Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kayaçlar dış faktörlerle parçalanarak kaya taş çakıl ve kuma dönüşür doğru mu yanlış mı

  1 ziyaretçi

  kayaçlar dış faktörlerle parçalanarak kaya taş çakıl ve kuma dönüşür doğru mu yanlış mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kayaçlar dış faktörlerle parçalanarak kaya, taş, çakıl ve kuma dönüşür. Doğru mu yanlış mı? ( 4.sınıf - Eodev.com

  Kayaçlar dış faktörlerle parçalanarak kaya, taş, çakıl ve kuma dönüşür. Doğru mu yanlış mı? ( 4.sınıf - Eodev.com

  Cevap: Kayaçların dış faktörlerle kaya,taş,çakıl, kuma dönüştüğü doğrudur.

  Açıklama: Kayaçlar öncelikle yer kabuğunda bulurlar. Yer kabuğu dediğimiz dünyanın dış katmanıdır. Yer kabuğunu dağlar, tepeler, ovalar, vadiler, denizler,okyanuslar gibi yeryüzü şekilleri oluşturmaktadır. Yer kabuğu ve bu bahsettiğimiz yeryüzü şekilleri kayaçlardan oluşmuştur.

  Dünyanın katmanlarından olan Manto katmanında (yer kabuğu ile çekirdek arasında bulunan sıcak bir katmandır) bulunan magmanın yeryüzüne çıkarak soğuyup katılaşması ile kayaçlar oluşmuştur. Yüzeye çıkan magmaya lav denilmektedir.

  Soruda da verildiği gibi kayaçlar dış faktörlerle yani rüzgâr, sıcaklık,nem,yağmur ve akarsu gibi dış faktörlerle parçalanabilir. Bunun sonucunda kayaçlar kaya, çakıl, taş ve kum taneciklerine dönüşür. Kayaçların doğada farklı olmasının nedeni ise içerisinde bulundurdukları mineraller sayesindedir.

  "Fosillerle ilgili neler biliyorsunuz sorusu için eodev.com/gorev/15735164 linkine tıklayın."

  "Kayaçların farklı renkte olmasının sebebi yapısındaki fosillerdir doğru mudur yanlış mıdır sorusunun cevabı içinse eodev.com/gorev/15735155 tıklayabilirsin.

  İyi çalışmalar :)

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Kayaçlar dış faktörlerle parçalanarak kaya, taş, çakıl ve kuma dönüşür. Doğru mu yanlış mı?

  Kayaçlar dış faktörlerle parçalanarak kaya, taş, çakıl ve kuma dönüşür. Doğru mu yanlış mı?

  Merhaba,

  Kayaçların dış faktörlerin etkisiyle taş, çakıl ve kuma dönüştüğü doğrudur.

  Aslında katı maddeler için dış faktörlerin etkisiyle aşınma ve parçalanma durumları görebileceğimiz ve farkedebileceğimiz durumlardır.

  Mesela elinize bir tebeşir alıp tahtaya sürttüğünüzde tebeşir parçalanarak parçaları tahtaya yapışır, elinizde tozu kalır. Tebeşir çok rüzgarlı yerde kırılabilir, yağmur etkisi altında eriyip parçalanabilir.

  Buradaki tebeşir örneğini kayaçlarla karşılaştıracak olursak kayaçlarda bu aşamalar daha yavaş görünmektedir, çünkü kayaçlar daha dayanıklıdır ve ihtiyaç olmadığı sürece kayaçları ekstra bir kuvvet uygulayıp etki altında bırakarak parçalamayız. Büyük bir kayanın dış faktörlerden etkilenip parçalanması veya aşınması (Deniz kenarında sürekli dalgaya maruz kalan bir kayanın aşınması bile) çok uzun bir süreçtir.

  Ama tabiki kayaların da parçalanmasını, çakıla ve kuma dönmesini üzerlerine basınç uygulayarak hızlandırabiliriz. Mesela bulduğunuz ilk çakıl taşını yakıp, tuzlu suda bekletip çekiçle vurursanız büyük ihtimalle çok küçük parçalara ayrılacaktır.

  Kayaların yapısında neler bulunur ?

  eodev.com/gorev/8613526

  Kayalar ve özellikleri nelerdir ?

  eodev.com/gorev/9947307

  Murat hoca kayayı neden parçaladı ? :)

  eodev.com/gorev/11236504

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanların başına (D), yanlış olanların başına(Y) yazınız1.(..

  Aşağıdaki ifadelerden doğru olanlarının başına D, yanlış olanlarının başına Y yazınız.(..

  4. Sınıf Fen Bilimleri Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

  Kayaçlar nasıl oluşur? Kısaca kayaçların oluşumu

  Kayaçlar nasıl oluşur? Kısaca kayaçların oluşumu

  Kızgın gaz kütlesi halindeki dünyanın dış yüzey kısmının, soğuması ve bu soğumayla katılaşma süreci kayaçların oluşmasına olanak vermektedir. Aynı zamanda pek çok çevresel etmenler de sürece dahil olarak kayaçların zaman içerisinde meydana gelmesine katkı sağlamaktadır.

  Kayaçlar Nasıl Oluşur?
  Yer kabuğunun oluşması esnasında magma yüzeye çıkar ve katılaşır. Bununla beraber ortaya çıkan yeryüzü şekilleri eşliğinde bunların altında kalmış olan katmanlar kayaçları oluşturur. Tabii bu süreç içerisinde çevre şartları da yer almaktadır. Yağmur, rüzgar, akarsu aşındırması, sel ile yüksek sıcaklık ve basınç gibi faktörlerin etkisi üzerinden kayaçların oluşumu sağlanır. Tam olarak tanımlamak gerekirse kayaç; yapısında birçok değişik mineral madde bulunduran yer kabuğundaki en büyük kaya parçaları bütünüdür. Aynı sıcak ve soğuk değişimleri ile beraber çevresel faktörlerin sürece dahil edilmesiyle, yer kabuğu kayaçların oluşumuna etki sağlamaktadır. Yüksek sıcaklık ile beraber ayrıca basınç üzerinden yaşanan soğuma kayaçları oluşturur. Özellikle mineral kaynakları üzerinden günümüzde önemli bir yere sahiptir. Bu sebepten pek çok farklı sektör için üretim konusunda ciddi bir yeri vardır. Gündelik yaşamın içerisinde kullanılan birbirinden farklı ürünler kayaçların ham madde olarak kullanılması ile elde edilir.

  Kısaca Kayaçların Oluşumu
  Kayaçlar kısaca yüksek basınç, sıcaklık ve soğukluk ile beraber çevresel faktörlerin sürece girmesiyle oluşan kaya parçalarıdır. Aynı zamanda içerisinde birbirinden farklı mineraller bulunduran önemli kayalar arasında yer alır. Kayaç oluşumlarını 3 farklı grup altında incelemek mümkün.

  - Volkanik kayaçlar, (Granit, volkan camı, katran taşı ve sünger taşı)
  - Tortul kayaçlar, (Kumlar, çakıllar, travertenler, kireç taşı, kaya tuzu, taş kömürü, linyit ve asfalt ile tebeşir)
  - Başkalaşım kayaçları, (Mermer, elmas ve kuvarsit)

  Farklı gruplar üzerinde pek çok değişik kullanılan etmen adına ham madde şeklinde değerlendirilen önemli bir kayaç türüdür. Zengin mineral yapısı ile günümüzde sürekli olarak üretimden geçen kaya türleri arasında yer almaktadır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap