi bileşenlere sahiptir. Mucizevi bir bitki olarak kabul edilen kekik çayı tarifi iki malzeme ile hazırlanır. Arzuya göre kekik çayını demledikten sonra bal ya da limon da eklenebilir. Hızlı ve kolay bir şekilde kekik çayı demlemek için yapmanız gerekenler şunlardır:

  Kekik çayı malzemeler:

  İBRAHİM SARAÇOĞLU KEKİK ÇAYI TARİFİ

  İbrahim Saraçoğlu tarafından verilen kekik çayı tarifleri 3-4 ay düzenli bir şekilde sabah ve akşam olmak üzere içilmelidir. Düzenli bir şekilde tüketilen kekik çayının dağ kekiği ile yapılması önerilir. Saraçoğlu'nun kekik çayı tarifi için 2 kaşık dağ kekiğini 2 bardak su 8 dakika kaynatıp sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Kekik Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? En İyi 10 Etki!

  Kekik Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? En İyi 10 Etki!

  Kekik Çayı: Virüslere Karşı Evde Doğal İlaç!

  Girit kekiği ya da Anzer çayı olarak da bilinen kekik yaklaşık 40 santimetreye kadar uzayabilen odunsu gövdeye ve ince dallara sahip şifalı bir bitkidir. Ballıbabagiller bitki familyasına ait olan kekiğin dalları, yaprakları, uç kısmında yer alan çiçek tomurcukları ve kökleri kullanılmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetişen kekik Akdeniz’e özgü bir bitkidir.

  Kekik Çayının Faydaları

  C vitamini, A vitamini ve K vitamini açısından zengin olan kekik ayrıca demir, kalsiyum, potasyum, çinko, bakır ve sodyum da içerir. Antioksidan özelliğe sahip uçucu yağ asidi bileşenleri nedeniyle halk arasında doğal tedavi olarak kullanılır. Kekik çayının faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlarda tarafından da vurgulanmaktadır.

  Kendine has aroması ile yemeklere lezzet katan kekik, özellikle et ve sebze yemeklerinde baharat olarak tüketilir. Et ve balık yemeklerinin soslarına ve çorbaların içine katılarak yemeklerin lezzetine lezzet katar. Ayrıca salata soslarında da yaygın olarak tüketilen kekik yaprakları, tomurcukları kurutularak çay olarak da kullanılır.

  Kekiğin merhem olarak yaralara sürülmesi ve kekikten elde edilen yağın cildi rahatlatıcı etkisinden dolayı banyo suyuna eklenmesi kekiğin diğer kullanım alanlarından birkaç tanesidir.

  En doğru bilgiler ve sağlıklı sonuçlar için uzman doktor desteği alınız. İçeriğimizde verdiğimiz bilgiler reçete niteliği taşımaz.

  Kekik Çayı Faydaları, Neye İyi Gelir? En İyi 10 Etki!

  Ülkemizde yaygın olarak kullanılan kekik çayı nelere iyi gelir? Kekik çayı mideye iyi gelir mi? Kekik kaynatıp içmek ne işe yarar? Hemen bu soruların cevaplarıyla sizi aydınlatalım. Kekik çayı mide ve bağırsaklar üzerinde etkili bir bitkidir. Mideyi korur.

  Sindirim sistemini düzenleyen kekik çayı, Gastrit, ülser gibi hastalıklara iyi gelir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olarak hazımsızlığa iyi gelir ve öksürüğe faydalıdır.

  Kekik çayı antioksidan bir içecektir. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sabahları içildiğinde vücuda gün boyu kuvvet verir. Vücudu virüslerden korumaya destek olur. Anti enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Koronavirüs pandemi sürecinde yapılan araştırmalar, kekik çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönündedir.

  Soğuk algınlığı durumunda vücudun kolay toparlanmasına yardımcı olur. Kekik bitkisinin içeriğinde yer alan uçucu yağ asitlerinin antioksidan etkisi vücuttan toksinleri ve ödemi atar. Vücutta biriken toksinler vücudun yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmesini engeller. Yorgunluk, halsizlik, isteksizlik ve bitkinlik gibi durumlara yol açar. Bu gibi durumlarda kekik çayı içebilirsiniz.

  Güçlü antioksidan etkilere sahip olan kekik, beyin yorgunluğunu alarak vücudun rahatlamasını ve gevşemesini sağlar. Sinir sisteminin gevşemesine ve stresli zamanlarda dingin kalabilmeye yardımcı olur. Kuru kekik çayının faydaları depresif ruh halini pozitife çevirme sürecini destekler. Gece yatmadan önce kekik çayı içmek bedeni rahatlatıp daha rahat uyumanıza katkı sağlayabilir. Hafif düzeydeki odaklanma ve hafıza sorunlarına iyi gelir.

  Kekik çayı nelere iyi gelir sorusunun bir cevabı da farklı nedenlerle oluşabilen ağrıları hafifletmesidir. İçeriğinde yer alan uçucu yağlar baş ağrısının hafiflemesini sağlar. Romatizma gibi eklem rahatsızlıklarına faydalıdır ve nezle, grip gibi soğuk algınlıklarına faydalıdır. Bademcik iltihabında kekik çayı gargarası boğaz ağrılarını hafifletir.

  Kekik suyu ile cilt yıkandığında dezenfekte edici etki sağlayarak akne, sivilce gibi cilt problemlerini iyileştiricidir. Kekik çayının cilde faydaları arasında gözenekleri sıkılaştırarak yaşlanma etkilerini azaltıcı etkisi de sayılabilir. Ilık kekik suyuna batırılan pamuklar gözler üzerinde on dakika kadar bekletilirse, göz ve çevresindeki şişkinlikler ve yorgun görüntü ortadan kalkar.

  Kekik çayının faydaları Saraçoğlu tarafından da önemi vurgulanan bir konudur. Kekik çayı İbrahim Saraçoğlu tarafından kür olarak önerilmektedir. 1 su bardağı su ile 4 çay kaşığı kekiğin 7-8 dakika kaynatılması ile elde edilen kekik suyunun sabahları gargara şeklinde kullanılmasını öneren Saraçoğlu bu kürün diş ve diş eti hastalıklarında mucizevi etkileri olduğunu söylemektedir. Ayrıca kekik çayı ağız kokusunu da engellemektedir.

  Kekik çayı denge merkezi ile ilgili rahatsızlıkların semptomlarını hafifletebilir. Vertigo ve kulak çınlaması sorunu yaşayanların rahatsızlıklarını hafifletebilme ihtimali vardır.

  Kekik çayı zayıflatır mı? Kekik çayının faydaları zayıflama konusunda da etkili mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Kekik çayı tüketimi vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayarak metabolizma hızını artırır ve vücudu dinçleştirerek zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca Toksin atımı ve yağ yakımını da hızlandırır. Sindirim sistemini düzenleyen kekik çayı bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak fazladan kalori harcanmasına destek olur.

  Peki, kekik çayı ne zaman içilmeli? Kekik çayı ile zayıflayanlar sabahları aç karnına kekik çayı tüketerek kan dolaşımlarını hızlandırır ve böylece metabolizma hızını arttırmalarını sağlar. İyi bir idrar söktürücü olan kekik çayı ile zayıflama sağlıklı beslenme ve egzersizle birlikte sağlanabilir. Sabah aç karnına kekik çayı içmek metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

  Kekik çayının adet döneminde kullanımı ile ilgili en çok merak edilen kekik çayı adet getirir mi ve kekik çayı adet sancısına iyi gelir mi sorularıdır. Kekik çayı adet söktürücü bir bitkidir.

  Ağrılı geçen adet kanaması süreçlerine olumlu etkileri bulunan kekik çayı adet kanamasını dengeler ve ayrıca adet sancıları için doğal çözümler sunar. Kekik çayının faydaları regl döneminde daha sakin kalabilmenize yardımcı olur.

  Adet dönemi öncesinde yaşanılan kramplar ve ağrıları hafifletmek için kullanılan kekik çayı damarları genişletici etkisinden dolayı birçok kadın tarafından asırlardan beri kullanılmaktadır.

  Kekik çayı Covid-19 pandemi sürecinde daha sık tüketilen bir çay oldu. Koronavirüse yakalanan hastalar, göğüs tıkanıklığını açmak ve kuru öksürüğü yatıştırmak için kekik çayına yöneldi.

  Evde kurutulmuş kekiklerle çay demleyerek boğazda bölgesinde kaşınma hissi ve yutkunma zorluğu yaşadığınız günlerde kekik çayını tüketebilirsiniz. Ilık olmasına ve ölçülü tüketime dikkat etmelisiniz.

  Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

  Taze ya da kuru kekik kullanılarak kekik çayı hazırlanabilir. Taze kekik çayı için bitkinin odunsu dalları kullanılır.

  Detaylı tarif için: Kekik Çayı (Zahter)

  Kekik Çayı Zararları ve Yan Etkileri

  Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Listesi

  Kekik Çayı Nerede Satılır?

  Bahçelerde amatör olarak kekik yetiştiriciliği yapılabildiği gibi kuru kekik çayı hazır çay olarak marketlerde, alışveriş merkezlerinde, aktarlarda, organik ürün satan mağazalarda ve semt pazarlarında bulunabilir. Taze kekik yaz mevsiminin sonlarında pazarlarda ve manavlarda satışa sunulur. Kurutulmuş kekiklerde yaprakların lekeli olmamasına ve yeşil rengini korumasına dikkat edilir.

  Kekik çayı hazır çay şeklinde aktarlarda ve büyük marketlerde kolayca bulunabilir. Bunun yanında internet sitelerinden satın alınabilir. Kekik çayı evde hazırlanacaksa taze kekik otu yaz mevsiminin sonunda semt pazarlarında bulunabilir.

  Kış Çayı Faydaları, İçindekiler, Zayıflatır Mı?

  Kekik Nasıl Kurutulur?

  Bahçe bitkisi olarak yetiştirilen kekik, yol kenarlarında, çorak topraklarda ve kumlu arazilerde de bulunur ve yaz aylarında toplanılır. Haziran ayında erken hasadı yapılan kekiğin ekim ayında çiçeklenme dönemi tamamlandığında toplanması önerilir.

  Topraktan 3-5 santimetre yükseklikte ve gövde kısmından kesilen kekik bitkisi 35 derece sıcaklı geçmeyen ve güneş almayan kuru ortamlarda kurutulmalıdır. Kekik kuruturken dikkat edilmesi gereken ise yıkanmaması gerektiğidir. Su ile temas eden kekiğin rengi solar ve istenilen yeşil renk elde edilemez.

  Kurutulan kekikler hava almayacak şekilde cam kavanozlara koyularak güneş görmeyen serin yerlerde 6 ay kadar muhafaza edilebilir. Taze kekik ise buzdolabında nemli bir havlu içerisinde 1 hafta kadar saklanabilir.

  Kiraz Sapı Çayı Faydaları: 9 Muhteşem Özelliği

  Kekik Faydaları Nelerdir?

  Atom Çayının Faydaları, İçindekiler, Ne İşe Yarar?

  Gece Yatmadan Önce Kekik Çayı İçmek Neye İyi Gelir?

  Kekik Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Kullanılır?

  Kekik Suyu Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı? Neye İyi Gelir?

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Prof Saraçoğlu Yabani Kekik Çayı

  Prof Saraçoğlu Yabani Kekik Çayı

  Teslimat koşulları


  Siparişleriniz oluşturulduktan sonra 3-5 iş günü içerisinde hazırlanarak antlaşmalı kargo firmasına teslim edilmektedir.

  Kargo firmasının yoğunluğuna bağlı olarak dağıtım süresi değişebilmekte olup; kargo takip  numarası ve tahmini teslim tarihi siparişinizde verdiğiniz iletişim numaranıza SMS olarak  iletilmektedir.

  Not: Ekstrem durumlarda kargoların hazırlanma süreleri 3-5 iş gününü aşabilmektedir.

  İade Koşulları

   1.Cayma Hakkı, müşterinin satın aldığı ürünü; ambalajı bozulmamış, tahrip edilmemiş, kullanılmamış olmak kaydıyla teslim aldıktan sonraki 14 gün içerisinde kargo bedeli satıcı olarak tarafımıza ait olacak şekilde iade etme hakkı söz konusudur.

  2.Alınan her ürün üretici firmanın garantisi altındadır ancak internet sitemizde satılan hiçbir ürün hastalık tedavisi için kullanılmamaktadır. Tüm ürünlerimiz takviye amaçlı olup, yardımcı ve destekleyici olarak önerilmektedir. Ürün iadelerinde, ürünümüzden beklenen sonucun oluşmaması iade nedeni gösterilemez.

  3.Müşteri, ürünleri teslim almadan önce kargo yetkilisi önünde kontrol ederek gönderileri teslim alması gerekmektedir. Eğer üründe hasar olmuşmuşsa yetkiliye tutanak tutturularak müşteri ürünü teslim almamalıdır. Ürün teslim alındığında kargo firmasının görevini eksiksiz yerine getirdiğini müşteri kabul etmiş demektir.

  4.Kargo Teslim Uyarısı: Kargonuzu teslim almadan önce ürününüzü kontrol ediniz. Size gönderilen üründe bir yanlışlık, eksiklik veya hasar mevcut ise hemen kargo görevlisine Hasar Tespit Tutanağı tutturunuz ve Müşteri Hizmetlerimizi arayarak bize bildiriniz. Aksi takdirde imzaladığınız kargo teslim fişi, ürünü eksiksiz ve sağlam bir şekilde teslim aldığınız anlamına gelir. Hasar Tespit Tutanağı tutulmayan iadeleriniz veya şikâyetleriniz kabul edilmeyecektir.

  5.Ambalajı açılmış, kullanılmış, hasara uğramış ürünlerin iadesi geçerli bir sebep göstermeksizin kabul edilmemektedir. Bu durumda ürün bedeli müşteriye iade edilmemektedir

  6.Ambalajı açılmış, kullanılmış ürünlerde ürün kaynaklı bir hata olduğu müşteri tarafından tespit edilmişse, eksiksiz doldurulmuş ürün iade formu, ürün faturası fotokopisi ile birlikte Saraçoğlu Turizm Ve Çevre Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. şirket adresimize en geç 10 gün içerisinde gönderilmelidir. Anlaşmalı olduğumuz Yurtiçi ve PTT kargo firmalarıyla tek kullanımlık iade kargo kodunu kullanarak şirket adresimize gönderilmelidir.

  7.Ürün iade şartlarına uygun olarak iade edilen ürünün tarafımıza ulaşmasıyla birlikte iade süreci başlatılır. Ürün şartlarına uygunluğu kontrol edildikten sonra; üründe kullanımdan doğan bir kusur yoksa ve tarafımız kaynaklı bir sorun var ise ürün bedeli kredi kartınıza veya hesap numaranıza 10 gün içerisinde geri ödenir.

  8.Ürün bedeli, bankanıza bağlı olarak 10 gün içerisinde ‘artı bakiye’ olarak kredi kartınıza yansır. Bu süreç tamamen bankanıza bağlıdır ve Saraçoğlu Turizm Ve Çevre Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş.’in bankanıza müdahale etme hakkı yoktur.

  9.İade Kapsamı Dışındaki Ürünler; yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi belirli günlere yönelik ALICI’ ya özel olarak hazırlanan, satışa sunulan ve/veya ithal edilen ürünlerde, tüketicinin istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan malların, kampanya ve promosyon ürünlerin, ambalajı açılmış ve/veya kullanılmış olan ürünlerin iadesi alınamamaktadır.

  10.Cayma hakkı, ürün iade koşullarına uygun olan iadelerin kargo bedelini kapsamakta, ürün değişiminden kaynaklı kargo bedelini kapsamamaktadır. Bu durumda tüketicinin cayma hakkını kullandığını kabul ederek iade işlemini gerçekleştirilir ve istediği başka bir ürün var ise yeniden sipariş edebilir. Cayma hakkının kullandığı kabul edilip iade işlemi yapıldığında kargo masrafı satıcı olarak şirketinize, yeniden başka ürün siparişi verildiğinde kargo masrafı ise tüketicinin kendisine aittir.

  **İade talebinde bulunulması durumunda https://www.profsaracoglu.com/urun-iade formunun doldurulması gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.profsaracoglu.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap