Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kayseri de gezilecek yerler

  1 ziyaretçi

  kayseri de gezilecek yerler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kayseri'de Gezilecek Yerler | En Güzel 50 Yer (Detaylı)| Fixbilet Blog

  Kayseri'de Gezilecek Yerler | En Güzel 50 Yer (Detaylı)| Fixbilet Blog

  Resmi Tatil Günleri 2022

  İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

  İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

  İstanbul Mangal Yerleri

  İstanbul Kahvaltı Alanları

  Fethiye Gezilecek Yerler

  Antalya Gezilecek Yerler

  Marmaris Gezilecek Yerler

  Bodrum Gezilecek Yerler

  Türkiye’nin Tarihi Yerleri

  En İyi Kamp Alanları

  Dünya’nın 7 Harikasi

  Yazı kaynağı : blog.biletbayi.com

  Kayseri Gezilecek Yerler: Kayseri’de Ziyaret Etmeniz Gereken 13 Yer

  Kayseri Kalesi

  Kayseri Kalesi Kayseri Kalesi

  Kayseri gezilecek yerler listesinde yer alan en gözde yapılardan bir diğeri ise Kayseri Kalesi’dir. Kayseri Kalesi’nin yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber, M.Ö. 3. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Birçok imparatorluk tarafından aktif olarak kullanılmış bir kaledir. Kaleye ait ilk ize Roma Dönemi’ne ait sikkelerde rastlanmıştır. İkinci iz ise Bizans kayıtlarında bulunmaktadır. Kayseri ilinin stratejik konumundan ötürü sürekli saldırı altında kalmıştır. 

  2 adet büyük giriş kapısı bulunan Kayseri Kalesi, düzlük alana kurulması ile dikkat çekmektedir. Dış ve iç kale olmak üzere 2 bölümden oluşan Kayseri Kalesi’nin yapımında kesme ve moloz taşlar kullanılmıştır. 

  Kayseri Kalesi’ne giriş 10 TL’dir.

  Kayseri'de doğal güzellikleri ile hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı yerleri ekibimiz sizin için Kayseri gezi rehberine göz atabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : otelleri.net

  【2022】Kayseri'de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +20 Yer

  【2022】Kayseri'de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +20 Yer

  2020 Şubat ayında Kayseri gezilecek yerler listemizi 15 noktadan 20 noktaya çıkardık. Tüm gezi noktaları hakkında konum bilgileri ve detayları ekleyerek bölgede gezilecek en popüler turistlik yerleri sizler için derledik. Ek olarak slayt gösterisi olarak video’da ekledik. Kayseri’de gezilecek yerler listesine geçmeden önce bir kaç önemli bilgilere değinmekte fayda var.

  İç Anadolu Bölgesi‘nde yer alan Kayseri batıda Nevşehir ve Niğde; doğuda Kahramanmaraş; kuzeyde Yozgat ve Sivas; güneyde ise Adana illeri ile komşudur. İç Anadolu Bölgesi’nin en hızlı gelişen şehri olan Kayseri’de ticaret en önemli ekonomik aktivitedir.

  Fıkralara konu olan Kayserili tüccarlar gerçek hayatta esnaflık, atölye ve sanayi tesisi gibi alanlarda yaptıkları başarılı ticari faaliyetlerle şehre büyük ekonomik katkı sağlamaktadırlar.

  Tarımsal gelirleri ticaret ve sanayiyi nazaran geri planda kalan Kayseri’de meyvecilik, hayvancılık, ormancılık ve madencilik faaliyetleri sürdürülmektedir. Tarih boyunca medeniyetlerin gözdesi olan Kayseri dünyanın en eski şehirleri arasındadır.

  Kayseri İlçeleri

  Doğal ve tarihi güzellikleri şehre turistik önem sağlarken Kayseri mutfağı da ülkemize pastırma, sucuk ve mantı gibi vazgeçilmez lezzetler kazandırmaktadır.

  2020 İstatistiklerine göre 1.389.680 kişilik bir nüfusu olan kayseri, geçen yıla gönder oldukça iyi bir düzeyde artış göstermiştir.

  Kayseri Gezilecek Yerler Listesi

  Kayseri’de gezilecek yerler listesi 20 gezi noktasından oluşmakta olup bir adette Slayt Video içermektedir. Gezi noktaları hakkında kısa bilgilerin yer aldığı bu liste sürekli güncellenip taze bilgiler eklenmektedir. Siz değerli ziyaretçilerimizin de yorumları bizler için önemlidir. Keşfettiğiniz yeni yerleri yorum bölümünden bizlere bildirmeyi unutmayın.

  1 – Melikgazi Kalesi (Zamantı Kalesi)

  Melikgazi Kalesi, Pınarbaşı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Melikgazi köyünde yer alır. Kale ismini bu yüzden bulunduğu köyden almaktadır. Melikgazi Kalesi, Zamantı Kalesi olarak’da biliniyor. Yapılış amacı ise Elbistan güzergahını kontrol etmek olduğu biliniyor. Günümüzde Kayseri’de en çok ziyaret edilen bu tarihi yapılardan biridir.

  2 – Şahruh Köprüsü

  Şahruh Köprüsü Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesi sınırlarında yer alan Karaözü köyünde yer alıyor. Şahruh Köprüsü’nün yapılış tarihi hakkında şuan bir bilgi bulunmuyor.

  Ancak edinilen bilgilere göre bu tarihi köprü Alaüddevle Bozkurt Bey‘in oğlu Şahruh tarafından yaptırılmış. Günümüze kadar pek çok onarımdan geçen köprü, geçtiğimiz bir kaç yıldır turizme kazandırılmak için uğraşılıyor.

  3 – Kapuzbaşı Şelaleleri

  Kapuzbaşı Şelalesine sosyal medyadan aşinasınızdır. Kayseri’nin yerli ve yabancı ziyaretçisinin eksik olmadığı bir bölge. Kayseri ve Adana sınırlarına yakın bir konumda olan Kapuzbaşı Şelalesi, yaklaşık 60 metre yüksekliktedir.

  Muazzam manzarası eşliğinde bölgede yer alan piknik alanlarından birde piknik yapabilir, doğanın ve akan suyun sesinde huzur bulabilirsiniz.

  4 – Zamantı Nehri

  Zamantı Irmağı özellikle Rafting sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biridir. Civarda yer alan piknik alanları sayesinde bölgenin oldukça fazla ziyaretçisi bulunuyor. Ayrıca gezip görülecek yerlerin yanı sıra balık avcılığı ile ilgilenenler içinde ideal yerlerden.

  Pınarbaşı ilçesinden başlayarak derin bir boğaz halinde vadi boyunca ilerler ve Romazra, Develi ve Yahyalı ilçelerinden geçer.

  5 – Sultansazlığı Milli Parkı

  Sultansazlığı Milli Parkı, Kayseri’nin Yahyalı, Develi ve Yeşilhisar ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Yaklaşık 500’e yakın bitki çeşidinin yer aldığı milli parkta, 300’den fazla da kuş türü yaşamaktadır. Yine Kayseri’nin en çok ziyaretçi çeken bölgelerinden biri olduğunu söylememizde fayda var. Bölgede yer alan doğanın bize sunduğu güzellikleri görmeniz için mutlaka gezi listenizde yeri olmalı.

  Bölgede kahvaltı yapabileceğiniz mekanlar ve konaklama yapabileceğiniz köy usulü pansiyonların olduğunu hatırlatmamızda fayda var.

  6 – Erciyes Kayak Merkezi

  Erciyes Kayak Merkezi, yaklaşık 4000 metre yüksekliği olup Erciyes Dağı‘nın eteklerine kurulmuş bir kayak merkezidir. Kış sporları için Türkiye’nin dört bir yanından yerli ve yabancı ziyaretçi potansiyeline sahiptir. Konaklama imkanları da bulunan kayak merkezinde kaymayı bilmeyenlere 1 saatlik kısa bir eğitimle nasıl kayılacağı hakkında kısa eğitimler de veriliyor.

  7 – Tuzla Gölü (Palas)

  Kayseri‘de yer alan Tuzla Gölü, İç Anadolu bölgemizde İnsanoğlunun olumsuz etkilerine rahmen ayakta kalıp kurtulmayı başarmış tek tuz göldür diyebiliriz. Konum olarak Palas Ovası‘nda yer alıyor. Kayseri’ye yaklaşık 35-40 kilometre uzaklık mesafesindedir. Tuzla Gölü, 1993 senesinde sit alanı olarak ilan edilmiştir.

  Gezi listenizde mutlaka olması gereken bu yere Mayıs ve Haziran aylarında giderseniz muhtemelen göl üzerinde dolaşan Flamingo‘lara denk geleceksiniz.

  8 – Ali Dağı Yeraltı Şehri

  Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında yer alan Ali Dağı Yeraltı Şehri, 2010 yılında iç dekorasyonu tamamlanarak turizme kazandırılmıştır. Açılışından buyana yerli ziyaretçilerin yanı sıra il dışından da misafir ağırlamaktadır.

  9 – Kayseri Kalesi

  Uzun bir süre restore halinde olan Kayseri Kalesi ummalı bir çalışma sonrasında ziyaretçilerine kapılarını açtı. 2013 yılında tadilata giren Tarihi Kayseri Kalesi 6 yıl aradan nihayet misafir kabul ediyor. İçerisinde Arkeoloji Müzesinin yanı sıra kütüphane, konferans salonu, sosyal alanlar, sanat galerileri ve seyir alanları gibi pek çok alan yer alıyor.

  10 – Döner Kümbet

  XIV. yüzyılı selçuklu dönemi eserlerinden biridir. Mimari olarak kare bir kaide üzerine oturmuştur. 12 köşeli ve her yüzü değişik motiflerle süslenmiş bu eserin konik külahı bulunmaktadır. Bezemelerindeki hayat ağacı, çift başlı Kartal ve Aslan motifleri ile ünlüdür.

  Halk arasında Döner Kümbet olarak adlandırılsa da asıl adı Şah Cihan Hatun Kümbeti‘dir.

  11 – Soğanlı Harabeleri

  Soğanlı Harabeleri, Kayseri’nin Yeşilhisar İlçesi sınırlarında yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 80 km kadar uzaklıkta yer alan Soğanlı Harabeleri, benzerliği ile akıllara Kapadokya’yı getiriyor. Pek çok Roma döneminden kalma mezarların yer aldığı bu bölge, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

  12 – Hunat Hatun Camii ve Külliyesi

  1237 – 1246 yılları arasında II. Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun tarafından yaptırılıyor. Cami, Medrese, hamam ve türbeden oluşan bu külliye Selçuklu mimarisine güzel bir örnektir. Ayrıca Mahperi Hatun’un türbeside burada bulunuyor.

  13 – Atatürk Evi Müzesi

  Atatürk Evi Müzesi, Kayseri’nin Melikgazi ilçesi sınırlarında yer alıyor. Fotoğrafta gördüğünüz ev eski dönemlerde İmamzade Raşit Ağa Konağı‘yken 1983 yıllarında Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. Giriş ve bodrum katlarında bakanlığa bağlı Güzel Sanatlar Galeri Müdürlüğünün büroları ve sergi salonları mevcut.

  14 – Karatay Han

  Kayseri’nin Bünyan ilçesi sınırlarında yer alan Karatay Han, Selçuklu dönemine ait yapılara en iyi örneklerden biridir. 1240-1241 yılları arasında yapıldığı biliniyor. Günümüzde Han içerisinde Butik otel ve Restoran hizmeti verilmeye başlamış.

  15 – Saat Kulesi

  Kayseri Merkezinde Cumhuriyet Meydanında yer alan Saat Kulesi, dönemin Sultanı II. Abdulhamit tarafından 1906 yılında yaptırılmıştır. Şehrin simgesi haline gelmiş olan Saat kulesinde yerli ve yabancı pek çok turistin fotoğraf çekildiğini görebilirsiniz.

  16 – Arkeoloji Müzesi

  Yapımı 4 yıl süren ve 1969 yılında tamamlanan Kayseri Arkeoloji Müzesi, yaklaşık 8700 m2‘lik bir bahçeye, 600 m2‘lik 2 katlı bir bina üzerine kurulmuştur. Tunç Çağından kalma mermer heykeller ve oyma lahitlere kadar uzanan pek çok önemli eseri sergilemektedir.

  17 – Selçuklu Uygarlığı Müzesi

  1205 – 1206 yıllarında I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılan Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Çifre Medrese olarak da bilinmektedir. Osmanlı dönemlerinde ara ara onarıma girmesine rağmen, 1960’lı yıllarda tam tesettürlü bir restorasyon çalışma yaptırılmış. Günümüze gelene kadar 2012 yıllarında Medrese’nin kullanım hakları Belediye’ye verilince Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ne dönüştürülmüş.

  18 – Milli Mücadele Müzesi

  Kayseri’de modern eğitimin temellerini 1904 yılında dönemin Sultanı olan II. Abdülhamid tarafından atılmıştır. Kesme taşlardan yapılan bu lisede dönemin pek çok önemli ismi eğitim almıştır.

  19 – Sahabiye Medresesi

  Dönemin en önemli ilim merkezlerinden birisi olan Sahabiye Medresesi 1267 yıllarında Selçuklu vezirlerinden olan Sahib Ata Fahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde bir işletme tarafından Kahvaltı ve çay ocağı olarak işletilmektedir.

  20 – Gesi Bağları

  Ünlü Gezi bağları türküsünün yazılmış ve söylenmiş olduğu yerdir. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde eski dönemlerde bağ ve bahçeler için kullanılan gübre gereksinimi için güvercin yetiştirildiği biliniyor.

  Yazı kaynağı : www.gezilesiyer.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap