Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kediler neden gırgır ses çıkarır

  1 ziyaretçi

  kediler neden gırgır ses çıkarır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kediler Neden Mırlar? Kedi Guruldaması ve Sebepleri

  Kediler Neden Mırlar? Kedi Guruldaması ve Sebepleri

  Kedi sahipleri kedilerinin zaman zaman hiç ağızlarını oynatmadan, etrafa bir titreşim yayarak guruldamaya benzer bir ses çıkardıklarını fark etmişlerdir. Bazen mama yerken, bazen siz ona dokunduğunuzda, bazen de oyun oynarken aynı sesi duyarsınız. Hatta kedinizin mama kokusu aldığı zaman ya da onu çağırdığınızda bile bu garip titreşimi yaydığını ve değişik bir ses çıkardığını görmüşsünüzdür. Kediler, bu tepkiyi genellikle mutlu ve huzurlu olduklarını göstermek için çıkarırlar sanırız ama bu büyük bir yanılgıdır. Kediler, evde bizimleyken güvende oldukları için biz bu sesin farklı bir frekansını biliriz. Fakat korktuklarında ya da acı çektiklerinde de mırıldarlar. Her zaman iyiye işaret olmayan, bu adını bir türlü koyamadığımız gırıldama, mırlama ya da guruldama sesi tüm kedilerde rastlanan içgüdüsel bir tepkidir ve birçok farklı nedene bağlı olarak kediler tarafından gerçekleştirilebilir.

  >> Kedi Ödül Çubukları

  kedi mırıldaması 

  Kedi Mırlaması Nedir?

  Bizim mırlama diye bildiğimiz, diyafram ve gırtlaktan gelen bu frekans, aslında tüm memeli canlılarda bulunan ve dili destekleyen bir yapı sayesinde gerçekleşir. Hiyoid kemiği denen bu yapı, dilin kafatasına sabitlenmesi görevini görür. Diğer tüm canlılarda kısmi olarak kemikten oluşan ve kıkırdak da içeren hiyoid kemiği, evcil kediler ile bazı büyük kedi türlerinde tamamen kemiktendir ve bu kemik sayesinde kediler gırıldama sesini çıkarırlar. Aslan, kaplan, leopar ve jaguar gibi evcil kedilerin kuzenleri olan büyük kedilerde bu ses görülmezken vaşak, çita ve pumalarda da benzer bir sesin varlığına rastlanmış olması ilginçtir.

  >> Konserve Kedi Mamaları

  kedi mırlaması 

  Mırlama Çeşitleri

  Kedileri diğer hayvanlardan ayıran bir özellik olan mırlama sesi, oldukça karakteristik bir davranıştır ve kedi türüne özgüdür. Kediler her zaman mırlamazlar. Ayrıca gırlama sesi durumlara göre farklılık gösterebilir. Henüz yeni doğmuş kediler bu sesi, annelerine varlıklarını belli etmek için kullanırlar. Hayatlarının ilk günlerinde anne kedi ile bağ kurmaya yarayan bu ses sayesinde anne, yavrunun yaşadığını ve iyi olduğunu anlar. Bu ses, örneğin sevilirken çıkardığı ses ile aynı frekansta değildir. Mama isteğini belli eden ses daha çok bir merhamet çağrısıdır. Sevildiklerinde gösterdikleri gırıldama tepkisi ise daha farklı bir frekanstadır. Doğum sancısı çekerken ya da çok acı çektiklerinde de gırlama sesinin başka bir varyasyonunu çıkarırlar.

  kedi gırıldaması 

  Gırlama Her Zaman Olumlu Bir Tepki Değildir

  Kediler, sadece mutlu ve huzurlu olduklarında ya da mama istediklerinde gırıldamazlar. Bu tepki; kedilerin heyecanlandıklarının, korktuklarının ya da acı çektiklerinin de işareti olabilir. Örneğin kediler doğum sancısı çekerken de gırlarlar. Fakat bu ses, siz onu severken çıkardığı gırlamadan farklıdır ve bu fark belirgindir. Kediniz hamile değilse ve doğum sancısındakine benzer bir gırlama duyuyorsanız bu kedinizin acı çektiğini gösteriyor olabilir. Ki kediler çok dayanıklı hayvanlardır ve kolay kolay kendilerini koy vermezler.

  kedi mırlaması

  Bu sesi çıkarıyorlarsa bu çok ciddi bir sağlık problemleri olduğu anlamına gelebilir. Bu ses ile acıyı dindirmeye çalıştıklarını da aklınızdan çıkarmayın. Çünkü kedilerin bu frekansı onları iyileştirecek niteliktedir. Aynı zamanda heyecanlandıklarında kendilerini sakinleştirmek için de bu frekansı yaydıkları düşünülen kedilerin gırıldamasının insanlar üzerinde de sakinleştirici sonuçları olduğuna dair çalışmalar yapılmıştır.

  >> Kedi Kumları

  kediler neden mırlar

  Kedilerinin gırıldamasının bir diğer nedeni de hayatta olduklarını düşmanlarına ve dostlarına belli etmektir. Bilimsel olarak henüz bir açıklaması olmayan gırlama kedilerin ne denli özel varlıklar olduğunun göstergelerinden biridir.


  Bu içeriğimizi de mutlaka inceleyin: Kediler Neden Kusar?

  Yazı kaynağı : www.petihtiyac.com

  Kedilerin Gırlama Sesi Çıkarmasının Mutluluk Dışı 4 Nedeni

  Kedilerin Gırlama Sesi Çıkarmasının Mutluluk Dışı 4 Nedeni

  Gırlama sesi kedilerin çıkarttığı en bilinen sestir. Kedi gurultusu ya da kedinin motor sesi çıkarması gibi gündelik ifadeleri de kullanılır. Kedilerin gırlama sesi hakkında, öksürmek, tıslamak ve kızgın hırıltılara nazaran daha az şey biliyoruz.

  Evet, kediler mutlu olduğu zamanlarda bu sesi çıkarır.

  Olay tam şöyle bir senaryo dahilinde olabilir. Kedin güneş altında kıvrıldığı zaman duyabilirsin. Onu severken ya da aç anlarında yemek verirken… Nefes alıp vermesi sırasında hafif bir gürültü duyarsın. Ona dokunduğunda ise biraz titreme hissetmeye başlarsın. Öyle ki neredeyse sakin dalgalar gönderiyor gözükür.

  Kedi gırlama sesi çoğu zaman bize de bir mutluluk kaynağı yaratır. Bu ses hakkında yoğunlukla şu tarz konular duyarız:

  Fakat bu durumu kedinin iyi bir ruh hali içinde olduğunu varsaymamalısın. Ya da bunu duyacağın tek zamanın mutlu olduğu zamanlar olduğunu düşünme. Kediler diğer duyguları ve ihtiyaçları da bu gırlama sesi aracılığıyla iletebilir.

  Kedini ellerine alıp kaldırdığını bir düşün. Mırıldanmaya başladı. “Çünkü hoşlanıyor.” Acaba öyle mi? Yoksa gergin olduğu için mi?

  Her ne kadar, mırıldandığında tam olarak ne söylediğini bilemeyiz. Mutlu kedi sesi genel ve en doğru ifadedir. Fakat hayvan uzmanlarının araştırmaları bilinçli bir tahminde bulunmanıza izin veriyor. İhtimaller dahilinde olan fikirler ise şu şekilde:

  Gırlama sesi bir mutluluk ifadesi mi?

  Bu sesi çıkardığı sırada kediniz rahat görünüyorsa mutludur. Kedi gırlaması sürmektedir. Sırt üstü yatmıştır. Gözleri yarı kapalı haldedir. Kuyruğu ise durgundur. Kediniz eğer bu durumda iken mi bu sesi çıkarıyor? Bu durumda onun mutlu bir konumda olduğu varsayımına güvenebilirsiniz. O muhtemelen bu sesi ile size büyük bir gülümseyiş gösteriyordur.

  Birçok sahip hayatının önemli bir bölümünde aklına takılan şu soruyla yaşar? Kedim mutlu mu? Kedim beni seviyor mu?

  John Bradshaw, Kedi Hissi adlı kitabında kedinin mutluluğunun 11 yolunu sıralamıştı. İçeride yaşayan kediler nasıl mutlu edilir adlı içeriğimizde söz konusu 11 maddeye de ulaşabilrisiniz.

  Gırlama sesi bir açlık belirtisi mi?

  Bazı kediler yemek yeme vakitleri geldiklerinde gırlama sesi çıkartırlar. Kedinin içinden gelen hırıltı yemekle pek özdeşleştirilmez. İngiliz araştırmacılar, kedilerin aç olduklarında onları incelediler. Farklı bir durum olarak ise yiyecekler akıllarında olmadığı zamanları araştırmalarına dahil ettiler. Kedi gırlama sesinin normal hali ile aynı olmadığını gördüler. Kediler yemek için bu sesi çıkardıklarında kulağa hoş gelmeyen bir ağlama veya miyavı bu sesi eşlik ettirir. Bu sesler bir bebek ağlaması gibidir. Uzmanlar bu farkı anlamanın daha olası olduğunu düşünüyor. Onlar insanların kedi sahipliği olmasa bile, aradaki bu farkı anlayabileceğini düşünüyorlar.

  Gırlama Yavru-Anne Bağlantısını sağlıyor

  Kedilerin erken dönemlerinde anne ile bağları kuşkusuz çok önemlidir. Hayata onlarla tutunurlar, onlarla öğrenirler ve onlarla gelişirler.

  Yavrular, sadece birkaç günlük olduklarında gırlama sesi çıkarırlar. Bu ise muhtemelen annelerinin nerede olduklarını bilmenin bir yolu. Diğer bir durumda iyi olup olmadıklarını bilmelerini sağlamanın bir yolu.

  Kedi gırlama sesi ayrıca anne ile yavru kedi bağına da yardımcı olur. Anne kediler, gırlama sesini yavruları için ninni gibi kullanır.

  Rahatlama ve şifa bulmanın bir aracı

  Bu ses her ne kadar enerji kaybına neden olsa da, bir çok kedinin ağrıya da acı çekme sırasında bu sesi çıkardığı görüşmüştür. Peki, bu çabaya değer olan şey nedir?

  Bir çocuğun kendini daha iyi hissetmesi için baş parmağını emmesi gibi, bir kedinin kendini yatıştırmasının bir yolu olabilir.

  Ancak bazı araştırmalar, mırıltının aslında kedilerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu ileri sürüyor. Kedi gırlama sesinin düşük frekansı, vücutlarında bir dizi titreşime neden olabilir. Bu titreşimler ise şunları tetikler:

  Bu, kedilerin neden yüksek yerlerden düştüklerinde kurtulduğunu açıklayabilir ve ameliyatlardan sonra, köpeklerden daha az komplikasyona sahip olma eğiliminde olduğunu anlamaya yardımcı olabilir.

  Kedi hastalıkları tehlikelidir ve kedilerin sağlıklı olduğundan da emin olmak gerekir. Kedinize ne kadar iyi bakarsanız bakın bazen kedi hasta olabilir ve hayati tehlike bulunabilir. Kedi hırıltısına bu anlamda dikkat etmelisiniz. Buna karşın, kedileri etkileyen en yaygın koşulları bilirseniz evcil hayvanınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Kedilerin yakalanabileceği en önemli 10 hastalığa incelemek için tıklayınız.

  Kaynak

  pets.webmd.com/


  Yazı kaynağı : kedilikler.com

  kedi guruldaması

  Kediler Neden Ağlar Gibi Ses Çıkartır?

  Kediler Neden Ağlar Gibi Ses Çıkartır?

  Yavru kediler, yetişkin kedilere göre daha fazla ses çıkarır. Bunun temel nedeni yavru kedilerin anne şefkatine ihtiyaç duyması ve diğer kedilere oranla çok daha güçsüz olmasıdır. 

   Kediler Neden Ağlar Gibi Ses Çıkarır? 

   1- Aç oldukları için: 

   Kedilerin ağlar gibi ses çıkarmalarının temel nedeni acıkmalarıdır. Yine aynı şekilde uzun bir süredir su içmeyen kediler de ağlar gibi ses çıkarabilir. Bu nedenle kedilerin mama ve su kapları sık sık kontrol edilmelidir. 

   2- Stres: 

   Stres, kedilerin depresyona girmesine neden olabilir. Örneğin sahiplerini uzun bir süre göremeyen kediler sık sık depresyona girer. 

   3- Başka bir kedi: 

   Başka bir kedinin varlığından rahatsız olan kediler de ağlar gibi ses çıkarabilir. 

   Ağlayan Kediler İçin Neler Yapılabilir? 

   Her kedinin karakteri ve mizacı farklıdır. Bazı kediler çok nadir miyavlarken bazıları çok fazla ses çıkarır. Ağlar gibi ses çıkaran kedilerin ise mutlaka bir sağlık sorunu ya da karşılanmasını istediği bir isteği vardır. 

   Ağlar gibi ses çıkaran kediler öncelikle doyurulmalıdır. Ancak kediniz bunu adet haline getirebilir ve her mama istediğinde ağlamaya başlayabilir. Bu ise kedinin normalden çok daha fazla yemesine obez olup iç organlarının yağlanmasına neden olabilir. 

   Ağlayan kedilerin tüylerinin arası kontrol edilmeli ve bir yerde yara olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yarası olan kediler mutlaka veterinere götürülmeli ve tedavi altına alınmalıdır. 

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap