Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kedilerde iç dış parazit aşısı kaç ayda bir yapılır

  1 ziyaretçi

  kedilerde iç dış parazit aşısı kaç ayda bir yapılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kedi Aşı Takvimi

  Kedi Aşı Takvimi

  Kedilerin aslında dokuz canı yoktur, bu yüzden onları korumak için elinizden geleni yapmanız gerekir.Kilit nokta?Doğru aşıları, zamanında yaptırmaktır. Aşılar kedinizi virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklardan korur.Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirebilirler.

  Bir yavru kediniz veya yetişkin bir kediniz olsun, veterineriniz hangi aşıların en iyi olduğunu ve kedinizin ne sıklıkla aşı olması gerektiğini öğrenmenize yardımcı olabilir. Kedi aşıları genellikle yaşına, genel sağlığına ve yaşam tarzına bağlıdır.Veterineriniz aşıların ne sıklıkla, ne kadar sürmesi gerektiğini ve kedinizin belirli bir hastalıkla temas etme olasılığını da düşünerek aşılarını organize edecektir.

  Aşı Ne Zaman Yapılmaya Başlanır?

  Yavrular, yaklaşık 16 haftalık olana kadar düzenli aşı olurlar. 6 ila 8 haftalık olduklarında aşı olmaya başlarlar.

  6 haftalıkken Karma Aşı-1 uygulanacak ilk aşıdır. Bebek kediniz 9 haftalık olduğunda Karma Aşı-2 uygulanmalıdır. Veteriner hekiminizin şirin dostunuza uyguladığı kedi karma aşısı, bebeğinizi Feline Panleukepenia, Feline Rhinotracheitis, Feline Calicivirus gibi hastalıklardan korur. Feline Panleukepenia, viral bir hastalıktır ve özellikle yavru kedilerde ölüme sebep olur. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalığın tek çaresi aşıdır. Ülkemizde çok yaygın olan Feline Rhinotracheitis, çok yaygın ve bulaşma ihtimali yüksek bir hastalıktır. Özellikle sokakta yaşayan kedilerde görülen bu hastalıktan korunmanın çaresi aşıdır. Yavru miniğinizi sokaktan sahiplendiysenizyavru kedi aşı takvimiçizelgesine mutlaka özen göstermeniz gerekir. Diğer bulaşıcı hastalıklara göre biraz daha masum olan Feline Calicivirus, ağız ülserine ve buna bağlı ağız kokusuna neden olur. Bulaşıcıdır. Bebek dostunuza yaptıracağınız Karma Aşı sayesinde tüylü dostunuz bu hastalıklardan korunacaktır.

  Kedinizin dışarıda ne kadar zaman geçirdiğine, diğer kedilerin etrafında ne sıklıkta olduğuna ve bölgenizde yaygın olan hastalıklara bağlı olarak ekstra aşılara ihtiyaç duyulabilir.

  >> Kedi Sağlık ve Bakım Ürünleri

  Güzel arkadaşınız 10 haftalık olup zevkle oyunlar oynarken yaptıracağınız Lösemi-1 aşısıyla onu kedi lösemisinden koruyabilirsiniz. Veteriner hekiminiz, tatlı yavrunuz 11 haftalık olduğunda herhangi bir aşı uygulamaz ancak yavru kediniz 12 haftalık olduğu zaman kuduz aşısını uygulayacaktır. 13 haftalık olan kediniz için Lösemi Aşısı-2 de yapılır ve lösemi aşısı ilk yıl için biter. Yavru kediniz 16 haftalık olduğu zaman veterineriniz kedinize kedi aşıları arasında en önemli aşılardan biri olan FIV Aşısı’nı uygular. FIV, kediler için oldukça tehlikeli bir hastalıktır. 

  Yavru Dostunuz Büyüdüğü Zaman

  Yavru kediniz büyüyüp yetişkin bir kedi olduğunda her yıl 1 kez tekrarlamanız gereken aşılar bulunur.Yetişkin kedi aşı takvimiiçinde Karma, Kuduz ve  Lösemi Aşısı yer alır. Kediniz 1 yaşını geçtikten sonra bu aşıların her yıl 1 kez tekrarlanması gerekir. Ayrıca, şirin arkadaşınız dışarı çıkmasa bile her iki ayda bir dış parazit ve iç parazit aşısı yapılmalı.

  Kedinizin davranışlarının ne anlama geldiğini petihtiyac.com/kedi-davranislari-ve-anlamlari linkindeki blog yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.petihtiyac.com

  Kedi Aşıları Takvimi ve Fiyatları

  Kedi Aşı Takvimi

  Petopia ümraniye veteriner kliniğimizde yavrular ve yetişkinler için uygulamadığımız aşı takvimi şu şekildedir:

  Yavrular

  Ümraniye veteriner kliniğimizde aşılar arası periyot 15 gündür. 21 gün şeklinde de uygulayan klinikler olsa da yeni yapılan araştırmaların 15 günlük periyotlar halinde yapılmasının daha sağlıklı olduğu yönündedir.

  45 günlük: iç ve dış parazit uygulamaları

  60 günlük: Karma 1

  75 günlük: Karma 2

  90 günlük: Kuduz

  105 günlük: Lösemi

  120 günlük: Mantar

  1 Yaş üstü Yetişkin Kediler

  1 yaş üstü yetişkin kedilerde her yıl tekrar edilmesi gereken aşılar şu şekildedir:

  Ayrıca her 2 ayda bir iç dış parazit uygulamaları yapılmalıdır.

  Kedi Aşı Fiyatları

  Ümraniye veteriner kliniğimizde kedi aşı fiyatları şu şekildedir:

  İç Dış Parazit uygulaması: 130 TL

  Karma: 150 TL

  Kuduz: 120 TL

  Mantar: 190 TL

  Lösemi: 150 TL

  Aşıların neden yapıldığını bilmek önemini anlamak için yeterlidir. Kedi aşılarının hangi hastalıklara karşı koruduğunu şimdi inceleyelim.

  Parazit Uygulamaları

  Parazit uygulamaları kedilerin sağlığı için önemlidir. İç parazit uygulaması hem tedavi hem de koruma amaçlı yapılan bir uygulamadır. İç parazit uygulaması kedilerin gastra intestinal sisteminde bulunan parazitlere ve diğer dokularda bulunan parazitlere yönelik yapılan bir uygulamadır.

  Dış parazit uygulaması kene, bit, pire ve uyuz gibi canlılara karşı uygulanan ilaçlamadır. Kedilerin kanını emerek beslenirler. Ayrıca ciddi hastalıklara ara konakçılık yaparlar.

  Karma Aşısı

  Kedi aşılarında takvimde ilk yer edinen aşı karma aşısıdır. Karma aşı feline parvos, herpesVirus ve Felin Calici gibi virüs etkenlerini bulundurmaktadır. 1 yaşından itibaren her yıl rutin olarak yapılmaktadır. Karma aşısının başlıca koruduğu hastalıklar şunlardır:

  Feline Panleukepina(kedi panlökopeni): Yavru kedilerde ölüme neden olabilen bulaşıcı viral hastalıktır. Tipik belirtileri; iştahsızlık, kusma, ve ishaldir. İshalde kan görülür.

  feline rhınotracheıtıs(kedi herpesvirus): Kedi gribi ve nezlesi; hapşırma, göz ve burun akıntısı görülmektedir. Yavru ve yetişkin kedilerde ölümcül ve bulaşıcı bir hastalıktır. Sokak kedilerinde sıklıkla karşılaşılmaktadır.

  felıne calıcıvırus(kedi kalisvirus): Viral solunum yolu enfeksiyonu solunum yolları etkileyerek ağızda yaralara sebep olabilirken dil ve damakta kanamalar görülebilir. Ağız ülselerine sebep olur. Ağızda koku oluşur. Ülserden kaynaklı olarak acıdan dolayı iştahsızlık görülmektedir.

  Kuduz Aşısı

  Kuduz bulaşıcı viral bir hastalıktır. Hızla gelişir, bilinç kaybı, salya akıntısı ve yutkuna güçlüğü ile felçler ile kendini gösterir. İnsanlara da bulaşan bir hastalıktır.

  Bulaşma biçimi kuduz virüsü olan bir hayvanın bir başka sıcakkanlı canlıyı ısırmasıyla veya tırmalamasıyla gerçekleşir. Kuduz virüsü salyaya ölüm öncesinden 48 saat önce gelir. Her ısırlan sıcakkanlı canlıya kuduz bulaşmaz. Kuduzun tedavisi yoktur. Aşılama şarttır.

  Kuduz aşısı 3 aylık olan yavru kedilerde yapılır. 3 ay öncesinde yapılan kuduz aşısı anneden gelen savunma hücreleri tarafından yok edilir.

  Lösemi Aşısı

  Lösemi aşısı da aşı takviminde her yıl tekrarlanması gereken bir aşıdır. Lösemi aşısı FelV virüsüne karşı koruyuculuk gösterir.

  Viral bir hastalık olan kedi lösemisi lenfoid dokularda tümor oluşumuna sebep olur. Süt, kan, tükürük, burun akıntısı, dışkı ve vajinal akıntı yolu ile bulaşabilmektedir. Kesin tedavisi yoktur. Bağışıklık sistemini destekliyici tedaviler yapılmaktadır.

  FIV(Kedi AIDSi)

  İnsandaki AIDS’e benzeyen FIV saldayan bulaşmaktadır.FIV kendisini ateş, ishal, sepsis ve lenfadenopati ile göstermektedir. FIV’in ilerleyen dönemlerinde Ağız içi lezyonları, solunum sistemi enfeksiyonları, ishal, kilo kaybı, kusma, halsizlik, ateş, böbrek hastalıkları, kronik stomatit, kanser ve rhinit görülmektedir.

  Aşı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Yapılacak her aşıdan sonra kedinizi stres oluşturacak etkenlerden uzak tutun. Kedi aşıları sonrası genellikle halsizlik, iştah kaybı ve hafif ateş gibi yan etkiler görülebilmektedir. Alerji veya daha farklı etkiler görürseniz hemen bizi arayın. Ateş, halsizlik veya isteksizlik 24 saatten uzun sürerse de mutlaka bizi arayın.

  Dış parazit uygulaması ilacın uygulandığı noktaya 24 saat temas edilmemelidir. Ayrıca 24 saat boyunca yıkanmamalıdır. Bununla birlikte Petopia ümraniye veteriner kliniği olarak aşıları tamamlanmadan  kedilerimizi yıkamayı tavsiye etmiyoruz.

  Kedinizin aşısı bitmeden başka hayvanlar ile aynı ortamda bulundurmayın. Aynı zamanda sizlerde başka hayvanlar ile mutlaka temastan kaçının. Dokunduğunuz hayvanda bir hastalık mevcutsa onunla birlikte kendi kedinize bu hastalığı taşıyabilirsiniz.

  Yanlış Bilinenler

  Aşıların hastalıklara sebep olduğu ve zararlı toksinler içerdiği düşüncesi yanlıştır. Herhangi bir bilimsel kanıtı yoktur.

  Yaşlı kedilerde aşılamaya gerek yoktur düşüncesi yanlıştır. Aşılamanın herhangi bir yaşta yapılmaması hakkında herhangi bir bilimsel gösterge yoktur. Sadece yetişkin ve yaşlı kedilerde aşı sıklığı kedinizin sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

  Aşıları tam olan bir kediye % 100 koruma sağladığı düşüncesi yanlıştır. Büyük oranda koruma sağlasa da % 100 koruma sağlamamaktadır. Bu durum bağışıklık sisteminin etkenlere bağlı olarak düşmesiyle aşıların koruması düşer.

  Yazı kaynağı : umraniyeveterinerklinigi.com

  Kediler İçin Parazit Aşısı Nedir, Nasıl Yapılır ve Yan Etkileri

  %100 MUTLU MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  0850 255 10 01 (HAFTA İÇİ 09:00-18:30)

  Yazı kaynağı : www.petlebi.com

  Parazit Aşısı Kaç Ayda Bir Tekrarlamalı?

  Şeffaftır, bağışçılar listelenir.

  Güvenilirdir, ulaştırılan mamalar fotoğraflanır, yayınlanır.

  Bağışlanan toplam mama miktarını herkes takip edebilir.

  Yazı kaynağı : sosyal.petlebi.com

  İç Dış Parazit ve Aşı Uygulaması | Veteriner Kliniği

  Canlının iç organlarına veya deri üstü bölgeye tutunarak yaşamlarını sürdüren , bu süreç zarfında tutunduğu canlıya hayati zararlar veren parazitlerin önüne iç dış parazit aşı uygulaması ile geçilebilmektedir.Deri üzerinde,altında veya tüylerde beslenen paratizlere dış parazit denir.İç organlarda yaşayan ve onlardan beslenen parazitlere iç parazit denir.

  Tarih boyunca birçok hayvan insanlar tarafından evcilleştirilmiş buda insanlar ve hayvanlar arasındaki ortak yaşamı arttırmıştır.Bu durum hayvanlarda var olan hastalıkların insanlara geçmesine yol açmıştır.Parazitlerin çıkardığı sorunlar sadece hayvanların hayatını değil , insanların hayatını da tehlikeye sokmaktadır.

  Evcil Hayvanlardan İnsanlara Geçen İç Parazitler ;

  ​​Bu parazitler dışkı ve ağız yoluyla insanlara geçebilmektedir.Başta akciyer,karaciğer olmak üzere birçok organda yaşayabilmektedirler.Kedi,köpek ve kuş gibi diğer hayvan türlerinde uygulayacağımız iç ve dış parazit aşısı ile bu hastalık yapan canlıların (parazitlerin) önüne geçebiliriz.

  Dünya üzerinde milyonlarca insan bilinçsizlik yüzünden vücutlarına parazit bulaşmaktadır.Türkiye maalesef bu bilinçsizliğin en çok yaşandığı ülkelerden biridir.Sizler bu bilinçsiz insanlardan birisi olmayın.Baktığınız hayvanın parazit ve diğer aşılarını zamanında yaptırın.

  Kedi ve Köpeklerin aşı takvimlerine ulaşabileceğiniz makalemizi incelemenizde fayda var ;

  köpek iç dış parazit

  Köpeklerde İç Dış Parazit Aşısı

  Köpeğimizin , kedimizin veya başta tür bir canlımızın kalbi,karaciğeri,akciğeri,beyni gibi iç organlarına yerleşen parazitleri yok etmek amaçlanmaktadır.Veteriner hekimin köpeğimize uygulayacağı iç paratiz aşısı ile parazitler öldürülüp , dışkı yoluyla vücuttan atılmaktadır.

  Köpeklerde iç parazit belirtileri ; 

  Köpeklerde dış parazit belirtileri ;

  Köpeklerde iç dış parazit aşısı ne zaman yapılmalı ?

  Köpeklerimizde iç dış parazit aşı uygulaması ilk kez 7 haftalıkken vurulmaktadır.İlk vurulan aşının ardından yaşı farketmeksizin 2-3 ayda bir yeni parazit aşısı vurdurmanız gerekmektedir.Aşı vurdurmak istemeyen köpek sahipleri bu tedaviyi ilaç olarak da alabilir.Ancak gültepe veteriner kliniği olarak tavsiyemiz aşı uygulamasıdır.

  Kedilerde İç Dış Parazit Aşısı

  Kedilerimiz yedikleri yiyecek ve temasta olduğu canlılar tarafından parazite mağruz kalabilir.Sokak kedileri bir denetim altında olmadıkları için parazit taşıyabilmektedir.Eğer evcil kedimiz sokak kedileriyle temas halinde parazit olma olasılığı yüksektir (aşılama yapılmadıysa).İç parazit ağız yoluyla kedilere girmekte ve kanlarını emerek beslenmektedir.Veteriner hekime götürülmez veya koruyucu bir tedavi yapılmaz ise ilerleyen dönemlerde zehirlenmeye yol açarak kedilerimizi öldürmektedir.

  Kedilerde iç parazit aşısı ne zaman yapılmalı ?

  Aşıların etkinlik süreleri her canlıda farklı olmaklar birlikte kedilerde 6-8 haftalıkken ilk iç dış parazit aşı uygulaması yapılmaktadır.1 yaşını doldurmuş kediler her 3 ayda bir kez iç parazit aşısı ve dış parazit aşısı vurdurmak zorundadır.Kedilerde parazit aşı uygulaması 3 ayda 1 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

  Kedi iç parazit belirtileri ;

  Kedi dış parazit belirtileri ;

  Kedi ve köpeklerin yanı sıra kuş türleri de parazit olabilir.Kuşlarda en çok görülen Trematodlar ve Sestodlar (Yassı Solucan) parazitleridir.Papağan,güvencin,muhabbet kuşu gibi hayvanların bağırsaklarına yerleşen parazitler ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir.Kuşlarda en çok rastlanan belirtiler kusma,ishal,iştahsızlık,aşırı susama ve kanlı ishaldir.Bu parazitlere karşı önlem almak için çeşitli ilaçlar vardır.Ancak Gültepe Veteriner Kliniği olarak tavsiyemiz kuşların yaşam alanlarını temiz tutmak ve herhangi bir belirti durumunda veteriner kliniğine gelerek hekim kontrolü yaptırmaktır.

  İç Dış Parazit Aşısı Fiyatı Ne Kadar ?

  Aşı fiyatları kedi,köpek,papağan gibi canlıların hepsinde farklılık göstermektedir.Ancak aşıyı nerede yaptırırsanız yaptırın fiyatı baz alarak yaptırmamazlık yapmayın.Nasıl kendimiz hayati bir aşı yaptırırken fiyatı baz almıyor sağlığımızı düşünüp aşı yaptırıyorsak,minik dostlarımız içinde öyle yapın.Çünkü iç dış parazit hayvanlarda ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.Bu parazitler hayvanlardan insanlara da geçebildiği için sizler içinde büyük tehlikedir.Parazit aşısı fiyatlarını Gültepe Veteriner Kliniğimiz ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.Eğer İstanbul ilinde oturmuyorsanız en yakın veteriner kliniği ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.gultepeveteriner.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap