Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kayısı çekirdeği nasıl ekilir

  1 ziyaretçi

  kayısı çekirdeği nasıl ekilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kayısı Çekirdeği Çimlendirme: Kayısı Çekirdeği Nasıl Ekilir?

  Saksıda Kayısı Nasıl Yetiştirilir: Kayısı Çekirdeği Çimlendirme - Yemek.com

  Saksıda Kayısı Nasıl Yetiştirilir: Kayısı Çekirdeği Çimlendirme - Yemek.com

  Şu sıralar afiyetle yediğiniz kayısıların çekirdeklerini ne yapacağınızı bilemiyor, "Eksem büyür mü acaba?" diye düşünüyor, saksı içinde bu çekirdekleri çimlendirmenin bir yolunu arıyorsanız buyurun bu taraftan.

  Saksıda kayısı nasıl yetiştirilir diye düşünen herkesin mutlaka bilmesi gereken bu adımları takip ederek siz de kayısı çekirdeklerini kolayca çimlendirebilir, tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacak bir şekilde saksıda kayısı bitkisi yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

  Elbette bolca sabır ve emek gerektireceğini de söylemeden geçmek olmaz diyor ve hemen kolları sıvayıp başlıyoruz.

  Saksıda kayısı nasıl yetiştirilir: Kayısı çekirdeği çimlendirme

  Evde kayısı yetiştirirken mutlaka bilinmesi gerekenler nelerdir?

  Kayısı çekirdeklerini nasıl çimlendirmeniz gerektiğini yukarıda adım adım anlattık ama sadece bu adımları uygulamak da yeterli olmayabilir. Zira kayısı da diğer birçok bitki gibi toprak seçiminden sulamasına, birçok konuda özen gösterilmesi gereken bitkilerden biri. "Nelere dikkat etmek gerekir?" diyenleri hemen aşağıya doğru alalım:

  Toprak seçimi: Kayısı bitkisi organik maddeler bakımından zengin, nemi olabildiğince tutan topraklarda çok daha verimli bir şekilde yetişme imkanı buluyor. Bu sebeple torf bakımından zengin toprakları tercih etmeniz öneriliyor. "Ben toprak türlerinden çok anlamıyorum" diyenler bu konuda çiçekçilerden, yapı marketlerin bitki reyonlarında çalışanlardan destek alarak doğru kayısı toprağını temin edebilirler.

  Saksı seçimi: Kayısı çekirdeklerini ekmek için seçeceğiniz saksının suyu iyi süzen, drenajlı bir saksı olduğundan emin olmalısınız. Altında mutlaka fazla gelebilecek suyun akmasını sağlayacak deliklerinin ve suyun akabileceği bir tablanın olduğuna dikkat etmelisiniz.

  Sulama: Toprağının her zaman nemli olduğundan ama ıslak kalmadığından emin olmalısınız. Bunu anlamak için bir parmağınızı toprağın içine batırıp çıkarabilirsiniz. Eğer parmağınız nemli çıkıyorsa henüz sulamanıza gerek yok demektir. Ancak toprak tamamen kuruysa ve parmağınız nemlenmediyse hemen sulama yapmanız gerekir. Olgunlaşma döneminden sonra çok sulama gerektirmeyen bir bitki olan kayısıyı özellikle havaların sıcak olduğu yaz aylarında susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Kayısı Çekirdeği Nasıl Ekilir? Kayısı Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

  Kayısı Çekirdeği Nasıl Ekilir? Kayısı Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

  Bazı meyvelerin tohumu içindedir. Bu nedenle de o meyveleri üretmek aslında çok daha kolaydır. Kayısı çekirdeğini ekerek bir kayısı ağacının temelini atmış olabilirsiniz.

  Kayısı Çekirdeği Nasıl Ekilir? 

  Evde meyve yetiştirmek isteyenler için en uygun tohum genellikle meyve çekirdekleri oluyor. Evde kayısı meyvesinin içinden çıkan çekirdeği uygun bir saksıya ya da bahçenizin güzel bir bölgesine ekerek ilerde meyve alabileceğiniz bir ağacın ilk toprağını atabilirsiniz. Tohum ekimini gerçekleştirmek için meyve çekirdeğinin içindeki tohumu çıkarmanız gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için meyve çekirdeğinin kalın kabuğunu bir pense ya da çekiç yardımı ile kırabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemi yaparken dikkatli ve hassas davranarak tohumun zarar görmemesini sağlamanız gerekir.

  Kayısı Çekirdeği Nasıl Çimlendirilir?

  Kayısı çekirdeği çimlendirmeniz için gerekli olan püf noktaları şunlardır;

  Meyvelerin çekirdeklerinin içinden öncelikle tohumunu çıkartmanız gerekiyor.

  Çekirdekleri iki havlu arasına aralıklı bir şekilde koyarak bir fısfıs yardımı ile hafif bir şekilde nemlendirmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaparken havlu kağıtta kuru hiçbir yer kalmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

  Arasında çekirdek bulunan nemli havlu kağıtları buz dolabının içine hava almayacak bir şekilde koymanız gerekiyor.

  Çimlendirme işleminin en önemli püf noktası ise, çimlendirmeye bıraktığınız tohumların direkt güneş ışına ya da neme maruz bırakılmaması gerektiğidir. İçinde süt ya da sıvı olan çekirdekler bu sayede çürümez. Çekirdekleri buzdolabınızın 0° Bölmesi’nde 1 hafta boyunca dinlendirebilirsiniz.

  Filizlenen çekirdekleri toprağa, filiz kısmı üstte kalacak bir şekilde ekebilir ve meyvenin tohumuna can suyu verebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  KAYISI çekirdeği nasıl çimlendirilir ? -Bölüm 1 - - YouTube | Kayisi, Meyve, Bi̇tki̇

  Çekirdekten Kayısı Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

  Çekirdekten Kayısı Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

  Çekirdekten kayısı ağacı yetiştirmek eğlenceli ve kolay bir aile projesidir. Tohuma başladıktan sonra ilk kayısının çıkması birkaç yıl sürecektir.

  Kayısı Çekirdeğini Kırmak

  Kayısı çekirdeklerini temizleyin ve iç kabuğunun küçülmesi için birkaç gün kurumaya bırakın. Kurutma işlemi, iç tohumun dışarı çıkmasını kolaylaştıracak ve kabuğun daha kırılgan hale gelmesine ve böylece çatlamasına neden olacaktır. Evinizin İçinde Saksıda Zeytin Ağacı Yetiştirmenin Sırrı

  Kuruyan kayısı çekirdeğini kırın. Tohumlar narin olduğu için bu nazik bir süreçtir. Açtıktan sonra tohumu çıkarın. Çekirdek bademe benzer.

  Kayısı Çekirdeğinin Hazırlanması

  Tohumları topladıktan sonra, kir veya kalıntıları temizleyin ve bunları 24 saat kuruması için bir kağıt havlu üzerine koyun. Ertesi gün tohumları hafif nemli bir kağıt havluya sarın ve bir kavanoza, kaba veya fermuarlı torbaya koyun. Kabı periyodik olarak kontrol edin ve küf varsa kağıt havluları değiştirin.

  Soğuk bir kışın etkilerini taklit etmek için kavanozu veya kabı buzdolabına koyun. Tohumların filizlenmesi bir ila iki ay sürer. Saksıda Domates Yetiştirmenin Püf Noktaları

  Kayısı tohumları zehirlidir, bu nedenle onları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

  Kayısı Filizi ve Fidanı Dikimi

  Her filizi drenaj delikleri olan bir saksı kabına koyun ve yüksek kaliteli bir saksı toprağı ile örtün. Evin güneşli bir alanına yerleştirin ve toprağı nemli tutun ancak fazla su kullanmayın. Her fidanı, yapraklar oluşana kadar 5 litrelik pet şişeye dikin.

  Don tehlikesi geçtiğinde kayısı fidanlarını bahçeye dikin. Nötr pH’a sahip iyi drene edilmiş toprağa sahip güneşli bir alan seçin ve toprak testi pH’ın düşük olduğunu gösteriyorsa kireç ekleyin. Köklerin tamamen kaplandığından emin olarak, büyümeyi sağlamak için her fideyi 10 ila 20 adım aralıklarla dikin. Alan iyi drenajlı değilse kök çürümesini önlemek için her fideyi 3 adım yüksekliğindeki bir tepeye dikin. En iyi tozlaşma için kayısı fidanlarınızı diğer kayısı çeşitlerinin yanına dikin. Evde Nar Ağacı Yetiştirebilirsiniz?

  Kayısı Fidanlarının Bakımı

  İlk başta fidenin yapraklarını ve dallarını budanmaktan kaçının çünkü bunlar ağacın sonunda meyve verme kabiliyetini etkileyecektir. Sadece hasarlı veya hastalıklı gövdeleri çıkarmak için düzeltin. Aşırı sulamadan kaçının. Doğru bakımla ağacınız büyüyecek ve birkaç yıl içinde lezzetli meyveler verecektir. Çekirdeğinden Limon Ağacınızı Yetiştirin

  Yazı kaynağı : www.hayatkolay.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap