Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karnım ağrıyor ama regl olamıyorum

  1 ziyaretçi

  karnım ağrıyor ama regl olamıyorum bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adet Olamıyorum Ne Yapmalıyım?

  Adet Olamıyorum Ne Yapmalıyım?

  Kadınlar her ay düzenli olarak adet görür. Adet düzeninin 21-35 gün aralıklarla olması normal kabul edilir. Yani adetin başladığı 1. Günden diğer adetin 1. Gününe kadar olan süre 21 günden kısa olmamalı, 35 günden de uzun olmamalıdır.

  Regl en fazla 1 hafta gecikebilir. Bunun dışında olan gecikmeler normal kabul edilmez. Yılda 2 defa mevsimsel geçişler veya stres nedeniyle adet gecikebilir. Ancak adet gecikmesi tekrarlıyorsa ve 1 haftadan fazla adet gecikmesi oluyorsa normal kabul edilmez, araştırılması gerekir.

  Bu yazımda adet olamama nedenlerini ve adet olamayanların yapması gerekenleri açıklayacağım.

  Adet Gecikmesi Nedenleri

  Adet gecikmesinin en sık nedeni hamileliktir. Bu nedenle adet gecikmesi yaşayan bir kadın mutlaka önce gebelik testi yapmalıdır. Gebelik testi en kesin kanda BHCG bakılarak sonuç verir. Şüpheli ilişkinin üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda BHCG testi ile gebelik kesinleştirilir. Adet 2-3 gün gecikirse idrarda gebelik testi ile hamilelik belli olur.

  Ama unutmamak gerekir ki, idrarda gebelik testleri %100 güvenilir değildir. Hamile olup olmadığından emin olmanın en kesin yolu kanda BHCG bakılmasıdır.

  İlginizi Çekebilir: BHCG nedir? Değeri kaç olmalıdır?

  Gebelik dışında aşağıdaki sebepler de adet gecikmesine neden olabilir.

  İlginizi Çekebilir: Adet gecikmesi neden olur?

  Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Normaldir?

  Adet gecikmesi en fazla 1 hafta 10 gün normaldir. 10 günden fazla olan adet gecikmeleri eğer tekrarlıyorsa normal kabul edilmez ve tedavi verilmesi gerekir.

  Stresten Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?

  Stresten adet gecikmesi ortalama 1 hafta 10 gün olur. Ama bazı kadınlarda stresten 1-2 ay adet gecikebilir. Bu durum normal kabul edilmeden önce muayene olmakta fayda vardır. Muayene sonucuna göre size uygun tedavi planlanacaktır.

  Adet Olamayınca Ne Yapmalı?

  Adet olamayınca yapılması gereken ilk şey idrarda veya kanda gebelik testi yapılmasıdır. Çünkü üreme çağındaki kadınlarda en sık adet gecikmesi nedeni hamileliktir.

  Gebelik testi negatifse adet olamayan bir kadın bir süre bekleyebilir. Ancak 1 ay adet gecikmesi normal olmadığı için, bu durumda mutlaka doktora gitmelidir.

  10-15 günlük adet gecikmesi çok sık tekrarlamıyorsa, yani yılda 2 defadan daha az oluyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Ancak her ay adet 10 günden fazla gecikiyorsa muayene olmak gerekir.

  Adet olamayan bir kadına önce jinekolojik muayene ve ultrason yapılır. Ultrasonda rahim duvarı kalınlığı ve yumurtalık rezervi değerlendirilir. Gerek görülen olgularda hormon tahlili istenir. Adet gecikmesi problemi yaşayan kadınlarda aşağıdaki testlere kanda bakılır.

  Adet Düzensizliğinde Hormon Tahlili Adetin Kaçıncı Günü Bakılır?

  Adet olamayan kadınlarda adetin 2 veya 3. Günü hormon tahlili bakılır. Eğer kadın uzun süredir adet olmuyorsa bu durumda ultrasonla rahim duvarı kalınlığı ölçülür. Eğer rahim duvarı inceyse yani <5 mm ise herhangi bir zamanda hormonlara bakılabilir.

  Eğer rahim duvarı kalınlığı >5 mm ise önce hastaya adet söktürücü verilir. Adet söktürücü ile adet olan kadın adetin 2 veya 3. Gününde kan vererek hormonlarına baktırabilir. Hormon tahlili için aç olmaya gerek yoktur.

  İlginizi Çekebilir: Adet söktürücü ilaçlar ve bitkiler

  Geciken Regl İçin Ne Yapılmalı?

  Geciken regl için yapılması gerekenler şu şekilde özetlenebilir.

  Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir?

  Adet gecikmesine en iyi gelen şey stresin azaltılması ve fazla kilo varsa kilo verilmesidir. Özellikle polikistik over sendromunda verilen 2-3 kilonun bile adet gecikmesine faydası olacaktır.

  Kilo verme diyetisyen kontrolünde ve spor eşliğinde yapıldığında daha etkili sonuç alınacaktır. Çünkü dengesiz beslenme de regl düzenini bozabilir.

  Adet olamayan bir kadın sıcak duş alarak ve bazı bitkisel çaylar (maydanoz, kekik çayı, çemen otu, zencefil vs) içerek adetin gelmesini sağlayabilir. Eğer bu yöntemler işe yaramazsa doktor kontrolünde adet söktürücü ilaçla adetini getirebilir.

  Adet olamayanlar aşağıdaki yöntemleri ve hareketleri yaparak adetin sökülmesini hızlandırabilirler.

  İlginizi Çekebilir: Hemen adet olmak için ne yapılmalı?

  Vajinal Enfeksiyon Adet Gecikmesine Sebep Olur mu?

  Hayır, vajinal enfeksiyonlar veya kullanılan antibiyotikler adet  gecikmesine sebep olmaz.

  Adet Olamama İçin Hangi Bölüme Gidilmeli?

  Adet düzensizliği ile ilgili şikayetlere kadın hastalıkları ve doğum bölümü bakar. Bu nedenle adet olamayan bir kadın, kadın doğum bölümünden randevu alıp muayeneye gitmelidir.

  Şimdi de hastalarım tarafından bana en çok sorulan soruları başlıkları halinde cevaplayacağım.

  Hamile Değilsem Neden Adet Olmadım?

  Hamile değilim ama adet olamıyorum neden?” sorusu sıkça sorulmaktadır. Hamilelik adet olamamanın nedenlerinden 1 tanesidir. Hamilelik dışında hormon bozukluğu, polikistik over sendromu, yumurtalık kistleri, stres, kilo alıp verme de adet olamamaya neden olabilir. Bu nedenle adet olamayan ama hamile olmayanların öncelikle muayene olması gerekir.

  Ayrıca yeni adet görmeye başlayan bir genç kızda beyin ile yumurtalıklar arasındaki dengenin oturması 2 yılı bulur. Bu nedenle ilk regl başlangıcından sonraki 2 yıl adetlerde gecikme şikayeti yaşanabilir. Ama bu ilk 2 yılda bile 1 aydan fazla adet gecikmesi normal kabul edilmemeli muayene olunmalıdır.

  1 Ay Adet Gecikmesi Normal mi?

  Hangi durumda olursa olsun üreme çağındaki bir kadında 1 ay adet gecikmesi normal değildir. Sadece menopoz sürecine girmiş bir kadında 1 ay adet gecikmesi normal kabul edilir. Bunun dışında bu kadar uzun adet olamama normal kabul edilmez.

  1 ay adet gecikmesinin normal kabul edildiği diğer bir durum da hormonal doğum kontrol yöntemi kullanan kadınlardır. Örneğin hormonlu spiral, 3 aylık iğneler veya cilt altına yerleştirilen implant yöntemleri ile gebelikten korunan kadınlarda her ay adet olmayabilir ve bu durum normal kabul edilir. Eğer adet olamama hastada şikayetlere neden oluyorsa başka bir doğum kontrol yöntemine geçilmelidir.

  Karnım ağrıyor, adet sancısı var ama adet olamıyorum ne yapmalıyım?

  Adet başlamadan hemen önce veya reglin başlaması ile beraber karın ağrısı, sancısı olur. Buna adet sancısı denir. Bu ağrı adetin başlayacağının habercisidir.

  Ancak gebelik olduğunda da gebeliğin başlarında kasıklarda sanki adet olacakmış gibi bir ağrı olur. Bu belirti de hastayı yanıltabilir. Bu nedenle adet belirtileri olsa da adet olmadıysa mutlaka yine kanda gebelik testi ile gebe olup olmadığı araştırılmalıdır.

  Leke Var Ama Adet Olamıyorum

  Bazı kadınlar adetten hemen önce kahverengi lekelenme yaşayabilirler. Bu lekelenme normaldir ve genelde lekelenmeden sonraki 1-2 gün içinde adet başlar. Ancak gebeliğin başında adet kanamasına benzer tutunma kanaması (yerleşme kanaması) olabilir. Buna halk arasında üstüne görme denir.

  Eğer leke şeklinde adetiniz başladı ama tam adet olamadıysanız, veya adet miktarı ve süresi normalden farklı olduysa hamile olup olmadığınızdan emin olmak için gebelik testi yaptırın. Ancak bu şekilde gebelik olmadığı kesinleştirilir.

  Her şeyi Denedim Ama Adet Olamıyorum

  Bitkisel çözümleri veya adeti kolaylaştıran hareketleri yapmasına rağmen adet olamayan kadınlar bize “Her şeyi denedim ama adet olamıyorum” diyerek gelirler. Bu şikayetle gelen hastada önce gebelik testi yaparız. Gebelik yoksa hastanın hormonlarına bakarak adet olamamanın nedenini ortaya koymaya çalışırız. Adet gecikmesinin nedenine göre de tedavisini planlarız.

  Adet Belirtileri Var Ama Adet Olamıyorum

  Adet belirtileri ile gebeliğin başındaki belirtiler birbirine çok benzer. Bu nedenle adet belirtilerinin olması bir kadının gebe olmadığını göstermez. Adet belirtileri var ama adet olamadıysanız kanda veya idrarda gebelik testi yaptırın. Gebelik yoksa biraz daha bekleyin. Hala adet olmadıysanız kadın doğum bölümüne başvurun.

  Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

  Referanslar: 

  1- Master-Hunter T, Heiman DL. Amenorrhea: evaluation and treatment. Am Fam Physician. 2006;73(8):1374–1382.

  2- Klein DA, Poth MA. Amenorrhea: an approach to diagnosis and management. Am Fam Physician. 2013;87(11):781–788.

  3- Practice Committee of American Society for Reproductive Medicine. Current evaluation of amenorrhea. Fertil Steril. 2008;90(5 suppl):S219–S225.

  Yazı kaynağı : drdenizulas.com

  Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisimi Neden Olur?

  Adet Olacakmış Gibi Ağrı Hamilelik Belirtisimi Neden Olur?

  Karın ağrısı, kasık ağrısı, sırt ağrısı gibi ağrılar adet döneminde en sık karşılaşılan regl belirtilerindendir. Ancak bu durumlara neden olabilecek tek şey adet dönemi değildir.  Adet sırasında, rahim zarını dışarı atmak için rahim kasları kasılır. Prostaglandinler adı verilen hormon benzeri kimyasallar rahim kası kasılmasını tetikleyerek kramp ve ağrıya neden olur. Adet krampları, alt karın bölgesinde, sırtın alt kısmında ve uyluklara doğru hareket eden hafif veya zonklayıcı bir ağrı olarak belirti verir.

  Adet Olacakmış Gibi Ağrı, Karın Ağrısı Neden Olur?

  Adet Olacakmış Gibi Karın Ağrım Var Ne Yapayım?

  Kadın Doğum Uzmanı doktoruna gidilir.

  Adet Olacakmış Gibi Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

  Bu durumun tedavisi nedenine göre değişir. Durumun nedeni tedavi edildiğinde adet belirtileri, ağrılar da geçecektir.Doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

  Sıcak Su Torbası Kullanan

  Sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye bu torbayı tutabilirsiniz. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip ağrıyan bölgeye sarın. Alt karın bölgesine ısı uygulamak, adet kramplarını kontrol etmenin karın ağrısının geçirmenin en kolay yoludur. Isı, rahimdeki kasılan kasların gevşemesine yardımcı olur.

  Tarçın

  Tarçın, adet ağrısını hafifletebilen antispazmodik ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Dörtte bir tatlı kaşığı tarçın tozunu bir bardak sıcak suya karıştırarak tarçın çayı yapın. Beş dakika kadar bekletin, biraz bal ekleyin ve sonra bunu için. Krampları önlemek için adet döneminiz başlamadan bir ila iki gün önce iki ila üç fincan tarçın çayı için.

  Rezene

  Rezenenin antispazmodik, fitoöstrojenik ve antienflamatuvar özellikleri rahimdeki kasları gevşetmeye yardımcı olabilir ve bu da karındaki krampları ve rahatsızlığı giderir.

  Yazı kaynağı : www.mavikadin.com

  Adet Olacakmışım Gibi Karnım Ağrıyor Hamilemiyim?

  Adet Olacakmışım Gibi Karnım Ağrıyor Hamilemiyim?

  Bazen kadınlar adet olacakmış gibi kasık ve karın ağrısı yaşarlar. Bu kişiler adet olacakmışım gibi karnım ve kasıklarım ağrıyor, adet sancısı var ama adet olamıyorum, hamilemiyim? ne yapmalıyım? gibi endişe duyarlar. Bu endişeler bir çok kadının yaşadığından ve bu tür sorular sorduğundan emin olabilirsiniz. Peki gerçekte durum nedir gelin biraz konuya açıklık getirelim.

  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, adet dönemine girmeden ve adet döneminde kasık ve karın ağrıları görülebilir. Ancak bu bu ağrıları hamilelikle bağdaştırmak her zaman doğru değildir. Karnım ağrıyor hamilemiyim yada kasıklarımda adet olacakmışım gibi ağrı var acaba hamilemiyim diye kesin yargıda bulunmak doğru değildir. Çünkü hamilelik için ağrı bir belirti olarak kendini göstermez.

  Hamileliğin en kesin belirtisi adet gününün geçmesidir. Kadının adet döngüsü düzenliyse eğer bir gün bile geçse hamileliği kesindir diyebiliriz. Ancak adet döngüsü düzgün olmayan kadınlarda adet gününün geçmesi hamilelik düşündürmez. Çünkü zaten düzensiz bir döngüsü var.

  Ayrıca adet ağrısı karın ve kasık ağrılarıyla karıştırılabilir. Bazı durumlarda apandisit ağrısıyla veyahut fıtıkdan dolayı ortaya çıkan ağrılarla bu ağrı karıştırılmaktadır.

  Bununla birlikte unutulmamalıdır ki adet ağrısının temel nedeni rahimin kasılmasıdır. Ağrıda bundan dolayı oluşur. Onun dışında hamilelikte bu kasılmalar olmayacağından bu kasıntılara bağlı ağrılarda görülmez. Bu yüzden ağrılar hamilelik göstergesi olarak düşünülmez.

  Hekiminize başvurduğunuzda, bu ağrıları adet ağrılarına, rahimdeki sorunlara, fıtığa veyahut apandisit ağrılarına yorulur ancak hamilelik en son düşünülen şeydir.

  Unutmayın ki adet ağrıları dışındaki tüm ağrılar sağlıklı bir bireyde görülmez. Hamilelikte sağlıklı olmanın bir göstergesidir ve kolay kolay hamilelikte de ağrı görülmez. Eğer ağrı görülüyorsa ve adet gününüz gelmemişse bu ağrıların kaynağı başka sorunlardır diyebiliriz.

  Bununla birlikte hamileliğin kesinleşmesinden itibaren yani ilk 3 ay yine hamileliğe bağlı adet olduğunuz döneme benzeyen belirtiler görebilirsiniz. Ancak bunlar hamilelik ortaya çıkması ve bebeğin büyümesiyle kendini gösteren belirtiler olup ilk etapta görünen belirtiler değildir. Konuyla alakalı bir kaç yazı linkini aşağıda bulabilirsiniz.

  Bu konuyla ilgili tarafımıza oldukça çok soru gelmektedir. Forum bölümümüze gelerek aklınıza takılan tüm soru ve sorunları bizlere aktarabilirsiniz. ANNEMCE FORUM. Gerek uzmanlarımız gerekse diğer forum üyelerinin bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

  Sağlıcakla Kalın.

  Enteresan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

  Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

  Yazı kaynağı : www.annemce.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap