Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karında kurt olup olmadığı nasıl anlaşılır

  1 ziyaretçi

  karında kurt olup olmadığı nasıl anlaşılır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Bağırsak parazitleri (kıl kurdu-tenya) nasıl dökülür? Belirtileri ve tedavisi

  Kıl kurdu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Kıl kurdu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Bağırsak solucanı yani halk arasında “kurt, kıl kurdu, tenya, askaris” adları verilen parazitler hijyen veya iyi pişmemiş etten yapılan yiyeceklerden, ağız veya dışkı yoluyla bulaşıyor. Hastalık, karın ağrısı, iştahsızlık, gece uyurken ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, uyurken popoyu kaşıma bulgularıyla kendini gösterebiliyor. Bu belirtileri yaşayan yetişkin ve çocukların mutlaka bir uzmana başvurması gerekiyor. El temizliği ve tırnakların kısa kesilmesi hastalığı bulaştırmamak açısından büyük önem taşıyor.

  Bağırsak/kıl kurdu nedir?

  Bağırsak kurdu; bağırsaklarda yaşayan, tek hücreliden metrelerce uzunluğa erişebilen, çeşitli büyüklükte olabilen, tüketilen gıdalar ile beslenen parazitlerdir. Bağırsak parazitleri bağırsaklardaki sindirim sisteminde yaşar.

  Kaç çeşit bağırsak/kıl kurdu vardır?

  Bağırsak parazitleri ikiye ayrılır.

  • Çıplak gözle görülebilen büyük organizmalar olan helmintler: Yassı kurtlar ve yuvarlak kurtlar dahil olmak üzere yaklaşık 50.000 farklı helmint türü vardır. Yassı kurtlar, kurtları ve tenyaları içerir. Yuvarlak kurtlar, en yaygın helmint bağırsak paraziti olan kıl kurtlarını içerir.

  • Tek hücreli, mikroskobik organizmalar olan protozoa: 10.000'den fazla farklı protozoa türü vardır. En yaygın olanlar arasında Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium ve Cyclospora cayetanensis bulunur

  Bağırsak/kıl kurdu neden olur?

  Bağırsak kurdu yumurtaları iyi pişmemiş besinlerle veya hijyenik olmayan ortamlarda tüketilen gıdalar ile ağız yolu ile alınır. Bağırsak kurtları vücuda girdikten sonra bağırsaklarda erişkin hale gelirler ve yıllarca bağırsak ortamında yaşayabilir. 

  Bağırsak parazit enfeksiyonu ağızdan dışkı yoluyla yayılır. Bu, kirli su, yiyecek veya tuvalet kolları gibi yüzeyler yoluyla enfeksiyonu içerir. Bu parazitler ayrıca çocuk bezlerini değiştirmek veya diğer anal veya dışkı teması gibi kişiden kişiye temas yoluyla da yayılabilir.

  Bağırsak parazitleri gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır. Bu ülkelerde yeterli sağlık kontrollerinin eksikliği bunun ana nedenidir.

  Bağırsak kurdu belirtileri nelerdir?

  Bağırsak parazitinin semptomları, parazitin türüne bağlıdır. Örneğin kıl kurdu enfeksiyonu genellikle çok hafif semptomlara, özellikle de anal kaşıntıya neden olur. Bununla birlikte, protozoa enfeksiyonu sulu ishal, karın ağrısı ve mide bulantısı gibi ciddi semptomlara neden olabilir.

  Bağırsak/kıl kurdu teşhisi nasıl konur?

  Kıl kurdu gibi parazitler dışkı ile atılabilmektedir. Gözle görülerek tanı konulabilmektedir. Yassı solucanlarda olduğu gibi parazitin son halkaları anüsten atılmakta ve sümüksü yapının görülmesi ve incelenmesi ile tanı konulmaktadır. Yuvarlak solucanlar anüsten atılabilir. Bunun yanında dışkının direkt veya özel boyalar ile mikroskobik incelemesi sonucunda parazit yumurtaları görülebilmektedir. Kıl kurdu şüphesinde selobant yöntemi kullanılır ve parazit yumurtaları aranır.

  Bağırsak/kıl kurdu nasıl belirti verir?

  Bağırsak/kıl kurdu belirtileri şöyledir:

  Bağırsak/kıl kurdu nelere sebep olur?

  Bağırsak kurtları özellikle çocuklarda gelişim geriliğine sebep olabilir. Çok sayıda olan parazitlerde bağırsak tıkanıklığı görülebilir. Bazı parazitlerin larvaları akciğer ve karaciğer gibi organlara yerleşip oraya özgü şikayetler yapabilmektedir. Ayrıca zatürre, kanama gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Bağırsak parazitleri ishale neden olduğunda, büyük tehlike dehidrasyondur. Dehidrasyon hızla ciddileşebilir ve hatta yaşamı tehdit edebilir. Dehidrasyon belirtileri arasında koyu renkli idrar, normalden daha az idrara çıkma, aşırı susama, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk ve çimdiklendikten sonra kabarık kalan cilt yer alır. Bebeklerde ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda, ağız ve dil kuruluğu, halsizlik, sinirlilik, kuru ağlama,  çökük gözler ve yanaklar görülebilir.

  En yaygın görülen kıl kurdu çeşidi hangisidir?

  En yaygın görülen bağırsak kurdu çeşidi protozoa enfeksiyonlarıdır. Bunlar; Giardia lamblia, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium ve Cyclospora cayetanensis'tir. Bu grup gıda, su, toprak ve insanlardan ve hayvanlardan dışkı ile kontamine olmuş yüzeylere yayılabilir. Örneğin, bu organizmalar, bakımı kötü yapılan kaplıcaların ve havuzların kirli sularında bulunabilir. Bu parazitlerden bazıları, hastanın dışında aylarca yaşayabilen kistler oluşturur. Mikroskobik kistleri veya parazitleri yutmak enfeksiyona neden olur.

  Bağırsak parazitleri için risk faktörleri nelerdir?

  Kıl kurdu enfeksiyonu için çocuklar en yüksek risk grubudur. Çok kolay yayıldığı için, enfekte bir çocuğun aile üyeleri, bakıcıları, arkadaşları ve okul arkadaşları da risk altındadır. Bulaşmaları aynı zamanda kalabalık veya kurumsal yaşam koşullarında kıl kurtlarını yaygın hale getirir.

  Başlıca risk faktörleri şunlardır;

  • Oral-anal cinsel ilişkiye girmek

  • Kirlenmiş suyu yutmak

  • Bulaşmış bir kişiyle mutfak eşyaları, yiyecekler veya diğer nesnelerin paylaşılması

  • Sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelere seyahat etmek

  Bağırsak/kıl kurdu nasıl tedavi edilir?

  Tanısı konular bağırsak parazit enfeksiyonları uzman doktorun uygun gördüğü medikal ilaç ile tedavi edilmektedir. Bağırsak parazit tedavisi kişinin şikayetlerine göre planlanır. Semptomlar hafifse ve kişi sağlıklıysa, protozoal enfeksiyonlar kendiliğinden geçebilir. Belirtiler şiddetli veya kalıcı olduğunda, ilaçlar enfeksiyonun çözülmesine yardımcı olabilir. Helmint enfeksiyonları için solucan önleyici ilaçlar enfeksiyonu temizleyebilir. Tüm bağırsak enfeksiyonlarında bol sıvı içerek dehidrasyonu önlemek önemlidir. Yeniden enfeksiyonun önlenmesi, kıyafetleri, çarşafları ve havluları yıkayarak kullanmak tedavi için çok önemlidir.

  Bağırsak/kıl kurtlarından korunmak için neler yapılmalıdır?

  Çocuklarda kıl kurdu nelere sebep olur?

  Çocuklarda, gelişme geriliğinin önemli nedenlerinden biri olan bağırsak kurtları; el, ağız, dışkı ve nadiren de deri yoluyla bulaşabilir. Özellikle bir yaş civarındaki çocuklarda; kansızlık, iştahsızlık ve mide-bağırsak şikayetlerine de yol açabilen sorun, hijyen kurallarına dikkat edilerek ve erken evrede tedaviye başlanarak kontrol altına alınabilmektedir.

  Bebeklere bağırsak/kıl kurtları nasıl bulaşır?

  Bağırsak kurtları yani parazitlerin bulaşmasına zemin hazırlayan en önemli sorun, hijyen kurallarına dikkat edilmemesidir. Bu nedenle bebek doğduğu ve beslenmeye başladığı andan itibaren bağırsak kurtlarıyla karşılaşma riski de oluşur. Bebeklerde anne sütünden ek besinlere geçildiği dönemde besinler hazırlanırken hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir. Aksi takdirde parazit bulaşabilir. 12 ay civarındaki bebeklerde her şeye dokunma ve bulduklarını ağzına götürme güdüsü güçlü olduğundan, bu yaş grubunda bağırsak parazitlerine daha sık rastlanır. Bağırsak kurtlarına bağlı enfeksiyonlar genellikle belirti vermez. Ancak çocuklarda ilerleyen dönemde anemi, beslenme bozukluğu, fiziksel ve zihinsel gelişimde azalmaya neden olabilir.

  Çocukta kıl kurdu olduğu nasıl anlaşılır?

  Çocuğun ağzından gece uykusunda salya geliyorsa bu önemli bir belirtidir. Çocuklarda genital bölgede kaşıntı, gece uykuda ağızdan salya akması, diş gıcırdatma, iştahsızlık, kansızlık, aşırı gaz çıkarma, geğirme, ishal, bulantı-kusma durumlarında parazit ihtimali akla gelmelidir. Bazen bebeklerin bezlerinde kıl kurtları görülebilir. Çok küçük çocuklarda ve bebeklerde parazite rastlanması, bağışıklık sistemi ile ilgili çok önemli sorunların olabileceğini düşündürmelidir. Hastalık, basit temizlik kurallarına uyulması ve parazit taşıyanların tedavi edilmesi ile kontrol altına alınabilir.

  Çocukta kıl kurdu varsa ne yapılmalıdır?

  Bağırsak kurtlarının teşhisi için öncelikle dışkıda inceleme gerekir. Bazen bunun birkaç kez tekrarlaması gerekli olabilir. Bunun yanında kan tahlilleri de yapılır. Anne-baba ya da bakıcı, çocukların makat bölgelerinde kıl kurtlarını çıplak gözle gördüğü durumlarda tetkik yapılmadan da tedaviye başlanabilir. Enfeksiyon evde ortaya çıktığında ailedeki diğer bireylere de hızla bulaşacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle hangi ilaç grubu kullanılırsa kullanılsın tüm ailenin veya grubun tedavi edilmesi gerekir. Bağırsak kurdu ve parazitiyle karşılaşıldığı takdirde; iç çamaşırları kaynatılarak yıkanmalı, mümkünse ütülenmeli ve tırnaklar kısa kesilmelidir.

  Çocukları bağırsak / kıl kurdundan korumak için şunlara dikkat edilmelidir;

  Kıl kurdu hakkında sık sorulan sorular

  Kıl kurdu tedavi edilebilir mi?

  Kıl kurdu enfeksiyonu için reçetesiz satılan ve reçeteli solucan karşıtı ilaçlar vardır. Tedavi, iki hafta arayla iki doz gerektirir. Çoğu durumda, hane halkı üyeleri ve bakıcılar, enfekte çocukla aynı zamanda tedaviye ihtiyaç duyar. Bu, enfeksiyonun yeniden bulaşmasını ve yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Tüm dozlar tamamlanana kadar sıkı hijyen gereklidir.

  Protozoal bağırsak enfeksiyonları tedavi gerektirmeyebilir. Enfeksiyon hafif olduğunda sağlıklı kişilerde birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebilir. Şiddetli veya kalıcı enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde olduğu gibi genellikle ilaç gerektirir. Spesifik parazite bağlı olarak doktorların kullanabileceği birkaç anti-parazitik ilaç vardır. İshal varsa, sorunları önlemek için yeterli hidrasyon sağlamak da önemlidir.

  Cinsel ilişki bağırsak/kıl kurduna sebep olur mu?

  Giardia paraziti anal seks yoluyla da bulaşabilmektedir.

  Bağırsak/kıl kurdu tedavi edilmezse ne olur?

  Sağlıklı insanlar genellikle protozoa bağırsak parazitleriyle savaşabilirler. Enfeksiyon ve ishal genellikle bağışıklık sistemi güçlü olduğunda birkaç hafta içinde düzelir. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler, bağırsak parazitlerinden hayatı tehdit eden komplikasyonlar geliştirebilirler. Buna şiddetli dehidratasyon, yetersiz beslenme, tehlikeli kilo kaybı ve solunum yolu gibi vücudun diğer bölgelerine yayılma dahildir. Bu nedenle bağırsak parazitleri ciddiye alınmalı, belirtilerden birkaçı olduğu anda zaman geçirmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

  En yaygın bağırsak parazitinin bulaşma riskini azaltmak için neler yapılabilir?

  •           Enfekte bir kişiyle yakın temastan kaçınmak ve kapı kolları ve musluklar gibi yüzeyleri dezenfekte etmek

  •           Bilinmeyen veya şüpheli kaynaklardan gelen suyu içmeden önce kaynatmak

  •           Seyahat ederken, yürüyüş yaparken veya kamp yaparken yalnızca kapalı şişelenmiş su içmek.

  •           Dişleri şişelenmiş su ile fırçalamak

  •           Yiyecekleri iyice pişirmek, sıcak yiyecekleri sıcak ve soğuk yiyecekleri soğuk tutmak

  •           Cinsel aktivite sırasında dışkıyla temas edilmemesini sağlamak

  •           Yemek yemek için temiz kaplar kullanmak ve enfekte bir kişiyle yiyecek veya mutfak eşyaları paylaşmamak

  •           Banyoyu kullandıktan sonra, yemek hazırlamadan veya yemeden önce de dahil olmak üzere elleri düzenli olarak yıkamak

  •           Seyahat edilecekse veya muhtemelen bağırsak parazitlerinin kaynaklarıyla temas edilebilir bir durum söz konusuysa önceden bir uzmanla görüşülmelidir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Kıl kurdu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  Kıl kurdu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

  Kıl kurdu, çok yaygın bir bağırsak parazitidir. Kıl kurdu enfeksiyonu ile ilişkili tıbbi durum, tıp literatüründe enterobiasis olarak bilinir. Enfeksiyon daha çok okul çağındaki çocuklarda görülür ve mikroskobik yumurtalar yoluyla çocuklar arasında kolayca yayılır. Tedavi ağızdan alınan ilaçlarla vücuttaki parazitleri öldürmeyi ve pijama, yatak çarşafları ve iç çamaşırını iyice yıkamayı içerir. En iyi sonuç için tüm ailenin tetkik edilmesi gerekir. Kıl kurdu hayatta kalmak ve üremek için insan vücudunu kullanır ve  hayvanlara bulaşmaz.

  Kıl kurdu nedir? 

  Kıl kurdu, minik parazitik solucanların neden olduğu bir bağırsak enfeksiyonudur. Her yıl milyonlarca insanı, özellikle de okul çağındaki çocukları etkileyen yaygın bir enfeksiyondur. Yetişkin kurtlar, yaklaşık olarak 5 ila 10 milimetre uzunluğunda, beyaz veya krem ​​renklidir. Küçük iplik parçaları gibi görünen bu kurtlar, altı hafta kadar yaşayabilir. Yumurtaları çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Kıl kurdu kişiye çoğunlukla kaşıntı ve rahatsızlık hissi dışında zarar vermez ve tedavisi kısa sürer.

  Kıl kurdu neden olur? 

  Parazitik solucanlara ait yumurtaların yanlışlıkla yutulması veya solunması bulaşıcı bir enfeksiyona neden olur.  Mikroskobik yumurtalar bulunduran yiyecek, içecek veya parmaklar yoluyla ağza taşınabilir. Yutulan yumurtalardan çıkan larvalar, ince bağırsakta birkaç hafta içinde yetişkin kurtlara dönüşür ve daha sonra kalın bağırsağa giderek yerleşir. Kıl kurdu yumurtaları, kirli ellerde, yüzeylerde ve nesnelerde bulunabilir. Kıl kurdu yumurtalarının sıklıkla bulunduğu yerler ve nesneler şunları içerir:

  Vücutta bulunan dişi kurtçuklar, yumurtalar vücuda alındıktan 1-2 ay kadar sonra yumurtalarını bırakmak için anal bölgeye ulaşır. Bu durum da sıklıkla makatta şiddetli kaşıntıya neden olur. Kişi makat bölgesini kaşıdığında bu yumurtalar parmaklara yapışır ve tırnakların altına yerleşir. Daha sonra oyuncaklar, yatak örtüleri veya klozetler gibi diğer yüzeylere aktarılır. Kirlenmiş parmaklardan yiyeceklere, sıvılara, giysilere veya başkalarına taşınabilir. Kıl kurdu yumurtaları çeşitli yüzeylerde iki ila üç hafta yaşayabilir. Evde bulunan evcil hayvanlardan kıl kurdu bulaşıp bulaşmayacağını soran insanlar, bu kurtların hayvanlardan bulaşmadığını bilmelidir.

  Kıl kurdu enfeksiyonu için risk faktörleri şunları içerir:

  Kıl kurdu belirtileri nelerdir? 

  Kıl kurdu enfeksiyonu belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

  En yaygın belirtiler anüs çevresinde kaşıntı ve uykuda huzursuzluktur. Kaşıntı genellikle geceleri daha kötüdür, çünkü kurtlar yumurtalarını bırakmak için gece anüse doğru hareket eder. Ayrıca vajinaya yayılabilir ve vajinal akıntıya neden olabilir. Kaşıma nedeniyle ciltte açık yara oluşursa bakteriyel cilt enfeksiyonu da gelişebilir. Kıl kurdu enfeksiyonu herhangi bir belirti ya da şikâyete neden olmadan sessiz bir şekilde de seyredebilir.

  Kıl kurdu zararları nelerdir? 

  Tipik kıl kurdu enfeksiyonları ciddi sorunlara neden olmaz. Nadir durumlarda ağır istilalar kadın üreme organlarında enfeksiyonlara neden olabilir. Parazit anal alandan vajinaya oradan da ‌‌uterus, ‌fallop tüpleri ve ‌pelvik organların çevresine gidebilir. Bu, vajina iltihabı ‌(vajinit) ve ‌uterus iç zarının iltihabı ‌(‌endometrit) gibi sorunlara neden olabilir. Nadir olmasına rağmen, bir ‌pinworm enfeksiyonunun diğer komplikasyonları şunları içerebilir:

  Kıl kurdu nasıl önlenir? 

  Kıl kurdu yumurtaları oyuncaklar, musluklar, yatak takımları ve klozet kapakları gibi yüzeylere yapışıp buralarda iki hafta boyunca canlı kalabilir.  Bu nedenle, düzenli yüzey temizliği parazitin yayılmasını önleyebilir. Solucan yumurtasının yayılmasını veya enfeksiyonun tekrar etmesini önlemeye yardımcı olabilecek yöntemler şunlardır:

  Kıl kurdu tedavisi nasıl yapılır? 

  Kıl kurdu kolay bir şekilde tedavi edilebilen bir enfeksiyon türüdür. Tedavi yeniden enfeksiyon oluşumunu önlemeye odaklanır. Kesin sonuç almak için ailenin tüm üyelerine tedavi edilmesi gerekir. Tedavi iki şekilde yapılabilir:

  Tedavide ilaç kullanılacaksa bu ilaçlar evdeki herkese verilmelidir. Çünkü denildiği gibi, aile üyeleri arasında bulaşma riski yüksektir. Bu nedenle, herhangi bir belirti olmasa bile, aile üyelerinden birisine kıl kurdu teşhisi konulduğunda diğerlerine de çok dikkat etmek gerekir. Hamileler ya da emziren annelerde ilaç kullanımı yerine yaklaşık altı hafta süren tedaviler önerilir; çünkü gebeliğin ilk on üç haftasında bazı ilaçlar kullanılamaz.

  Kıl kurdu nasıl geçer? 

  Kıl kurdundan kurtulmak için evde uygulanan kişisel hijyen ve bakım tedbirleri oldukça önemlidir. Bu amaçla şu ipuçlarını takip etmek faydalıdır:

  Çocuğunuz ya da kendinizde kıl kurdu enfeksiyonu düşündüren çeşitli belirti ve şikâyetler varsa bir sağlık kuruluşuna başvurarak tanı ve tedavi için yardım alabilirsiniz.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Bağırsaklarınızda kurt olduğunu gösteren önemli belirtiler

  Bağırsaklarınızda kurt olduğunu gösteren önemli belirtiler

  Bağırsaklarınızda kurt olduğunu gösteren önemli belirtiler

  Bağırsak solucanları veya parazitleri, başka bir organizmada yaşayan ve bu organizmadan beslenen canlılardır. Bu nedenle bağırsak parazitlerinin hayatta kalması, beslendiği insan vücudunun besin durumuna ve genel sağlığına bağlıdır. Yani ne kadar sağlıklıysanız bağırsak parazitleri sizden o kadar uzak duracaktır. Şimdiden acaba bağırsaklarımda parazitler yaşıyor mu, sorusunu sormaya başladıysanız sizi hemen haberimizi okumaya davet ediyoruz...

  İshal, sadece bağırsak solucanlarının değil, çeşitli hastalıkların ortak bir semptomu olarak ortaya çıkar.

  Kötü durumdaki yiyecekleri yemekten, kalp ve solunum yolu enfeksiyonlarına kadar birçok nedenden dolayı ishal sorunu ortaya çıkabilir. Ancak tek hücreli bağırsak parazitleri vakalarında ishal en yaygın semptomdur.

  Bu tür parazitlere bazen kıl kurdu da denir, ancak bu canlılar çıplak gözle fark edilemez.

  Ancak daha büyük solucanlar söz konusu ise (2 cm ve daha büyük boydakiler) ve bağırsakta bu parazitlerin sayısı oldukça fazlaysa ishal ortaya çıkabilir.

  Böyle bir durumda, hasta olan kişi dışkısındaki solucanları gözlemleyebilir.

  Karın ağrısı
   

  Birçok hasta bu ağrıyı krampla karıştırabilir çünkü bağırsak solucanları nedeniyle sık ve şiddetli karın ağrısı görülebilir. 

  Bağırsak parazitlerinin bu semptomunu bazı kadınlar göz ardı etmektedir. Çünkü bu ağrı, regl dönemi yaşanan ağrılara benzerlik gösterir.

  Solucanlardan kaynaklanan karın ağrısı gövdenizin alt kısmını etkiler, mideye oranla bu ağrı daha çok kasıklara yakın olur.

  Bu belirti, bağırsak duvarlarından direkt olarak beslenen solucanların varlığına işaret eder ve bu durum sinir uçlarına zarar verir, bu nedenle de şiddetli ağrılara neden olur.

  Yavaş büyüme
   

  Bu belirti, çocuklarda ve gençlerde yaygın olarak görülür. Daha önce belirttiğimiz gibi, parazitler barındıkları yerdeki besinleri kullanarak hayatta kalırlar. Bu durumda ise barındıkları yer insan vücududur.

  Bağırsak solucanları, büyümeleri için gerekli olan miktardaki vitaminleri ve mineralleri tüketir.

  Parazit problemi yaşayan çocuklar, çoğunlukla diğer yaşıtlarına göre daha kısa ve incedir. Ayrıca gün içinde yaşıtlarına göre çok daha az enerjiye sahip olabilirler.

  Çocuğunuz gün içinde çok fazla uyuyorsa ve uyandığında bile yorgunluk hissediyorsa, bunun nedeni bağırsak solucanları olabilir. Eğer öyleyse, uygun bir tedaviye başlamak için doktorunuza danışmanız gerekir.

  Yorgunluk

  Yorgunluğun asıl nedeni solucanlar değildir; yorgunluk hissine neden olan şey vücudun besinsiz kalmasıdır. Solucanlar barındıkları insan vücudunda daha fazla besin tükettiğinde, kişi zayıf düşer ve uykusu gelir.

  Enerji seviyenizde değişiklikler fark ederseniz, bu durumun bağırsak solucanlarıyla ilgili olabileceğini aklınızda bulundurun ve öteki belirtileri gösterip göstermediğinize dikkat edin.

  Kuru öksürük
   

  Yaşamı boyunca çoğu insan, bağırsak solucanlarına vücutlarının içerisinde yaşam alanı sağlar. Bununla birlikte, ilk aşamalarında bu parazitler sadece larva olduklarından, vücudun diğer bölgelerinde de gelişebilirler.

  Bazı parazitler büyümelerinin ilk evrelerinde akciğere ve boğaza yerleşebilir. Bu nedenle bu bölgedeki hassas dokular iltihaplanabilir.

  Gribi önleyen ilaçların ve boğaz ağrısına iyi gelen tedavilerin bu kuru öksürüğü iyileştiremiyor olması parazitlere işaret ediyor olabilir.

  Bu belirtiler oldukça can sıkıcı ve hatta acı verici olabilir.

  İştahınızda değişiklik

  Bağırsak solucanları, vücuda saplanmış garip bir kitle olarak karşınıza çıkar. Fiziksel olarak varlıklarını hissetmemenize rağmen, bağırsaklardan gelen sinirsel uyarılar vücudunuz tarafından algılanır.

  Bu uyarılar beyne bağırsağın dolu olduğunu söyler, ancak beyin bu doluluk nedeninin besinlerden veya solucanlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin olarak tespit edemez.

  Bu nedenle iştahınızda ani değişiklikler olabilir. Daha az miktarda yemek yemeye başlayabilir ve az yemenize karşın kendinizi tok hissedebilirsiniz.

  Öte yandan, çok fazla besin tüketen bazı solucan türleri de bulunmaktadır. Bu durum vücudunuzun beslenme eksikliği yaşamasına neden olur. Bu durumda, daha sık açlık hissedebilir ve çok daha fazla yemek yiyebilirsiniz.

  Bu semptomların herhangi biri ortaya çıktığında çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bağırsak solucanlarının varlığını kendi başınıza tespit etmeniz çok zordur.

  Ancak iki veya daha fazla belirtinin aynı anda ortaya çıktığını fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap