Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kayseri ohal bölgesi oldu mu

  1 ziyaretçi

  kayseri ohal bölgesi oldu mu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kayseri'de OHAL ilan edildi mi? Kayseri'de OHAL ilan edilecek mi?

  Kayseri'de OHAL ilan edildi mi? Kayseri'de OHAL ilan edilecek mi?

  Kayseri'de OHAL ilan edildi mi? Kayseri'de OHAL ilan edilecek mi? Sorularına cevap aranıyor. Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler 10 ilde büyük yıkıma neden olmuş on binlerce vatandaşa mezar olmuştu. Yaşanan depremler çevre illerdeki fay hatlarını tetikleyerek depremlere neden oldu. Bu illerden birisi de Kayseri. Peki Kayseri afet bölgesi ilan edildi mi? Kayseri'de OHAL ilan edildi mi? Detayları haberimizde derledik.

  Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri İl Temsilcisi Bülent Üzeltürk, Van depreminin yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ''Kayserimizde maalesef bir deprem şehridir. Deprem hep yanı başımızda olmuş ve toplumsal hafızaya zaman zaman kendini hatırlatmıştır. Ecemiş fayı, Sarız fayı gibi diri faylar, Kayserimizi etkileyen en önemli faylardır." dedi.

  “Kayserimizde maalesef bir deprem şehridir.” diyen Üzeltürk, “Deprem hep yanı başımızda olmuş ve toplumsal hafızaya zaman zaman kendini hatırlatmıştır. Ecemiş fayı, Sarız fayı gibi diri faylar, Kayserimizi etkileyen en önemli faylardır." depremde en önemli hasarları alan alüvyon zemine kurulmuş binalardır" gerçeğini unutmadan Her zaman, deprem üretme yeteneğine sahip bu fayların etkilediği Kayserimizde, zemini iyi etüt ederek, bina zemin ilişkisinin sağlıklı kurulması çok önemlidir. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğunu unutmayalım ve unutturmayalım.” açıklamasında bulunmuştu.

  KAYSERİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ Mİ?

  Kayseri henüz afet bölgesi ilan edilmedi. Detaylar haberimizde güncellenecektir.

  Kayseri'de OHAL ilan edildi mi?

  Kayseri'de henüz OHAL ilan edilmedi. Detaylar haberimizde güncellenecektir.

  OHAL İLAN EDİLİRSE NE OLUR?


  OHAL ilan edilmesini gerektiren sebepler ile OHAL ilan edildiğinde hayata geçirilecek uygulamalar farklı olacaktır. Kamu düzeni, tehlikeli salgın hastalık, ekonomik bunalım ve doğal afet gibi olağanüstü durumlarda OHAL’de şu uygulamalar hayata geçirilebilmektedir.

  Kişilerin tüm eşyalarının detaylı olarak aranması ve tehlike oluşturabilecek eşyalara el konulması, Belirli bölgelerde ve saatlerde kişilerin dolaşmasını veya toplanmasını yasaklama, Gazete, dergi veya broşür ürünlerinin basılmasının yasaklanması, dağıtılması ve toplanılması, OHAL bölgesine dışarıdan giren kişilere karşı önlem alınması, Ruhsatı olan tüm silahlara el konulması ve yasaklanması, Sesle yapılabilecek herhangi bir kaydın yayınlanmasını ve paylaşılmasını engelleme, Kesici ve delici eşyalarının taşınmaması ve el konulması, Her türlü bulunan cephanelerin toplatılması ve el konulması, İşçilerin iyi niyet kurallarına uymaması sonrası cezalandırılması, Kapalı veya açık herhangi bir bölgede toplanılması veya görüşülmesini yasaklama, Kişilerin toplantı yapması veya bir alanda toplanması sonucu kalabalığın dağıtılması, Dernek faaliyetlerinin belirlenen süre boyunca durdurulması

  Yazı kaynağı : www.gazeteilksayfa.com

  Kayseri ‘Afet Bölgesi’ İlan Edilirse Ne Olacak?

  Kayseri ‘Afet Bölgesi’ İlan Edilirse Ne Olacak?

  Deprem, yangın, sel, çığ, heyelan gibi doğal afetler sonucu çeşitli bölgelerde yaşam büyük ölçüde olumsuz etkileniyor. Bu doğal afetlerin etkilerini en aza indirmek ve bölgedekilere destek olmak için hasar alan yerler afet bölgesi ilan ediliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kabinesi, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen 11 ili ‘afet bölgesi’ ilan etti ve Meclis’ten de onay alınarak bu illerde 3 ay süreyle OHAL kararı alındı. Bölgedeki yardımlar ve devlet hizmetleri, afetin il gününden itibaren ‘afet bölgesi’ kapsamında yerine getiriliyor.

  Depremin merkez üssüne yakın olan Kayseri de sarsıntılardan olumsuz etkilendi. Özellikle İncesu ve Hacılar ilçelerinde art arda yaşanan depremler, kentte birçok yapının zarar görmesine sebep oldu. Yerel yöneticiler ise Kayseri’nin de afet kapsamına alınması için İçişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan son kabine toplantısında Kayseri’nin bu talebi görüşüldü. Bakan Süleyman Soylu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a telefonda aktardığına göre Cumhurbaşkanı talimat verdi, Kayseri’nin afet kapsamına alınacağı yapılacak açıklamaya kaldı. Peki Kayseri’de yaşayanlar, kent ‘afet bölgesi’ ilan edilirse ne gibi desteklerden faydalanacak?

  İlanın ardından bölgede yaşayan kişilerin, hasarları ile karşı karşıya kaldıkları süreçte destek almaları mümkün olacak.

  Tüm maddi kayıplar devlet tarafından ödenecek. Binaların yıktırılması ya da boşaltılması gereken hallerde bu durum mal sahibine bildirilecek. (Mal sahibinin bu karara 3 gün içinde itiraz etme hakkı bulunabilir.)

  Bütün sağlık hizmetleri, o bölgedeki herkese ücretsiz verilecek. Devlet hastanelerinin yanı sıra, özel hastanelerde bulunan hastalara da ücretsiz bakılır.

  Esnaflar için bütün bankalarda faizsiz kredi imkânı sağlanabilir.

  Bölgedeki ordu birlikleri, kendilerinden istenecek yardımları yapmakla zorunlu tutulur.

  Yapılardaki hasarı tespit etmek için, gerekirse bütün illerden teknik heyetler görevlendirilir. Bunun için ilgili bakanlıklar, hükümet tarafından bölgede görevlendirilir.

  Kamu personellerine düzenli bir şekilde yolluk, harcırah, avans ödenir.

  Bölgedeki her bir ailenin ve her bir bireyin psikolojik ve sosyolojik tedavisi için sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar görevlendirilir.

  Bütün binalar ve yapılar için ayrı ayrı hasar tespit raporu düzenlenir. Hazırlanan hasar tespit raporlarına 30 günlük itiraz hakkı bulunur. Hasar görmüş binaların tamiri yapılıncaya kadar içine girilmesine izin verilmez. Evleri yıkılmış veya zarar görmüş yurttaşlara yeni ev tahsis edilir.

  Bütün şirketlerin, esnafların veya kişilerin devlet birimlerine ve bankalara olan borçları silinir veya borç süresi uzatılır.

  Eğitimi aksayan öğrencilere ek sınav imkânı sağlanır ve merkezi sınavlarda (YGS-LYS, SBS, ALES gibi) öğrencilere ek puan verilir.

  Yazı kaynağı : www.kayseriyerelhaber.com

  OHAL İlan Edildi

  OHAL İlan Edildi

  Önceki gece ve dün öğle saatlerinde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen depremler, Kahramanmaraş başta olmak üzere Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis ve Adana illerinde yıkıma sebep oldu. Kayseri’den de şiddetli şekilde hissedilen depremle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor.

  OHAL İLAN EDİLDİ

  Kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke genelindeki bütün okulların 13 Şubat’a kadar tatil olduğunu belirtirken, depremden etkilenen afet bölgesi 10 ilde okulların 20 Şubata kadar tatil edileceğini açıkladı.

  Erdoğan, bu 10 ilde olağanüstü hal ilan edildiğini de duyurdu. Erdoğan, “Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için, Anayasa’nın 119’uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak Olağanüstü Hal ilan etme kararı aldık. Deprem yaşanan 10 ilimizi kapsayacak ve üç ay sürecek bu kararla ilgili Cumhurbaşkanlığı ve Meclis süreçlerini hızla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

  CAN KAYIPLARINI DA AÇIKLADI

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, depreme ilişkin son bilgileri de aktardı. Erdoğan “3 bin 549 can kaybı, 22 bin 168 yaralımız var. Bununla birlikte, yaşadığımız deprem afetinin ve etkilerinin vahameti, fevkalade tedbirler almamızı zorunla hale getirmektedir” dedi.

  Yazı kaynağı : www.kayseriyerelhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap