Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

  1 ziyaretçi

  katarakt ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Katarakt Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilecek

  Katarakt Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilecek

  Erken Dönem

  Ameliyattan sonraki ilk 1-2 saat sırtüstü yatarak dinlenmeniz gerekmektedir. Evinize gidip 1 saat dinlendikten sonra ayağa kalkıp yürümenizde, TV seyretmenizde ve istediğiniz yemeği yemenizde sakınca yoktur. Gerekmedikçe öne eğilmemek ve ağır kaldırmamak gerekmektedir. Ameliyat olan gözünüzün tarafına yatmamanız önemlidir. Ameliyattan sonra ağrınız olması durumunda aspirin dışında herhangi bir ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Ancak ağrı kesiciye rağmen geçmeyen ağrılarda lütfen doktorunuzu haberdar ediniz. İlaçlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Batma-Rahatsızlık Hissi

  Ameliyattan sonra bir miktar ağrı, batma, rahatsızlık hissi ve sulanma olması normaldir. Genellikle bu rahatsızlıklar günler içinde azalır.

  Gözü Ovuşturmak

  Gözünüzü kesinlikle ovuşturmayınız. Gözünüzüz silmeniz gerektiğinde, gözyaşınızın yanağa inmesini bekleyip yanağınızdan siliniz.

  Görme

  Katarakt ameliyatından sonraki gün görmeniz bulanık olabilir. En iyi görme düzeyine ulaşmak 2 haftayı bulabilir. Bu durumda endişelenmemek gerekir. Doktorunuzun size önerdiği şekilde damlalarınızı düzenli kullanmaya devam etmeniz ile görme düzeyiniz artacaktır.

  Gözlük

  Ameliyattan sonra gözlük numaralarınız çoğunlukla değişir. Eski gözlüklerinizi koruma amaçlı takabilirsiniz, gözlük muayeneniz ortalama 4 hafta sonra yapılacaktır.

  Kontrol Muayeneleri

  Ameliyattan sonraki ilk gün, 1. ve 5. haftada kontrolleriniz yapılarak, ilaçlarınız düzenlenecektir. Ancak bazı durumda doktorunuz daha sık kontrol önerebilir.

  Göz Koruyucu Kapak

  Ameliyat sonrası ilk iki gün sürekli kapağı takmanızda fayda vardır. İlk 2 günden sonraki günlerde dışarı çıkacağınız zaman koruyucu olarak güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Gece uyurken ise ilk 2 hafta mutlaka koruyucu kapağı takmanız gerekmektedir.

  Damlalar

  İlk gün ameliyattan 2 saat sonra, birisi antibiyotikli, diğeri kortizonlu olmak üzere 2 tane damla kullanmak gerekir. Bu damlalar yatana kadar 3 saatte bir olacak şekilde kullanılmalıdır. Uyuduktan sonra damla damlatmak için uyanmaya gerek yoktur. Damla öncesi eller yıkanmalıdır. Koruyucu bandaj bir ucundan açılarak, şişenin ucu göze değdirilmeden, diğer elin işaret parmağı ile alt kapak hiç baskı yapılmadan hafifçe çekilip bir cep oluşturularak tek damla damlatılır. Damlanın dışarıya akan kısmı yanaktan silinmelidir. Göz kapağının tam olarak kapandığından emin olunduktan sonra bandaj tekrar kapatılmalıdır. Ameliyattan bir gün sonraki muayenenizde bu damlaların kullanımı doktorunuzun önereceği şekilde olacaktır. Bazı durumlarda göz tamamen bandaj ile kapatılabilir, bu durumda göz ertesi güne kadar kapalı kalmalıdır.

  Diğer İlaçlar

  Ameliyattan hemen sonra diğer kullandığınız ilaçlara başlayabilirsiniz. Aspirin kullanıyorsanız katarakt ameliyatından bir gün sonra bu ilaca devam edebilirsiniz.

  Aktivite

  Katarakt ameliyatı sonrası, gün günlük aktiviteleriniz başlayabilirsiniz, okuyabilirsiniz. İlk hafta gözünüze su değdirmek kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Banyo yapılacaksa vücudun boyundan aşağısı ve saçlar başı geriye eğmek suretiyle kirli sular göze gelmeyecek şekilde yıkanabilir. 2. hafta bitiminde normal banyo yapılabilir. Direk gözünüze su çarpmadan yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Çok şiddetli öksürme kaçınılması gereken bir durumdur. Bu durumda bol su içmeniz ve mümkün olduğunca öksürmekten kaçmanız gerekmektedir. Görmeniz iyi olana kadar araba kullanmayınız.

  Acil Durumlar

  Yazı kaynağı : www.yoncaakova.com

  Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  SİZE ÖZEL

  Anlaşmalı Kurumlar

  Haberler

  Hasta Hakları

  Ziyaretçi ve Refakatçi Politikamız

  Tedarikçimiz Olun

  Sizi Dinliyoruz

  Yazı kaynağı : medova.com.tr

  Katarakt Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  KATARAKT AMELİYATI SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  Günümüz standartlarında gerçekleştirilen ameliyatlarda hastalar genellikle ameliyattan sonra birkaç saat içinde evlerine dönebilmekteler. Bu makale, katarakt ameliyatı sonrası iyileşme için elzem olan rutin bakımı, katarakt ameliyatından sonra alınması gereken bazı önlemleri ve katarakt ameliyatından sonra izlemeniz gereken birkaç önemli semptomları anlamanıza yardımcı olabilir.

  Yazı kaynağı : netgoz.net

  Katarakt ameliyatı sonrası bunlara dikkat!

  Katarakt ameliyatı sonrası bunlara dikkat!

  Katarakt nedir?

  Gözümüze gelen görüntüleri görme noktamızda odaklayan iki mercek vardır. Bunlardan biri gözün en ön kısmındaki mercek, ikincisi ise gözün içinde, göz bebeğinin arkasındaki mercektir. İşte göz içindeki bu merceğin saydamlığını kaybetmesine katarakt denir.

  Katarakt neden olur?

  Katarakt, sıklıkla yaşa bağlı olarak, lensin yapısında oluşan değişiklikler sonucunda lensin saydamlığını kaybetmesine denir. Bunun yanında, doğuştan veya darbelere bağlı olarak da katarakt meydana gelebilir

  Katarakt belirtileri

  Kataraktın belirtisi görmedeki yavaş yavaş azalmadır. Daha karanlık ve sisli bir görüntü ortaya çıkar.

  Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

  Katarakt ameliyatı genellikle lokal anestezi altında göz küresinin ön bölgesi uyuşturulduktan sonra, mikroskop altında yapılır. Gözbebeğinin arkasındaki bulanık merceğin ön yüzü açılır ve içindeki bulanık kısım temizlenir. Aynı bölgeye suni bir mercek yerleştirilmesi ile ameliyat tamamlanır.

  Suni mercek güneşin ultraviyole dalgalarını süzebilmeli

  Orjinal merceğimiz hem uzakta, hem de yakında net görmemizi sağlayacak şekilde gücünü değiştirebilme özelliğine sahiptir. Bu sayede görüntüler doğru yerde odaklanabilir. Katarakt ameliyatı sonrası bu mercek ortadan kalktığı için, mutlaka onun yerine geçecek yapay bir mercek yerleştirilmesi gerekir. Ameliyat sırasında göz içine iki tür mercek konulabilir. Tek odaklı bir mercek yerleştirilirse, hasta uzağı net görür, ancak yakın için ameliyat sonrasında bir gözlük kullanması gerekir. Çok odaklı mercek takılırsa hem uzağı, hem de yakını görmek mümkün olabilir. Hangi merceğin takılması gerektiğine hekimle konuşularak karar vermek gerekir. Ayrıca orijinal merceğimizin güneşin ultraviyole dalgalarını süzdüğü gibi, yapay merceğin de bu fonksiyonunun olmasına dikkat edilmelidir. Katarakt ameliyatı sonrası ilk 1-2 hafta içinde görme giderek yavaş yavaş açılır.

  Katarakt ameliyatı sonrası gözlükten kurtulmak mümkün

  Katarakt ameliyatında göz içine yapay mercek yerleştirilirken, genellikle kişinin daha önce kullandığı gözlüklerinden de kurtulmasını sağlayacak biçimde göz içi merceğinin numarası ayarlanır. Eğer tek odaklı bir mercek takılmışsa, yakın görme için bir gözlük kullanmak gerekir. Ancak çok odaklı merceklerde genellikle uzak ve yakını gözlüksüz görebilecek bir görme sağlanmaya çalışılır. Bazen daha keskin görmek için ameliyattan bir süre sonra küçük numaralı bir gözlük gerekebilir.

  Katarakt ameliyatının bitiminde çok küçük bir bölgeden ameliyat gerçekleştirildiği için genellikle dikiş konulmaz. Bu nedenle genellikle erken dönemde göze bastırmaktan, şiddetli ovuşturmaktan kaçınmak gerekir. Yine ilk bir haftada göze su kaçırmayacak şekilde banyo yapılmasını tavsiye ederiz. İlk gece göz kapalı kalır. İkinci gün genellikle göz açılır. Açıldıktan itibaren başta biraz sık olmak üzere doktoronuzun önerdiği damlaları düzenli olarak damlatmak gerekir.

  Katarakt çocuklarda ve bebeklerde de görülebilir

  Katarakt bazı bebeklerde doğuştan görülebilir. Bunun erken tanısı çok önemlidir. O nedenle ilk 3 ay içinde yeni doğan her bebeğin bir göz muayenesi yapılması gerekir. Doğuştan veya bebeklikte katarakt saptandığında en kısa sürede ameliyat gerekir. Eğer ameliyat edilmek için beklenirse, gözde tembellik gelişir ve daha sonra yapılan ameliyatla da ne yazık ki görme artışı sağlanamaz.

  Çocuk ve bebeklerde görülen kataraktın tedavisi de erişkinler gibi ameliyattır. Ancak göz küresi henüz erişkin boyutlarına erişmediği için 2 yaşın altındaki bebeklerde ameliyat sırasında göz içine mercek konmaz. İki yıl boyunca takılacak kontakt lens ile görme sağlanmaya çalışılır. 2 yaşında ikinci bir operasyonla göz içine mercek yerleştirilir.

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap